Šljiva

@mornar lako je kritikovati tudji rad. Daj nam neku sliku iz tvojih vocnjaka da vidimo kako ti to radis...
 
Poslednja izmena:
Moracu ali mi je lakse ovako a i uvek sam voleo da budem opozicija i da kritikujem:haha:

Ti si jedan od onih koji samo palamudi po forumu... :haha:

Rekoh ti ja da su slike slikane krajem aprila, sad je tip top, trava pokosena u medjuredu a u redovima je total odradio svoj deo posla. U redovima je i normalno da trava raste kao luda, jer djubre bacam ne zalim ga. Svog rada se ne stidim...

S obzirom da na poslu provodim po 11 sati dnevno a od slobodnih dana imam samo nedelju i retko koju subotu, pored toga odrzavam 2ha voca, Vocnjaci su mi uredniji nego kod 90% lokalnih seljaka koji ne rade nigde a u vocnjacima im trava do pojasa!
Dok ispostujem sva prskanja, korov se otme, dok sredim korov stize berba :osmeh:


d8VqJ.jpg
 
Poslednja izmena:
Juce sam bio u selu u Backoj i imao sam sta da vidim, :(

Sljive i jabuku napale verovatno vasi tako da to nikad u zivotu nisam video. Ima istina malo i resetkastog lisca na sljivi.
Za diivno cudi kajsije, visnje , tresnje, dunju nisu napale.

Opreskao sam sljive , jabuke i visnje sa Aktarom i Mankgogalom.

To je toliko vasi da nije normalno.

Malo me prodavac u poljo apoteci zbunio jer mi je dao pakovanje Aktare od 4 gr i rekao da je to za 10 ltara a u uputstvu i netu pise da za jabuku do 2 gr na 10 litara.
Ja sam stvio nesto vise od 2 manje od 4 , hteo sam 3 grama.


Inace sljiva se i proredil, mada ne drasticno.
I ima jos nesto sto me zbunjuje. Imao dosta plodova koji su ostali mali , onako zuckasti i pomalo nradzasti , suvi i cim ih pipines odpadnu.
Nislim da to nije rogač, a ne znam sta je.

Moracu sigurno jos jedno prskanje da ponovim protiv vasi. Ne znam za koje vreme i razmisljam da tadam stavim nesto protiv trulezi ploda.
 
ZA MOG ZEMLJAKA GORSKOG Pricao mi je davno jedan vocar kako ne okopava jagode nego isprska totalom da se ne znoji mnogo a kada sam ga zacudjeno upitao pa ti ces tako da osusis i jagodu a on rece ma ne bre ja joj odma posle toga dam prehranu preko lista i povratim je .Kod tebe je u vocnjaku nesto slicno samo sto ti prvo das prehranu a posle prehrane najgori moguci otrov koji postoji a verovatno zivis u ubedjenju da to biljka ne usisava ili znas da usisava ali te to ne dodiruje mnogo.Zemo samo da ispratim berbu jagoda i tresnje to mi je u punom jeku pa cu da nadjem neki fotoaparat iako nisam vican tim stvarima pa da izbacim neku fotku .Ovo sto si pokosio livadu i bacio glifosat je za mene tiha jeza tj triler iz spota Majkl Dzeksona daj malo iskultiviraj to nemoj da se brukas znam da mozes mnogo bolje Veliki pozz za zemu
 
Večeras tretirao hemjom protiv smotavca. Naleteo sam slučajno na jedan ubušen plod sa smolom pa sam oprskao. Ove godine želim da imam plodove a sledećih mogu i da eksperimentišem. Verovatno sam mogao još da sačekam....
 
Dimetogalom.... ostalo mi kad sam tretirao protiv šljivine ose.... ali ne preporučuje se da se dva puta upotrebljava u sezoni... trebalo je sa nečim drugim ali iskreno ne želim da se mnogo udubljujem u tretiranje hemijom... a trebalo bi... i to je nauka.... i možda nije trebalo opet sistemikom ali... meni je iskreno muka kad odem u apoteku.... pa to ne možeš ni da pitaš ništa... odma s vrata dobiješ i što nisi tražio... a ljudi kupuju ko da dele džaba... ali da ne idemo duboko....
Nisam dodavao ništa. Juče sam prihranjivao nekom špecijom koju sam napravio još u rano proleće... pomešao malo zemlje iz šumarka, malo kokošijeg đubreta, malo konjskog, malo zemlje iz voćnjaka, malo glistenjaka.... dodavao još poneku travku, kopriva, gavez, još ponešto što ostane iz kuće.... To je stajalo neko vreme pa se dobro oseća sada.... Juče u podne bio neki manji pljusak.... posle pljuska uzmem rastvor litre tog 'čarobnog napitka' i pomešam sa kantom vode i poprskam po listovima sve voćke u voćnjaku.... poenta je dobre bakterije koje su iz svih tih sastojaka stavljene na jedno mesto da bi se razvile i umnožile..... onda da se vrate u zemljište kako bi ga oplemenile.... i da tretirao sam i zemljište... ali velika je suša....
 
Jeste mnogo ubedljivi trgovci a najcesce bez osnova. Ja osnovno znam ali nedovoljno. Zahvaljujuci forumu I dobrinamernim ljudima na njemu malo sam ukapira sta se I najcesce kada stiti koje voce. Pa koristim priliku da zapisem sredstava koja se preporuciju I kako kombiniju.
Jebes ove sto kazu da treba prskati svake 2 do 3 nedelje.
Sada sam poceo I sve da zapisujem sta I kako radim pa za par godina imace se iskustvo bolje.

Sto se tice djunrenja ovde sam naucio u jrsenj stajnjak a pre cvvetanja pocetkom aprila I za jos za mesec dana vestak. I samo zalivati sto vise.

Istina ja imam malo voca I amater sam pa mi je lakse I ako pogredim nije strasno ....

- - - - - - - - - -

Zaboravih da napisem , koliko sam ukapirao dimetoat je najbolji za sljivinu osu u precvetavanju. I za mene je do sada to bila najvaznija zastita kod sljive. A sada se pojavile zelene vasi ....
 
Ja ne đubrim veštačkim đubrivima. Ako mogu da priuštim stajnjak onda s njim ako ne mogu onda ništa. U poslednje vreme pravimo kompost a i imamo neke koke koje daju neko đubrivo. Malčiram okolo voćki i katkad ubacujem te ssm 'špecije'. Zemlja mi je u lošem stanju jer je eksploatisana do krajnjih granica. Sada se polako oporavlja.
Mogu da razumem one koji se profesionalno bave voćarstvom da češće tretiraju jer oni od toga žive. Ako neko ima veliki voćnjak i želi dobru zaradu onda i treba da štiti hemijom. Možda samo da obrati pažnju na pčele i da ne tretira preventivno ako nema potrebe a najčešće se nema vremena...

Zalivanje.... to je posebna vrlo kompleksna tema iako izgleda banalno... pustiš vodu biljki koliko oće i koliko zemlja može da prihvati.... Ali nije tako jednostavno. Količina vode i njen hemijski sastav i temperatura pa propusnost i količina mikro/makro elemenata zemljišta pa vremenski uslovi pri zalivanju.... ti đubriš a voda spere sve to u dubinu...
Navikneš biljku da ne razmišlja svojom glavom već se ti brineš o njoj... onda jednom ne stigneš da zaliješ na vreme onda se biljka 'razboli' pa oslabi pa onda udri hemijom da joj pomogneš, prihraniš, zaštitiš, onda ona raste do kasne jeseni onda udari rani mraz.... i eto nevolje.

Ali ništa to bolje ne izgleda ni pri ovom drugačijem pristupu.... biljka je gladna, žedna, iscrpljena od prevelike toplote.... opstaće samo one najbolje.
 
Kod mene na Lepotici baš dosta plodova požuti i otpada, u početku nije bilo izraženo tek po neki dok sad mislim da je to previše. Dali je to samo od "neoplođeni plodovi" ili je moguće i nešto drugo pa da se borimo.

- - - - - - - - - -

Da napomenem insekt nije.
 
Kod mene na stenleju ima dosta zutih gde su dupli plodovi tj jedan suv se sprcio a drugi je normalan

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ne duplice normalan plod u početku je po neki žutio i otpadao a sad mi se čini da je to jako izraženo i na će više od 50% požuteti i otpasti. Dali je moguće da joj nešto fali ili je samo oplodnja u pitanju.
 
I kod mene je ista situacija na Lepotici, opalo vise od polovine plodova. Prvo su opali oni dupli, posle i drugi plodovi. To se ponavlja iz godine u godinu, ne znam iz kog razloga. Mislim da nema veze ni sa oplodnjom niti sa zastitom, ja sam joj to pripisao kao sortnu osobinu...
 
Nazad
Vrh