Šljiva

Care , hvala ti na odgovoru...da praktikujem jesenje prskanje, ali sam se uplašio ove pojave sa ,po meni, preranim opadanjem lista...
Znači bila je polovina avgusta, pomislio sam da ih je napao neki vrag , baš zbog ovog poremećenog vremena ove sezone...
A kod mene tek sada je ranka počela da gubi list , a stenli je još dobar ...ovo mislim u odnosu na one primere u komšiluku što sam primetio u prethodnom postu...Ja sam odradio letnju rezidbu, moožda to ima nekog uticaja...pozitivnog, bar se nadam...mada prateći komentare kod kajsije, upravo imamo suprotne primere...
 
Druze, jedan od uzroka opadanja lisca a na koji gotovo da ne obracamo paznju je obrada vocnjaka (kosenje,friziranje). Pokosis i isfriziras Sljive i sutradan kad opece sunce stvori se poduspara i eto ti opadanja lisca...

Svi bi mi da uredimo vocnjak da bude sve pod konac, ali po meni je bolje da ostane u travi (do pred neku kisu) pa tek pred kisu da se radi kosenje i friziranje. :ppozdrav:
 
Pozdrav,
ima li neko zasad Crvene ranke i Požegače? Pitam iz razloga konsultacija i pomoći oko podizanja rakijskog šljivika.Hvala unapred.
 
Komsija u selu kod Uzica mi je pricao da sa cacanskom rodnom nikako nije zadovoljan po pitanju rakije.
Pokupi je I mora 2 do 3 dana da je drzi u plasticnim dzakovima I tek je onda sipa u kace.
Nije zadovoljan ni kolicinom ni kvalitetom rakije.

Moje misljenje treba samo seljake pitati koje su u tom kraju najbolje rakidzijske sljive.
Mislim da madzarka na nizoj nadmorskoj visini ne moze da opsdane zbog sarke.
 
@Vujinovaca- ja imam stare zasade ranke, nove nisam podizao. Ako planiras neku komercijalu- nisam siguran koliko je pametno, ako oces nesto na sitno da sadis- nema bolje od ranke
 
Kad dospeva ranka ? I da li su sadnice ranke kalemljene ili Iz izdanka ?

Moracu da prelistam ovu temu ,planiram da na jesen zasadim vocnjak pretezno za rakiju, ali nisam siguran koje sorte.
Imam stari vocnjak stenleja/rodne koji mi sluzi iskljucivo za rakiju, ali je vec vreme da razmisljam o podmladjivanju..

Nisam siguran za koju sortu/sorte da se odlucim ,parcela je 40ari.
 
Ranka tu negde kao i lepotica, mozda neki dan kasnije. Malo razvuceno zrenje ima. Trazi oprasivace, iz izdanaka se sadi... Ja nju iskreno ne bih na vise od desetak ari jer trazi redovno "podbiranje" opalih plodova, ako oces dobru rakiju... oci ce ti ispasti od sakupljanja
 
Kao što rekoh samo za rakiju , stari zasadi madžarke su na izdisaju ova godina ih dokusurila prerodile izlomile pa opale malo stiglo do kace. Čačanke sam prbao za rakiju i to nije to . Išao bi na nekih 30 ari ranke i požegače, pa me najviše kopka razmak
 
Druze, pozegacu jebe sarka... posadi malo zbog oprasivanja... mozda da pored ranke razmislis o belosljivi (belici, belčiću)? Sto se proreda tice ja licno bih isao 4x4, ali to je moje licno misljenje
 
Ja sam juče obilazio šljivike, stariji nisu još za prskanje barem kod mene. Dok mladi zasad od jesenas bi mogao, list se tek pokoji drži.
 
U mojim ,skromnim , "zasadima" stanje je vrlo dobro: u zasadu ranke i proporke ogoljenost na nekih pedeset i malo više posto po slobodnoj proceni, što je , za razliku od susednih zasada odlično, ovi su naime ogoljeni a ponegde ponovo razlistali, cveta ima ali na stenliju...a na mom stenliju i lepotici list ko u junu...Tako da prskanje odlažem do daljeg...
Inače, u mom kraju skoro svaka višnja i trešnja ima cvetove...
 
Juče sam oprskao moje šljive...Mislim na parcelu gde mi je ranka i proporka...za dva dana opao skoro sav list...valjda se poklopilo sa početkom košave...
I to je opao list sa celog stabla... sem sa porasta od junskog orezivanja (???)
Da, na pojedinim stablima te vodopije, koje su u međuvremenu izrasle, su dugačke i preko metra...Eto šta čini kišna godina...uz dovoljno vlage biljka je izvlačila iz zemlje hranljive materije , azot najviše, i uz toplo vreme, ode u nebo...nadam se da je povukla i istale elemente koji će doći do izražaja u sledećoj sezoni.
I opet nisam primetio ni jedan cvetić , sem jednog, ali na trešnji i to na zadebljanoj ramenoj grani.
Na drugoj lokaciji gde mi je stenli uz nekoliko lepotivca, ima malo manje lista nego prošli put, ali i kod njih na letnjem porastu ima najviše lišća. Njih ću oprskati za koji dan
Inače što se tiče jabuka i krušaka lišće ko da je jun mesec...što se višnje tiče isto kao i šljive...
 
ZA KANACKOG Od rakijskih stavi CACANSKU RODNU I VALJEVKU obe su prva liga a ako sadis 40 ari stavi i NEKI STENLEJ neka se nadje nekako bi bio prazan sljivar bez Stenleja
 
Jel krenuo neko sa plavim prskanjem? Ova godina ide ranije sigurno 15 dana...

Ja mislio da u selu kod Uzica oprskam sljive bakrom,
ali ranke pune jakig I zelenog lista. A par cacnki sve bez lisca. Odlozio prskanje do daljnjeg.

- - - - - - - - - -

ZA KANACKOG Od rakijskih stavi CACANSKU RODNU I VALJEVKU obe su prva liga a ako sadis 40 ari stavi i NEKI STENLEJ neka se nadje nekako bi bio prazan sljivar bez Stenleja

Kod mene u selu lose iskustvo sa radnom.
 
Nazad
Vrh