Šljiva

URBAN CRUISER Nemoj da me shvatis pogresno njemu svaka cast sto je
preuzeo nesto oko Nase Rakijske kraljice, ali znam samo da je dosta izdanaka vadio po selu... Kako si zadovoljan sa njim za sada, ako se ne varam rekao si da bolje napreduje iz kospice, u odnosu na izdanak..
Svestan sam ja da tu rod nece stici narednih 7 8 gpdina, ali ne zuri mi se jer znam da ce se to kasnije isplatiti, samo sam radoznao da vidim sta savetuju iskusniji od mene u vezi Ranke.
 
URBAN CRUISER Nemoj da me shvatis pogresno njemu svaka cast sto je
preuzeo nesto oko Nase Rakijske kraljice, ali znam samo da je dosta izdanaka vadio po selu... Kako si zadovoljan sa njim za sada, ako se ne varam rekao si da bolje napreduje iz kospice, u odnosu na izdanak..
Svestan sam ja da tu rod nece stici narednih 7 8 gpdina, ali ne zuri mi se jer znam da ce se to kasnije isplatiti, samo sam radoznao da vidim sta savetuju iskusniji od mene u vezi Ranke.

Nema ljutnje nikakve, razmenjujemo iskustva. Nakon promašaja sa 70 sadnica povadjenih iz divljeg šljivika ranke izgubio sam godinu-dve i one koje se nisu osušile nikad neće stići ove koje sam posadio iz rastila. Ima tu ulogu, u velikoj meri, i loša sadnja koji sam prepustio lokalcima, ali činjenica je da sam povadio 25-30 sadnica već posle prve godine. Pre neki dan sam primetio daleko veći broj pupoljaka na novim i nadam se da će se brže razvijati. Vegetacija se tek polako budi tako da je rano nešto zaključiti. Pratim pa ću vas obaveštavati. Pozdrav
 
Nisam neki ekspert u šljivarstvu ali moje ramišljanje ide u pravcu da je crvena ranka divlja šljiva. I da ona treba da se pušta da raste što više. A da se plodovi skupljaju u etapama kako koji sazri. Da se podbira što se kaže. Mislim da je upitno divlju sortu pokušati prilagoditi savremenim uzgojnim oblicima. Ali vredi pokušati. Ta rakija nema premca.
Želim vam uspeh i da fotografije redovno postavljate da bi zajedno uživali.

Nije da nisi ekspert, nego pises nesto sto apsolutno nema veze sa temom. Sasvim suprotno od onoga sto zapravo treba da se radi sa ovom vockom!

Neko ko cita ovaj tvoj upis a planira da se bavi ovom vockom, ovo sto si napisao mora uzme kao salu...

Slazem se sa tobom da ti je zelja da postanes internet poljoprivrednik, ali oladi ga malo brate delis savete na svim temama...
 
Nije da nisi ekspert, nego pises nesto sto apsolutno nema veze sa temom. Sasvim suprotno od onoga sto zapravo treba da se radi sa ovom vockom!

Neko ko cita ovaj tvoj upis a planira da se bavi ovom vockom, ovo sto si napisao mora uzme kao salu...

Slazem se sa tobom da ti je zelja da postanes internet poljoprivrednik, ali oladi ga malo brate delis savete na svim temama...

To što nisam ekspert ne znači da nemam svoje mišljenje. Imam svoja razmišljanja i uvek imam hrabrosti da napišem šta mislim. A na drugima je da proceni da li sam u pravu ili nisam. I pišem iz sasvim nekog drugog ugla i shvatanja voćarstva. Ja tačno pamtim a i sada se ponegde mogu videti stari zasadi koji su se sadili i puštali da crvena ranka raste nebu pod oblake. Zato je i alternativno rađala i lomila grane.

Ako nekome smeta da čita ono što pišem uvek ima opcija da se sakriju poruke pa se poruke od nekih članova ne vide. Zato ako ti smeta ono što pišem onda lepo iskoristi tu opciju. Ja tu opciju veoma rado koristim.

I izvini što ti je moje mišljenje zasmetalo sada kada se odmaraš na egzotičnim destinacijama gde si otišao svojim luksuznim automobilom a sve si to zaradio kao ekspert u voćarstvu.

Sa ove tačke gledišta ne bih se više upuštao u bilo kakve prepiske sa tobom jer mi je to ispod moje 'internet' časti. Za sve naredno što mi napišeš odgovor možeš da pronađeš i da se pronađeš u potpisu.... Drugarski pozdrav
 
quote_icon.png
Citiram: vuxsd

Nisam neki ekspert u šljivarstvu ali moje ramišljanje ide u pravcu da je crvena ranka divlja šljiva. I da ona treba da se pušta da raste što više. A da se plodovi skupljaju u etapama kako koji sazri. Da se podbira što se kaže. Mislim da je upitno divlju sortu pokušati prilagoditi savremenim uzgojnim oblicima. Ali vredi pokušati. Ta rakija nema premca.
Želim vam uspeh i da fotografije redovno postavljate da bi zajedno uživali.




To što nisam ekspert ne znači da nemam svoje mišljenje. Imam svoja razmišljanja i uvek imam hrabrosti da napišem šta mislim. A na drugima je da proceni da li sam u pravu ili nisam. I pišem iz sasvim nekog drugog ugla i shvatanja voćarstva. Ja tačno pamtim a i sada se ponegde mogu videti stari zasadi koji su se sadili i puštali da crvena ranka raste nebu pod oblake. Zato je i alternativno rađala i lomila grane.

Ako nekome smeta da čita ono što pišem uvek ima opcija da se sakriju poruke pa se poruke od nekih članova ne vide. Zato ako ti smeta ono što pišem onda lepo iskoristi tu opciju. Ja tu opciju veoma rado koristim.

I izvini što ti je moje mišljenje zasmetalo sada kada se odmaraš na egzotičnim destinacijama gde si otišao svojim luksuznim automobilom a sve si to zaradio kao ekspert u voćarstvu.

Sa ove tačke gledišta ne bih se više upuštao u bilo kakve prepiske sa tobom jer mi je to ispod moje 'internet' časti. Za sve naredno što mi napišeš odgovor možeš da pronađeš i da se pronađeš u potpisu.... Drugarski pozdrav


Nek si ti meni ziv i zdrav :ppozdrav:
 
Još sam se o svemu informisao pa i o Dejanovom rastilu. Istina da je dobar deo rasada iz izdanaka ali je i jedan deo iz koštice. No, ne samo iz njegovih saveta, došao sam do oprečnih info o načinima sadnje, orezivanja i uzgojnog oblika. Ono što je, po ličnom zaključku, možda najefikasnije za C.ranku nema veze sa školskim primerima i savetima. Mehanizacija diktira razmak. U mom slučaju je 3x3m ali samo zato što želim što manje intervencija na stablu. Puštam je do 3 god uz orezivanje tek po koje vodopije, a onda mi je nameranda orežem sve one koje prekrivaju plod u neku vrstu vretenaste kupe sa ciljem da plodonoste grane imaju najviše svetla. Podmladjivanje tih grana ću raditi tek 5-6 godine s tim da će sama gustina sadnje ograničiti razvoj stabla. Namera mi ke da radim sve ručno što je na većim zasadima verovatno neisplativo. U svakom slučaju, savet je da se ova sorta što više prepusti prirodnim faktorima.
Oprecna misljenja oko rezidbe ako mislis na Dejana i njegovu rezidbu, po svemu sudeci sto pratim a pratim i njega, covek se drzi rezidbe sto bi ljudi rekli po starinski nacin - vaza i po koju granu odrezes sto mislis da smeta
Sadni materijal mu je ok tu nemam zamerke, ali sto se tice rezidbe po mojoj proceni je slab u toj oblasti.
Ja ranku nisam video u rodu, ali ako se desava da prerodi da bi dolazilo do lomova grana vretenasti uzgojni oblik je uvek bolja opcija, jer takav uzgoj bas zbog boljih uglova grananja teze dolazi do lomljave
Uzgojni oblik ako se formira od starta pa tako imas najmanje posla i najmanje izbacivanja grana, suludo je pustati neku granu da raste i zasenjuje druge pa da posle 6-7 godina se setis pa je onda vadis, redovno i strucno orezivan vocnjak ima najmanje orezanih grana.
Ako si sadio 3x3 msm da je sorta bujnija ako i moze na taj razmak onda to sigurno nije za vazu, grane ti se ne smeju uplitati jedna u drugu
Druga stavka jeste da medjuredno rastojanje koje je kod tebe 3m te mere 90% treba da cini visinu vocke znaci vocka i neka velika grananja ne treba da prelaze visinu od 2,7m
Lufta moras imati nekog u vocnjaku u smislu prostora zbog stujanja vazduha i lakseg odnosenja viska vlage u vazudu
 
Poslednja izmena:
Sto se tjce sadnog materijala necu ni ja zuriti sa time, jer imam neke planove kroz duzi nis godina zato sam i resio saditi je na oko 2h... Imam stare zasade nje, to znate kako pre niko rezao nije, rodi izlomi se, sledece godine boluje i tako 300godina... E sad Dekija ne znam licno, ali sadni materijal je perfektan, oko rezanja kao sto rece kolega Ubovic necu da kazem "ne zna" ali neiskusan je.. Drzi se svoje stare 5x4 neka vaza i cao, meni nije namera tu roditi 100kg sljive, vec da to bude solidan rod a kvalitetan.. Svi predlazu neko vitko vreteno , gustu sadnju baz zbog tog loma...E skoro sam pricao sa nekim tipom na fb rezaces je on se drzi ine stare sljiva 5x4 i poboljsana piramidala kruna, rezanje prvih par godina lepo dok se ne formura i posle samo struckanje kao kad odes kod brice za brkove...Ali meni je sve jos to nesigurno, dok ne vidim ili mi kaze neko ko ima neki zasad tipa 10ak godina, po novom uzgojnom obliku.. Sto se tice sadnica, tu cu imati pune ruke posla, u prolece pratiti da li imaju sarku ili ne, mada na toj nadmorskoj visini nebi trebalo biti zarazene, birati sadnice , onda najesen vaditi utrapiti kao sti je radio Deki pa onda sl godine sadnja...
 
Logicno jeste da ako je sorta sklona lomu ide gusca sadnja i redukovati rodni potencijal rezidbom, ali stavka je ta dal ona pozitivno reaguje na rezidbu u smislu poboljsanja kvaliteta roda ili je to sokira i zbog toga podbaci, to jos nigde nisam procitao kako reaguje na rezidbu, mozda ta vaza koja se puno i ne dira makazama i jeste najbolja opcija za nju
Trebas se dobro raspitati ako mislis je puno saditi da ti ne bi ispao teski zajeb
 
Pa da zato i kazem, imace vremena da se utvrdi sta i kako.. Mada fakticki gledano Cacanska Rodna mi je formirana u vazu, ove godine joj je bio orvi ozbiljni rod grane su se do poda savijale ali nisu pucali.. Ali ipak ne znam sto se tice Crvene Ranke, po starim stablima gledam grane i elasticne su, u suatini nasi stari pustali u vis da ide, i nije ni cudo sto se lomila, kad su da kazem "prutevi" pravo u vis isli, a ovako kad je razvedes grane to je vec druga prica... Popricacu i sa nekim iz Cacanskog instituta pa videcu, jer ipak konstantan rad a nece se isplatiti duzi niz godina...
 
Oprecna misljenja oko rezidbe ako mislis na Dejana i njegovu rezidbu, po svemu sudeci sto pratim a pratim i njega, covek se drzi rezidbe sto bi ljudi rekli po starinski nacin - vaza i po koju granu odrezes sto mislis da smeta
Sadni materijal mu je ok tu nemam zamerke, ali sto se tice rezidbe po mojoj proceni je slab u toj oblasti.
Ja ranku nisam video u rodu, ali ako se desava da prerodi da bi dolazilo do lomova grana vretenasti uzgojni oblik je uvek bolja opcija, jer takav uzgoj bas zbog boljih uglova grananja teze dolazi do lomljave
Uzgojni oblik ako se formira od starta pa tako imas najmanje posla i najmanje izbacivanja grana, suludo je pustati neku granu da raste i zasenjuje druge pa da posle 6-7 godina se setis pa je onda vadis, redovno i strucno orezivan vocnjak ima najmanje orezanih grana.
Ako si sadio 3x3 msm da je sorta bujnija ako i moze na taj razmak onda to sigurno nije za vazu, grane ti se ne smeju uplitati jedna u drugu
Druga stavka jeste da medjuredno rastojanje koje je kod tebe 3m te mere 90% treba da cini visinu vocke znaci vocka i neka velika grananja ne treba da prelaze visinu od 2,7m
Lufta moras imati nekog u vocnjaku u smislu prostora zbog stujanja vazduha i lakseg odnosenja viska vlage u vazudu

Puno korisnih informacija. Hvala veliko
 
Ja imam par stabala crvene ranke, redovno ih orezujem i nemam problema sa rodom. Rode svake godine. Prosle godine sam posadio 10-ak novih sadnica, ali je bio los prijem...
Djubrenje i prskanje radim kao i za ostale sljive i zadovoljan sam i rodom i kvalitetom...
 
Iako nisam ljubitelj Stenleja nisam baš sklon da verujem ovakvim tekstovima. Šarka je u Srbiju stigla iz Bugarske dok još Stenlej nije bio ni u razmatranju za sadnju... u tom trenutku (nažalost) Stenlej je bio spas za Srpsko šljivarstvo, veoma je moguće da je kasnije sa Stenlejem šarka stigla na neke mikro lokacije gde je ranije nije bilo ali Stenlej definitivno nije krivac za šarku u Srbiji.
 
Profesor filozof,ovo sto on pise nema veze sa mozgom. Taj mrezanik o kome on pise kosta 5 puta vise nego sto sljive pod tim prostorom mogu da daju za 20 godina berbe. A i pitanje je ko ce saditi veci zasad tih starih sorti koje svakako nisu za prodaju kao konzumne a rakiju od istih niko nece da plati skuplje nego rakiju neke druge sljive.

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Molim kolege za savet u vezi šljive Valjevke. Naime, u mom kraju je nema, a interesuje me isključivo kao rakijska sorta. Kakva su vaša iskustva sa ovom šljivom kao i rakijom od nje, u poređenju sa recimo lepoticom, rodnom i možda neporedivo, sa crvenom rankom, i kakva je ponuda sadnica. Takođe kakvo je vaše mišljenje o gustoj sadnji ove sorte, jer bih možda pogušćavao lepoticu ovom sortom.
 
Profesor filozof,ovo sto on pise nema veze sa mozgom. Taj mrezanik o kome on pise kosta 5 puta vise nego sto sljive pod tim prostorom mogu da daju za 20 godina berbe. A i pitanje je ko ce saditi veci zasad tih starih sorti koje svakako nisu za prodaju kao konzumne a rakiju od istih niko nece da plati skuplje nego rakiju neke druge sljive.

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka

Uvažavam vaše i mišljenje drugih kolega vezano za mreznik, šarku i mnoge druge informacije ali za vrednost rakije od požegače grešite.... to što u vašem okruženju niko neće da plati skuplje takvu rakiju nije razlog za generalizovanje.
Kad budete ponudili 5+ godina staru rakiju od požegače, odležalu i svedenu kako treba i na flašu stavili akciznu markicu možete je prodavati za 2000+ dinara za 0,7l koliko se kreću rakije znatno slabijeg kvaliteta i kupažu sumnjivih sorti uz požegaču. Manju prodajnu cena, ali neznatno, ima i kvalitetna rakija od crvene ranke.... ostale kupaže i čačanske sorte nemaju taj kvalitet pa ni cenu. A o stenlej kao rakijskoj sorti ne treba trošiti ni reči. Pozdrav
 
ZA ZICU PROMA a Izuzetna sorta isto je rakijska kao i rodna samo sto je krupnija od rodne nije za izvoz vec iskljucivo za rakiju ili dzem a posto je krupnija od rodne verujem da je dobra i za susenje.Vreme stizanja kojiko se secam decko je donosio u isto vreme kada i ja rodnu i po njegovim recima mali nedostatak je sto je napada sarka kao i rodnu.Meni je u njivi 85 posto rodna i ovo resto Stenlej ali mislim da ko sadi Valjevku namenski da nema greske kao i sve druge rakijske pun pogodak ali opet napominjem NE IDE ZA IZVOZ.Sto se tice guste sadnje ko ima prostora kao vi u Knjazevcu ili Svrljigu nebi ja to gurao posto poto u gusti sklop ostavio bi malo prostora i zbog promaje i zbog svetla i zbog mehanizacije.Verovatno nije odradjena reklama pravovremeno za nju ali ako budem nesto podsadjivao u skoroj buducnosti stavljam je obavezno
 
Nazad
Vrh