Šljiva

Ovog trena malo toga ima štetnog, ali će vrlo brzo proraditi smotavac kao i surlaš, a takođe je samo pitanje vremena (7 ili 10 dana) kada će se pojaviti grinje na mladarima.
 
Kod mene rana odbacila vise od pola, gledao sam plodice kojo su pozutili i otpadaju u svakom ima formirana kostica, ne znam sta je razlog.

Ljepotica standardna odbacila je dosta ali opet je ostalo solidno.

Rodna neprikosnovena sve ostalo kao grozdovi, postavit cu koju sliku cim stignem.

Sto se tice zastite ja nisam radio nista posle precvjetavanja, cekam da prodju ove kise pa cu odraditi slavol i mankogal, s obzirom da je ostalo previse roda na rodnoj necu raditi zastitu protiv smotavca.

Neko je spomenuo grinju da ce brzo poceti da radi, kod drugara mladi zasad, jesenas posadjen, vec uveliko napala za ne povjerovati.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Grinja se javlja nakon perioda sunčanog vremena sa temperaturama koje su preko 25 ili bliže 30 stepeni. To je obično slučaj krajem maja, ali s obzirom na neuobičajeno topao kraj aprila nije nemoguće da se pojavi i ovih dana. Kod mene je još nema ali svakog dana zagledam mladare. Najveći problem, naravno, napravi u mladim zasadima jer načisto stopira priraste, dok u starim zasadima to i nije veći problem, barem je moje iskustvo takvo. Lično očekujem da krene surlaš da radi svakog momenta, a on napravi ozbiljne štete u šljivi,
 
Rodna !
e1fdd57e9d28306f883fa3ed668fd3f4.jpg
fa96dbf6000f39498c684372e2fa30d3.jpg
2c646361fb3ea4567822ff51a6334453.jpg
7d7907b8dc2339943dfca3d287228f20.jpg
5df0ec7d86d68fef6f7fbe2b5367acdb.jpg
5b749d2ea7c5f8b030ce416def6124de.jpg
2d712330318ec6fc447a0d3551ddd290.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Deluje mi kao da ce plod da se deformise? Da nije rogac? Opet ne znam u kom stadijumu krece, da nije rano? Jedino mi to pada na pamet.
 
Danas sam oprskao I sljive. Prvo dugo smo mislili da li da prskamo ili ne prskamo. Prosle godine nimalo bas nimalo nisu rodile. Ove godine solidno.
Otac isao predostavljam u poljoprivrednu stanicu I oni mu rekli da prska oko 10 maja I to kaptanom I mislim abamektinom. Za tu aktivnu materiju do sada nisam ni znao. Otac je vise bio da se ne prska a ja sam nagovorio jer prvo tu sam ja a drugo kada su vec rodile da to iskoristimo jer prosle godine nije bilo nista.
I prihvatio je . Nije nam bas jasan ovaj insekticid I akarcid
ali kada su mu rekli ispostovali smo. Sljive vise necemi prskati.
Slikao sam I one nemacke sorte sto ih stalni hvalim. Pa kada dodjem u Novi Sadna veliki komp probacu da postavim ovde. I one su dobro rodile.
 
Ja sam gledao danas i nisam video da ima oštećenja... pratiću ovih dana....
Ne ideš dvaput sistemikom s obzirom da šljivin smotavac ima više generacija.... verovatno pratiš pa tretiraš svaku generaciju kad počne da se ubušuje....
drugarski pozdrav i hvala
 
ZA GOSPODINA YT1RDI Naljbolje resenje i za vas i za vasu plantazu je FREZA i to po mogucstvu DIZEL jer je mnogo manji potrosac od benzinke zanemarljiva je potrosnja a i bice mnogo bolji efekat za biljke primice i vlagu i djubrivo i nece korovcina da crpi snagu biljci zaboravite trovanje i trosenje para na nepotrebne otrove koji satiru jetru i sve oko jetre ,ZA GOSPODINA ZORZA Pa iako se pojavi neki crv sve je to priroda i nije nikakva TRAGEDIJA taj mali procenat ce otpasti sam pred branje i to ide u rakiju resto na kvantas i isto i vama cuvajte zdravlje i ne rasipajte novac ako ne morate,ZA GOSPODINA TREBAVU Ako moze molba da onu vasu LIVADU IZFREZIRATE ili neki drugi vid obrade nekako bode oci ona LIVADA STO SE KOSI nije estetski a nije ni funkcionalno jer trimer trosi benzin a ako napravite mobu sa kosacima treba da se vrati adekvatno tim kosacima A ZA BENA ROYA slican savet umesto trovanja nepotrebnog uzmi malo okopaj oko vocki PRELETI MALO SA ASOVOM dobro je za bicepse i tricepse i nadji malo stajnjaka pa da vidis kako radi sljiva na TURBO POGON i ZALIVANJE OBAVEZNO KRENUTI RANIJE jer ce godina biti susna i SVI VI ZAJEDNO STO MANJE DRUZENJA SA ZASTITARIMA i ako vas pozove nekad u apoteku vi recite DRUGI PUT SADA SAM STVARNO U VELIKOJ ZURBI jer ako udjete unutra SUGESTIVNI SU STRASNO NATRPACE VAM PUNU KESU DOK SE OSVESTI COVEK STA JE BILO I KO JE UGASIO SVETLO ODE SVE NIZBRDO .VELIKI POZDRAV ZA SVE SLJIVARE I NEMOJTE MNOGO DA ZAGLEDATE SLJIVU NIJE DOBRO ZBOG MALERA PUSTITE DA SVE IDE SPONTANO
 
Poslednja izmena:
ZA GOSPODINA YT1RDI Naljbolje resenje i za vas i za vasu plantazu je FREZA i to po mogucstvu DIZEL jer je mnogo manji potrosac od benzinke zanemarljiva je potrosnja a i bice mnogo bolji efekat za biljke primice i vlagu i djubrivo i nece korovcina da crpi snagu biljci zaboravite trovanje i trosenje para na nepotrebne otrove koji satiru jetru i sve oko jetre ,ZA GOSPODINA ZORZA Pa iako se pojavi neki crv sve je to priroda i nije nikakva TRAGEDIJA taj mali procenat ce otpasti sam pred branje i to ide u rakiju resto na kvantas i isto i vama cuvajte zdravlje i ne rasipajte novac ako ne morate,ZA GOSPODINA TREBAVU Ako moze molba da onu vasu LIVADU IZFREZIRATE ili neki drugi vid obrade nekako bode oci ona LIVADA STO SE KOSI nije estetski a nije ni funkcionalno jer trimer trosi benzin a ako napravite mobu sa kosacima treba da se vrati adekvatno tim kosacima A ZA BENA ROYA slican savet umesto trovanja nepotrebnog uzmi malo okopaj oko vocki PRELETI MALO SA ASOVOM dobro je za bicepse i tricepse i nadji malo stajnjaka pa da vidis kako radi sljiva na TURBO POGON i ZALIVANJE OBAVEZNO KRENUTI RANIJE jer ce godina biti susna i SVI VI ZAJEDNO STO MANJE DRUZENJA SA ZASTITARIMA i ako vas pozove nekad u apoteku vi recite DRUGI PUT SADA SAM STVARNO U VELIKOJ ZURBI jer ako udjete unutra SUGESTIVNI SU STRASNO NATRPACE VAM PUNU KESU DOK SE OSVESTI COVEK STA JE BILO I KO JE UGASIO SVETLO ODE SVE NIZBRDO .VELIKI POZDRAV ZA SVE SLJIVARE I NEMOJTE MNOGO DA ZAGLEDATE SLJIVU NIJE DOBRO ZBOG MALERA PUSTITE DA SVE IDE SPONTANO
Jbg. Znam i ja da bi to tako trebalo, ali otelo se malo kontroli. Do sad sam svake god. radio frezanje i ove cu naravno cim se stigne. Pozzz...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
@Mornar-u

Kome prodajes crvljivu i trulu sljivu? S obzirom da si protiv zastite (prskanja)!

Prskanje voca nije trovanje, vec zastita od bolesti i stetocina. Za upotrebu hemijskih sredstava postoje odredjeni propisi i odredjena zastita pri upotrebi! Sto se tice konzumiranja postoje karence koje se moraju postovati!

Da vidim bas tog domacina, koji ce za podizanje 1ha voca iskesirati oko XX000 evra i koji ce se kockati sa izbegavanjem zastite (suludo).


Samo dobro odrzavan i propisno zasticen vocnjak moze da donese stabilan prinos iz godine u godinu! Sa tim nema zezanja. Svako igranje i cekanje da ce nesto da se desi "SPONTANO" obije se o glavu :udri: udara najvise po dzepu ::novac:: ....


Kad smo kod friziranja.
Recimo sljivik od @TREBAVA, nikada ne bih frizirao iz razloga sto je nagib veliki, Izfriziranu zemlju bi odnela malo jaca kisa, bila bi veca steta nego vajda... :ppozdrav:
 
@Mornar-u

Kome prodajes crvljivu i trulu sljivu? S obzirom da si protiv zastite (prskanja)!

Prskanje voca nije trovanje, vec zastita od bolesti i stetocina. Za upotrebu hemijskih sredstava postoje odredjeni propisi i odredjena zastita pri upotrebi! Sto se tice konzumiranja postoje karence koje se moraju postovati!

Da vidim bas tog domacina, koji ce za podizanje 1ha voca iskesirati oko XX000 evra i koji ce se kockati sa izbegavanjem zastite (suludo).


Kad smo kod friziranja.
Recimo sljivik od @TREBAVA, nikada ne bih frizirao iz razloga sto je nagib veliki, Izfriziranu zemlju bi odnela malo jaca kisa, bila bi veca steta nego vajda!


Samo dobro odrzavan i propisno zasticen vocnjak moze da donese stabilan prinos iz godine u godinu! Sa tim nema zezanja. Svako igranje i cekanje da ce nesto da se desi "SPONTANO" obije se o glavu :udri: udara najvise po dzepu ::novac:: .... :ppozdrav:
U pravu si kolega, to mi se desilo pretprosle godine, svu mi zemlju snijela voda na put ispod vocnjaka, napravila kanale sve do zila. Morao sam sve kolicima vracati na mjesto. Tada sam jos radio jalovi ugar. Posle te godine sam poceo frezati samo po 70-80cm od stabla a medjuredno ostavljam zatravljeno.
POZZZ...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Mislim da clan mornar nije mislio nista lose. Verovatno je mislio da treba redukovati koriscenje hemije sto je moguce manje, jer covek u poljo apoteci za mene nije zastitar vec prodavac pa kao sto rece sve valja samo kupi. Prskaj kad hoces i koliko hoces, pa smo sa takvom praksom skoro istrebili pcele. Slazem se i sa Vasom konstatacijom da se ne moze nista prepustiti slucaju ali ne mora se preterivati, nije sljiva jabuka pa da se prska svaki cas. Ovo je neko moje vidjenje stvari, naravno da svako ima svoje neko iskustvo i racunicu i dobro je dok se to ovde iznosi i diskutuje o tome.
Nego vi meni recite sa kojim insekticidom u narednom periodu tretirati sljivu a da moze da se kombinuje sa aktivnom materijom mankozeb. Kakva su vam iskustva?
 
Poslednja izmena:
I druga bitna stvar jeste da li je voce za prodaju ili za svoje potrebe. Tu su objektivno ciljevi pa time I pristup oko prskanja razliciti.
 
Slazem se sa vama da ne treba pretjerivati sa hemijom, ja licno koristim je samo kad moram i vec sam pisao o tome, pa da se ne ponavljam. Logicno je da ce prodavci utrpati bilo sta samo da prodaju, to sam i sam vidio par puta trazim nesto, on nema pa kaze meni moze ova zamjena, a ono nigdje veze. Onda ih ja malo ispreskacem pa posle kad dodjem samo sute ako nemaju sto trazim. Zato i postoji ovaj forum da se razmjene iskustva, i da bi se ljudi koji su pocetnici naucili. Moj savjet je svima da obavezno rade bakar u jesen i bakar + ulje u proljece, ova dva tretmana smanjuju sva druga prskanja u toku godine za 70%. Naravno opet sve zavisi od godine.
Evo kod mene je grad juce skinuo 50% roda a i ovo sto je ostalo na grani dosta je osteceno, tako da moram raditi (fungicid + amiksol + slavol), htio ne htio. Da se spasi bar sto bilo.

Pozdrav !!!

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ne zna čovek više ni koliko da radi, ni koliko da ulaže.
Sve košta i finansijski i zdravstveno (o svom radu koji smo odavno i prestali da cenimo da i ne govorim), a opet ostane previše stvari kojima se ne može vladati. Jedne godine sneg u proleće, druge mraz, treće grad, suše već redovne, pa poneka godina normalna i tako sve u krug.
Ne dešava se ovo svima, ali kod mene poslednjih godina dosta često. Brdsko-planinski kraj u kojem sam ja metereološki je sklon nepogodama u proleće, a baš zbog takvog terena nije moguće postaviti mrežu i onda su ovakve stvari neizbežne.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh