Šljiva

Par slika sa sadnje od pre par dana

sadnja-2013-045.jpg


Rupe su bušene burgijom 600mm, a kad više nismo mogli da stignemo onda smo nastavili u brazde


sadnja-2013-023.jpg


a evo kako izgleda posađeno u rupe i u brazde, tj. brazde moraju naknadno da se zatvaraju,

sadnja-2013-073.jpg


Sadnice smo pre sadnje topili u rastvor fungicida i Slavola

sadnja-2013-038.jpg


A postavili smo i glavni objekat bez koga se ne može

sadnja-2013-032.jpg
 
Neko sadi(nek je sa srecom)a neko vadi.U mom kraju se masovno vade sljive.I ja sam ovih dana povadio veci deo_Ostao sam na mladim zasadima i nesto jos starije koju planiram sledece godine da povadim.
 
Ovo što smo sada sadili je 1/3 Čačanske lepotice a 2/3 Stenleja, razmak sadnje 4x3, inače zasađeno oko 9700 sadnica za 7 dana, nas oko 25 smo radili, na sadnji, na pripremi sadnica, otvaranju brazda, bušenju rupa, zatvaranju brazda, polevanju cisternom negde po 10 litara vode nakon sadnje i ostalo. Sve u svemu vreme je bilo odlično sadnja je protekla kako treba, sadnicama sam zadovoljan, slikaću krupno ali 2/3 sadnica imaju veoma jake prevremene grane i visinu od 3,5 do 4 metra pa smo neke i kratili na 2 metra. Sad nam treba jedna dobra kiša i to je to. Od sutra se vraćamo starim zasadima, veštačko đubrivo, freziranje pipalicom, stajsko đubrivo, plavo prskanje , pa zimski san.
 
Ako se ne varam fungicid koji smo koristili je mankogal, a Slavol sam sipao 1 litar na 150 litara vode, u kace od 500 litara dopola napunjene vodom a sadnice su tu stajale monimalno par sati, poželjno je i do 12 sati, ali ja to nisam mogao praktično da ostvarim jer smo sadili oko 1500 komada dnevno pa se nije imalo kad. A problem sa zečevima sam do sada rešavao postavljanjem mrežica a sad sam ovu parcelu ogradio pletenom žicom ( vidi se u pozadini iza poljaka). Posao jeste bio veliki ograda je dugačka skoro 3 km, ali zagradio sam 30 hektara pa i nije tako strašno.
Na ovoj slici se jedan deo ograde malo bolje vidi:

sadnja-2013-024.jpg


A inače juče se bacao veštak u starijim voćnjacima a ja juče i prekjuče jahao malo pipalicu: Sad još plavo prskanje, samo da opadne lisšće, pa do proleća adio mare.

freziranje-pipalicom-201.jpg


freziranje-pipalicom-201.jpg
 
Kad god ste raspoloženi možemo da pogledamo i prokomentarišemo, parcela je do samog asfalta na 5-6km od Svrljiga, uvek može da se obiđe, a stariji zasadi su još možda 1 km odatle.


Inače da li neko od kolega ima ličnog iskustva sa šljivom Grosa felicija ( možda nisam najtačnije napisao naziv). Naime to je Italijanska sorta koja je izrazito krupna i stiže posle naših sorti, neki kažu u septembru. Dobio sam 10 sadnica koje sam zasadio ali bih voleo da čujem nečije iskustvo sa tom sortom.
 
Poslednja izmena:
Kod mene u selu ima dosta Grose felicije, postoje dve vrste crvene i plave. Stize posle stenleja i kod nas ide na Rusko trziste.
 
Kakva je po pitanju održavanja tj. da li traži neki poseban tretman što se tiče prskanja i sl. takođe da li rađa redovno ili omašuje?
 
@Zicaprom
Pozdrav druze, evo i mene da ti cestitam na sadnji neka bude sve rodno i bericetno :D :osmeh:::novac::
verujem da si puno zauzet a vidim da si puno posadio,pa me zanima na koliko si sadio i koliko stane u jedan hektar normalne njive da kazem :) :) obrisi poruke :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Sadio sam 4x3. To je gustina koju sam iz iskustva utvrdio kao dobar raspored sadnje. Tako da na 1 hektar stane oko 800 komada, doduše ako je parcela idealna i većih dimenzija, na manjim parcelama sam uvek imao jako velike gubitke i uvek se na njima ostavi jako malo mesta za okretanje traktora ma krajevima. Inače sam u početku sadio 5x4, kasnije sam smanjivoa ali međuredno rastojanje ne sme ispod 4 metra jer ne može traktor kasnije da prolazi,a malo više slobode imate kod sadnje u redu. Ako vam se ne žuri da voće što ranije dođe na rod u nekim većim količinama po hektaru može se u redu saditi na 4 metra i to je Ok, ali ako hoćete da što pre tj. već u 4. ili 5. godini dođete do ozbiljnijeg roda onda preporučujem polugustu sadnju na 3 metra. Ispod toga nisam ništa ozbiljnije sadio i verovatno i neću jer smatram da je pregusto.
 
ZICAPROM@ Hvala ti :). A da nece biti nezgodno da se beru u nekoj sedmoj godini osmoj ako se sade na 3 metara? planiram da posadim 1ha i 50 ari za sada.... nju manje j**e zilogriz,bar kod mene, visnju uspesno cuvam i dalje, da kucnem u drvo, a inace mislio sam da sadim 4x4,a sad vidim da si ti sadio 4x3, ovako sve 4 njive su mi u obliku pravouganika, s tim sto jedna njiva od 25 ari, u vrhu ima sirinu od 12 metara a u dno njive od 10 metara,al dobro, komsije sam naucio pameti i tako da za sada nemam ulazak i otimanje moje njive prilikom njihovog oranja...inace planiram da ih pustam vise vertikalno nego horizontalno.... jedan vocnjak koji sam rezao tako da grane ne idu uvis nego idu horizontalno uglavnom se nabiju u zemlju i jedno mesec dana pre berbe nema sanse da prodjem tanjiracom da jos usitnim zemlju, a ovaj sada novi vocnjak gledacu da ga rezem tako da grane idu u visinu a nikako sa strane em je teze ljudima za berbu em dok se trese letu na sve strane,inace planiram da napravim krunu u precniku od 2.5-3.5 metara a u visinu najvise 6metara, ... sto vislja to bolja
 
Moje mišljenje je da je to previsoko za stablo šljive, bar u prvih 10 godina. prvi sprat grana ti je na oko 1 metra, drugi sprat grana je na 1.6-2 metra i to ti je za neko dogledno vreme dovoljno. Velika visina je problem kod ručne berbe. Inače rastojanje od 3 metra je bolje samo ako vam se žuri jer više dobijate od 800 nego od 600 komada jer se grane ne pipaju bar do 5. ili 6. godine. Kasnije je zgodnije za ručnu berbu da imate 800 stabla po 50 kg nego 600 stabla po 70kg.Takođe je jako bitno da rod beži uvis, tj. svaka biljka pa i šljiva sve sokove prvo gura u najvišim delovima i ako nemate dovoljno roda on će prvo biti u vrhu, što nikako nije preporučljivo. Na ovo rastojanje takođe puno utiče i sorta šljive. Ako sadiš stenlej može da bude i 3.5 pa i 4 metra, Lepotica 3 do 3.5m, jer ona više gura uvis, ako je u pitanju rodna gustina takođe može na 3 metra jer je ona slabo bujna.
 
Nazad
Vrh