Šljiva

A što nije 4x5?
Šta si, u praksi, dobio tim smanjivanjem od nekoliko centimetara?
Kolika je površina zasada, koja je mehanizacija u pitanju, šta je odlučilo da bude baš taj "zanimnjiv" razmak?[/QUOTE]

Imam 4 reda po 16 stabla
Da je * 5 izgubio bih jedan red pa bih imao 3 reda po 16 = 48
Da je * 4 izgubio bih po jedno stablo u redu= ~ 60 komada.
Znaci da je 4* 5 imao bih 45 komada od sadasnjih 64 sto mu dodje trecina manje.
Na povrsini od 7ari to je veliki gubitak. Imam podrivac, motokultivator, i sve propratne masine. Jedino nemam pipalicu i atomizer.
Jel ti jasno sada gospodine?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mornar
svaka godina je različita, kao i za ostalo voće. Ko živi samo od voćarstva, mora da ima i jagodu i kajsiju i šljivu i grožđe, pa šta te godine ubode. Tako treba gledati i na koliko se ulaže i koliko se radi i onda meriti zaradu. Koji je posao oko loze i ulaganje, a koji oko šljive, i to treba da se gleda.
Ako ćemo svi trešnju da sadimo, za koju godinu će joj cena biti ko višnji, a šljiva ima na komad da se prodaje.
Ovako svako sadi šta mu leži.
A za rakiju i šećer nisi upravu. Šećer se stavlja kad nemaš dovoljno šljive da bi više izašlo, a onaj što ne može da je proda, em nezna šta da radi sa tolkom rakijom em mora još i šećer da kupuje da je ima više.
 
Nevalja ti matematika.....
A što nije 4x5?
Šta si, u praksi, dobio tim smanjivanjem od nekoliko centimetara?
Kolika je površina zasada, koja je mehanizacija u pitanju, šta je odlučilo da bude baš taj "zanimnjiv" razmak?

Imam 4 reda po 16 stabla
Da je * 5 izgubio bih jedan red pa bih imao 3 reda po 16 = 48
Da je * 4 izgubio bih po jedno stablo u redu= ~ 60 komada.
Znaci da je 4* 5 imao bih 45 komada od sadasnjih 64 sto mu dodje trecina manje.
Na povrsini od 7ari to je veliki gubitak. Imam podrivac, motokultivator, i sve propratne masine. Jedino nemam pipalicu i atomizer.
Jel ti jasno sada gospodine?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk[/QUOTE]
 
Ma da, samo na tebe mislim.
Pitanje za sljivare, a posebno za kolegu ironman jer verujem da zna:
Stara sorta sljive koja se gajila u zapadnom delu valjeva - osecini npr., stize u julu, lici na crvenu ranku, ali sa belom nijansom, sitna, slatka, kazu dobra za rakiju, dzem kao od kajsije, zemljaci zovu Milinkusa, ima li jos neko ime kako bih nasao koji podatak?
Dobio sam par izdanaka koje cu da zasadim i usluzno okalemio kajsiju na nekolicinu.

Hvala!

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
j5uum0.jpg
[/IMG]
Kod mene sljiva vec pocinje da cveta...
 

Ma to je crvena ranka.
E sad, pošto crvena ranka nije selekcionisana sorta, niko je nije pravio, niko definisao i determinisao osobine, mnogo je tipova te sorte koje se mogu i poprilično razlikovati.
Krupnoća, rodnost, oblik i boja ploda, sve su to osobine koja se mogu razlikovati, ali svi ti tipovi ipak spadaju u ono što se zove crvena ranka, milinkuša, darosavka, dorosavka, ranka...i još dosta lokalnih naziva.

Ako ti se baš taj tip dopada najbolje je da baš njega vegetativno razmnožiš (od tih nekoliko koje imaš)
Znači njenim izdancima. Može i to na koje si nakalemio kajsiju, pustiš kajsiju da raste, ali ne diraš izdanke iz korena, kad narastu dovoljno povadiš ih pažljivo i sadiš.
To traži vreme, a ako znaš odakle je uzeto, i ako tamo ima još toga, odeš pa nakopaš.

Kalemljenje je drugi način, brži, i on verno prenosi osobine, ali pošto i podloga ima neki uticaj, moguće je da dobiješ nešto što se malo razlikuje od one šljive sa koje uzimaš okca, kalem grančice, kako već kalemiš.
Razlike mogu najpšre da se jave u vremenu kretanja vegetacije, u bujnosti, pa i u krupnoći ploda.
Na hemisjke osobine ploda, ukus, miris i slično, ne bi smelo da ima značajnog uticaja.

- - - - - - - - - -

Jel ti jasno sada gospodine?
Nije, al nema veze.

Kako na ušteđenih 80cm (jer 4 x 20 cm* je 80 cm) stade ceo red, bem li ga?

Al nema veze, sretno bilo.

*razlika između 4,8 i 5 metara.
 
Ima izdanaka u napustenim zasadima po Milicinici, Crniljevu itd.
Videcu i kako se ponasa kao podloga za kajsiju, a sebi cu da zasadim par komada, cisto da imam uz ostale sljive.
Hvala

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
mene samo zanima dali i dalje SARADJUJETE SA PROIZVODJACIMA SECERNE REPE
Šećerne repe?
U životu ni jednog upoznao nisam.
Nešto si ti opasno pobrkao.

Nego, smanji ta slova, nije valjda da još nisi naučio da se to smatra nepristojnim na internetu?

- - - - - - - - - -

Videcu i kako se ponasa kao podloga za kajsiju
Nikad nisam probao, ni video takav kalem čak, ali sam od ljudi, koji znaju šta pričaju, čuo da to valja.
 
Ma to je crvena ranka.
E sad, pošto crvena ranka nije selekcionisana sorta, niko je nije pravio, niko definisao i determinisao osobine, mnogo je tipova te sorte koje se mogu i poprilično razlikovati.
Krupnoća, rodnost, oblik i boja ploda, sve su to osobine koja se mogu razlikovati, ali svi ti tipovi ipak spadaju u ono što se zove crvena ranka, milinkuša, darosavka, dorosavka, ranka...i još dosta lokalnih naziva.

Ako ti se baš taj tip dopada najbolje je da baš njega vegetativno razmnožiš (od tih nekoliko koje imaš)
Znači njenim izdancima. Može i to na koje si nakalemio kajsiju, pustiš kajsiju da raste, ali ne diraš izdanke iz korena, kad narastu dovoljno povadiš ih pažljivo i sadiš.
To traži vreme, a ako znaš odakle je uzeto, i ako tamo ima još toga, odeš pa nakopaš.

Kalemljenje je drugi način, brži, i on verno prenosi osobine, ali pošto i podloga ima neki uticaj, moguće je da dobiješ nešto što se malo razlikuje od one šljive sa koje uzimaš okca, kalem grančice, kako već kalemiš.
Razlike mogu najpšre da se jave u vremenu kretanja vegetacije, u bujnosti, pa i u krupnoći ploda.
Na hemisjke osobine ploda, ukus, miris i slično, ne bi smelo da ima značajnog uticaja.

- - - - - - - - - -


Nije, al nema veze.

Kako na ušteđenih 80cm (jer 4 x 20 cm* je 80 cm) stade ceo red, bem li ga?

Al nema veze, sretno bilo.

*razlika između 4,8 i 5 metara.
Imas ranku imas raniju šljivu belu krupniju od ranke tkz belošljivu.
Belošljiva je odličnapodloga za kajsiju a u zasadima ranke je služila kao oprašivač. Nigde većeg zasada ranke nije bilo bezreda belošljiva. Inače bološljiva nema veze sa dzanarikom.
 
Znam za belosljivu, citao sam i izvestaje sa mislim NS fakulteta o testovima podloga za kajsiju, jeste dobra, ali nema je u selima kojima se krecem. Kod nas su madzarka i ranka od starih sljiva.

Da dodam jos, nisam neki profi kalemar, ali drago mi je sto sam kolegi oko pedeset ranki okalemio kajsijom iz ruke i sadi ih na stalno mesto. Videcemo sta ce biti od onoga sto se uspesno primi.
 
Nije tema kajsija ali da dodam da sam video kajsiju mađarsku najbolju nisko kalemljenu na požegaču. Odštampana deklaracija kao što skoro sve imaju dal' plava ili narandžasta ne mogu se setiti. A proizvođača se takođe ne mogu setiti ali znam da je neki veći i poznatiji iz Kruševca jer mi je ostalo urezano jer sam tad razmišljao zašto na požegaču kad je osetljiva na šarku i zašto kad svi imaju džanarike koliko ti volja.... Inače kajsija još uvek živa, možda ima sedam ili osam godina... Tačno se sećam da kad sam čuo tu kombinacijju da sam rekao da je to nemoguće...

Inače sam probao da kalemim na izdanke neke šljive što je komšije zovu ranka ali nisam siguran da li je ranka ili moravka, raste u jednom zapuštenom voćnjaku ali nisam uspevao. Verovatno nisam pogodio pravo vreme a moguće je i da je veština u pitanju. I podloga se mora odnegovati barem jednu godinu pa tek onda.... Nikad se nisam setio da ispratim kad rodi jer se taj plac zakorovi pa me strah da uđem.

Sutra planiram da orežem neke mlade šljive. Puštao sam da lastari rastu sami gde hoće i nisam ih dirao. Tako da ima predebelih grana koje idu iz stabla a i onih koje su previše nisko. I na velikim šljivama ima vodopija koje ću takođe skinuti.
 
Ni meni nije jasno ako imas 16 redova, pa *4 gubis jedno stablo u redu, to je onda 16 stabala a ne 60?

Nije ni vazno, sigurno si racunao, znas valjda sta si radio, samo iznosim...
 
Da sam isao rastojanje izmedju redova 5 metara a ne 4.75, izgubio bih ceo red. Zato sam smanjio na 4.75 da izvucem jos jedan red od 16 stabla (2m sam od medje povukao sadnice).

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ti sad imas 5 redova po 16 stabala. Ako si 4 reda pomerio za 25 cm, dobio si 1 metar. Nije jasno kako su ti onda redovi na 4.75, jako prosto.

Ta 2 metra od medje, ako time mislis dodao jos 2 metra, to je opet 3 metra dobijena a ne 4.75.
 
Sa tim metrom vise verovatno nebi imao 2m od medje nego samo jedan metar a to mu je malo pa bi izgubio ceo red. Ja Sam kad sam sadio Dunje medjuredno 4.5m u vrhu njive sadio na 4.4m I na 9 redova dobio skoro 1m Taman koliko mi je njiva uza u Tom delu... 10 cm see ne primeti a Taj metar vise do medje mi mnogo znaci...
 
Sa tim metrom vise verovatno nebi imao 2m od medje nego samo jedan metar a to mu je malo pa bi izgubio ceo red. Ja Sam kad sam sadio Dunje medjuredno 4.5m u vrhu njive sadio na 4.4m I na 9 redova dobio skoro 1m Taman koliko mi je njiva uza u Tom delu... 10 cm see ne primeti a Taj metar vise do medje mi mnogo znaci...
Tako je druze, bas sam uzeo papir da nacrtam da prilozim sliku. Hvala sto si me preduhitrio. Imao bih do komsija po metar, mozda malo vise. I 2m koja su sada su mi malo, knap. Konacno neko ko me razume. Hvala.

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Ma za taj red je ok priča, na ovo sam misleo. Da je * 4 izgubio bih po jedno stablo u redu= ~ 60 komada.
 
Danas sam bio na Uzickoj pijaci I nadjem covek prodaje pored ovih kalemljenih I trnovacu ili sljivac staru rakidzijsku sljivu. To je kaze iskopao iz baste.
 
Nazad
Vrh