Šljiva

Nista ne cekaj, infekcija je vec ostvarena, ali probaj sa nekim sistemicnim fungicidom koji moze djelovati neposredno posle infekcije, probaj bar da je lokalizujes.
Pozzz...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Prskao sam vec prije nekoliko dana sa kubik plus... Ne znam koliko ce pomoci... Ili da odma skratim sve ove koje djeluju zarazene

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Prskao sam vec prije nekoliko dana sa kubik plus... Ne znam koliko ce pomoci... Ili da odma skratim sve ove koje djeluju zarazene

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
Ne znam ni ja sta da ti kazem, vidi jos sta ce ti ostali kolege savjetovati, mozda su imali iskustva sa slicnim stvarima. Po meni mozda najbolje odrezati te grane, ako ih nema puno.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Da li se ovo susi.... Tako mi djeluje, kao da je behar krenuo pa odjednom stao?

Ovo je voćni sipac (Xyleborus dispar F.), koliko sam ja uspio vidjeti na slikama. Pregledaj detaljnije stabla i grane. Vide se rupice od poljevine.

Potkornjak.jpg
 
Неко је некад писао о клопкама за шљивиног смотавца. Ако може да поново напише да их ловим. Боца имам доста, али сам заборавио шта да у њих сипам и како да их исјечем.
 
Rano je za smotavca. Mislim da kreće kad plod menja boju iz zelene u plavu.

Napravim skalpelom 'šalter' u gornjem delu plastične boce od dva litra - kao slovo П. Niži a širi malo manji od plovine flaše. Onaj izrezani deo 'izbacim' - presavijem napolje-spolja. U bocu stavljam kašiku šećera, 1dcl jabukovog sirćeta - ove godine ću obično - i 1dcl piva od dva litra - bilo koje najjeftnije i koje je na akciji - i onda dolijem vodu malo ispod donje ivice.
Plastični čep ne skidam samo malo niže probušim dve rupice kroz kroju protnem paljenu žicu dovoljno dugačku da sa obe strane ima dužinu da se blago obmota o granu o koju kačim zamku. Proveravati na kraju godine da se žica ne ureže u granu.

Smotavac je leptir pa ga privlači miris pa ulazi unutra. Ulaze i drugi leptirići i mušice a kasnije kad počnu da se raspadaju ulaze i mušice i ose i stršljeni. Ose i stršljeni kada uđu ne mogu da nađu izlaz jer je šalter nizak od 2-3cm pa se onda udave.

---------------------------------------------

Zaboravio sam da napišem juče da je najvažnija stvar da se pčele ne hvataju tj. ne ulaze u ove klopke.
 
Poslednja izmena:
Неко је некад писао о клопкама за шљивиног смотавца.

O kojim klopkama?
Da ne napravimo zabunu, jer postoje klopke za izlovljavanje (manje efikasne, priručne, za manje površine...) i klopke za detekciju prisustva, početka leta insekata, a koje služe za utvrđivanje momenta prskanja.
Ovde se nekad, sećam se, vodio razgovor o ovim drugim.
..............................................................
bhfan21

Ako je potkornjak ("stručnajci" bi sad stavili latinski naziv) to se iz aviona vidi, rupe na delu ispod uvelog cveta su primetne golim okom, ako ih ne vidiš onda nije to.

A sva je prilika da nije jer iznad označenog dela ima zdravog, normalnog cveta.
Mala šansa za tako nešto je ako je u pitanju potkornjak.
Moguće je, i najmanja šteta je, ako je monilija u pitanju, a po stanju stvari, samo pojedini, grupisani, cvetovi oštećeni, sasvim je moguće da je to.

Nije sigurno da je ona u pitanju, ali postoje velike šanse, moguće je i da se radi o nekim ozbilljnijim stvarima, ali hajd da se nadamo da nije.
Prati, ako grana kojui si slikao preživi narednih desetak dana, dobro je, ušla gliva, npravila što je napravila. cvet stradao, ali neće dalje.
Pojačaj zaštitu ubuduće, menjaj preparat, a ako se osuši ta grana, e to može da bude problem.
 
Ма приручне клопке јер оних готових код мене сигурно нема купити. Имам осам стабала и нећу да пршћем хемијом за смотавца. Доста је што ћу да трујем за шљивину осу. Од ње морам јер уништи око 90 посто плодића. Смотавац уништи око 40, а ако будем ловио можда смањим на 20 посто.
 
Cime prskate protiv sljivine ose. Vidim u knjizi Podaci o sredstvima za zastitu bilja u Srbiji da su samo sredstva na bazi dimetoata i deltametrina registrovana protiv sljivine ose.
Znam da je u praksi drugacije pa me interesuju vasa iskustva.
 
Imam jedno pitanje za vas iskusne voćare. Pošto imam mali plac, 60x10m, zanima me koja sorta bi bila najbolja da se tu posadi gusto? Šljiva bi se isključivo koristila za rakiju.
Hvala unapred
 
Crvena ranka i Čačnska rodna. Uprkos našim opširnim prepiskama vezano za gustu sadnju ili ne, ja bih obe sorte sadio na 4x2.2 ili 3.8x2 i radio vreteno sa preko 20 grana koje ne bi bile duže od 1m, da bi se izbeglo lomljenje grana i alternativa kao i sitnoća ploda usred prerađanja (obe sorte su podložne). Moralo bi da se odradi i povijanje grana u prvoj i drugoj godini povijačima. Ako imaš vremena možeš da napraviš jako lep voćnjak od ove dve prave rakijske sorte, jedino za oprašivanje ne bi bilo loše ubaciti po koju belošljivu.
 
Pričaju oni koji gaje šljivu da se drugi put tretira sa insekticidom, kada je plod veličine graška ili kada je plod veličine kao koštica. Jel to protiv druge generacije šljivine ose?
Kada za smotavca? Kada se boja ploda menja iz zelene u plavu?
 
Mi smo tretirali drugi put baš tako kada je kao lesnik, ali samo ako je kišna godina i razlog su bile bolest (trulez najvise) a ne insekti.
Naravno kada smo prsklai stavljali smo insekticid. Inace ako nismo tretirali drugi put, veca steta je bila od bolesti a ne od insekata.
Bar je tako bilo kod nas. Ako je susna godina , onda se ne mora vise ni da tretira, bar ove rakidzijske sljive.
A i ove jestive nisu bile nesto bolesne il pak napadnute od crva.
Istina mi ne prodajemo vec samo za nasu upotrebu :)
 
Pozdrav ljudi koja je idealna nadmorska visina za sadnju sljive? Otprilike... Novi sam pa bi mogli da mi date neke savete. Planiram da zasadim sljivik u valjevskim planinama.
 
Pričaju oni koji gaje šljivu da se drugi put tretira sa insekticidom, kada je plod veličine graška ili kada je plod veličine kao koštica. Jel to protiv druge generacije šljivine ose?
Kada za smotavca? Kada se boja ploda menja iz zelene u plavu?

Šljivina osica ima samo jednu generaciju, a drugi put ide insekticid kad šljiva počne plaviti, tad otprilike leti smotavac druge generacije i on pravi najveću štetu. Prva generacija je zanemarljiva, pa se može i preskočiti tretman.
 
Nazad
Vrh