Šljiva

I kod mene je ista situacija na Lepotici, opalo vise od polovine plodova. Prvo su opali oni dupli, posle i drugi plodovi. To se ponavlja iz godine u godinu, ne znam iz kog razloga. Mislim da nema veze ni sa oplodnjom niti sa zastitom, ja sam joj to pripisao kao sortnu osobinu...

U početku sam i ja prihvatio kao "sortnu osobinu" ali mislim da je sada previše, ustvari videću u branju šta je ostalo možda sada oko vara...

- - - - - - - - - -

@Gorski u kojoj su ti godini ove šljive na slici gore.
 
Nije to do sorte, nesto drugo je u pitanju.
Meni je na jednoj Cacanki ranoj takva situacija, a na ostalima i na Stenleju je za sada sve u redu.


Na samo 2 meste sam video plodove sa smolom, tako da cu prskanje insekticidom i prihranom ostaviti za sledecu nedelju, spremni su kozak i trainer.
 
Sljiva sa slike je u cetvrtoj godini, posadjena u jesen 2014... Radi se o Cacanskoj Lepotici i ima problema sa opadanjem plodova. Prvo sam mislio da je to zato sto je mlad zasad pa ne moze da iznese rod, ali imam C.Lepoticu i u 8 godini na kojoj takodje opadaju plodovi. A imam i mladji zasad sa Lepoticom koji je u 3 godini, sa koga tkodje opadaju plodovi...

Cacanska Rana je opala gotovo nacisto, retko koji plod na drvetu. Stenlej se drzi dobro, iako je mlad zasad. Rodna kao i uvek nenadmasna, da nema problema sa neravnomernim sazrevanjem plodova proglasio bi je za najbolju sortu sljive...
 
Kod mene za divno cudo rana se drzi dobro, ali samo desetak stabala, ostale koje sam sprzio akordom su ponele oko 30 posto u odnosu na ovih desetak.
Ona inace ima problem sa oplodnjom, mozda i najvise od svih sorti, ali sam poslusao savet kolege odavde i vec dve godine je u septembru prskam sa Bormaxom, i izgleda da daje rezultate.
Mada mi je prosle godine dobro ponela,ali je unistio onaj kasni mraz, a ove godine sam je sprzio akordom, bio bih zadovoljan da i ovo sto je sada na njoj doceka berbu.
 
Napisao mi radnik u poljoapoteci pogresnu dozu, ja je jos za nijansu pojacao, i sat vremena posle prskanja latice od cveca dobile braon boju.Deset stabala ostalo neoprskano tada, jer je nestalo corbe, i eno ih trenutno su kao iz udzbenika.
 
Ja danas bio u rutinski obilazak
Mlad zasad samo juri dok su i starci u odlicnoj formi...Bilo bi jos bolje kad bi odbacili jos 10% ali sta je tu je..

Evo par slika od nas sto kosimo i rakiju prosimo ( Nedaj Boze)

(Na drugoj i trecoj slici su stabla koja ce se istrebiti posle berbe...)
7027b89a610f86fe0eb520b0e9918c83.jpg
b70c8ebd544d021dd6b33f0ff5866cec.jpg
415034679476b6ee5d5362afedbbd559.jpg
a5331be9422e6949f5696ae9222ccf7e.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Obicno mi cacanska rana 90% opadne, ove godine jedino ona ne opada... Lepotica djene- djene, rodna 90% ciao... Nikad vise gusenica, insekata, vaši. E, da, i ruska krimska opada.
 
Poslednja izmena:




image hosting

- - - - - - - - - -

Zna li neko sta je ovo? Deluje kao da je nesto pojelo list, a nista nisam primetio, niti ima ikakvo prisustvo nekog insekta (bar ja nisam nasao). Znaci pojeden list a ostala peteljka od lista, sta moze da bude?
 
Pratis pa ako se pojavi tretiraj.

Juče bio u selu i prijatno se iznenadio.
Nema uopšte vaši ni na šljivama a ni na jabukama. Ne mogu da verujem kako ih je zbrisala hemija.
Čak mi sada i lišće izgleda mnogo bolje. Ima poneki list d aje na vrhu ostao skovržan , da li je to zbog vaši ili nečeg drugog ne znam.
Pre prskanja ti su listovi bili najviše napadnuti.

Sada čekam i nadam se da se neće pojavljivati ponovo.
 
Koji je ovo problem?
eda9f58eed4608919f60eb55acf945c6.jpg
Ово су ваши. Имао сам и ја. Ако старији неуфркани листови немају жутозелене прстенове онда нису болесне од шарке. Код мене засад немају. Надам се да су ваши потрошиле вирус на јабукама јер пи неким истраживањима ваш пренесе вирус само на прво стабло којем угризе лишће.
 
Nazad
Vrh