Šljiva

Sve je to cini mi se ooopasan marketing za njihove pajtose koji su vec posadili nove sorte..
Па наравно. Увек је реч о парама. Ево гледам по мрежи ове Топ..х сорте имају сви осим нас: Словенија (35€), Мађарска (4.500 Фт), Чешка, Словачка, Румунија...
 
Sadnice su bile u Cacku oko 2e+ sto je za mene bilo previse. Ove godine prosirujem jos malo sljive i sadnice ugovaram iz okoline Trstenika od coveka koji ih radi za poznatog prodavca sadnica iz tog kraja. Nemojte misliti da ni cuveni rasadnici samo rade svoje sadnice. To rade ljudi za njih pa oni kupuju po nizoj ceni a vama ih prodaju po neneormalnim cenama sa ili bez sertifikata. Cast izuzetcima, ali ako planirate sadnju i kupovinu sadnica gledajte da to bude u vegetaciji na ranijoj potrazi i insistirajte da pogledate sadnice tog rasadnicara kod koga zelite da kupite sadnice. Obicno pocnu da uvijaju te ovo te ono te nemozemo sad da vam pokazemo ali mozete da kaparisete i ostale price jer ocigledno sadnice nemaju svoje a nesmeju da vas odvedu kod ljudi od kojih i oni kupuju sadnice jer cete normalno sadnicu kupiti direktno i tu njih nigde nema. Opasna je to mafija. Cast izuzetcima i postenim rasadnicarima ali vecina je losa i puna prica ali nemojte im previse verovati dok ih licno ne upoznate i uverite se sa kim imate posla.

To radi i institut u Cacku.
 
Sta moze biti razlog neravnomernog radjanja sljiva, u pitanju je sorta stenlej, radi se o tome da od 100 stabala svake godine oko 20 stabala slabo rode ili cak ne rode , drugih 50 rode srednje dok ostalih 30 rode odlicno. Tako da rod nikako da predje 2 tone.
 
razloga moze biti mnogo,jesu li stabla koja obilno radjaju grupisana u jednom delu zasaad a ostala u drugom ili kako vec?
 
Otprilike tako i dodje da su ta stabla koja dobro radjaju grupisana u jednu celinu i ona svake godine odlicno radjaju dok druga dosta zaostaju.
 
Da li postoji gradijent u prinosu, od najslabijeg do najboljeg medju stablima. Da li se to desava od kada su posadjene vocke ili je to naknadno pocelo da se manifestuje? Ima li progresa u degradovanju ili su stalno ista stabla u pitanju?
 
E pa ti mora da si stvarno veliki stručnjak.
Gradijent, progres u degradovanju, sve mnogo umni izrazi, plus, nema reči u srpskom jeziku kojima se to može opisati.

Slab si sa srpskim ili bi da se malo, da prostiš, kur**š?
 
Za gradijent u prinosu predpostavljam da misli na stepen povecanja/smanjivanja prinosa, a progres u degradovanju je napredak u zaostajanju :)
 
i meni je jasno sta je gradijent (zahvaljujuci photoshopu i slicnim programima), a ovog momenta mi ne pada na pamet kako bih na srpskom jednom recju nazvao to.
 
Nema napredka u zaostajanju u rodu, stabla sve bolje radjaju, u vezi rastinja si u pravu ima sa jedne strane njive celokupnom duzinom rastinje visine preko 4m kao i sa druge medjom ima neko bagrenje ali to moram iseci(nije moje ali ima da ga isecem) To neravnomerno radjanje se desava od pocetka.
 
Nema napredka u zaostajanju u rodu, stabla sve bolje radjaju, u vezi rastinja si u pravu ima sa jedne strane njive celokupnom duzinom rastinje visine preko 4m kao i sa druge medjom ima neko bagrenje ali to moram iseci(nije moje ali ima da ga isecem) To neravnomerno radjanje se desava od pocetka.

Moguce da je sastav zemljista u pitanju - neki element u visku ili deficitu. Desava se da se sastav zemljsita razlikuje i izmedju dva reda - jedan red biljne kulture normalno daje prinos a drugi slabo ili gotovo nikako. Da li je nekada radjena pH zemljsita? Probati stajnjakom, uneti ga sad pred zimu-bolje nego u prolece.

Nisam uspeo da nadjem adekvatniju fotografiju ali se vidi da granica moze postojati cak i na 0.5m. http://dev.nutechseed.com/files/files/IDC_Field.jpg
 
Pozdrav forumasi ... Interesuju me misljenja o frezi pipalici za vocnjak,u pitanju je zasad sljiva.. Kakva su vasa iskustva sa njom,posto gledam po netu da je odlicna stvar za vocnjake....
 
stvar sledeca ako je zasad na malo vecem nagibu trebace ti duplak,ako je ravnica i blazi nagibi 533 radi super na vecim nagibima ni rakovica 65 joj nemoze nista
inace je dobra i prava stvar
 
Druze imao sam frezu pa se ubijemo sa njom oko sljiva i opet nije to to,dangubno je mnogo.Pa sam je prodao i kupio traktor imt533 za to,pa sam gledao malo po oglasima frezu pipalicu i resio sa ocem to kupiti,i vise mi nista i netreba za sljive.A inace gde su sadjenje sljive je ravno ko tepsija...
 
Nazad
Vrh