Šljiva

hehe pa to je taj post tj samo link ka slikama koje sam stavio na moj photobuket :) kad sam pisao o njima ( dosuše za odgajivačnicu pasa nalog za slike ) beše negde sam pisao al me mrzi sad da tražim detaljnije, nek iščitaju temu ima svašta od početka. Dobro je da se sortiment polako poboljšava kod nas, u krajnjem slučaju bar je izbor veći. Cena skroz korektna jer se od svake sadnice plaća i deo Nemcima.
p.s. u mojoj online biblioteci ima svašta pa nije loše da se ispročita dok je zima https://www.scribd.com/draganban/documents
 
Malo se radilo ovih dana
f1741ee26a75abec07bda656b62fa84a.jpg
3be2c8274df9fa13d029b478095e4a31.jpg
4c6ac4562de9db6bebfeb9aaa3ed83ec.jpg
0ffacd851de6a5832747e19f6710d805.jpg
943935b44a32c86d92f0bfdc0bfd8722.jpg

Inače sadjene su pre 2 god a pojedini lastari su na 4m visine
 
Nisam orao sam samo samo pored brazdi inače medjured ide podrivacem,ali sam pravio brazdu na vrhu njive za odvođenje pošto je njiva na uzbrdici,pa spustio i sa strane po brazdu
 
vredi li da se orezu stare sljive 30 i vise godina koje su prerasle 3-4 metra, u sustini je to napusten vocnjak, ali su stabla zdrava, da se skrate na nesto minimalno da lici na nesto ili da sve izvadim?
 
vredi li da se orezu stare sljive 30 i vise godina koje su prerasle 3-4 metra, u sustini je to napusten vocnjak, ali su stabla zdrava, da se skrate na nesto minimalno da lici na nesto ili da sve izvadim?
Mislim da bi vađenje trebala da bude zadnja opcija,oka ti odgovara sorta ,način sadnje i ako su kako kažeš zdrave možeto to lepo da se uradi .Ja lično nisam radio ali sam video kod ljudi da uz malo truda stari voćnjak može ekstra da izgleda.Trebao bi prvo oko voćki raskrčiti pa izfrezati ili poorati ,a sa šljiva ukloniti sve suve grane a i one što na neki način štrče i naravno čim je napušten verovatno treba dobro nađubriti.Nadam se da će se javiti neko ko ima iskustva pa da te malo detaljnije uputi.
 
Imam ja iskustva sa dve probne kod kuće, baš ću slikati da ti pokažem, na proleće isečeš skroz jednu ili dve ramene grane testerom, još bolje ako je poterala neka mlada pa tačno iznad nje presečeš, onda ti ta mlada ili nove koje izbiju formiraju novu ramenu i tako svake godine po jednu ili dve seci i za 3 godine imaš novo stablo plus svake godine i rod.
 
vredi li da se orezu stare sljive 30 i vise godina koje su prerasle 3-4 metra, u sustini je to napusten vocnjak, ali su stabla zdrava, da se skrate na nesto minimalno da lici na nesto ili da sve izvadim?

Motornom testerom ih sve pokratis, odmah ispod mesta gde pocinju da se racvaju grane. Znaci da ostane samo golo stablo (deblo) sljive, zatim uradis dobro djubrenje (stajnjak + npk, mozes 3x15 slobodno 4-5kg po stablu) jesenju obradu i ne brini nista na prolece ima da izgura mlade rodne grane za godinu dana kad se obnovi mlado rodno drvo bice u najboljoj kondiciji.
Ja sam tako radio dok sam imao stare sljive, sada sam sve to iskrcio i obnovio boljim sortama. Mozda neko ima drugacija iskustva i moze preciznije da ti objasni :ppozdrav:
 
To je u principu malo radikalniji način od onoga što sam ja naveo, tako neće imati roda a rizikuje i da ne krenu izbojci, ovako je em sigurica em im rod svake godine.
 
OK ali svakako ostaje bez roda. Ovako ima i roda a i biljka svake sezone ima i lisnu masu što je bitno i za koren. U svakom slučaju je i manje stresno, možda ovako voćka bude imala i duži vek ali ne bih se sada upuštao u te diskusije jer ne znam i nije me sramota da kažem da ne znam :D

- - - - - - - - - -

E evo nađoh fotke kako sam ja sredio jednu, slikaću za koji dan i bez lista, lepše se vidi, na trećoj slici se vidi jedna iza nesređena, tako je i ova izgledala, a svake godine i sa nje berem lepu količinu roda:

 
@marceta.b.
Svaka cast, nek su korisne :ppozdrav:
Ja cekam da prodju slave jer ne mogu da sakupim ljude za sadnju, u ponedeljak ako vreme dozvoli krecem sa sadnjom jos jedne njive 50ari.

@Oktopod
I to je dobro resenje, jeste malo duzi proces obnavljanja grana .Tvoja stabla nisu toliko zapustena, radikalna metoda koju sam opisao radi se na bas zapustenim stablima koja nisu rezan nikad. :ppozdrav:
 
HVALA SVIMA. Odlicno, extra saveti, bice ostrija metoda pa sta bude. To je nekada bio Vinograd i malo vocnjak, deda sve zapustio i nema sanse sada time da se bavi (ima 87godina).
Na mestima gde je bio vinograd sada je bagrem pa to jedva nekako kada stignem pomalo secem, a sljive su bile mnooogo urasle, prskao sam total i cistio okolo da malo lici na nesto. Sada cu da ih skratim i to poorem pa cu videti sta ce ispasti :)

Inace ovde sem visanja se ne sadi apsolutno ni jedno drugo voce, a mislim da ima uslova, nece da rade sve batalili, ranije je bilo. Ja sljive hocu da spasem da rakiju pecem :) zasadicu i dunje, nece rakija da se pece od 5-6 drveta dunja :D
 
Pa jedina bitna stvar ako ostavis deo ramene grane (patrljak od bar 15-20 cm) onda sokovi idu kroz nju pa kad nalete na kraj onda prave granu
a ako se grana odreze skroz postoji mogucnost da nece nista poterati pogotovo ako na drugim granama radja stablo
 
Eto upravo i tu napisaše da treba postepeno u roku od 2-3 godine, ja sam baš tako negde i čitao, da ne sme nikada da se odstrani više od 30ak posto lisne mase. Još nešto, obavezno raditi na proleće, kada krene vegetacija, a ne u leto pred kraj vegetacije ili u sred zime.
 
Nazad
Vrh