Šljiva

Jel sadio neko kombinaciju cacanka rana + rut gersteter? Cilj su mi rane sorte. Koji su oprasivaci za njih pogodni?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ja sam imao RUT dobra sljiva privlacnog izgleda ali kisela kupovali je secerasi a sto se tice sadnje moze cilj da bude bilo sta ALI AKO NEMAS KAZAN I MALI MILION BURICA ne sadi sljivar jer ces u protivnom gorko zazaliti a sto se tice cene izjednacile su se rane sorte sa poznim sortama sljiva sa cenom Ove godineje 90 posto proizvodnje otislo u bure a bas me zanima sta je uradio gospodin BALANSERO on ima hektar CACANSKE RANE a ako cita ovo veliki pozdrav za njega Za HUANA 89 RUT je sljiva koja je uvek isla krupna je interesantna zbog ranog stizanja ali MNOGO OPADA TO JE VELIKA MANA za razliku od CACANSKE RANE koja je vanserijska sljiva i sa njom nema greske POZZ ZA NIS
 
Mornar, hvala!
Znaci samo cac. ranu da forsiram, ubacio bih i rut poneki cisto da ima. Necu da se igram. Svaki savet cenim i zahvalan sam na njemu.
Sta saditi onda?
Imam oko 45 ari na 3 parcele za sadnju. Sad cu da izorem, i spremam za sadnju.
Sta se isplati, koja vocka? Burici mi ne ginu. Iso bih na sljivu jer trazi minimum odrzavanja. Jedno vreme se zagrejao za rusku dzanu, ali otkup u mom mestu nema za nju, a kazu za rakiju da je promasaj. Mislim plava sljiva je sljiva.
Muke eej

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Prvo rakija nije promasaj, kvalitet uvek nadje kupca. Ako ti je cilj rakijska sorta onda po meni cacanska rodna. Proveri imalo je negde na sajtu instituta u Cacku analiza sorti sljive a u vezi upotrebe za rakiju. Imao sam to negde ako nadnem okacicu ovde. A ako ti je cilj rane sorte za sto bolju cenu onda cacanska rana, ali neki kazu da imaju muke sa njom... Da li je lose oprasivanje ili pogresna rezidba, uglavnom kazu da jedne godine rodi, a druge jok.
 
To mi je jasno ali jesen je pocela od 23 septembra a zemlja je suva,nema padavina,zemlja gde treba da posadim nasusurena...
 
Kolege kada je pravo vreme za sadnju sljive?

Kad njiva izmrzne i rastrese se do te mere da mozes motikom da iskopas rupe. Sadnica posadjena u takvoj, mekoj i rastresitoj zemlji, lako se prima i dobro raste.

Ako ih posadis sada u ovu suvu i tvrdu zemlju, jos kad zgazis oko korena i sabijes (zabetoniras) zemlju oko korena. Takva sadnica i kad se primi, ima da boluje najmanje godinu dana, bez obzira na datum sadnje.

Ja sam uvek sadio u drugoj polovini Novembra i uvek je bilo dobro. Ako propustis novembar, uvek bude preko zime lepih dana kad moze da se posadi (pod uslovom da je zemlja pripremljena)...
 
Nego, sve pozitivno cuo o sorti grose felicia- ima li iz prve ruke info sta je i kakva je?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Kad njiva izmrzne i rastrese se do te mere da mozes motikom da iskopas rupe. Sadnica posadjena u takvoj, mekoj i rastresitoj zemlji, lako se prima i dobro raste.

Ako ih posadis sada u ovu suvu i tvrdu zemlju, jos kad zgazis oko korena i sabijes (zabetoniras) zemlju oko korena. Takva sadnica i kad se primi, ima da boluje najmanje godinu dana, bez obzira na datum sadnje.

Ja sam uvek sadio u drugoj polovini Novembra i uvek je bilo dobro. Ako propustis novembar, uvek bude preko zime lepih dana kad moze da se posadi (pod uslovom da je zemlja pripremljena)...
Jel sad da kupim sadnice pa da cekam povoljan trenutak za sadnju ili kasnije?Taj komad zemlje je uzoran i potanjiran,pre oranja je razbacano dosta stajnjaka.Takodje me zanima koji razmak za cacansku rodnu

- - - - - - - - - -

I dali su dobre dvogodisnje sadnice
 
Najbolja je jesenja sadnja. Vegetacija se stopira koren biljke radi nesmetano, nema lisca koje bi crpilo koren. Biljka mnogo bolje ulazi u narednu godinu. Jos se i vrsi prekracivanje na prolece tako da je cini sve da biljka ima sto bolju kondiciju u narednom periodu. Prolecna sadnja je rizik, prolece je sve toplije tako da je povecan rizik od susenja biljaka. Ja sam uvek za jesenju sadnju, sa tim nema greske...

- - - - - - - - - -

Strucni ljudi su mi rekli da je i najgora jesenja sadnja bolja od najbolje prolecne. Tako da se tim rukovodim...
 
ZA HUANA NISLIJU Grose Felicija je izuzetno lepa sljiva krupnoca jos krupnija nego Stenlej, ukus dobar, secer super verujem da je dobra i za susenje medjutim jos uvek na pijaci trzaju na Cacansku rodnu medjutim posto je cena sljive postala SREDNJE JADNA ILI SREDNJE KASNO ZALOSNA vocari ciji VAPAJ ne cuje niko a pogotovu onaj ko treba da cuje PRIBEGAVAJU KRAJNJE NEPOPULARNIM RESENJIMA a sve to cine u totalno BEZIZLAZNOJ SITUACIJI peku rekordne ogromne kolicine domace prepecenice VRHUNSKOG KVALITETA i to je roba koja ima prodju samo takvu a pogotovu na zapad medjutim svi proizvodjaci ovog CAROBNOG DESTILATAnisu ni svesni da su prekoracili dozvoljenu liniju i usli u KRIMINAL a sva ta rakija koja je dobijena na CRNOM TRZISTU a na koju nisu placeni porezi ,marze ,akcize pribegava KRIVICNOM GONJENJU od drzavnih organa jedina je razlika ta da ovi sa manjim kolicinama jos mogu i da se provuku ali svi proizvodjaci koji rade od tone pa navise ulaze u OZBILJAN KRIMINAL A DA TOGA NISU NI SVESNI a mozda su i svesni ali nemaju gde .Na terenu su stalno raznorazne inspekcije gleda se da se sve stavi pod kontrolu tj u legalne tokove
 
Poslednja izmena:
E sto mi puca ...c za inspekciju i legalne tokove, mogu svi da mi p...ljunu pod prozor, ...bo sam im sve po spisku redom od Nedimovica do onog jadnog prasinara inspektora koji ce da gura nos u podrume. Ce da uvode rakiju u legalne tokove, sve ostalo su sredili pa jos to ostalo. Chukam, drzavo, nabijem vas sve na Stojadina 79- to godiste, u dobrom stanju, nije mnogo prešo...
 
Nazad
Vrh