Šljiva

Pa sve je to ok ako se računa ekstremno niska cena Stenleja od 8din, tvrdim da sa komercijalnom sortama šljive naročito ako proizvođač isprati proizvodnju i prodaju od ranih do kasnijih sorti može da se izvuče solidan prosek cene (e sad šta je kome solidno...). Ranka se zadnjih godina sadi i širi (što je ok i podržavam) a ima relativno malo tržište, entuzijaste i jedan manji broj destilerija i pitanje je koja je količina proizvedenog ploda na nivou Srbije dovoljna da garantuje makar neku solidnu cenu. Verujem da ako se u ovom trenutku posadi 1ha Ranke i 1ha komercijalnih sorti izvesniji je prihod od ovih drugih. Naravno nekom ko kupuje Ranku je u cilju da se sadi što više pa da za 10tak godina može da je kupuje po 8 din... svake druge godine kad rodi.
 
Da je sve u ovoj zemlji uređeno kako treba a to je da je u interesu proizvođača regulisana cena i kvalitet đubriva, otkupna cena, gorivo... niko ne bi ni razmišljao da konzumne sorte koristi za rakiju. Oni koji proizvode rakiju bi sadili rakijske sorte a oni koji prodaju plod i prerađevine (sečenje, sušenje) bi radili svoj posao.
Ovako voćar koji da bi preživeo mora da radi u firmi i da kad stigne radi u voćnjaku i da ako nema otkupa mora da pravi rakiju koju pravi ko i kao stigne a da bi se malo razlikovao mora da ubaci malo rakijskih sorti i onda to na raju ispadne svaštarenje. I od svašta ispadne ništa... ali tako je prinuđen da radi...
 
Pozdrav svima.
Imam 70 sadnica stenleja
4.75 x 3.80 rastojanje
Koji uzgojni oblik preporucujete?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk
 
Sto se tice trzista koje je totalno nepredvidljivo desavalo se u nekoliko navrata da na kvantasu npr CACANSKA NAJBOLJA bukne po veoma lepoj ceni ne zato sto je to dobra sljiva nego zato sto lepo izgleda na oko i kupci uzimaju po logici IZGLED PRODAJE zatim prodavao sam RUT GESTETER ranijih godina po ekstra ceni a sljiva nije nista specijalno cak je i kiselkasta i uzimaju je secerasi zatim PREZIDENT je imao mnogo dobru cenu zadnjih 10 do 15 godina a nije nikakva sljiva a ako bi cela Srbija glasala koja je sljiva NO1 svi bi se jednoglasno slozili da je to STENLEJ a sto se tice izumiranja RANKE pa LOGICNO OBJASNJENJE je DA JE BILO MATEMATIKE VEROVATNO NEBI POSTALA PROSLOST,a da me neko ne shvati pogresno ja bih licno voleo da ima u Srbiji sto vise sorti i voleo bih kada bi se sacuvale sve stare vocne sorte ali ljubav za ljubav sir za pare a u Podunavskom regionu JE CENA SVIH SORTI PADALICE EKSTREMNO NISKA a kupcima neznaci mnogo ime sorte jer ovo nije sljivarski kraj i sve sto se radi radi se za svoju dusu a sto se matematike tice ponavljam da 90 POSTO NASE SLJIVA ODLAZI U BURE to je statistika i istina a to ce se promeniti tek kada otkupljivaci stave neku pristojnu cenu a posto pristojne cene nece biti osim AKO NE IZMRZNE POLA EVROPE I POLA SRBIJE
 
Da li neko zna zasad C. Ranke u kojem rod nije rasprodat?!

2017. Ranke nije bilo ni za lek da se kupi. Slabo je rodila, a oni koji su imali nešto sve su prodali.

Poslednjih 5-6 godina sa kumom kupujem Ranku. Najniža cena koju smo plaćali je 35din, a najmanju količinu 2t. Najčešće iz Dubonje ali smo 2-3 puta kupovali na više strana.

Ako neko ima Stenli 10t i prodaje po 8din dobije 80.000 din, a ako ima 3t C. Ranke i proda po 35din/kg dobija 105.000 din (cene Stenli i C.Ranke koje smo dobijali 2018.).
Za 10t Stenli šljive računam da treba min 100 stabala, za 3t C. Ranke oko 70.
Sve je u matematici.


Odgovor na pitanje. Ne znam ni jedan zasad Crvene Ranke koji ima drugu svrhu osim da pravi hladovinu Ovcama dok pasu.

Ranka i 2017ta godina, hahah. te godine je Stenlej u plasticne gajbice otkuplivan po 50 i 60 dinara, sljiva na vagu pare na ruke!

Da ste otisli u Topolski kraj mogli ste da kupite Ranke po 20 dinara. I da ispeces rakiju i da namlatis ogromnu lovu (po tvom)...


Vidi se da si nov u ovome, i vidi se da su ti napunili glavu bajkom o "kraljici" Ranki.

Svaka cast tom liku sto vam je pustio tu bajku i dere vas za sadnice (kojih ima u svaki sljivar) i svaka cast tim ljudima sto vam je prodaju po minimum 35din, zarade vise para da ih prodaju po toj ceni, nego da peku rakiju od njih...
 
Poslednja izmena:
Imaju ovde mnogi pocetnici ali izgleda da nevredi ovo sto mornar prica a to je da se sljiva ne isplati ,kao sto se ne isplati ni obllacinska visnja i tu je tacka moze svako da lupa sta god hoce .Cesto vidim ljude malo malo pa neko proveze kalem sljive i cudim se sta je sa tim ljudima da li mogu tu sljivu da izbace iz glave sa otkupnom cenom od 12 dinara on covek sadi sljivu placem i smejem se u isto vreme .Ko ovde kod nas ne bude poceo da razmislja sta se isplati a sta ne taj ce brzo da zavrsi i bankrotira ili nece mrdnuti iz mesta i ima da se cudi sto onaj ima ono ili ovo ...
 
Svako ima neku racunicu... Kada pogledas mleko,zito,kukuruz,kikiriki itd nista se ne isplati ali svi nalazimo neki taj dinar...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Evo vraćam nazad da pročitam nešto pametno od nekih članova i ne uspevam.

Od podsmehivanja, uvreda i nepismenosti razaznajem samo još neosnovanu ironiju i sarkazam.

Izvinjavam se na ovom ne-tematskom komentaru.

Nego, ajde da pitam one koji su voljni nešto konstruktivno da napišu, a imaju iskustva.
Mom zemljištu najviše nedostaje Azota. Neko me je savetovao da djubrim Ureom (46% Azota) i to 300kg/h. A s druge strane savet Instituta je NPK 30-15-15 (ako se dobro sećam). Koga da poslušam?
 
Evo vraćam nazad da pročitam nešto pametno od nekih članova i ne uspevam.

Od podsmehivanja, uvreda i nepismenosti razaznajem samo još neosnovanu ironiju i sarkazam.

Izvinjavam se na ovom ne-tematskom komentaru.

Nego, ajde da pitam one koji su voljni nešto konstruktivno da napišu, a imaju iskustva.
Mom zemljištu najviše nedostaje Azota. Neko me je savetovao da djubrim Ureom (46% Azota) i to 300kg/h. A s druge strane savet Instituta je NPK 30-15-15 (ako se dobro sećam). Koga da poslušam?
Pa jel ti fali drugih elemenata?
 
Nemam ja nista protiv neka sadi ko sta hoce .Nisam ja uzeo bic i zaustavio ga i krenuo da ga bicujem i rekao mu : "Slusaj ti te sljive sto si kupio da bacis ili ima da te bicujem dok ne padnes na zemlju ".Meni samo nije jasno kako su ljudi toliko prosti da ne mogu da izaberu i posade nesto sto ide u ovo vreme a ima dosta kultura na kojima moze lepo da se zaradi ,ali dobro sto da pricam ja ,i mornar se trudi bezveze .Vi ste jednostavno zaludjeni sa sljivom i tu spasa nema [FONT=Segoe UI, roboto, calibri, arial, sans-serif]...[/FONT]
 
a ima dosta kultura na kojima moze lepo da se zaradi

Ma ima, ali ima i problema.

Čitam kako je čovek zasadio borovnice, zgrtao tako lovu, bilo mu to malo pa nabavi i nojeve, ali mu oni pojeli borovnice, on se iznervira pa ih pomlati granama paulonije, ali tako uništi pauloniju, a i tu je ogromne pare sabijao, i sad mora iz početka.
Nabavio puževe.
 
ima dosta kultura na kojima moze lepo da se zaradi ... Vi ste jednostavno zaludjeni sa sljivom i tu spasa nema ...

Koje su to kulture molim te... imam zasadjenu šljivu, kajsiju, dunju i trešnju... i upravu si šljiva mi donosi najmanji dohodak ali opet sa druge strane nekako mi je najizvesniji prihod od nje a i verovatno da sam malo i zaluđen... jbga a ima i ona narodna da "čovek postaješ tek kad zasadiš svoj šljivik" :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Da ali ne u toj meri.
Zemljište je okarakterisano kao glineno, Kalijuma i Fosfora ima ali ih, svejedno, treba obogatiti.

Glina sama po sebi je zemljište bogato raznim mikro elementima ali je i dosta teška za rad zbog svoje strukture, za takva zemljišta stajnjak je zakon popravlja strukturu a i obogaćuje samo zemljište. A od same kiselosti zemljišta odlučuješ dali ćeš koristiti Ureu ili Kan-An... mislim da je glinovito zemljište kiselije i da bi trebao koristiti Kan ili An.
 
Koje su to kulture molim te... imam zasadjenu šljivu, kajsiju, dunju i trešnju... i upravu si šljiva mi donosi najmanji dohodak ali opet sa druge strane nekako mi je najizvesniji prihod od nje a i verovatno da sam malo i zaluđen... jbga a ima i ona narodna da "čovek postaješ tek kad zasadiš svoj šljivik" :ppozdrav:

- - - - - - - - - -



Glina sama po sebi je zemljište bogato raznim mikro elementima ali je i dosta teška za rad zbog svoje strukture, za takva zemljišta stajnjak je zakon popravlja strukturu a i obogaćuje samo zemljište. A od same kiselosti zemljišta odlučuješ dali ćeš koristiti Ureu ili Kan-An... mislim da je glinovito zemljište kiselije i da bi trebao koristiti Kan ili An.

I an zakiseljava zemljiste. Znaci samo KAN.
 
Ja sam ubeđen da se od svih voćnih vrsta šljiva najviše isplati. Ona ako se ne proda može u rakiju koja može da se proda. Može i od kajsije i od dunje kao i kruške da se prave rakije ali im je cena veća. I mora se posvetiti i zasadu i rakiji.
Za šljivu možeš da nađeš vremena i posle rada u firmi i kad te gazda pusti na svaki drugi vikend sa terena.
A možeš i Milosava da pozoveš na mobilni da ti oprska... da ga 'ebeš ionako ne daš da ti cigani uzmu zaradu i muku.
 
@juanjuaninho89

Na to rastojanje mozes bilo koji oblik, a obzirom da je stenlej zahvalna sorta sto se tice redovnog radjanja, ne moras pretarano brinuti o rezidbi, te bi ja na tvom mestu 4 ramene za vazu, imam kod kuce 7-8 komada tako formirane, ali posto nisu orezivane to je bila dzungla, pa sam ja testerom odstranjivao debele, izbijaju stalno nove mlade i bez da odrezes, lako se podmladi tj promeni grana.

Drugi oblici iziskuju vise rada, ali mogu dati kvalitetniji plod ako se dobro oreze. Ne znam koja ti je namena vocnjaka, dal ces prodavati rod na otkupu, na pijaci ili praviti rakiju ili sve po malo?
 
Nemam ja nista protiv neka sadi ko sta hoce .Nisam ja uzeo bic i zaustavio ga i krenuo da ga bicujem i rekao mu : "Slusaj ti te sljive sto si kupio da bacis ili ima da te bicujem dok ne padnes na zemlju ".Meni samo nije jasno kako su ljudi toliko prosti da ne mogu da izaberu i posade nesto sto ide u ovo vreme a ima dosta kultura na kojima moze lepo da se zaradi ,ali dobro sto da pricam ja ,i mornar se trudi bezveze .Vi ste jednostavno zaludjeni sa sljivom i tu spasa nema ...

Sljiva je zakon!

A o tim "kulturama gde se zgrce ogromna lova" mozemo da diskutujemo danima!

Znam dva lika iz mog kraja, koji su se smejali jednom mom komsiji kad je sadio Oblacinsku Visnju, izdancima direktno iz visnjara (sam ih izvadio). Govoreci da je visnja sranje i da je to sto on radi primitivno! Da su oni moderni vocari (neko ih ojadio za sadnice lesnika " zarazenim korenom" "tartuf" a tartufe nikad u zivotu nisu ni videli) i tako bla bla bla, sade oni kulturu na kojoj se zgrcu nenormalno velike pare tralala. Milioni jbt! :haha:.. Slusam ja i smejem se! Komsa od tad sa Visnjom ub'o tri godine za redom dobru cenu razvalio se od para, i dve tri godine nesto manje (ali opet kaplje)... A gospoda jos ceka tartufe, A lesnik im rodi nedaj boze da upadnu dve gladne veverice pojesce sve!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh