Šljiva

30 dinara je stenli rucno bran kod mene, ali plod zalosno izgleda, sitan do zla boga, nikad sitniji. Potkup 15 dinara.

Pozdrav zupa100.
 
Okolina Šapca pojedini otkupljivači plaćaju od 40-45 dinara za stenlej rucno bran, zavisno od krupnoće ploda
 
Še je bre ovo sa šljivarima, ćute i zgrću lovu, a ne hvale se.
Čačanska rodna 30, stenlej 40, franko voćnajk, malo li je.
 
Verovatno to i jeste razlog ove, ipak neočekivano visoke cene.
Kod nas, oko Valjeva,...šareno.
Negde solidno, negde slabo, negde nema uopšte, u svakom slučaju manje je rodilo nego prošle godine, ali se ne može reći da je nema.
 
Ja imam svega 7 stabala stenleja kod kuce, jeste manje rodio al nekako taman da budu krupne i nema ih puno da su grozdovi (citaj trulez i slicno).
 
U mom kraju je počela berba stenleja za sečenje, a za sušenje je još zelen, barem još 7 a možda i 10 dana. Za sada cena 40-43 dinara. Cena dobra ali količine su prepolovljene, s tim da kod nekih voćara nema ni za pekmez, mraz učinio svoje.
 
Pozdrav za sve sljivare.
U Brckom i okolini cene su bile sledece :
Cacanska lepotica 0.35 evra
Stenlej za konzum 0.4 evra
Stenlej treseni za industriju 0.25 evra.
Nikada nije bio skuplji Stenlej i uglavnom ljudi ne pamte da je ikada bio skuplji od Lepotice.
Sve u svemu, ko je imao sljivu ove godine, dobro je prosao.
Jedini problem koji se javljao kod Lepotice bila je crvljivost, i to prilicno, pa su kontrole pri otkupu bile rigoroznije nego inace.

Veliki pozdrav.
 
Molim za pomoć. Naime pre nekoliko dana požar sa komšijske štrnjike preneo se i u moj voćnjak zahvativši suvu travu. Negde su donji listovi posušeni više negde manje. U krošnji još ima zelenog lišća. Šta raditi i da li će se biljke izvući?. Ne vidim da je stablo gorelo.
 
Daruši, -Koja to budala pali strnjiku u blizini voćnjaka. Ako imaš vremena procena štete i neka ti nadoknadi štetu pa da mu drugi put ne pada napamet da to radi. Verovatno će se stabla izvući ali sigurno sa nekom degradacijom.
 
Daruši, -Koja to budala pali strnjiku u blizini voćnjaka. Ako imaš vremena procena štete i neka ti nadoknadi štetu pa da mu drugi put ne pada napamet da to radi. Verovatno će se stabla izvući ali sigurno sa nekom degradacijom.
Da pojasnim. Prema tvrdnji očevidaca tog dana dodirivale su se žice na banderama, naime duvao je vetar-južni. Padale su varnice i odatle je požar krenuo nošen vetrom na štrnjiku i sa nje na moj voćnjak. U dva navrata pozivan je EPS, ali se niko nije pojavio. Otići ću ovih dana do nadležnih jednostavno da ih zamolim, ono ljudski, da reše taj problem, upaliće se opet nešto. Dakle nije do komšija i oni su učestvovali u gašenju požara.
 
U svakom sučaju biljka je preživela veliki stres, tako da bi sigurno mogao da uradiš jedan tretman amino kiselinama. Inače ako stabla nisu gorela, preživeće.
 
Pitao sam jer otvoren plamen spali liske i to se odmah primeti, a posledice visoke temperature se počnu primećivati tek kasnije. Bez obzira što stablo nije gorelo, ako je temperatura bila jaka, velika je verovatnoća da može doći do kasnijeg sušenja. Mada mislim da neće jer su stabla u toj starosti i visoka i jaka, a po vašoj priči vatra je gorela samo u donjoj zoni (suva trava verovatno).
Kod mene se to sa požarima dešavalo nekoliko puta, sa većom ili manjom štetom.
Ovako je sve paušalno odgovarati, ali ono što bi bilo dobro ako ste u mogućnosti je da se dobro zaliju nekoliko puta i kao što reče kolega preprskaju aminokiselinama.
 
Za svaki slucaj napraviti belesku sa, naravno, svedocima (ludima koji su gasili), dokumentovati sa dosta fotografija i neka beleske u fioci. Moze se desiti da zatreba za godinu, dve.
 
Nazad
Vrh