Šljiva

To su u stvari obične limene kante u kojima je neka zapaljiva smola ili nešto slično,postavi se po voćnjaku i zapali kada prestane opasnost samo se nabace poklopci i ona se ugasi ,tako koriste dok se ne potroši,razmak ne znam.,probaj da brojiš čokote sa slike pa dobiješ neku približnu cifru.probažu da naćem na starom kompu mislim da sam zabeležio proizvođača.

- - - - - - - - - -

Sada vidim da je komadara bio brži,to je to.
 
talianu@, alex.bundalo@ iskreno nemam pojma šta lože, poznanik mi je poslao sliku, kaže da su to ko nekakve baklje. Moguće da je parafin što reče komadara, meni je bilo jako interesanta slika i koliko ljudi na zapadu misle na sve, tj imaju mogućnost.

Koliko sam izbrojao mislim da razmak između vatri negdje oko 6x7m do 7x7m. Meni je palo napamet da nađem limene kante npr od farbe i slčno, stavim veće fitilje, a unutra naspem pregorelo ulje uz dodatak nafte-lože. Pa da gore kao lampe-fenjeri.
 
Dobro izgleda..vjerovatno je i kaloricno. Oni to sebi mogu priustiti, jaku su im subvencije, vjerovatno i to na neki nacin dobijaju sa olaksicama
alex.bundalo@
 
Ja dosad nisam osjetio smrdljiviji insekticid od perfectiona

Da on baš smrdi. A tako i treba. Bolje je da smrdi, odmah možeš osjetiti pa da se ne truješ, popraviti položaj maske ili tako nešto.

Mnogo su gori insekticidi koji ne smrde, ili fungicide isto a koji ne znam nijedan da smrdi.... Možeš ga se nadisati a da i ne znaš da se truješ.


Po meni, proizvođače treba natjerati da ubace nekav smrad u sredstva za prskanje kako bi se osjetilo gdje djeluje. To bi bilo dobro.
 
Код нас је скуп парафин, око 1,4 евра, а у ову канту стане мало мање од пет кг.

- - - - - - - - - -

Ja ћу пробати заштиту агротекстилом. У суботу ћу да провјерим је ли успјела заштита. Ташта је гледала једну кајсију и каже да плодови добро изгледају. Провјррићу и колики је мраз измјерен.
 
Šljivar to mora da gori da zagreje vazduh malog plamena neće biti neki posao.

Nisam bukvalno mislio kao fenjer, već uzeti kantu prečnika nekih 25-30 cm, staviti pucvalu ili neku pamučnu krpu kolika je kanta, tako da gori cijela površina. Treba napraviti jednu pa probati kolko će dugo goriti i kako će goriti. Kad dođe zima i bude više vremena treba eksperimentisati.
 
Ha, ha ha... Pa što onda pitaš što ti šljive imaju crne tačke. Milsim da i početnici moraju znati koliko su bitna prskanja u cvetanju i precvetavanju, čemu služe i da tu nema omaške. Nemoj pogrešno da me shvatiš to su tvoje voćke, ali kad postaviš takvo pitanje bar napiši da nisi štitio da ne lupamo glavu bezveze. Pozdrav

Pa druze ja sam mislio da je otac prskao, i zato sam pitao sta je, i kada sam video sta ste vi napisali, pa sam ga pitao da li je prskao ili nije. Ja sam bio U Beogradu tako da nisam ni znao sta je radio, i da li je prskao.. Ali samo mi nije jasno sto sve to napada Lepoticu, dok na rodnoj nema nista... Ma bre ne ljutim se, sto bi se ljutio.. :ppozdrav:

Mada inace ja od toga i ne planiram da zivim niti sta, samo za svoje potrebe, ali ih odrzavam kako bi trebalo.. Ali avaj propusti se desavaju, sta da se radi...
 
Moguće je da je rodna cvetala kad je bilo hladno pa ose još nisu izašle ili obratno da su ose izašle kad je cvetala lepotica pa ostavila jajašca a rodna tek kasnije cvetala. Sad će nam iskusniji reće koja od te dve šljive ranije cveta.
 
Koristi li ko polietilen za natkrivanje voca, u cilju zastite od mraza, monilije, orosavanja..u vidu protivgradne mreze se postavlja. Ja licno mislim da je to jako interesantno, valjalo bi da neko sa takvim iskustvom nesto napise
alex.bundalo@
 
Алекса, ја ћу у суботу погледати је ли помаже агротекстил. Покрио сам двије кајсије и једну брескву. Ако буде помогло онда припремам љесково пруће и на њега стављам агрил. Сад сам само замотао воћке њиме. И имао сам само онај ширине од четири метра јер није било другог да купим. Убудуће купујем онај од 10,5 метара и покривам по редовима. Та ширина може да ми покрије одједном цијелу воћку. Морам га заштитити и од вјетра.
 
@ari
Okreni ih brate, iskrivih glavu :osmeh:


Ove godine je kod mene bilo 2 dana razlike izmedju Lepotice i Rodne...

Sto se tice prskanja, cak i kad se hoce jednostavno ne moze da se svako prskanje odradi u zeljenom trenutku. NPR. Do juce bila kisa, danas je vec trebalo da se prska insekticidom i nekim od funglicida protiv plamenjace, ALI jednostavno jos minimum 7-8 dana nece moci da se ode traktorom do vocnjaka (i to pod uslovom da ne pada vise kisa).
Zato meni i nije cilj da proizvodim konzumnu sljivu, industrija, rakija itd...
 
Poslednja izmena:
Zbog toga je jako dobro kad se voćnjak zatravni međuredno, jer onda već sutra možete raditi prskanje, samo pod uslovom da nema kiše u tom momentu, a barem kod mene, je takvih situacija u vreme cvetanja jako puno.
 
Danas sam video jednu šljivu na placu ,svi listovi su kao masni i na njima imju neke sitne bele živuljke.Zna li neko šta je to i sa čim tretirati.Nisu prskane ni jednom ove godine.
 
Nazad
Vrh