Šljiva

Marceta ,da nemas mozda meku rakiji od sljive na prodaju ? Prvu destilaciju.

Pitanje I za ostale kolege forumase.
 
ZA VUKSAJLA Jesu li te sorte prorodile ili su na cekanju pitam te jer ako si narucio 10 sorti od carapana da se nesto ne iskundaci
 
@Gorski e je..ga malo ga pretera :ppozdrav:, trenutno imam 1.15ha Lepotice to je oko 500 i neki kom i oko 0.30ha mladog Stenleja oko 100tinjak komada. Pre dve tri godine raskrčili 0,5ha Požegače, Stenleja i Rodne tako da imam iskustva sa te četiri sorte... U Srbiji se šljivom trguje krajem avgusta i u septembru tako da sve sorte koje stižu tada imaju bolju prođu na tržištu i lakše ih je prodati tako da sa Rodnom i Stenlejem nema greške i tu su u prednosti u odnosu na Lepoticu... radman za rakiju im je nešto veći, dobro uzrela Rodna (ne ona koja opada nedozrela zbog šarke ...) lako prebaci i 13l rakije na 45%... zadnjih par godina od kada sam ja pruzeo kormilo za pečenje rakije kod mene kući reč šećer i reč rakija nikad neidu u istu rečenicu... tako da sam ove godine od Lepotice bez grama dodatog šećera dobijo 11l rakije na 45% pa ko veruje ili neveruje ali je tako, ali sam samo prezrele plodove stavljao u kace... pekmez od Lepotice ima vrhunski ukus ali je šljiva nekako vodenasta pa je potrebno više vremena da se ukuva i da dobije odgovarajuću gustinu... sve u svemu zašto sam ja sadio Lepoticu: stiže ranije i ima finu krupnoću pa je moguće jedan deo prodati po solidnoj ceni kao konzumnu, stiže ranije pa je potrebno manje zalivanje mesec dana nije malo kada krenu avgustovske žege a moj kraj nije baš izdašan sa vodom, ima solidan radman za rakiju a daje rakiju vrhunskog kvaliteta... meni dosta... kad sam sadio ovaj voćnjak Stenlej sam otpisao samo zbog vode, kad je suša bude nekako sparušen nikakav, ko ima mogućnost zalivanja neka ga sadi. Rodna isto traži zalivanje u sušnim godinama a tu je i za mene još jedan veliki problem... hteo sam koliko-toliko slobodan avgust a sa Rodnom toga nema...

Sljivu lepoticu ove godine sunce ni obasjalo nije, sazrela je pod konstantnom kisom! Ako ti je ove godine bacala 45 stepeni preko 10l ti si car, a ne ja.

Uzgred po kojoj ceni si prodavao Lepoticu za konzum ove godine?

Da li po tvom misljenju moze da se uklopi u cenu prve klase po 35din, koliko je bila ove godine? Druga klasa Lepotice je bila 18 dinara. Ako uzmemo u obzir da je Rodna isla za rakiju kao 'alva po 20dinara, s obzirom da rodna rodi samo duplo vise od Lepotice , gde je tu matematika :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Da me neko pogresno ne shvati. Diskusija na forumu se svela da ljudi koji imaju cele 2 (slovima dve) Čačanske Lepotice drze predavanje nekom ko ima posadjen hektar. A ima ovde ljudi koji je maju daleko vise...[/QUOTE]

Zato se ja i ogradjujem, nije isto imati par stabala i celu njivu, drugacije se sorta ponasa. Ali mi se svidja raspravka, konacno jedna konstruktivna, da ljudi koji citaju, a ne znaju, mogu da odluce sta da sade.
 
ZA GORSKOG Bogami zemo gospodin MARCETA fin ,stidljiv i besuman i samo od jednom HEKTAR I KUSUR. Bogami jednacina sa dve nepoznate zadao ti je domaci zadatak ali nista napadno nego sa stilom a ko bi rekao obicno u Vojvodini sade zitarice a i to ti je zivot ocekujes nekog jakog sljivara iz Cacka ili Valjeva a ono covek iz Vojvodine mrtav ladan neupadljiv kao i ja imam nesto malo pa BOOM ovde su svi namazani i premazani vise puta nego nebi ja mnogo od sljive pravio NUKLEARNU FIZIKU tresi to motkom i ne vodi MATEMATIKU jer matematike nema niti je ikada bilo a ne racunaj velike povrsine na veliku povrsinu je i detelina isplativa .Ovo je vise stvar koja se cacka iz ljubavi a svakom vocaru koji je ogranicen sa malo zemlje bi savetovao da sadi komercijalne vocne vrste a sljivu da kupuje na crno za smesne novce, svi uzimaju deo kolaca i naftasi i apoteka i ovi sa gajbicama i secerane i fabrike djubriva a onda zastoj nema interesenata za sljivu pa guraj u rakiju guraj u bure i cekaj.PS Jesi uspeo neki stek da napravis od sljivara VELIKI POZDRAV ZA TEBE
 
Pitanje za iskusne , planiram sadnju stenleja na povrsini od 1 ha , u dilemi sam na kom rastojanju da ih sadim ? Kad dodju na rod planiram masinsku berbu !
 
@mornar
Da li je neko iz Vojvodine ili Valjeva nema veze sa forumom. Dobrih i losih vocara ima svuda... Kolegi Marceti svaka cast... Ali ni ja nisam bas amater...

I u pravu je kolega, Lepotica stvarno baca preko 10l rakije ali te od 18 gradi koju on pece... Rakija od 18 gradi u mom kraju ne spada u ljutu rakiju, takvu niko nece da kupi. Takvu rakiju u mom kraju ne bih mogao da prodas skuplje od 300din po litru. Ovde kod mene se na 18-19 gradi pece samo Dunja ili Kajsija, a Sljiva se zna na koliko se pece to je 20gradi (50 stepeni) pa na gore i to prepek...


Diskusija je pocela oko Lepotice, kako neko rece konzumna sljiva. Sta to bese konzumna sljiva, ko to u Srbiji konzumira Sljive, tj koje su kolicine konzumne sljive u Srbiji? Ako nema izvoza, a nema ga staje, gde ces da prodas "konzumnu" Lepoticu?

U takvoj situaciji kakva je sad Lepotica gubi svaku trku za trziste! To me ne raduje jer je imam posadjenu samo pisem cinjenicno stanje!

U ovakvoj situaciji Stenlej uzima apsolutno vodjstvo kao sorta, jer ako stane izvoz "konzumnih" uvek ide u industriju na kraju krajeva uvek ga rasprodas za rakiju, sto nije slucaj kod Lepotice... A kad je rec o rakiji porediti Lepoticu sa Rodnom je stvarno smesno...
 
Poslednja izmena:
@Gorski uzeo si ovu godinu kao reper za Lepoticu a godina nije bila neka. Ako pogledaš višegodišnji prosek uvek sa Lepoticom možeš da postigneš jaču cenu, ove godine sam počeo prodaju Lepotice sa 40din a završio sa 23 ili 27din nisam siguran moram pogledati svoje beleške(hladnjača), kući sam sve prodavao po 40din... mada i to nije bitno, priča je krenula od toga da ja Lepotica đubre od šljive... potvđujem da je jakše prodati Stenlej i Rodnu zbog navike naših ljudi da i to vreme nabavljaju šljivu... ono što ja očekujem od šljive daje mi Lepotica, dugo sam se lomio dali da sadim Stenlej ili Lepoticu i zbog nemogućnosti navodnjavanja prevagnula je Lepotica... kao što sam već pisao preko mesec dana manje borbe sa sušom... imam trešnje i kajsije (maj, jun, jul) pa mi treba jedan mesec leti slobodan e tu mi se neuklapa Rodna, podkupljanje i berba i eto obaveze ceo avgust... i tako dalje puno je toga za i protiv... na kraju moje mišljenje Lepotica uopšte nije loša šljiva sa svim svojim manama... a što se tiče rakije i Rodnoj i Lepotici je jedan od roditelja Požegača, radman je verovatno na strani rodne ali kvalitet hmm to su već dokazale učenije glave...

- - - - - - - - - -

@mornar
Jesam iz Vojvodine tj više volim reći iz Srema, čitao sam neke knjige iz 1800 i neke... u mom selu je rođena i živela poznata srpska pesnikinja Milica Stojadinović-Srpkinja, u to vreme bliska sa Vukom Karađićem i drugim tadašnjim srpskim velikanima... da nedužim u jednoj knjizi se spominje da bi se od sela došlo do "Viline vodice" (izvor i izletište) moralo se proći kroz mnogobrojne šljivike i vinograde... šta se od tada desilo znamo ali se polako vraćaju šljivici na Frušku Goru...
 
Imaš na "Stipsu" http://www.stips.minpolj.gov.rs/stips/detaljni može se pogledati par godina u nazad cene poljoprivrednih proizvoda... uglavnom u vreme kad se bere lepotica cene su od 50-80din kako koja godina... a u vreme berbe stenleja cene su 30-50din većinom 30din(cene na NS kvantašu)... ali nismo počeli ovo pisati zbog cene, ko je mislio da će se jabuke deliti džabe a ove godine je tako... bitno je, po meni da je lepotica rame uz rame sa ostalim sortama samo ko ima kakve afinitete pa bira sortu po sebi...
 
Moja iskustva sa rakijom od šljive iz ove godine su sledeća: Napominjem da količine predstavljam na jačini od 45 vol% jer se rakija tako pakuje i prodaje a naravno da se peče na 65-68 i kasnije razbažuje i da se šećer ne koristi. Svejedno mi je da li neko veruje ili ne u ovo sa šećerom, ali je bitno zbog radmana. Šljivu iskoštičavam i koristim selekcionisani kvasac.
Dakle, prvo brana Crvena Ranka i Lepotica, obe nisu videle sunca 45 dana pre branja, brix oko 16. Naravno beremo samo JAKO ZRELE šljive, dakle ili da padnu same ili samo blago protrusavanje. Ispod svakog stabla se potkuplja 4-5 puta. Dakle ove dve sorte dale po 7 litara na 65 vol% ili 10 litara na 45 vol% pitke jačine. To nije loše ali nije ni za pohvalu.
Sledeća se brala Rodna koja je imala 10-15 dana sunca, solidnu krupnoću i brix 18. Kod nje je problem radman koske jer je mnogo veći udeo koščice nego kod lepotice i neujednačeno sazrevanje. Inače dala je 7.5-8 litara na 65vol% ili oko 11 litara na pitku jačinu.
Na kraju je došao na red Stenlej, koji sam brao od 10. pa sve do 25. septembra, što je dosta kasno ali u mom kraju se mogu razvući, a i brix je bio 26 na kraju. Sve u svemu rakija od prvog stenleja je išla oko 11 litara, dok od ovog kasnije branog je 13 litara na 66 vol%, što je razblaženo na pitku jačinu 15-17 litara. Napominjem bez korišćenja šećera.
Što se tiče kvaliteta rakije, ove godine je od lepotice, pa i od rodne rakija "vodenasta" bez puno izraženih aroma, što je posledica nedostatka sunca, dok je u normalnim godinama rakija od ove dve sorte daleko bolja od one koja se radi od Stenleja. Međutim, više puta sam dobio zlato na ocenjivanju za rakiju koja je kupaža stenleja i lepotice i to više od stenleja, s tim da su to rakije koje stare u hrastu bar 5 godina, tako da sam ubeđenja da se i od stenleja može uraditi dobra, ne vrhunska rakija, ali ako se ispoštuje postupak, ostave jako dobro zreli plodovi, i naravno, dugo odležavanje.
Što se tiče održavanja ovih sorti (a imam neko iskustvo sa njima s obzirom na broj hektara koji radim), stenlej i rodna su 2 koplja lakše za održavanje od Lepotice i osetno bolje rode, stenlej pogotovu. Međutim, ako imate ili planirate veću površinu, morate računati i na to da se svi radovi u voćnjaku, pogotovu prskanje i berba, moraju razvći i da nije dobro da vam istog dana sve procveta, precveta, ili da morate za par dana sve da oberete, tako da se moraju saditi nekoliko sorti. Moja preporuka da stenlej zauzme barem 50% zasada a od dalje namene šljive (za rakiju ili sušenje ili konzum) dodati ostatak. Naravno da svaka ima prednosti i mane, i koliko god stranica da ovde ispišemo, nećemo otkriti ništa novo niti neku sortu uspeti da popravimo.
 
ZICAPROM - koji kvasac koristis i ako mozes objasniti tvoj postupak razblazivanja rakije sa 65 na 43-45%, ja sam prosle godine imao problem sa zamucivanjem. Kupovao sam demi vodu u apoteci.
 
Probaj sa mideks vodom, majur sabac proizvodjac. Jedina je destilovana , ne demineralizovana. Mada to zamucivanje je od vise faktora, kod sljive se meni ne desava ni sa demi vodom ,dok kod kajsije,kruske hoce ...

Jaku rakiju ostavi bar 2-3meseca da se stabilizuje , do 50%stepeni bi trebalo da mozes da je spustis odjednom bez problema, pa onaj ostatak podeli u 2-3puta u razmacima od 15ak dana.
Temperature vode I rakije da su priblizno iste, tanak mlaz vode da se sliva iz sud sa rakijom I polako mesanje dok sipas vodu.
 
ZICAPROM - koji kvasac koristis i ako mozes objasniti tvoj postupak razblazivanja rakije sa 65 na 43-45%, ja sam prosle godine imao problem sa zamucivanjem. Kupovao sam demi vodu u apoteci.

Trebalo bi da je Žica pisao u temi o proizvodnji vrhunske rakije od šljive.... Pronađi u temama o rakiji šta je pisao član Geber ili Bistrica... imaš forum Sve o Vinu i na fejsu je najaktuelnija grupa rakija i rakijaši - mislim da se tako zove....

http://poljoinfo.com/showthread.php?16670-Proizvodnja-vrhunske-rakije-od-šljive
 
Što kaže kanački. Nek odleži godinu dana i možeš da sručiš vodu kako hoćeš i neće da zamuti.
A možeš i odmah, ali posle pustiš kroz filter i bude bistra.
 
Otprilike tako sam i radio, jdino nisam isao u vise navrata da dodajem jos cu i to probati. Do 47% je ok cim krenem jos ispod pocinje da bijeli.
Citao sam da su to jedinjenja kalcija i magnezija iz vode i tacno je da se stvore kao kristalici u rakiji. Sta sam jos primjetio kada je rakija vise temperaure tipa 23-25 stepeni, voda iste naravno, onda se ne muti ali cim se ohladi pobijeli.
Uzeo bi ja i pumpu za filtriranje, ako 100% resava problem.
Hvala kolege na odgovorima javim vam kakvo je stanje kad probam ovo sa dodavanjem vode u obrocima.
 
Ja sam ovde pisao kolicinama ljute rakije koju dobijem od sljive, ovde sad ispade da je 43-45 stepeni vrhunska rakija! To niti spada u ljutu rakiju a jos manje u vrhunsku... Takvu kupac ima da kupi u prodavnici za dzabe pare, ne treba da kupuje domacu rakiju!


Daleko ste od mene pa ne mogu da vas ponudim svojom rakijom, ali evo recimo moj zema @brka45 moze da svrati da degustiramo pa neka vam prenese utiske :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh