Primena herbicida posle setve, a pre nicanja u kukuruzu KWS Clima Control
Strana 365 od 377 PrvaPrva ... 265315355363364365366367375 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 7,281 do 7,300 od 7535

Tema: Šljiva

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Poruka
    112
    Zahvalio se
    5
    Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Na kom rastojanju je pozeljno saditi ranku?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,465
    Zahvalio se
    1,043
    Zahvaljeno 1,599 puta na 870 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Konacno prava diskusija...
    Pisali smo o Ranki ranije na predhodnim stranama. Iskreno najvise volim kad se Ranka pomene zato sto ne postoji bolja rakijska sorta sljive, uz sve to je nasa

Godinama unazad razmisljao sam da podignem zasad Ranke i uvek odustajao iz raznoraznih razloga. Pre svega nisam mogao da nadjem toliko izdanaka, pa bih morao da sadim u nekoliko navrata (a to je odugovlacenje)... Druga stvar, nisam mogao naci toliko izdanaka (a da budem 100%siguran) da je to TO (ko zna kojih sve sorti ima po zapustenim Sljivarima). Da je genetika kako treba, jer samobesplodnu sortu saditi iz kostice je takodje lutrija sa genetikom (bar po knjigama)...

Pre jedno 10tak godina posadio sam oko 60komada Ranke iz izdanaka( da probam), ali su jako sporo napredovale. Ne znam sta je bio razlog pa sam ih povadio (moje misljenje da su izdanci bili predebeli (2cm),matori za presadjivanje i da nisu mogli lepo da se prime)...

Jedne godine resim da sadim neku autohtonu sortu pa u nedostatku sadnica Ranke, posadio sam Bugarku(Moravku), iste godine bio je problem sa susenjem sadnica, pa se iznerviram i preorem sve i posadim Stenlej...

Koliko god voleo Autohtone sorte nisam imao uspeha sa njima (razlog lose sadnice)...Ako uspem nekad sam da proizvedem kvalitetan sadni materijal od Crvene Ranke sigurno cu je posaditi...

Inace misljenja sam da treba podici moderan zasad Crvene Ranke: gusta sadnja 4x1,5 max 4x2m. Gusta sadnja da bi se sprecilo lomljenje grana, manja krosnja, sto krace grane, FULL pomotehnika, FULL agrotehnika, djubrenje, navodnjavanje...! Mislim da bi to bilo ekstra!

Poznajem coveka koji ima zasad Crvene Ranke i odrzava je isto kao i Stenlej (rezanje, zastita) i radja mu svake godine...

Dok ne posadim nove, Imam starih ranki 20tak stabala preko 40godina starih... Pa kad rodi ispecem dobru rakiju
    Poslednji uredio Gorski Car; 03-12-18 u 19:20.
    Претвориш ли се у овцу, Вукови ће те појести.

3. Sledeći 5 korisnici su se zahvalili Gorski Car na ovoj poruci:

brka45 (03-12-18), cika_laza (03-12-18), gandrad (03-12-18), Urban Cruiser (03-12-18), Zaharije (04-12-18)

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    38
    Zahvalio se
    20
    Zahvaljeno 23 puta na 14 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Gorski Car zaista hvala na podršci u ovoj “diskusiji”, delimo mišljenje po pitanju rakijske sorte. Nažalost, tržište još nije dovoljno “edukovano” da bi prihvatilo kvalitet kakav ima rakija od ranke. Ono što se smatra odličnim u jednom kraju Srbije u drugom je “brlja”. Medjutim mora se naglasiti da ranka nije dobra ni zašta drugo i to je njen, još jedan, “nedostatak”. Onaj poslednji je možda i najozbiljniji, problematične sadnice. Koliko znam, postoji 5-6 podvrsta ranke, a samo jedan ili dva su samooplodjivači dok ostalih 3-4 traži drugu sortu za oprašivanje. Prednost guste sadnje se ogleda i u tome što je ona i rasla kao divlja iz izdanaka i tako formirala guste voćnjake, ali su onda prinosi zaista minimalni, tek toliko da opstane takoreći. A nije velika razlika u prinosima ni kod redovnog orezivanja, bez obzira na sve agroteh mere, i kad se uzme cena otkupa prihodi su vrlo diskutabilni. Mislim da su to osnovni razlozi što mnogi odustaju od zasada ranke. Ali, kao što je kolega napisao, nema bolje rakije od rakije dobijene od ranke :)

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Urban Cruiser na ovoj poruci:

Gorski Car (04-12-18)

Član miroljubceful avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    1,162
    Zahvalio se
    50
    Zahvaljeno 526 puta na 331 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Jel neko pokusao da je kalemi?

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka

Član ubovicratko avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    1,845
    Zahvalio se
    682
    Zahvaljeno 1,000 puta na 635 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Nije kompatibilna sa dzanarikom, mozda bi mogla na belosljivu
    Avdica imas na FB

8. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku ubovicratko na ovoj poruci:

Urban Cruiser (04-12-18)

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Poruka
    112
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Koji je najbolji uzgojni oblik za formirati za sljivu stenlej, rastojanje 4.75 * 3.80?
    Zasad podignut pre mesec dana.

Član miroljubceful avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    1,162
    Zahvalio se
    50
    Zahvaljeno 526 puta na 331 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Zavisi od nacina obrade koji planiras i sta imas u planu od mehanizacije da koristis

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Poruka
    112
    Zahvalio se
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Motokultivator, podrivac, prskalica (nemam atomizer).

Član TREBAVA avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Poruka
    134
    Zahvalio se
    71
    Zahvaljeno 283 puta na 80 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    srecan Bozic kolege HRISTOS SE RODI !!!

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku TREBAVA na ovoj poruci:

gandrad (09-01-19)

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Poruka
    155
    Zahvalio se
    144
    Zahvaljeno 73 puta na 38 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Vaistinu se Hristos rodi. Sve najbolje.

15. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Pocetnik88 na ovoj poruci:

gandrad (09-01-19), TREBAVA (12-01-19)

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    257
    Zahvalio se
    141
    Zahvaljeno 91 puta na 47 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozz sljivarii.. Imam jedno pitanje radi se o ozbiljnoj povrsi i pod Crvenom Rankom, od jedno 2h koja je u planu saditi se jesenas ili do godine zbog samih izdanaka.. Interesuje me sam uzgojan oblik, razmak sadnje itd.. Svakakav savet je dobro dosao .

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: Urban Cruiser Pogledaj Poruke
    U mom malom voćnjaku od 70-tak šljiva sadio sam prošle jeseni Crvenu Ranku izvadjenu iz okolnih voćnjaka gde raste kao divlja. Nije se pokazala koliko god sam se trudio oko nje. Pre dve godine sam ispratio gospodina Dejana sa Gledić planine iz sela Rakija koji je najavio da želi da napravi rastilo ranke. Ove godine sam od njega poručio preko 50 sadnica i prezadovoljan sam kvalitetom sadnica. On ih je sadio iz koštice i želja mu je , kao i moja, da obnovi zasade ove naše autohtone vrste.

https://m.facebook.com/groups/1986866128233767

Ako ne možete da otvorite njegov profil na Facebooku, javite da vam pošaljem kontakt.
    Pozdrav
    Sto se tice njegovih sadnica, nije on sadio iz kospica vec vadio po gledicu.. Posle ih je samo utrapio, i ojacao im korenov siatem nista vise..

Član milos.jovic.140 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Poruka
    1,547
    Zahvalio se
    2,266
    Zahvaljeno 582 puta na 280 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Da li ste stitili sljivu od mraza sa ekofrizom?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Član marceta.b. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Poruka
    972
    Zahvalio se
    569
    Zahvaljeno 534 puta na 313 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: milos.jovic.140 Pogledaj Poruke
    Da li ste stitili sljivu od mraza sa ekofrizom?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
    Imali to potrebe i efekta, ne znam do kolikog minusa ekofriz radi posao. Mislim da šljivu unište tek ekstremni minusi u fazi cvetanja i zametanja plodova a tada to sredstvo dali deluje??? Ja sam imao sneg u cvetu pa šljiva rodi... nije to kajsija.

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    38
    Zahvalio se
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Strahinja kv Pogledaj Poruke
    Pozz sljivarii.. Imam jedno pitanje radi se o ozbiljnoj povrsi i pod Crvenom Rankom, od jedno 2h koja je u planu saditi se jesenas ili do godine zbog samih izdanaka.. Interesuje me sam uzgojan oblik, razmak sadnje itd.. Svakakav savet je dobro dosao .

- - - - - - - - - -

Sto se tice njegovih sadnica, nije on sadio iz kospica vec vadio po gledicu.. Posle ih je samo utrapio, i ojacao im korenov siatem nista vise..
    Još sam se o svemu informisao pa i o Dejanovom rastilu. Istina da je dobar deo rasada iz izdanaka ali je i jedan deo iz koštice. No, ne samo iz njegovih saveta, došao sam do oprečnih info o načinima sadnje, orezivanja i uzgojnog oblika. Ono što je, po ličnom zaključku, možda najefikasnije za C.ranku nema veze sa školskim primerima i savetima. Mehanizacija diktira razmak. U mom slučaju je 3x3m ali samo zato što želim što manje intervencija na stablu. Puštam je do 3 god uz orezivanje tek po koje vodopije, a onda mi je nameranda orežem sve one koje prekrivaju plod u neku vrstu vretenaste kupe sa ciljem da plodonoste grane imaju najviše svetla. Podmladjivanje tih grana ću raditi tek 5-6 godine s tim da će sama gustina sadnje ograničiti razvoj stabla. Namera mi ke da radim sve ručno što je na većim zasadima verovatno neisplativo. U svakom slučaju, savet je da se ova sorta što više prepusti prirodnim faktorima.

20. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Urban Cruiser na ovoj poruci:

Strahinja kv (11-02-19)

Član vuxsd avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Poruka
    2,481
    Zahvalio se
    5,303
    Zahvaljeno 1,294 puta na 707 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Nisam neki ekspert u šljivarstvu ali moje ramišljanje ide u pravcu da je crvena ranka divlja šljiva. I da ona treba da se pušta da raste što više. A da se plodovi skupljaju u etapama kako koji sazri. Da se podbira što se kaže. Mislim da je upitno divlju sortu pokušati prilagoditi savremenim uzgojnim oblicima. Ali vredi pokušati. Ta rakija nema premca.
    Želim vam uspeh i da fotografije redovno postavljate da bi zajedno uživali.

Kad zaćutim, okrenem se i odem (i ne pišem ti), to ne znači da si pobedio. To znači da više nisi dostojan mog vremena. Bukowski
    Ne raspravljaj se sa budalom, prvo će te spustiti na svoj nivo a zatim pobediti iskustvom!
    "Oluja u vodi stvara vatru u vazduhu!" - nepoznati autor - ribar sa Velike Morave
    "Goveda mogu da vuku kola ali je opasno kad poveruju da znaju put." - Lao Ce
    "Prvo šuma, onda sekira, onda plug, onda pustinja." - Plimije

22. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku vuxsd na ovoj poruci:

Strahinja kv (11-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Poruka
    183
    Zahvalio se
    22
    Zahvaljeno 107 puta na 29 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja ću ove godine da probam na 0,5 h 4x2,5 ili čak 4x2m, i vitko vreteno će da bude uzgojni oblik, sorta Stenlej. Do sad sam išo krunu i 4x4 ili 5x4 zavisi od terena.

Član gandrad avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    1,698
    Zahvalio se
    2,034
    Zahvaljeno 627 puta na 428 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Što se tiče ranke...(pričam kako sam ja uradio kod mene, bez pretenzija da insistiram na apsolutnoj ispravnosti )ja sam je uvek formirao na vazu...
    E sad, da li je to najbolje i najdelotvornije za ovu sortu, ne znam, ali meni, nekako odgovara, zbog berbe i prskanja i niskog rasta koji se postižena taj način, a mislim da i lom grana je mnogo manji...jer u ranijem periodu ( od kad znam za sebe pa do pre desetak godina), skoro pola ispečene rakije od te šljive, smo koristili drva-granje od loma te godine u našem starom šljivaru...Naravno da se koristio prirodni-divlji , "uzgojni oblik". Inače razmak, kod mene 4x3 , na blagoj strani inače, mislim, da komotno može i 3x3 , naravno u zavisnosti od mašina koje bi se koristile...
    "Ut sementem feceris, ita metes!"
    "Boj se ovna, boj se govna, a kad ćeš živeti?" V.Kecmanović
    "Dajte mi dovoljno ordenja i ja ću dobiti svaki rat." Napoleon

25. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku gandrad na ovoj poruci:

Strahinja kv (11-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Poruka
    257
    Zahvalio se
    141
    Zahvaljeno 91 puta na 47 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    URBAN CRUISER Nemoj da me shvatis pogresno njemu svaka cast sto je
    preuzeo nesto oko Nase Rakijske kraljice, ali znam samo da je dosta izdanaka vadio po selu... Kako si zadovoljan sa njim za sada, ako se ne varam rekao si da bolje napreduje iz kospice, u odnosu na izdanak..
    Svestan sam ja da tu rod nece stici narednih 7 8 gpdina, ali ne zuri mi se jer znam da ce se to kasnije isplatiti, samo sam radoznao da vidim sta savetuju iskusniji od mene u vezi Ranke.

27. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Strahinja kv na ovoj poruci:

cika_laza (12-02-19)

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    38
    Zahvalio se
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Šljiva

Citiraj Citiram: Strahinja kv Pogledaj Poruke
    URBAN CRUISER Nemoj da me shvatis pogresno njemu svaka cast sto je
    preuzeo nesto oko Nase Rakijske kraljice, ali znam samo da je dosta izdanaka vadio po selu... Kako si zadovoljan sa njim za sada, ako se ne varam rekao si da bolje napreduje iz kospice, u odnosu na izdanak..
    Svestan sam ja da tu rod nece stici narednih 7 8 gpdina, ali ne zuri mi se jer znam da ce se to kasnije isplatiti, samo sam radoznao da vidim sta savetuju iskusniji od mene u vezi Ranke.
    Nema ljutnje nikakve, razmenjujemo iskustva. Nakon promašaja sa 70 sadnica povadjenih iz divljeg šljivika ranke izgubio sam godinu-dve i one koje se nisu osušile nikad neće stići ove koje sam posadio iz rastila. Ima tu ulogu, u velikoj meri, i loša sadnja koji sam prepustio lokalcima, ali činjenica je da sam povadio 25-30 sadnica već posle prve godine. Pre neki dan sam primetio daleko veći broj pupoljaka na novim i nadam se da će se brže razvijati. Vegetacija se tek polako budi tako da je rano nešto zaključiti. Pratim pa ću vas obaveštavati. Pozdrav

29. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Urban Cruiser na ovoj poruci:

cika_laza (12-02-19), Strahinja kv (12-02-19)

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,465
    Zahvalio se
    1,043
    Zahvaljeno 1,599 puta na 870 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: vuxsd Pogledaj Poruke
    Nisam neki ekspert u šljivarstvu ali moje ramišljanje ide u pravcu da je crvena ranka divlja šljiva. I da ona treba da se pušta da raste što više. A da se plodovi skupljaju u etapama kako koji sazri. Da se podbira što se kaže. Mislim da je upitno divlju sortu pokušati prilagoditi savremenim uzgojnim oblicima. Ali vredi pokušati. Ta rakija nema premca.
    Želim vam uspeh i da fotografije redovno postavljate da bi zajedno uživali.
    Nije da nisi ekspert, nego pises nesto sto apsolutno nema veze sa temom. Sasvim suprotno od onoga sto zapravo treba da se radi sa ovom vockom!

Neko ko cita ovaj tvoj upis a planira da se bavi ovom vockom, ovo sto si napisao mora uzme kao salu...

Slazem se sa tobom da ti je zelja da postanes internet poljoprivrednik, ali oladi ga malo brate delis savete na svim temama...
    Претвориш ли се у овцу, Вукови ће те појести.

31. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Gorski Car na ovoj poruci:

cika_laza (12-02-19)

Strana 365 od 377 PrvaPrva ... 265315355363364365366367375 ... PoslednjaPoslednja