Šljiva

О укусима не вриједи расправљати. Мени лично та љута не одговара. Није ми циљ да одмах ракију залијевам водом. Чим може да гори има довољно алкохола.
 
Na zalost, ja sam tako pravio od kajsije, stavljao kvasac a ne secer, stao na 65-68 pa razblazivao....kad sam ljude ponudio, komentari su bili
1. "pa ovo ima nekakav...ukus ne znam" - jel los ukus, gorko? - "ne znam...ima nei ukus" - bravo care pa sad osecas ukus
2. "pa ovo je slabo, treba da popijem litar da se napijem"
 
Proslogodisnje rupe.
Pre 20 dana isprskano glifosalom.
Pozutelo kao sto se vidi, nego me interesuje, da li nece nista da mu smeta da sadim u ovo- sto ima ove osusene trave? U prolece sigurno ce sve biti cisto, 100% glifosal zavrsio posao. Savet neki?
f57f92a0fe2b34b43e4518f2dbcdbd5f.jpg
6f29eb5076bff80f54396d69ef2d1954.jpg
bc72f628f1e85a94a60e1414c806436a.jpg
3c9bc19cbf7b8a96eba5c299dc5ea349.jpg
52bed275a84d51c22b9ccdcc7f7a3d57.jpg


Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Moje iskustvo je sledece.
Otac I ja smo prvo pekli I stellar vali rakiju na 21 grad.
Posle smo ostavljali na 20 gradi.
Ta rakija nam je ipak jaka pa smo poceli na 19,5 gradi I otac hoce tako a ja namerno malo vise spustim da bude 19,3 ili 19, 2 grada. Naravno sve svedeno na 15 celzijusa.
Imamo Tlosov gradmetarr sa termometrom I tablicama koji ima svoj febricki . Hocu reci dobar je I meri alkohol od 5 stepeni. Cuo sam da ima I gradmetar koji meri cak 0 stepeni alkohol.

Sve u svemu sljiva ljuta mi je najpitkija oko 18, 5 gradi.
Bar ova moja rakija.
 
Sljivovica bar 20 gradi mora da ima kod mene, ide i do 21. Sve ispod bi bilo samo za retke, mozda mladje koji retko i malo piju.


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Što se tiče razblaživanja, koristim destilovanu vodu, ali ne onu za akumulatore i pegle već za razblaživanje alkoholnih pića. Za manje količine može da se kupi u apotekama. Zamućenje se javlja zbog više faktora i to nije lako objasniti u par rečenica, ali najčešće se dešava jer se voda sipa odjednom ili dvaput, mora se skidati po 3-5 stepeni, i to više na početku a manje pri kraju, kada se dođe blizu pitke jačine. Inače ako i tada bude mutna, a pod uslovom da nije samo par meseci stara, onda razlog treba tražiti u sečenju frakcija, da nije pustena patoka unutra, tj. da je sečena barem na 40vol% na luli na prepeku, onda u sudu bude 65 ili 1-2 više , a ako i to ne rešava problem, onda mora time da se pozabavi neko stručno lice. Možete probati da je držite jedan dan u zamrzivaču, ako je manja koliina, ali to nije trajno rešenje i treba tražiti uzrok. Inače, da ne ubeđujemo jedni druge šta je dobra a šta loša rakija, proverite sami sebe, odnesite uzorak svoje rakije na neko ocenjivanje, nije puno skupo, pa ćete videti gde ste. Najbolje bi bilo da vam to oceni neko "privatno" jer ćete tada dobiti i preporuke kako da svoje mane ispravite (budite uvereni da ih ima), ali može i na nekon takmičenju npr NS sajam, Žestival, Dani šljive u Osečini i td. Upravo je rađeno ocenjivanje u gore pomenutoj grupi Rakija i rakijaši sa FB, gde su profesori Nikićević, Urošević i Tešević ocenjivali 80-tak uzoraka nas manjih proizvođača, i kotizacija je bila svega 800 dinara. A što se tiče jačine rakije od šljive, pakuje se mahom na 45 vol% s tim što ima odstupanja, ali retko ćete naći pakovanje u prodaji od 50vol%, pogotovu ne vrhunske stare rakije koje koštaju i po par hiljada dinara i kojima se kvalitet ne može osporiti. Za kućnu atmosferu pije svako kome kako odgovara, a za prodaju zna se kako treba.
 
Bas iz tog razloga sto svuda u svakoj prodavnici ima ta rakija od 45%. Ljudi kupuju domacu rakiju, jer je bolja...

Mene npr Uopste ne interesuje ocena nekih profesora, njihovo misljenje me ne zanima. Mene interesuje misljenje musterije koja kupi jedan litar rakije od mene, odnese na analizu, vrati se i kupi celo bure, i dovede jos ljudi koji kupe rakiju!
A ocena nekih profesora zanimace me tek kada isti nakon ocenjivanja, izvade pare i otkupe mi tonu rakije...

U mom kraju na 45% stepeni se pece kajsija i dunja a sljiva nikako...


Vama sto vas mnogo "gori" rakija od 20 gradi, savetujem da predjete na neko zensko pice niste vi za rakiju :osmeh: uzgred ima zena koje se ne zale na jacinu rakije...
 
До деведесетих година већина је пекла шљивовицу на 45 посто. После су стигли рат, санкције и сви су полудјели. Неко је истражио да је шљивовица најбоље укуса и мириса на 45 посто. А, ти што воле јаку, њима се дода шећер јер им је само битно да их пали кад попију.
 
ZA GORSKOG Ja pecem godinama sljivu kao i ti na 50 stepeni NE ZATO STO JE BOLJE NEGO STO TRZISTE TAKO TRAZI a meni se licno mnogo vise dopada 45 stepeni pitkija je za istinsko uzivanje a i aroma je izrazenija a kajsiju na 47 jer sve preko toga ubija aromu.Ako trziste bude trazilo 55 pojacacemo ali to je malo vise krenulo kod nas sirenje kao maco muskarci STO JACE TAKO TREBA nikakav problem prilagodjavamo se zivotnoj sredini ali po meni PRAVI MERAK JE 45 STEPENI ZA UZIVANJE TO JE PRAVA PREDIGRA A SVE PREKO TOGA JE BESPOTREBNO TRZANJE GLAVOM I RUINIRANJE NERVNOG SISTEMA:ppozdrav:
 
Srpskog domacina ce manje zaboleti ako mu gurnete prst u oko, nego ako li kazete da mu rakija bas i nije najbolja.

Sto se jacine rakije tice, dosta se to razlikuje u delovima Srbije. Kod mene se do pre 20-ak godina pekla rakija od 15-16 gradi i druga od 20-21. Ova jaca se sluzila iskljucivo za Krsnu Slavu, ispracaje u vojsku, svadbe, Krstenja, podmicivanje lekara, poklon intelektualnijim gradskim clanovima familije i slicno, dok je ova prva bila za svakodnevnu upotrebu u neogranicenim kolicinama.
Posle toga, kada su uglavnom ovi stariji konzumatori nasli svoj vecni mir, nasao se i neki kompromis i sada se uglavnom u 90% domacinstava, rakija pravi na oko 19 gradi/47-48 stepeni. Ta jacina sad zadovoljava potrebe vecine ciljnih grupa i pojedinaca.
 
Poslednja izmena:
i ja sam kupovao vodu na kojoj pise da je za razblazivanje alkohola. Ne vjerujem da je problem u procesu pecenja jer mi u masi nikad nije slabija od 63%, a patoku uopste ne hvatam i ne vracam u sledeci kazan. Sljivu ukomljavam iskljucivo bez peteljke i kostice ne dodajem secer i pecem odmah po zavrsetku fermentacije. Tako da cisto sumnjam da je do rakije. Jedino sam razblazivao na jedanput do 43%, pa je mozda tu greska. To sam radio zato sto u buretu drzim rakiju 63-65 i po potrebi koliko mi treba razblazujem. Hvala na odgovoru i savijetima sada cu probati dodavati vodu u vise navrata kako ste pisali.
 
Stvar je u tome da za rakije od 50 i više stepeni nemoraš baš da se potrudiš... može šećer, može malo ovo malo ono... dok kod rakija do 45 stepeni moraš da uložiš trud da ispadne kako valja jer nema te količine alkohola koja maskira greške bile namerne bile slučajne... greota je da neko ko koristi zdravo voće, ko nekoristi šećer, ko se trudi oko same proizvodnje (gorski mislim na tebe) pravi rakije od 50 i više stepeni... jer tu nema baš velike razlike od nekih bućkuriša. Lako se ljudi naviknu na slabiju rakiju ako probaju nešto fino i ukusno, kod mene na slavi samo poneki tvrdokorni alkos ostaje pri jakoj rakiji ostali većinom traže ove druge.

- - - - - - - - - -

A tržište čovek sam sebi pravi, i sam odlučuje kakve potrošače želi. Možda čovek ponekad krene prečicom ali to ne znači da je to dobar put.
 
Definitivno ,rakija je stvar ličnog ukusa.Ja preferiram rakiju do 18.5 gradi jer se tu oseti od čega je pravljena.Jačina rakije od 20 gradi i više, po meni sakriva poreklo a naglašava snagu.Takođe sakriva nedostatke.Naravno da ne kometarišem lozu i dudaru koje treba da budu jake.Rakija od šljive je naš zaštitni znak. Mnogo boljeg je ukusa od ranih sorta šljiva.Lepotica je po tom pitanju kraljica.
 
Pravicu se da nisam procitao pisanje kolege, koji je napisao da mi je rakija losa i da ne valja. Ne znam kako je to zakljucio, ne secam se da sam mu je dao na probu. Pa cu to da odbijem na recimo zbunjenost!

To sto neki ovde vole da piju Patoku to je njihov problem, pijte bre sta hocete ja pisem sta se pije i sta je realnost u Srbiji. Tu rakiju od 17-18 gradi (ni ljuta ni meka) ovde u Sumadiji niko nece da ti kupi i kad bi je kupio ne bi ti je platio vise od 300din (toliko realno i vredi) ali nije losa razblazis je jos 1grad dole i moze da posluzi za grejanje, a zima tek sto nije... :ppozdrav:

Slatko se nasmejem kad mi ljudi sa prostora Vojvodine drze predavanje o rakiji :haha: Radio sam dosta po Vojvodini (terenska firma) i pio rakiju toga kraja, aman ljudi vi bre nemate pojma sta je rakija, pecete "Dudare i Migavčare" i hvalite se na sva zvona kako je to nesto najbolje (jeste ko ne zna za bolje).

Jednom prilikom kad sam radio u Starim Banovcima, bese polemika na poslu oko rakije, pa sam morao da donesem od kuce 2l Rankovače da pokazem kolegama kako zapravo treba da izgleda rakija od Sljive, probali su i bio je tajac, ni jedan vise nije pomenuo pecenje rakije u mom prisustvu...

Zna se gde se pece i pije najbolja rakija, Sumadija! :ppozdrav:
 
U mom kraju tu rakiju od sljive od 16 do 18 gradi zovu smetenjak.
Ja licno vise preferiram kajsijevacu i pecem je na 43 do 45 %. Pre neku godinu greskom mi ostala na 38%. Ljudi moji kako je to bilo ukusno i pitko a niko ko je pio nije mogao da poveruje da je te jacine.
 
Pravicu se da nisam procitao pisanje kolege, koji je napisao da mi je rakija losa i da ne valja. Ne znam kako je to zakljucio, ne secam se da sam mu je dao na probu. Pa cu to da odbijem na recimo zbunjenost!

To sto neki ovde vole da piju Patoku to je njihov problem, pijte bre sta hocete ja pisem sta se pije i sta je realnost u Srbiji. Tu rakiju od 17-18 gradi (ni ljuta ni meka) ovde u Sumadiji niko nece da ti kupi i kad bi je kupio ne bi ti je platio vise od 300din (toliko realno i vredi) ali nije losa razblazis je jos 1grad dole i moze da posluzi za grejanje, a zima tek sto nije... :ppozdrav:

Slatko se nasmejem kad mi ljudi sa prostora Vojvodine drze predavanje o rakiji Radio sam dosta po Vojvodini (terenska firma) i pio rakiju toga kraja, aman ljudi vi bre nemate pojma sta je rakija, pecete "Dudare i Migavčare" i hvalite se na sva zvona kako je to nesto najbolje (jeste ko ne zna za bolje).

Jednom prilikom kad sam radio u Starim Banovcima, bese polemika na poslu oko rakije, pa sam morao da donesem od kuce 2l Rankovače da pokazem kolegama kako zapravo treba da izgleda rakija od Sljive, probali su i bio je tajac, ni jedan vise nije pomenuo pecenje rakije u mom prisustvu...

Zna se gde se pece i pije najbolja rakija, Sumadija! :ppozdrav:
насмеја ме слатко ово за нас војвођане(лалоше предпостављам).....а и подсети ме на онај виц да вино може и од грожђа да се прави

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Nazad
Vrh