Šljiva

Ima oko 500 stabala, prošle godine smo imali za probu koju kilu ne očekujem ništa spektakularno ali voleo bi makar za pekmez da imam... uglavnom šta bude biće:ppozdrav:
 
Zavisi koliko pekmeza trebaš :)
Na 500 stabala bi trebalo biti i za rakiju u 3g.
Moje su prorodile u 2g.
 
Ma bilo bi lepo samo da prorode samo da osetim šljivu :) , a za rod pa godine su pred nama. Mislio sam ih ovih dana okopati jel rano za AN ili da čekam cvetanje pa onda.
 
Prvi zasad lepotice mi je u 3. godini dao 7-8kg po stablu, naredni manje, a imam neke gde su dale svega 1-2kg, jednostavno kačio ih jači grad u 1. godini i nisu uspele da u 2. naprave rodni potencijal, dakle sve zavisi od stanja stabala, naravno i od nastupajuće godine pre svega. Za AN je još rano, negde na par dana pred cvetanje ali polovinu od planiranog, a drugu polovinu mesec dana kasnije.Okopavanje naravno nije na odmet.
 
Odlično, sve preko 1kg po stablu smatrao bi kao extraprofit:bravo:bitno je da postoji mogućnost, momci ovo 7-8kg pa do 20kg u ovom trenutku mi deluje kao naučna fantastika.

oktopod@ tako ću i uraditi, hteo sam da izbegnem jedno okopavanje pošto ću ovih dana okopati svo voće da malo upristojimo voćnjake a onda ću morati u cvetu opet jbga nema veze idemo dalje...
 
Ako se sada obradi zemlja, onda će kasnije krenuti da raste trava i nećete imati 2 umesto jednog okopavanja. Sve što uradite sada po pitanju obrade će Vam kasnije doći kao poklonjeno, kad krene gužva.
 
Izriljao sam pred zimu ispod krošnji kod tri velike šljive. Danas sam bacio po veliku kantu pepela po toj zemlji. Hteo sam malo da ukopam ali zemlja još uvek zamrznuta.
 
Pazi samo nemoj mnogo ako ti nije zemlja pH kisela, pepeo je jako bazan znam da je neko pricao da ga mesa sa svinjskim stajnjakom da bi dobio neki pH neutralan sadrzaj sa puno kalijuma
To je najboje neko shilo za zemlju napraviti, pa par rupa blizu vocke pa napunis ih sadrzajem
Gledaj dogodine umesaj i jednog i drugog u buretu i dodas neke bakterije pa ostavis 2-3 nedelje da vri i onda pod vocku.
 
Kako orezati sljivu staru desetak godina, nisam siguran da li je rodna ili lepotica, koja je prosle godine vrlo slabo orezana i slabo rodila? Imam tri takve, preplosle godine su super rodile ali izgleda da sam pogresio sto prosle zime nisam skoro nista rezao...Nemojte se cuditi sto je ovako blizu ograde, tu ogradu sam morao zbog novog vlasnika /komsije da pomerim u svoje ....
2vm7q0z.jpg
 
Evo šta sam našao u dokumentu
https://sr.scribd.com/doc/38556199/Rodnost-Sorti-Sljive-Cacanska-Lepotica-i-Stanley-u-Gustoj-Sadnji


Vitko vreteno-4x1,00m--4,91kg
Spindle--------4x1,25m--6,20kg
Spindle--------4x1,50m--5,20kg
Vsistem-------4x0,70m--3,30kg
Vsistem-------4x0,85m--3,91kg
Vsistem-------4x1,00m--2,90kg

Ali to je gusta sadnja i verovatno neka ogledna parcela....

Želim ti dobar rod.
Polukrzljavom podlogom St. Julijen
-----------------------------------------------------------------------------------------------
@Rile75 skidaj te mumuje od plodova cim stignes.
I sto skupljas krosnju kanapom?
 
Zato sto imam komsiju od skoro koji je izveo geometra za svoju parcelu pa je ispalo da moram da pomerim ogradu 1m u svoje, i tako sam i uradio....Skupljam krosnju da kreten ne zakaci traktorom kad sisa travnjak...Jel da orezem malo jace ove tri sljive?
 
Nazad
Vrh