Šljiva

Meni nije jasno da mi Srbi možemo da nađemo 'žicu' za sve poznato i nepoznato a samo ne možemo da 'prokljuvimo' čačansku ranu. Ja imam dve sadnice koje su posađene u jesen 2017. Evo rodile su par plodova. Samo prvo da vidim kad će da plodovi budu zreli jer uvek postoji mogućnost da mi nisu prodali ono što sam tražio.
 
Lepotica ...
Razlog: Formiranje krune nije posebno zahtevno, u cvetanju se pogađa sa priličnim brojem sorata, dosta izdržljiva po pitanju prolećnih vremenskih "iznenađenja", posle odbacivanja uglavnom ostane koliko joj je potrebno, rađa u kontinuitetu, plod odličan za jelo i sasvim dobar za rakiju.
Mana: Problem sa stablom (korom) i sušenjem u prvim godinama.
P
Od lepotice je lepša rakija, ali peče se u avgustu, a stenlej se peče u oktobru. Nije sve jedno kad se kazan loži, sem ako ga nećeš ti ložiti.
 
Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu). Slazem se da nije isto peci rakiju u leto i u jesen, jer na prvom mestu tu sto peces u leto je od ranih sorti koje nemaju veliku kolicinu secera i samim tim slabije baca. Drugo, na vecoj spoljasnjoj temperaturi pri hladjenju destilata (poceo sam i ja da prodajem strucne izraze), odnosno rakije, dolazi do veceg pada procenta alkohola. Ali sve to se moze izbeci tako sto ces ispeci rakiju onda kada budes morao(ako komina pocne da tone il sta god) ili zeleo, a prepeci ces je kad umestis kazan za rodnu, il stenlej ko voli rakiju od stenleja. Dakle, za sve ima leka :)

- - - - - - - - - -

2010 godine na kvantasu Cacanska Rana 90 do 100 din ,Cacanska lepotica 60 din a Stenli 24 din a i prezident je imao eksta cenu,dok Cacanska rodna nije trazena za izvoz a slicno je bilo tih godina Stenli je kuburio sa cenom dok je Rana isla fenomenalno kao i lepotica pa su ljudi poneseni ovom cenom krenuli da nasade ove komercijalne sorte a sadnja Stenleja se drasticno smanjila cak sam imao da cujem gde covek zali sto je uopste ubacio u zasad nesto malo Stenleja.Tako da potpuno razumem BALANSERA sto je podigao zasad Cacanske rane i objasnjenja zasto je samo njega nasadio u plantazi su logicna i opravdana i ne treba da zali zbog toga a jedina stvar na koju je morao da racuna jer ovo je Srbija a to je da ima plan B u slucaju da se nesto iskundaci a kod nas se stalno nesto izkundacii.Inace svako radi sadnju prema svom planu i programu treba imati u zasadu vise sorti zbog mnogo stvari a savet za Balansera da nista ne dira jer tek bi sada napravio gubitak i nepotrebne troskove ostavi sve kako jeste napravice se opet neka racunica

Ooo, bila je ona i 120 kad je evro bio 90 :) Necu je cupati sigurno, ja to onako rekoh. Ali sam dobrano razocaran tim konstantnim opadanjem ploda. Znaci, da sad zanemarimo plasman, razocaran sam samom sortom. Sve sam radio kako treba, od sadnje, ubacivanja lepotice kao oprasivaca u odnosu 1:3, djubrenja, prskanja, obrade zemljista... Nije ni mraz problem jer ga nije bilo... Ne znam, mozda je rano da kazem bilo sta o toj sorti, ali za sada, iz mog iskustva, samo najgore. Jednostavno - neisplativo. Ko hoce za jelo nak posadi dva komada da ga zelja mine, jer jesu lepe, ukusne, socne, ali tu se prica za sada zavrsava.

- - - - - - - - - -

Sta zasaditi ako je potrebno 20 % za konzum, ostalo za rakiju. Stenlej ili Lepotica?
Obrada rucna. Jedan razmak mora biti 2.5m (ili 5m sto je valda previse), koliko da idem drugi?

Kad smo vec kod rane, eto ti predlog. Posadis dve-tri rane i taman ce ti dok dodju na branje preziveti 20% :osmeh:

A za rakiju posadis desetak stabala rodne. Redovno je orezuj, jache, i nema da brines. Imaces odlicnu rakiju.
 
Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu).
Kom se peče odmah nakon previranja. Ako duže stoji možeš samo izgubiti na kvalitetu rakije.


Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Tako je, u praksi je to oko dve nedelje, mozda tri, zavisi od temperature prostorije gde je komina
 
Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu). Slazem se da nije isto peci rakiju u leto i u jesen, jer na prvom mestu tu sto peces u leto je od ranih sorti koje nemaju veliku kolicinu secera i samim tim slabije baca. Drugo, na vecoj spoljasnjoj temperaturi pri hladjenju destilata (poceo sam i ja da prodajem strucne izraze), odnosno rakije, dolazi do veceg pada procenta alkohola. Ali sve to se moze izbeci tako sto ces ispeci rakiju onda kada budes morao(ako komina pocne da tone il sta god) ili zeleo, a prepeci ces je kad umestis kazan za rodnu, il stenlej ko voli rakiju od stenleja. Dakle, za sve ima leka :)

Druze, verujem da si imao najbolju nameru, ali nikako nije tačno da se rakija može peći kad tebi odgovara već se to treba uraditi nakon završene fermentacije, što u slučaju vrenja u avgustu bude oko 15 dana. To se mora da se ne bi ozbiljnije narušio kvalitet rakije,(razlog je što su tada i dalje visoke temperature, a sudovi po pravilu nisu hermetički zatvoreni, mada čak i tim slučajevima gubitak kvaliteta postoji). Prepek se može raditi kasnije kad se uklopi pečenje sa drugim sortama. Meni lično ne smeta loženje kazana krajem avgusta, jer lepotica dobro uzri za rakiju početkom avgusta, kod mene. Ono što je za lepoticu bitno to je da daje bolju rakiju od stenleja, u klasi sa rodnom, ali daje dosta manje rakije, jer voće ima manje šećera jer se bere mesec dana ranije. Lepotica daje oko 7-8 litra na 65-68 stepeni, ako se sve što treba izdvoji i baci. Nisam doduše razumeo ovo sa gubitkom količine u zavisnosti od spoljašnje temperature,ali veruj mi to i ako postoji, bude zanemarljivo, a ja ga nisam ni primetio do sada. Bitno je da se tabarka hladi vodom koja nije tplija od 15-16 stepeni i da je ima dovoljno.
 
Zico, naravno da nemam losu nameru. Od '93. pecem rakiju i imam tu nekog iskustva. Kao sto sam vec napisao, bitno je da kace nisu direktno na suncu, da su po mogucstvu u nekoj zgradi. Ne pricam tu o podrumu i idealnim uslovima jer to i nije tema, pa da ne sirim. I kod mene, kao sto opet napisah, lepotica stize početkom avgusta ZA RAKIJU. Kako nas narod kaze "od Svetog Ilije sunce sve milije". Nema tu vise onih žega preko dana, a i noci polako postaju hladnije. Komina se moze odrzati, a da li i koliko gubi na samom kvalitetu to ne znam. I u kom smislu gubi na kvalitetu? Kolicini? Najbitnije je da komina ne potone, sve ostalo je... da ne kazem.
E, sad da objasnim i za ono u vezi gubitka kolicine vezano za temperaturu... Mada vidim da si dobro razumeo sta sam hteo da kazem :) . Tokom svih ovih godina desavalo mi se da pecem rakiju i po kisi, i po suncu tj visokim temperaturama, i po hladnoci u pm... Primetio sam da koliko god hladna tabarka bila, ako je spoljasnja temperatura visoka, rakija u sudu uvek padne i do 3 grada. Za mene koji ne razblazujem destilovanom vodom vec je teram na 19- 20 kad se ohladi tesko je tacno odrediti kada da sklanjam sud. Zato kad je hladnije vreme pustam da sklizne tek malo ispod 21, a kad je vrucina onda jaka 22. Dakle, ako je toplo vreme ranije se sklanja sud, samim tim i manje rakije dobijes. Nije to neka kolicina, ali je tako kako je.
 
Alkoholmetri su obično baždareni na 20 C. Ako je rakija toplija, pokazivaće više, a i zapreminski će je više biti. I obrnuto.
I ne razblažuj iz kazana, jer iako je prepek, sve što ide ispod 40% na luli ima više i više patoke.
 
Pozdrav. prosle godine sam zasadio 15tak komada cacanske rodne. orezane su tada i primile su se sve. ali,nisam razveo skeletne grane prosle godine,vec sad na prolece kad su zimski orezane. Sad ja se trudim da ih razapnem,ali uspravno stoje jer su jake,ugao je oko 45stepena. Da li jos to polako da forsiram ili sta da radim????Skeletne grane sam proletos prekratio na trecinu i pustile su nove grancice lepo,da li za mesec dana da zovem tog sto mi reze da odaberemo grane koje ostanu i da ih sad na vreme bar ove druge oborim?

Sadnice sam kupio u apoteci,i neke stabljike imaju samo po 2 skeletne grane koje idu iz istog mesta,koliko je to lose i da li njih da idem na vazu ili poboljsanju piramidu?

Planiram samo za sebe da imam malo za rakiju itd...
ku47jf2
imgur.com/a/58PR9uE

Ne znam drugacije da dodam sliku... Kazite mi sta bi bilo najbolje sad da radim... i el cu imati roda sledece godine? i koliko?
 
Pozzzz zasadio sam proletos oko 150 sadnica šljive čačanske lepotice i zafali mi 20 sadnica uzmem iz rasadnika posto covek od kog sam uzeo nije imao vise i nešto mi odmah sumljivo... list je sav prosaran...a sadnice su bile bas nikakve....sta li je ovo na listu?
2c98914ae82c75499792d64dd108c80f.jpg
7ec20e1623f8af92cdcbf3d17f6d3943.jpg


Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Па нек пошаље на преглед лишће.

- - - - - - - - - -

А, ако је до земљишта или пламењаче онда требају шарено лишће да имају и саднице из првог расадника.
 
Да ли може да ми нело објасни и помогне саветом у вези лепотице у шестој години Прошле године у ово време једно стабло поче лишће да жутиплод да црвени и до јесени се осуши извадиоу зиму јако лако централни корен је био труо ове године опет две поред те што сам извадио шта је то и како лечити

- - - - - - - - - -

штета је шљиве
 
Ne boj se. Ima to i kod mene. Nedostatak nekih hemiskih elemenata. Nije sarka, bar tako ja mislim. Pozdrav.



Pozzzz zasadio sam proletos oko 150 sadnica šljive čačanske lepotice i zafali mi 20 sadnica uzmem iz rasadnika posto covek od kog sam uzeo nije imao vise i nešto mi odmah sumljivo... list je sav prosaran...a sadnice su bile bas nikakve....sta li je ovo na listu?
2c98914ae82c75499792d64dd108c80f.jpg
7ec20e1623f8af92cdcbf3d17f6d3943.jpg


Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh