Šljiva

Da li i koliko da navodnjavam šljivik star godinu-dve?
Ја сам прве две године, у јулу и августу, на сваких 10 дана заливао са 7 л. воде (бунарске).
Пошто се човек учи док је жив 'ајде да и ја нешто научим. Кад су у питању вино и пиво могу да разумем "органско" али кад је у питању дестилат (у овом случају од шљиве) какве то везе има?:sta:
 
Čekajući odgovor već sam zalivao. Kubik vode za 65 stabala.

Kvalitet destilata izuzetno zavisi i od prskanja. Posebno u etrima i esencijalnim uljima. Treba imati u vidu da etil alkohol isparava na manjoj temperaturi od vode (100C) pa samim tim većina otrova ulazi i u destilat.
 
da etil alkohol isparava na manjoj temperaturi od vode (100C) pa samim tim većina otrova ulazi i u destilat.
Ја сам то некако поредио са дестилисаном водом. И у води има отрова али кад дестилисану воду премерим ТДС-метром у њој је 0 ппм. Рачунам, препек би требало исто да се понаша кад су отрови у питању мада, има логике и да резидуе на неким температурама прелазе у гасовито стање и приликом кондензације се нађу у ракији ал' где су онда у дестилованој води? Друго питање је које су дозе у игри? И у меду има цијанида ал' су количине занемарљиве и безопасне.
 
Ljudi kako prolazite sa šljivom, imali kupaca... kakve su cene... Lepotica trenutno aktuelna, ja je polako krčmim po manje više solidnoj ceni. Mada tržište za Lepoticu je malo... za prodaju je Stenlej mama (i tata).
 
Ljudi kako prolazite sa šljivom, imali kupaca... kakve su cene... Lepotica trenutno aktuelna, ja je polako krčmim po manje više solidnoj ceni. Mada tržište za Lepoticu je malo... za prodaju je Stenlej mama (i tata).


Lepotica po 20 dinara, otisla sva. Rodila kao luda, nije toliko opadala kao prethodnih godina... Cekamo Stenlej...
 
Cacanska Rodna, bez prskanja i rezanja ove godine.
714ffeb481f740c335710841643ad92e.jpg
eabf1a627c448f518e4fb8c27c9bb004.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
,PREZNOJAVAJU SE DO LUDILA,PRICAJU I BUNCAJU SAMI SA SOBOM ,NEZADOVOLJNI,RAZOCARANI DO BOLA A OPET GA VOLE.
Што пре увидиш да "џаба кречиш" то ћеш лакше сачувати ментално здравље.
Него, има ли неко Топенд плус или неку другу из Топ групе?
 
Za ovu godinu zavrseno sa lepoticom, rod solidan s obzirom na vremenske prilike koje su bile u ovom kraju. Cena je bila 18 din za rakiju, lepo se prodalo i ostavilo za istu.
 
Pa ja sam u jabuku ulozio 3x vise al ko to moze znati sta ce biti posle. Da mi je ovo iskustvo nikada ne bi ulozio vise od par stotina evra u bilo koji posao u Srbiji, al sad je gotovo.
 
Šljiva će se isplatiti kad-tad, ali od sirovine retko ko može da se obogati (a i da živi normalno). I sa ostalim voćem je slično. Vratićemo se polako zadrugama, starim zanatima pa ćemo praviti proizvode, a ne samo prodavati sirovinu. Tad će moći da se priča i o kvalitetu i “računici”. Dosta su nas rasturali, vreme je da se udružujemo.
 
....Vratićemo se polako zadrugama, starim zanatima pa ćemo praviti proizvode, a ne samo prodavati sirovinu. Tad će moći da se priča i o kvalitetu i “računici”. Dosta su nas rasturali, vreme je da se udružujemo.

Ništa od toga nema. Zadruge su bile u jednoj epohi,
sada je kapitaluzam I globalizacija. Kapital ima teznju ukrupnjavanja I nece dozvoliti malim boljitak.
I dodatno evropska unija, ma ko to bio, ce nam dodeliti I bolje reci dozvoliti da radimo I proizvodimo prema sopstvenim interesima.
Uostalomo , zar nismo na velika zvona najavili da ce nemci doci da nam podihnu svinjogojstvo, kao da u Srbiji ne zna da se tim bavi .....
Verovatno je geostrateski interes trenutno prioritet zapadu I ovim sitnicama trenutno nece da se bakcu, a kada dodje vreme lepo ce to oni izdiktirati I formulisati po principu kao sto je Budimka isporucivala koncetrat vocni Fructalu ...
Naravno ovo je samo licno, a mozda I pogresno , misljenje.
 
A nama baš treba neko da nam kaže da se (ne) udružujemo?! Ne razumem ljude koji misle da im iznad glave stalno neko stoji i kontroliše ih.

Ajmo malo o nama da pričamo, o budućnosti naših šljivika i domaćinstava. O tome šta je bolje za nas, a ne za političare.

Ako ja imam 60, a komšija 100 stabala, zajedno imamo 160! Laka je to matematika, nije atomska fizika.
 
Upravo tako, laka je to matematika... Još jedan komšija na Kosovu ima 100 stabala a i komšija preko Drine ima 50. To je još 150 stabala sa kojih plodovi lako i jeftino stižu u Srbiju. Pa još neki komšija iz Albanije ili Argentine i Čilea i onda komšija i ja u Srbiji moramo da damo šljivu za 10 dinara.
Ali komšija i ja planiramo da se udružimo, svako veče pričamo o tome ispred prodavnice. Kaže da će da da kuću pod hipoteku čim je nasledi od oca. A otac od dede. I čim sredi katastar jer i majka mu ima neki miraz a i stric mu se još vodi na tu adresu.
Ja ću da dam pod hipoteku ceo voćnjak ali ga u banci prihvataju kao njivu šeste klase a dobra zemlja. Ko da se petlja po katastrima da to ispravlja. A i sudim se deset godina sa bratom oko međe pa dok se to završi... A sudim se i sa Miletom Perinim jer me tužio da mu prolazim preko njive traktorom jer neće da me pusti pa moram stalno da mu sobaljujem plot. A okolo imam pet km pa ko će toliko gorivo da plati. A tu je prolazio i moj otac i deda i pradeda.... i sad on našao da mi zabranjuje...
A i taj okolni put je asfaltiran i do njive ima struja i voda pa milina da navodnjavam jeftino... u šta ja pričam kakvi asfalti kakvi bakrači... izrovano ne može da se prođe posle prve dobre kiše a kanali za zaivanje i odvodnjavanje nikad nisu ni iskopani iako je vrpca pet šest puta presecana...
A pametni ljudi u susedno selo se udružili i dali pod hipoteku imanja i kuće pa krenuli da rade sa jednom firmom i predali rod al mangup im nije isplatio pare i zatvorio firmu i sad nemaju nikoga ni da tuže... a iz banke stižu uplatnice...

I tako... pričamo već duže vreme komšija i ja pa smo onomad proslavili što mu sin i snaja otišli u Slovačku da motaju kablove jer kažu ovde nemaju perspektivu. Da rađaju decu da budu sirotinja... Šta ću mu ja kad je mekan... Ja sam mom nasledniku sakrio pasoš a ne dam mu pare, držim pod slamaricu ono što dobijem od tate... dajem mu samo evenualno kad je zavetina a i to oprezno.... neće on meni da se potuca po belom svetu... Jednog dana kaže njegov školski drugar iz varoši ga sreo i kaže bio u Grčku i svaka familija ima četvoro dece... i svi živi i zdravi i pravi a Grčka bankrot... oprem nemog to da sračunam... i sad da ga ja pustim u tu Grčku da ladi jaja pa da se oženi i da napravi četri deteta... ko to da ispodeli ima njive da mi budu ko kockice.... bolje ovako neženjen još neko vreme...
Tako pričamo komšija i ja i cepamo zaječarsko i sve razmišljamo da ćemo pre na zamenu jetre nego na otvaranje zadruge.... :osmeh:

Karikiram ali ima hiljadu prepreka da bi se pošteni domaćini udružili ali ima mnogo nepoštenih koji će sve učiniti da udruživanje ne prođe jer je uvek lakše da se uveze, tj. za njih je isplativije...
drugarski pozdrav
 
.....
Karikiram ali ima hiljadu prepreka da bi se pošteni domaćini udružili ali ima mnogo nepoštenih koji će sve učiniti da udruživanje ne prođe jer je uvek lakše da se uveze, tj. za njih je isplativije...
drugarski pozdrav

U tome je suština, njihova zelja I motiv za lakom zaradom kao I spremnost da to ostvare je mnogo jaca od zelje I sprmnosti cestitih da se izbore da posteno bude placen posten rad.
 
Svi ste u pravu ali...

Evo npr ja, želim da ostanem ovde u ovoj zemlji na svom imanju. Imao sam mogućnost da odem imam je i sad, ponekad pokleknem ufff ali se brzo trgnem... Ja ostajem to je definitivno, deca... danas sutra neka biraju svoj put imaju moju podršku šta god da odluče. Ali da se vratimo na šljivu i generalno voće, pre 5~6 god kada sam počeo da sadim za mene malo veće površine pod voćem jedan tada poznanik sada već prijatelj me "savetovao" izmešaj više vrsta... više sorti... razvuci berbu... jedino si tako ti gazda svoje robe, kada ti stigne mnogo robe od jednom ucenjivaće te i plaćati voće koliko oni hoće itd... I evo 5~6 godina kasnije stižu me te njegove reči, naravno posadio sam četri voćne vrste (tako sam i planirao) ali nisam puno mešao sorte i tu sam pogrešio. Kajsija većinom NS Rodna i nešto Zaklopčanke stižu zajedno za branje, sreća konfiguracija terena je takva pa mi kajsija na vrhu parcele zri skoro dve nedelje razlike u odnosu na onu na samom dnu. Još su relativno male količine ove god oko 5t pa uspe fino da se proda i unovči ove sezone izvukao prosečnu cenu preko 80din, uglavnom sve što mi se bude sušilo sadim ili ranije ili kasnije sorte da razvučem sezonu. Šljiva... posadio 500kom Lepotice imam i nešto oko 70tak kom mladog Stenleja... uff greška... ne krijem kad sam sadio mislio sam oberem od jednom napunim kamion i pravac hladnjaca... Rusija... lepa cena tada u odkupu 60din... e pa neide tako, trebao sam i tu da prošaram sa sortama. Ova godina je solidno prošla i sa šljivom mlado voće oko 5t roda i to se lako rasprodalo za 10tak dana berbe u proseku cena blizu 40din... šta ću kad dođe na pun rod pa se za 10 dana treba rešiti 20~25t robe e onda ja nisam gazda svoje robe nego nakupci i razni mešetari... e sad svoj godišnji sam proveo na pijaci a posle mene žena ali sam makar uspeo da izvučem kakve takve cene ove godine.

Sve ovo pišem da neko ko sada podiže zasade voća dobro razmisli šta i kako. Hladnjače, Rusi, Zadruge, Demokrate, Naprednjaci, ministri ovi ili ministri ovi... sve je prolazno, ono što ti se danas čini normalno i dobro za par godina se skroz izvitoperi. Nego use i u svoje kljuse, šta možeš sam da isfinansiraš obradiš i prodaš ​ (prodaja je 50% posla) to i sadi.
 
Mozda je premesteno negde, posto je diskusija bila sira u smislu da li se ideje I primeri uspesne prakse u Dubaiu mogu uspesno primeniti kod nas. Istina I Mars se pominjao ali sve je bilo u kontekstu.
 
Nazad
Vrh