Šljiva

Zalosno za pogledati, do godine se mora raditi protivgradna mreza.
5054e35023eb408fa37a3243535d34b1.jpg
a8efd11ee5ff6da73d2d5ee7777df7e6.jpg
d83f5a5ce313a71d7f47abe2bf202a4a.jpg
45e47efbc0b27e5b47f0ff72e1db80ed.jpg
522770881736862d8929153d92969623.jpg
7fb414d9896b104c6d3aade44dd2b4e7.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
ZA YT1RDI Naljbolje resenje i za vas i za vasu plantazu je FREZA i to po mogucstvu DIZEL jer je mnogo manji potrosac od benzinke zanemarljiva je potrosnja a i bice mnogo bolji efekat za biljke primice i vlagu i djubrivo i nece korovcina da crpi snagu biljci zaboravite trovanje i
Та дизелка ми ради у Гроцкој а ово је у Панчеву (70 км.) и изненадила ме брзина корова. Углавном је горушица дебела ко палац па сам морао да ставим трокраки нож на тример. Мислио сам да исечем на пола пластичну кофу да ставим до воћке па тотал. У Галеници су ми управо то и препоручили. Мотика је очистила метар око воћа ал' ћу морати да тоталишем међуред. Изненадили ме из Галенике кад су ми рекли да се за хектар хербицида рачуна 200л воде а не као код фунгицида и инсектицида 700-1.000л. Значи треба прилагодити проценте.
 
Kolega, žao mo je što si ovako prošao, svi smo to iskusili više puta, pa znamo kako ti je. Glavu gore, odradi zaštitu, ja bih Kaptan, aminokiseline, i neku prihranu, takođe obično ubacim azot malo zemljišno posle ovakvih stvari i obavezno uradim korektivnu rezidbu. Uskoro ćeš morati da počnes sa nečim protiv truleži, da se spasi šta je ostalo. Inače svaka čast na voćnjacima, batali ove gore što bi ašovom radili voćnjake, to nisu profesionalni voćari. I kod mene je zatravnjen međured i to je nužda zbog zaštita u kišnim periodima, tu nema diskusije da li može ili ne mora.
 
Kolega, žao mo je što si ovako prošao, svi smo to iskusili više puta, pa znamo kako ti je. Glavu gore, odradi zaštitu, ja bih Kaptan, aminokiseline, i neku prihranu, takođe obično ubacim azot malo zemljišno posle ovakvih stvari i obavezno uradim korektivnu rezidbu. Uskoro ćeš morati da počnes sa nečim protiv truleži, da se spasi šta je ostalo. Inače svaka čast na voćnjacima, batali ove gore što bi ašovom radili voćnjake, to nisu profesionalni voćari. I kod mene je zatravnjen međured i to je nužda zbog zaštita u kišnim periodima, tu nema diskusije da li može ili ne mora.
Hvala kolega na podrsci, odradio sam danas (Signum+Amiksol+Slavol) ali evo kisa lije kao luda tako da cu ponoviti za par dana opet pa cu umjesto signuma ubaciti Kaptan. Da samo ne bude vise grada, ostat ce opet nesto. Pozzz...

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
ZA GORSKOG CARA Od crvljivih sljiva pecemo ogromne kolicine rakije a to ce sada uraditi i TREBAVA i zavrsice posao i izvuci ce isti novac kao da je prodao STENLEY za izvoz ,a sto se tice trovanja biljaka pa nismo se razumeli JA PRICAM O VASEM TROVANJU i zato kazem da treba malo smanjiti dozivljaj a masa vocara ovde ne nosi ni gas masku prilikom prskanja a sto se KARENCE tice to niko ne gleda i nikoga to ne zanima a sto se tice gospodina ZICE KOJI JE OVDE NAJVECI PROIZVODJAC SLJIVA pitao bih vas nesto ALI ISKRENO BAS SAM ZNATIZELJAN JEL VI PRSKATE TE OGROMNE POVRSINE SLJIVA ili ste nasli radnika da ne kazem DUBLERA KOJI CE UMESTO VAS OBAVITI TAJ DELIKATNI POSAO jer kod nas u Podunavlju je uglavnom sitna parcelacija nema tih velikih poseda pa me bas zanima kako to funkcionise jer meni mrak pada na oci kada treba da odradim jedan atomizer a mogu da zamislim kako je vama .Ovo vas pitam iz razloga jer vidim da ste veoma uspesan poslovan covek i kao takva osoba verovatno drzite do svoje vitalnosti i zdravlja kao i celokupne nege svoga tela,i vi znate i iz licnog iskustva prakticnog ali i teoretskog KAKVE HEMIJE KORISTIMO i koliko to sve utice na nase zdravstveno stanje PRENESITE NAM NEKA ISKUSTVA ALI IZ VASEG UGLA I KAKO VI RESAVATE tj DALI TO NEKO DRUGI RESAVA UMESTO VAS VELIKI POZDRAV
 
Tretirao hemijom protiv šljivine ose... ove godine ako 'isteram' rod pravimo džem za par godina pa ću opet da eksperimentišem.... ostalo je da pratim šljivinog smotavca a kada se javi opet ću hemijom...
Imam tri velike šljive i nekoliko manjih, dve u četvrtoj, četiri u trećoj i nekoliko u drugoj godini... sve to lagano raste bez đubrenja... samo letnja rezidba i zakidanje mladara šta može da se dohvati... ovim mladim zakidam i uvijam mladare i rovašim pupoljke, obaram grane kanapima.... ove velike šljive su otišle u nebo pa ću morati da ih malo skratim... Nemam prevelika očekivanja pa mi je svaki rezultat zauvar (od koristi)....
 
Ove godine sljiva cvetala, milina je gledati. Rana prepuna cveta, pomislih, i da ostane pola bice mnogo. Medjutim, ovog vikenda odem, a na svakoj po jedna dve ili nijedna. Tuga. Vise peteljke sa malim osusenim, crnim i zutim plodicima, sasuseno. Druge sorte ima, proredile se ali ih ima. Zna li neko o cemu se radi? Oprasivanje?
 
Verovatno je oprašivanje u pitanju. A možda i prošlogodišnja suša... napisaće koju i iskusniji....
Ja na jednoj dvogodišnjoj čačanskoj ranoj imam nekoliko plodića slične veličine kao one na stenleju... u blizini je i čačanska lepotica i stenlej... a ima u blizini još par šljiva za koje nisam siguran koje su... ostaviću te plodove osim ako ih sama biljka ne odbaci...

U ovom dokumentu se kaže da su stenlej i lepotica loši oprašivači...
https://arhiva.nara.ac.rs/bitstream...vanovic - SoB 2014.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Koliko mi se čini da je kolege sa foruma sade u kombinaciji sa čačanskom lepoticom...
 
Poslednja izmena:
Sve ostale cacanske sorte su ok i Stenlej. Jos ove godine rezidbu odradi visoko obrazovani kadar, kad ono... Zasad Cacanske rane je mlad, izdvojen od ostalog, starijeg.
 
Radashin, vuxsd, lepo videti ovakav rod, milina za oci!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
ZA GORSKOG CARA Od crvljivih sljiva pecemo ogromne kolicine rakije a to ce sada uraditi i TREBAVA i zavrsice posao i izvuci ce isti novac kao da je prodao STENLEY za izvoz ,a sto se tice trovanja biljaka pa nismo se razumeli JA PRICAM O VASEM TROVANJU i zato kazem da treba malo smanjiti dozivljaj a masa vocara ovde ne nosi ni gas masku prilikom prskanja a sto se KARENCE tice to niko ne gleda i nikoga to ne zanima a sto se tice gospodina ZICE KOJI JE OVDE NAJVECI PROIZVODJAC SLJIVA pitao bih vas nesto ALI ISKRENO BAS SAM ZNATIZELJAN JEL VI PRSKATE TE OGROMNE POVRSINE SLJIVA ili ste nasli radnika da ne kazem DUBLERA KOJI CE UMESTO VAS OBAVITI TAJ DELIKATNI POSAO jer kod nas u Podunavlju je uglavnom sitna parcelacija nema tih velikih poseda pa me bas zanima kako to funkcionise jer meni mrak pada na oci kada treba da odradim jedan atomizer a mogu da zamislim kako je vama .Ovo vas pitam iz razloga jer vidim da ste veoma uspesan poslovan covek i kao takva osoba verovatno drzite do svoje vitalnosti i zdravlja kao i celokupne nege svoga tela,i vi znate i iz licnog iskustva prakticnog ali i teoretskog KAKVE HEMIJE KORISTIMO i koliko to sve utice na nase zdravstveno stanje PRENESITE NAM NEKA ISKUSTVA ALI IZ VASEG UGLA I KAKO VI RESAVATE tj DALI TO NEKO DRUGI RESAVA UMESTO VAS VELIKI POZDRAV

Prvo, hvala Vam što me proglasiste za najvećeg, nažalost zaista to nisam. Što se zaštite tiče, evo da objasnim moj način rada. Obrađujem ukupno nešto preko 35 hektara šljive i višnje. Za zaštitu imamo 4 atomizera, 2 vučena i 2 nošena i posedujemo 3 traktora raspona snage od 39 do 70 ks i radimo obično sa po 2. Jednim YTO-om i malim atomizerom od 450 litara, moj otac, štiti stare zasade, nekih 6 hektara, 10 godina unazad, i niko nikad to nije uradio umesto njega, oko 10 zaštita godišnje. U mladom zasadu (3-5 godina) koristimo vučene atomizere, i u prve 3 godine sam isključivo sam štitio. U poslednje 2 imam jednog dečka da mi pomogne, ali upravo iz razloga nekog rizika, iako traktori imaju solidne kabine, i po potrebi koristimo maske, ja se trudim da sam radim zaštitu. Ove godine, do sada je taj radnik radio zaštitu 2 ili 3 dana ostalo sam radio ja sam. Radije njemu dam da kosi, frezira, tanjira, radi herbicid, a zaštitu što više radim samostalno. Nije velika površina toliki bauk, recimo da za jedan dan, od ujutru do 7 ili 8 uveče sa 3 traktora možemo da zaštitimo kompletnu površinu, ali pošto se obično ne žuri toliko, to onda izvedemo za 2 dana. I da ne dužimo, zaštitaje neophodna, neke godine se može malo redukovati, ali zato neke druge se mora i ponavljati i to je odavno izmišljeno.
Izvinite na pisanju i objašnjavanju nebitnih, tj. stvari koje se kod svih ozbiljnijih voćara podrazumevaju. Tu naravno ne mislim na površine, nego na predanost i razumevanje problematike, ai bavljenje voćarstvom zarad egzistencije i neke zarade a ne hobija.
Kolega Vasovac, ogrebotine liče na Surlaša ali oblik nikad nisam imao takav. Koliki je broj ovakvih plodova. Inače u mom kraju je Crvena ranka skoro kompletno otpala, doduše to su mahom neštićene šljive o slogovima i sl. ali posle izuzetnog cvetanja i zanošenja, skoro sve otpalo.
 
@ Zicaprom
Respect.

Od koje sorte pravite dzem od sljiva za sebe I od koje susite ako susite.

Posle berbe da li prskate sljive I cime.
 
Nazad
Vrh