Šljiva

BBRS koje su to kulture i daj konkretnu racunicu kao sto je ovde za sljivu vise puta iznoseno?

p.s. ne branim sadnju sljive, samo zelim realno da cujem, a ne neke tekstove od Mornara kojeg pominjes, svaka coveku cast, al ono u jednoj recenici napisano sve, ni volje za procitati, a opet nigde cifre konkretne.
 
Nemam ja nista protiv neka sadi ko sta hoce .Nisam ja uzeo bic i zaustavio ga i krenuo da ga bicujem i rekao mu : "Slusaj ti te sljive sto si kupio da bacis ili ima da te bicujem dok ne padnes na zemlju ".Meni samo nije jasno kako su ljudi toliko prosti da ne mogu da izaberu i posade nesto sto ide u ovo vreme a ima dosta kultura na kojima moze lepo da se zaradi ,ali dobro sto da pricam ja ,i mornar se trudi bezveze .Vi ste jednostavno zaludjeni sa sljivom i tu spasa nema ...
A koje kulture vi imate u vasim zasadima?
 
Posto pitate evo sta ja radim :
loh nes kupina
jagoda
paprika
vinova loza stono grozdje
tresnja
Svugde je racunica jaka i dobro se zaradi a vi niste mali valjda umete da racunate :)


Sto se tice borovnice isplati se samo moraju sve kockice da se sloze .Nije to samo baci posadi ide to, pa se posle sve osusi kao sto mnogi rade .


Drugo :pustite se vi prica o tartufima,aroniji,puzevima,lesniku,orahu,paulovniji i tim drugim zajebancijama to je prica za ove novonastale gradske poljoprivrednike koji misle da za godinu dana kupe avion ...


Dalje necu da ulazim u diskusiju jer vidim da ce ovde mnogi ne svi da teraju do kraja nesto sto ne pije vodu .Pozdrav
 
Da,da kupina je poslednjih godina sinonim za zaradu. Isto kao sto ti imas nekoliko kultura,tako i vecina vocara ima uz sljivu Jos 2-3 vocne vrste pa kad kako ubode. A reci da je Neko budala zato sto Sadi sljivu je smesno. Pogotovo kad to kaze Neko ko Sadi kupinu.
 
To mozes da kazes nekom drugom i tu muku sam imao (sljivu) na vreme je iskrcio ,ja cenim svoja ledja ne savijam se za dzabe .Zavrsavam dijalog jer nema svrhe da se ubedjujemo gde ces ti opet da lupis nesto bezveze.Pozdrav
 
DRAGI FORUMASI Nije mi jasno zasto vecina u jednoj laganoj konverzaciji gde se razmenjuju razlicita misljenja TOLIKO LICNO SVE SHVATA kao atak na neciju licnost a ovo je sve samo razmena iskustava pozitivnih ili negativnih a meni sada da bilo ko kaze da sam posadio pogresan asortiment i da neke druge sorte sljive imaju prednosti zbog raznih stvari ili da mi objasni gde gresim kada je u pitanju zastita ili da mi neko da sugestiju u vezi rakije dali bi trebalo jace ili slabije ili da mi kaze neko da mi je sljiva skupa ili jeftina ili da me posavetuje da povadim sljivu i posadim nesto drugo JA NE BIH GLEDAO NA TE LJUDE SA PODOZRENJEM treba svakog saslusati nesto prisvojis nesto odbacis neko voli pecanje ,neko voli umetnicke slike a neko uziva da pece rakiju samo opusteno ja naprimer sljivu ne smatram u komercijalne vocne vrste a samo rakije sam prodao do sada 40 000 litara na crno a to je ako je racunamo na 3 eura oko 120 000 eura a prodajem je i skuplje a da ne racunam kajsiju a da ne racunam prodaju sljive tu sam maher a ljudi me posebno gotive jer je moja sljiva skoro organskog porekla jednom protiv monilije u cvetu i nista vise i malo stajnjaka znaci totalni etno fazon pa ZAPAD PLACE ZA MOJOM SLJIVOM A BOGAMI I ZA RAKIJOM a ako prodrem na zapadno trziste a ocu prosiricu proizvodnju na 3 tone vatrene vodice jer MOJA SLJIVOVICA ISCELJUJE I VRACA IZ MRTVIH TOPI HOLESTEROL I TRIGLICERIDE, NEMA HALUCINACIJA ,NEMA TRZANJA NOGOM, GLAVA BISTRA POGLED OSTAR A NAJAGRESIVNIJE PRETVARA U MALE I UMILJATE MACE znaci samo CRNO TRZISTE I KLIJENTELU KOJA ZNA DA CENI PRAVE I ISTINSKE VREDNOSTI i nema neizvesnosti
 
Odličan razmak.
Pod uslovom da je ispoštovan, jer ako je negde omašeno pa zasađano na 4,74 ili nebadjože na 4,73, onda je to katastrofa.
Uvek sam se divio entuzijastima koji razmak određuju u santimetar.
Čuj, 4,75!
Ne mogu da napisem 4 x 5 kad nije.
Ne razumem ovo ruganje?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Evo malo da osvjezim temu, rezidba u toku. Vidim vi izgleda niko nista ne radite, dok ne utvrdite rentabilnost sljive. Hahahahha... Pozdrav !
74423cc54672aa0278e0ac9f1dd13a06.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
ja naprimer sljivu ne smatram u komercijalne vocne vrste

Bravo majstore.
Najzastupljeniju voćnu vrstu u Srbiji čovek ladno precrta.

Divni su ovi koji sebe proglase pametnijim od ogromne većine drugih, i istrajavaju na tome.
Ni na tren ne posumnjaju da oni negde maše, nego odmah znaju kako su baš oni skontali velike kosmičke istine.
Kako da im čovek ne veruje.

Raspravljati o tako relativnim stvarima kao što je isplativost nečega, i pri tom svoje uslove (razne, od organizacionih, porodičnih, klimatskih, zemljišnih.....) uzimati za univerzalne, i na osnovu toga donositi rezolutne zaključke kakav je, šljiva se ne isplati, šljiva nije komercijalna, može samo...pa genijalac, šta drugo?

Naravno da se proizvodnja šljive ne isplati nekome ko ima mogućnosti da pravi i prodaje softvere, ali se isplati onome ko to ne može da radi.

I ne isplati se ni onome ko ne ume, ili nema mogućnost, da proizvodnju kilograma šljive skine na 5, 6 dinara.
Ako tebe, bajko moj, kilogram šljive košta 15 dinara, onda ti taj posao ne umeš da radiš, ili nemaš uslove za to, i zato ti se šljiva ne isplati, a ne zato što je ona nekomercijalna.
To je ona priča kad za malinu traže dva evra, jer se za manje ne isplati.
Meni je i programiranje nekomercijalno i neisplativo jer ne umem taj posao da radim.



- - - - - - - - - -

Ne mogu da napisem 4 x 5 kad nije.
Ne razumem ovo ruganje?
A što nije 4x5?
Šta si, u praksi, dobio tim smanjivanjem od nekoliko centimetara?
Kolika je površina zasada, koja je mehanizacija u pitanju, šta je odlučilo da bude baš taj "zanimnjiv" razmak?
 
Hej Limeni cao....:cvetic:Drago nam je da smo ti uvek u glavi(malinari).Ko ce drugi da nas pomene nego kolega vocar i drug Limeni....
 
Evo malo da osvjezim temu, rezidba u toku. Vidim vi izgleda niko nista ne radite, dok ne utvrdite rentabilnost sljive. Hahahahha... Pozdrav !
74423cc54672aa0278e0ac9f1dd13a06.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Колега ТРЕБАВА, хајде за незналице (ја први), постави више слика како орезујеш. Може и видео снимак на конкретном стаблу. Распиши се мало, висина прве гране, колико су следеће удаљене једна од друге, дужина грана..., малу школу орезивања.
Ако се угледаш на дужину текста о комерцијали, биће то и велика школа. :ppozdrav:
 
ZA GOSPODINA GVOZDENA IZ ROBAJE Nisam ni sumnjao da ste VRHUNSKI KOMERCIJALISTA I DA OD DINARA PRAVITE PET mene samo zanima dali i dalje SARADJUJETE SA PROIZVODJACIMA SECERNE REPE I U KOLIKOJ KOLICINI i dali se ta saradnja predupredila iz godine u godinu do NESLUCENIH VISINA a ja jedino sto mogu da vam kazem da vodite racuna sta radite jer TREBA BITI UMEREN jer svaka prevelika doza SAHARINA moze da izazove kod potrosaca trzanje nogom i trzanje glavom do haluciniranja a mislim da to nije resenje jer UPOZORAVAM mnogo ljudi je upravo zbog toga zavrsilo na neuropsihijatriji tako da preporucujem totalni ETNO FAZON znaci kako su radile nase BAKE I DEKE PS VOLIM VAS GVOZDENE I DRAGO MI JE DA SI STE SE VRATILI NEKA MI PRAZNINA BEZ VAS SAMO BIH VAS ZAMOLIO DA NE NASTUPATE AGRESIVNO A PAZLJIVO VAS PRATIM I ZNAM DA SE OD VAS MOZE STOSTA NAUCITI ps sTA STE URADILI SA GAS MASKOM JESTE LI KRENULI DA JE KORISTITE PRILIKOM TRETIRANJA BOJNIM OTROVIMA VELIKI POZDRAV I TU SMO DRUZIMO SE
 
Lepo ti to mornar sve kažeš u jednoj rečenici, ali on je ovde pisao o proizvonji šljive, a ne rakije.

Meni su rasprave, tj. sukobljavanja mišljenja sasviim uredu, sve dok nema vređanja, jer se tu svašta kaže i ko prati pažljivo može dosta i naučiti.
 
Ovde je tema SLJIVA, ko se ne bavi sljivom nemoj ovde da prosipa mudrost! Jednostavno neka zaobidje temu!

Vi sto pisete da ste uzeli pare prosle godine za Kupine, Maline ili Tresnje cak i Jagode samo serete! Dovoljno je da se prelista forum prosle godine i da se utvrdi koliko u stvari lazete sami sebe!
Ako hocete za svaku pomenutu kulturu cu da vam napisem proslogodisnje otkupne cene iz mog kraja!

Kazem otkupne cene, a ne po sistemu "imam 3 tresnje, red kupine, ar jagode 2 ara vinograd, kad oberem nosim na pijac" ja sam "pametan" prodam skupo voce, ma zajebi tu pricu...

I pijacna sljiva je 100din, mi ovde pricamo o ceni sljive na otkupnom mestu!

Takodje postoji tema o rakiji, pa ko pece i prodaje nek se tamo prepucava...
 
ZA BRKU 45 Nije skretanje sa teme Brko nego samo konstatacija ako je mizerna otkupna cena iz godine u godinu a ako je camotinja na pijaci i ogranicen si na prodaju neke simbolicne kolicine to onda znaci da samo putem pecenja rakije mozes da izvlacis kestenje iz vatre.A drugo zna se sta su komercijalne kulture u Srbiji i sta su uvek bile komercijalne kulture i ako treba sada da kazem coveku koji ima plantazu jabuke ili kruske ili vinograd ili plantazu jagoda DA SAM JA ISPLATIV KAO I ON nasmejace se covek i pomilovace me po glavi.Mozda to nekome zvuci smesno ali zadnjih 20 godina su ljudi u zapadnoj Srbiji kada podigne 15 ari maline on UDARA TEMELJ ZA KUCU to je doslovno CRVENO ZLATO i ljudi iz Sumadije ili Macvanskog kraja ili Podunavskog to ne mogu ni da zamisle .Znaci ako sljivu koja je 10 ili 12 dinara a na pijaci 30 do 40 ali si ogranicen na smesnu prodaju na cackalicu ako je to u rangu grozdja od 150 dinara ,tresnje od 150 do 200 dinara, raznih staklenika ili jabuke TO ONDA ZNACI DA SE SECER KORISTI U NENORMALNIM KOLICINAMA A TO U STVARI ZNACI KO SE SNASAO.U Podunavskom regionu kada vidis kod domacina puno dvoriste modernih traktora ,kombija ,automobila ,hladnjace mozes da budes ubedjen da nije sadio sljivu i visnju oblacinku TO JE DRAGI MOJI SIROTINJSKA ZABAVA i mozemo mi da izvlacimo razne stilove SNALAZENJA I RAZNE MATEMATIKE i da pravimo od ovoga NUKLEARNU FIZIKU ali ISTINA JE SUROVA .Da nije Makedonskog grozdja u Podunavskom regionu nebi znali kako izgleda grozd a vinogradarska smo zona ali nece niko da savije grbacu svi bi ako moze BEZ ZNOJENJA JEDNO PRSKANJE I DVA TANJIRANJA I TO JE DOBITNA KOMBINACIJA a opet niko ne zivi od sljive neko onako rekreativno da se ima
 
Nazad
Vrh