Šljiva

Nemojte se , bre, ljudi svađati...
"Gens una sumus"
Svako ima svoje viđenje, iskustvo, naviku, obrazovanje, način rada ...
I slične "epitete" mogu nabrajati i dalje...
I nemojte generalizovati , na osnovu jednog...dva... dvadeset primera.... neku regionalnu karakteristiku nečega, i to proglašavati za "zakon" i šlus...
Jer tako nešto jednostavno nije tačno, nego samo lični stav,iskustvo, navika, obrazovanje, način rada ...
I slične "epitete" mogu nabrajati i dalje....
Moj otac je pio dooosta rakije, ali je voleo "srednju"...znači ni mnogo jaku ni slabu...nego pitku...A pitka može biti i od 21 a i od 18 gradi, naravno zavisi od čega je spravljana i koliko je odležala...
Kad smo, a i sada isto, pečemo u našem domaćinstvu, nekad, po pedesetak kazana ranke i desetak loze...danas četiri kazana ranke i dva kazana loze, prepek ranke na 19 , sa namerom da kada se " ukrti" ( ako stigne do te faze) na 18 ...a loze na 21 da se " ukrti" ( još teže da stigne) na 20 gradi.
Ne pada mi na pamet da to svoje iskustvo, stav, naviku, obrazovanje, način rada....generalizujem.
I slične "epitete" mogu nabrajati i dalje...
 
Sada mi pade na pamet posto citam I gledam oko kalemljena.
Da li je neko probao da nakalemi razne sorte sljive
na primer sve cacanke na deblju podlogu.
I onda moze da prati I uocava razlike medju sortama.
Da li je to neko vec uradio.
 
Ја покушавам да на једну чачанску сорту накалемим различите сорте кајсија. Разлог за то је што не ваља ништа (барем код мене). И да, погодили сте, реч је о чачанској Раној :osmeh:
 
To sa Č.Ranom cu najverovatnije i ja da pokusam na prolece, ako najdem kalemara koji ima uspeha u prekalemljavanju starijih vocki...


Da nastavimo gde smo stali, necu mnogo da duzim. Stanje gledano iz mog ugla je ovakvo:

Rakija je trenutno postala DEPONIJA sljive u Srbiji! Losa cena, los otkup sljive pa trpaj u rakiju pa posle prodaj, izvlaci sta se moze izvuci! Kad je dobra cena niko nije lud da se cima oko pecenja rakije, najbolje je sljivu prodati na vagi!
Autohtone sorte u rakiji necu da spominjem jer to su male i mizerne (kucne kolicine) nisam nigde video podignut mlad zasad autohtonih sorti godinama unazad, uglavnom su to okolokucni vocnjaci sa malim brojem starih iznurenih stabala. Mozda je negde drugacije u mojoj okolini je tako...

Znaci najvise se pece Stenlej i Čačanski sortiment...

Sta za mene znaci dobro ispecena domaca rakija? To je rakija (u ovom slucaju od sljive) koja prolazi hemijsku analizu.

Sve ostalo je stvar licnog ukusa, boja, jacinaitd, a ukusi su razliciti, negde se pije jaca negde slabija rakija, negde obojena, negde bela...
 
Najbolja varijanta je da kupis podloge, ili jos bolje sam da ih proizvedes. Kalem grancice sa svojih sljiva i to skinute sa najboljih sljiva. Uvek se stabla razlikuju neko daje vise roda neko manje. E sa tih boljih stabala (svojih, zdravih) uzmes kalem grancice. Pozoves coveka da ti nakalemi,platis, odnegujes sam sam sebi sadni materijal. Kad stigne za sadnju preberes one najkvalitetnije, sa najboljim korenom, i posadis!
Prve godine ako neka sadnica slucajno zaostaje sa rastom, odmah izvadis i posadis novu. Kad je kilav prirast znaci da joj nesto fali i da od necega boluje, pre ili kasnije ce morati da se vadi...
To je nabolja i najsigurnija opcija, sve ostalo je lutrija.

Ne mora da bude ni graska rasadnicara, postoji mnogo razloga koji izazovu rak korena, takve sadnice najbolje je odmah iskrciti i saditi nove...
 
Sve te ja razumem Gorski. Nijedan pokazatelj nije ukazivao da ce ovo da se desi. U pitanju je sadni materijal 100 posto jer ima i na drugim lokacijama kod drugih ljudi. Veruj mi da sam i vadio i neke od boljih sadnica i imaju rak. E sad pricao sam sa nekim ljudima kazu podloga dzenarik bi trebalo da izgura to. Ko da krci 1500 stabala?
 
Najbolja varijanta je da kupis podloge, ili jos bolje sam da ih proizvedes. Kalem grancice sa svojih sljiva i to skinute sa najboljih sljiva. Uvek se stabla razlikuju neko daje vise roda neko manje. E sa tih boljih stabala (svojih, zdravih) uzmes kalem grancice. Pozoves coveka da ti nakalemi,platis, odnegujes sam sam sebi sadni materijal. Kad stigne za sadnju preberes one najkvalitetnije, sa najboljim korenom, i posadis!
Prve godine ako neka sadnica slucajno zaostaje sa rastom, odmah izvadis i posadis novu. Kad je kilav prirast znaci da joj nesto fali i da od necega boluje, pre ili kasnije ce morati da se vadi...
To je nabolja i najsigurnija opcija, sve ostalo je lutrija.

Ne mora da bude ni graska rasadnicara, postoji mnogo razloga koji izazovu rak korena, takve sadnice najbolje je odmah iskrciti i saditi nove...


Upravo tako, možda deluje previše komplikovano... ja sam rešio u buduće samo na takav način da proširujem voćnjake. Neka bude sve zdravstveno ispravno i bezvirusno opet rasadničar nema pojma dali kaleme skida sa nekog rodnog drveta ili prosečnog ili možda sa baš lošeg... za veće količine sve ovo može i da se dogovori sa rasadničarom, bitno je da se umnožavaju zdrava i rodna stabla.
 
Pocetnik88
Ne moras da krcis zasad, sacekaj da vidis sta ce biti. Moze dzenerika to da pregura ali znaj da ce ti trebati mnogo vise djubriva nego inace, da bi izgurala dobar rod...


Upravo tako @marceta.b
Kalem grane se uzimaju sa svakojakih stabala. Evo Stenlej moze da posluzi kao primer, najvise se i kalemi. Stenlej je krupna i rodna sljiva, a kako koji zasad se podize sve je sitniji i sve manje lici na onaj stari Stenlej...
Ja sam takodje resio da u buduce sadni materijal proizvedim sam. Koliko god bilo mukotrpno samo tako sigurno znam, sa kojih stabala uzimam kalemove i kakve sadnice sadim. Ostalo je lutrija..
 
Poslednja izmena:
Tako cu i da uradim. Ostavljamo i samo jako djubrenje i zastita. Tako su mu strucnjaci savetovali. Necu iznositi imena ovde vec ce nadlezni organi to preduzeti. Ja sam jos i dobro prosao gledam danas na tv-u koja je igranla bila sa borovnicama isto rak korena... Tako da je najbolje polako odnegovati svoje sadnice, tako znas sta si uradio. Sve ostalo je macka u dzaku.
 
Nazad
Vrh