Šljiva

Pre jedno desetak dana Sorta Cacanska Lepotica. Odjednom pozutela, izbacila smolu. Kad sam presekao unutar stabla je pocela da crni. Bilo je ovakvih 6 komada, odmah sam ih pocupao i izbacio iz vocnjaka da se ne prosiri na ostala stabla. Sta bi mogao da bude problem?

Apopleksija?
 
Ode mi najlepsa sljiva
9c71c71c0a83367283994b6870de7d35.jpg
76907e436b70003b341ea0fa24c7a3f8.jpg
e33ff2b266b14f6173d05f05263dee9e.jpg
22f2aaf0410a5c8e2cf00c72b10c1fd7.jpg
80db12fbaf517a2b774e93e4ca6cdde2.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
кад се појави гљива на деблу нема им спаса. док је на листу не знам. можда нешто и помаже. ја се плашим да их имам на неком воћкама које не показују знакове, а шире на остале. јер на џанарици није било знакова на лишћу, а на шљиви се показало два мјесеца после калемљења.

- - - - - - - - - -

горски царе, мучи ме то што се суше са заметнутим плодовима. да су се сушиле у априлу не би било мјеста за секирацију. јеси ли набављао неке саднице из италије, француске?

- - - - - - - - - -

esfy, европско жутило је најгоре што те може задесити, али надајмо се да није.

- - - - - - - - - -

http://agroinfotel.net/fitoplazma-evropsko-zutilo-kosticavog-voca/


Sadnice su domaca proizvodnja, bile zdrave sve do ove godine.
Pitao sam neke "strucnjake" sve su to samo politicki odgovori i nagadjanja. Jedan mi rece da prskam bakrom, bakar u kosticavom vocu u toku vegetacije :sta:

Isao sam sistemom sto je sigurno sigurno je, pocupao zarazena stabla (srecom nije puno) pa cu na jesen da dezinfikujem rupe i posadim nove sadnice...

- - - - - - - - - -


Tesko pitanje druze...

Mislio sam da je samo kajsija podlozna pucanju kore, susenju i bolestima, Cacanska Lepotica je ocigledno neznija od kajsije...
 
Pozdrav.Dali moze sad da se prekrate grane da pocnu da se racvaju posto su otisle mnogo u duzinu.Neko kaze da se prekracuju samo na pocetku vegetacije a neki da moze i sada da prekratim grane i isecem vodopije-
 
Moze i treba sad. Tako ces vec ove godine dobiti razgranjavanje, koje je nize, manje bujno, sve kako treba. Rok ti je do polovine jula, krajem avgusta porast prestaje.
 
Možeš i sada. Ja generalno gledam da ne upotrebaljavam makaze jer mislim da je mnogo bolje 'odčenuti' - odstraniti granu dok je mala nego kad poraste.... pogotovo ako krene na mestu na kom ti se ne sviđa. I gledam vrhove da kratim iznad grančice koja pod većim uglom kreće od provodnice. Da ne gura u visinu nego da se krošnja širi... da ramene grane dobiju hranu....
 
Meni je na vecini Cacanske Lepotice Ispucalo stablo, ali list je fenomenalne boje , danas sam obilazio prebrala se vecina na njoj, one duple su aman sve pootpadale, ali smole kao kod tebe nemam jos uvek... I sve se mislim da povadim nju, i da se ne nerviram vise... Sad sam joi forsirao kalcijum par dana, pa je prestala da truli i opada.. Nije mi jasna sljiva ni malo !!!
 
Ja sam danas orezivao moje šljive u šljivaru...Kažem u šljivaru zato što tamo u većini imam ranku te proporku i samo nekoliko stenlija...Jako sam, razočaran rankom ...pored onolikog cveta ima poneko stablo sa ni jednim plodom...kod proporke je malo bolja situacija a i kod par belaša..stenli , pa onako ...biće za jelo..
To mi je omogućilo da baš orežem oštro pojedina stabla...tamo gde se nije lepo razvilo razgranavanje sekao sam i preko santimetra debele grane...No bar će lepo izgledati...
 
Kolega @gandrad
Za crvenu ranku je neophodan oprašivač inače roda nema uprkos dobrom cvetanju.
Ranije sam pisao o tome ali nije zgoreg da ponovim ...
Ja imam zasad koji je sađen po starinskom rasporedu 6x5m. Nekada su u blizini bile Požegače (kasnije posečene) i kada bi se desila godina da se barem par dana pogode cvetanja, C.Ranka bi dobro rodila, u suprotnom slabo ili nikako. Pre nekoliko godina na onaj razmak od 6m ubacio sam po jednu sadnicu i sada je razmak 3x5. Zasadio sam Rodnu i Lepoticu i po situaciji od tih nekoliko godina, Rodna je gotovo u čap po cvetanju sa Rankom. Ovo opet ne mora značiti da će se desiti i kod tebe naprimer.
Ali u svakom slučaju, naravno ako postoji mogućnost, zasadi još po neku sortu uz ili pored C.Ranke, nemoj je previše orezivati, nađubri je tokom zime i očekuj rod.
Neće to opet biti neki maskimum u poređenju sa nekim drugim sortama, desiće se da jedno stablo rodi i savije grane, a ono pored njega ima osrednji rod, a sledeće godine zamene uloge.
Ali, važno je da imaš roda i predispoziciju za odličnu rakiju ...
:ppozdrav:
 
Pi[emo o crvenoj ranki ili čačanskoj ranoj? Čitao sam da je za crvenu ranku oprašivač džanarika-migavac?
 
Pozdrav ljudi. Na nekim starim sljivama su mi se polomile grane grane od roda (stenlej).
A kada sam povijao u mladm vocnjaku grane polomijo sam desetak komada( Cac Lepotica i Rana).
U poljo apoteci su mi dali ovo Galenikino sredstvo koje je i prihrana i zastita na bazi bakra. Da li smem sa njim da prskam ove starije sljive koje su punom rodu?
631dcc1e448203685da1c60f25526632.jpg
645f2e31092dc40af853431eddba0f60.jpg
b89cf020db086059c9dd62e1c429d596.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
đađo74@ Hvala ti na savetima...no...
Vidi pisao sam i ranije, to je šljivar sađen vertovatno za vreme ili neposredno posle drugog rata...ja sam ga renovirao, sa istim razmakom i sličnim asortimanom...Više puta sam opisivao "proporku" šljivu koja je sađena upravo kao oprašivač ranke (po kazivanju mog davno pokojnog Dede...a nisam ni siguran da li je on to sadio ili njegov Otac...).
Kažem da sam pisao, tokom te rekonstrukcije se ispostavilo da sam dobio više proporke nego ranke, pa sam prekalemljivao...
Pored njih u originalnom zasadu je bilo i nekoliko komada madžarke i belaša te višnje...Sve to imam i sada i još sam dodao četiri starija stabla stenlija ( pet-šest god.) i šest mladih , skorokalemljenih stenlija te kajsije ( da imam i dve rodne, ali prošle godine sam ih kalemio i još su male) , za ostalo voće nije važno, a ima još...
Sa zapadne strane imam dva voćnjaka puna ranki i džanarike, napuštene nažalost , a sa druge strne imam deo te iste parcele ( pripala bratu), koja ima i ranki i proporki i madžarke, isto zapuštena...
Tako da što kažu "nemogudaverujem" da imam problem sa oprašivanjem.
No, koliko se sećam , a i komšija-teča me je podsetio, bilo je dosta vetra ove sezone tokom cvetanja a ima uticaja i to da od dva pčelara u okolini ( na daljini od pedesetak metara), nije ostalo svega po par društava...

- - - - - - - - - -

No, danas sam orezivao i stenli na drugoj lokaciji... ( lokacija vinograd, posađen između dva špalira vinove loze,stenli kalemljen ma ranku, četvrta godina),tu imam sedamnaest stenlija i tri lepotice...Rodilo samo tako...Nisam primetio ni za jednu ni za drugu da je odbacivala rod, a vidim po nekoliko na stablu dvojnika, a izgleda ostaće...
 
Pre jedno desetak dana Sorta Cacanska Lepotica. Odjednom pozutela, izbacila smolu. Kad sam presekao unutar stabla je pocela da crni. Bilo je ovakvih 6 komada, odmah sam ih pocupao i izbacio iz vocnjaka da se ne prosiri na ostala stabla. Sta bi mogao da bude problem?

UgGnh.jpg


UgUrH.jpg
Kod mene je ovo uzelo maha. Sve sljive su sadjene u jesen 2012. Prosle godine 3 komada i nisam ni obracao paznju izvadio i to je to. Ove godine 5 komada 3 su se osusile a dve sa smolom i samo cekam kad ce. Na drvetu se vide rupice tako da bi ja rekao da je to neki crv. Ne znam kako se boriti protiv ovoga.
 
Kod mene je 6 komada odjednom pozutelo (kao da su poparene). Odmah sam ih pocupao, i zaustavio zarazu. da li sam uspeo trajno da sprecim sirenje videcusledece godine.
Sadnice cu u jesen zameniti novim.
 
кад се појави гљива на деблу нема им спаса. док је на листу не знам. можда нешто и помаже. ја се плашим да их имам на неком воћкама које не показују знакове, а шире на остале. јер на џанарици није било знакова на лишћу, а на шљиви се показало два мјесеца после калемљења.

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -
Сад видим бијеле гљивице на једној јабуци. Тамо гдје сам пресјекао дебео огранак. А, јабуку посадио таст па не смијем да је чупам. Залићу гљиву неразређеним плавим уљем да видим хоће ли је уништити. Сад сам нашао тај нови извор заразе. Занимљиво, јабука боље подноси ту гљивицу. Али, зато шири даље болест.
 
Danas sam bio u selu I dva stabla sljiva pocela da plave. I to od gornjeg dela sljive prema dole. Do pola a donja polovina zelena.
Po zeninoj evidenciji ona kaze da je tu zasadila cacansku rodnu, a ja mislim da to nije jer ona kasnije zri. To moze biti cacanska rana mada nju nije narucila ili cacanska lepotica.
Koja u Backoj sada sljiva pocinje da plavi a daje cacanka.
 
Rana bi trebala vec da je dobrano dobila boju čak je negde i beru za hladnjače, kod mene Lepotica je u fazi promene boje znači pojedini plodovi ili pojedine grane promenule boju dok je ostatak još zelen dok je Rodna još zelena... po tome bi trebalo da je Lepotica ali najbolje je odrediti po obliku ploda mada bi ja Ranu isključio...
 
Onda je ovo lepotica. A onda cu znati rodna koja je jer ona sledeca zri pa onda stenlej I na kraju zri jedna madzarka. Mada vocar ko zna sta je dao umesto madzarke ....
Hvala na informacijama.
 
Nazad
Vrh