Šljiva

Ja sam video da to radikalno sečenje dobro radi na stenleju koji je mnogo izdžikljao u visinu (sve grane grane posečene na dvadesetak cm od račve) da li to važi i za ostale šljive?
 
Slaba je to vajda sto se tice podmladjivanja. Ako imas mogucnosti menjaj zasad postepeno. jedan deo izvadis i iste godine zasadis to sto izvadis. pa tako u krug ili ako mozes odmah sve. Znas na cemu si. Ovako samo odlazes sve to za koju godinu a ulazes dosta rada a ekonomska dobit je ista. Moje miosljenje je da podmladjivanje netreba raditi ako postoji mogucnost zamene. Veliki je ulog naspram dobijenog. Sto bi rekli ne isplati se.
 
U kom mesecu(ja mislim po logici kada se zavrsi sa orezivanjem u prolece) je naj bolje povijati grane pomocu kocica i kanapa? I do kad treba da stoji da bi grana ostala u zeljenom polozaju?
 
Mi razvodjenje grana radimo cim zavrsimo sa orezivanjem,drzimo 45 dana i onda secemo kanap.ako je neka grana jaka i nije se savila ostavimo jos malo,samo pratimo da ne useca granu i stablo.
 
Ne razumem kakav ulog za sečenje granja???

Ne mislim na ulog u novcu bukvalno ali kad malo bolje sagledas sve je novac pa i to koliko ces vremena izgubiti dok ponovo porastu te grane do roda i koliko ce to stablo radjati posle podmladjivanja. na to sam mislio. I na jos mnogo slicnih stvari koje kad se sagledaju neznam koliko se kome "isplate" i koliko misli da zivi kad ima vremena toliko "da se igra" . 200godina?
 
Pa brže će te sečene doći na pun rod nego nove sadnice. Ja sam prošle godine brao oko 40 kg po stablu a još se nisu razvile do kraja i bile su baš zapuštene. Koliko će trajati zaista ne znam ali pretpostavljam da operacija može da se ponovi opet kada za to dodje vreme.
Ove godine sam tako radikalno sekao neke jabuke koje su bile napadnute podkornjakom, na nekima je sada krošnja preko 2 metra u rasponu, stablo kao da se zaceljuje i verujem da će sledeće godine dati i ploda. A i ako ne da, tu su mladice koji izbijaju iz svakako vegetativne podloge koje samo treba okalemiti. Verujem da je samoniklo drvo uvek bolje nego sadjeno ali mi ne pričamo o istim stvarim pa bolje da ne nastavljamo:)
 
Imam 250 stabala koja je trebalo da bude ns rodna medutim nije i neznam šta je stiže u vreme kada bi trebalo da stiže ns rodna ali je mnogo sitna probao sam da proredim ali ništa nisam dobio . kajsija je kalemljena na stenrlej negde oko 90 cm visine,šta mislite dali da je odsečem ispod mesta kalemljenja,da pokušam da dobijem mlade grane šljive,ili da je sečem do zemlje da dobijem nove izdanke iz podloge pa da kalemim kajsiju direktno bez posrednika ,a možda je najpametnije počupati i saditi druge,inače u sedmoj su godini
 
Podmlađivanje je bolja opcija jer voćka ima jako razvijen koren i u periodu je plodošenja. Ako se podmlađuje grana po grana 3 godine, onda se svake godine ima i rod, neosetno manji, možda čak i iste težine, kvalitetniji. Ako pričamo vremenu, ovako se na njemu dobija. Ako pričamo o novcu, takođe, jer ne kupujemo nove sadnice, ulažemo rad i sredstva u sadnju i održavanje.

@vasovac odseci ispod krošnje pa prekalemi grančicama sad na proleće, u proceop, pod koru...grančice kajsije na stenlej.
 
Po meni bolje da izgubi godinu dana dok obnovi mlade rodne grane, nego da posadi nove ulaze i ceka 5 godina da bi dobio neki znacajniji rod.

- - - - - - - - - -

Imam 250 stabala koja je trebalo da bude ns rodna medutim nije i neznam šta je stiže u vreme kada bi trebalo da stiže ns rodna ali je mnogo sitna probao sam da proredim ali ništa nisam dobio . kajsija je kalemljena na stenrlej negde oko 90 cm visine,šta mislite dali da je odsečem ispod mesta kalemljenja,da pokušam da dobijem mlade grane šljive,ili da je sečem do zemlje da dobijem nove izdanke iz podloge pa da kalemim kajsiju direktno bez posrednika ,a možda je najpametnije počupati i saditi druge,inače u sedmoj su godini

Ja bi to pokratio na 70cm i formirao sljivu, posto je u 7 godini brzo ce da izgura rodne grane i da da rod. Ako hoces kajsiju mozes da je prekalemis, Stvar izbora. :ppozdrav:
 
Sve je to lepo kad gledas ali kad pocnes da radis i u prakticnoj eksploataciji malo je drugacije. Vocnjak sljive posle 30godina neznam koliko ce moci da se obnovi. jer stablo je i dalje staro 30godina. Da ne raspravljamo u nedogled. Ja bih se rado odlucio za novu sadnicu pre nego za podmladjivanje stabala starih preko 30godina.koliko je meni poznato da posle 15-20 pitanje koliko radja, dali manje ili jos manje.Ko odluci da ga podmladjuje sretno mu bilo :cvetic:
 
- - - - - - - - - -



Ja bi to pokratio na 70cm i formirao sljivu, posto je u 7 godini brzo ce da izgura rodne grane i da da rod. Ako hoces kajsiju mozes da je prekalemis, Stvar izbora. :ppozdrav:[/QUOTE]
Dali će da krenu grane kada je prekratim na 70 cm? nevidim nigde pupoljke na stablu iz kojih bi krenule grane.:sta:

- - - - - - - - - -

@ Oktopod pitao sam kalemara što mi je kalemio breskve dali može da se nakalemi baš tako kao što si mi ti rekao,njegov odgovor je bio da je stablo debelo za to
 
Uglavnom kalemari izbegavaju ovaj način kalemljenja. Ne znam koliko debelo se smatra predebelim, aj ajde nek bude kako je rekao. Druga opcija ti je da je presečeš ispod ramenih, kada izbiju grane šljive, na njih pupoljkom nakalemiš kajsiju (ili sledeće proleće grančicom) a možeš i da napraviš fazon da ostaviš 2 a 2 kalemiš pa imaš kajsijošljivu :D

Krenuće grane niotkuda, videćeš, samo to odradi tek na proleće kad vidiš da će da krene vegetacija, recimo u martu mesecu.
 
Možda je tako najbolje kada izbiju nove grane od šljive onda ću ih nakalemiti čipovanjem,to mogu i sam da uradim u avgustu pošto sam već to radio uspešno na nektarini.A do tada ima vremena možda se i predomislimi ostavim šljivu, kombinaciju nebih pravio možda par komada radi fazona mislim da bi tu bila nemoguća zaštita.
 
Možda je tako najbolje kada izbiju nove grane od šljive onda ću ih nakalemiti čipovanjem,to mogu i sam da uradim u avgustu pošto sam već to radio uspešno na nektarini.A do tada ima vremena možda se i predomislimi ostavim šljivu, kombinaciju nebih pravio možda par komada radi fazona mislim da bi tu bila nemoguća zaštita.
a sto ne sad u prolece ubaciti po 2 grancice na ramene grane ipak ce biljka izaci lakse sa kalusiranjem kalema nego sa obrazovanjem novih pupoljaka
 
Od tih kasnih ubaci koju feliciju grose(ako vec nisi do sada) stize u drugoj polovini septembra(nikako nisam mogao docekati da sazri,svaki cas sam je opipavao a i matorci,kako ko prodje samo pipa jel zrela:haha:) i ima krupne plodove( i preko 100gr) a jedan rasadnicar mi predlaze jojo koja ima atraktivne plodove(kako on kaze)
 
Nazad
Vrh