Poljoprivredna enciklopedija KWS pšenica 2018
Strana 365 od 365 PrvaPrva ... 265315355363364365
Rezultati 7,281 do 7,288 od 7288

Tema: Šljiva

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    100
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 15 puta na 12 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Na kom rastojanju je pozeljno saditi ranku?

Sent from my CUBOT CHEETAH 2 using Tapatalk

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,435
    Zahvalio se
    1,002
    Zahvaljeno 1,529 puta na 847 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Konacno prava diskusija...
    Pisali smo o Ranki ranije na predhodnim stranama. Iskreno najvise volim kad se Ranka pomene zato sto ne postoji bolja rakijska sorta sljive, uz sve to je nasa

Godinama unazad razmisljao sam da podignem zasad Ranke i uvek odustajao iz raznoraznih razloga. Pre svega nisam mogao da nadjem toliko izdanaka, pa bih morao da sadim u nekoliko navrata (a to je odugovlacenje)... Druga stvar, nisam mogao naci toliko izdanaka (a da budem 100%siguran) da je to TO (ko zna kojih sve sorti ima po zapustenim Sljivarima). Da je genetika kako treba, jer samobesplodnu sortu saditi iz kostice je takodje lutrija sa genetikom (bar po knjigama)...

Pre jedno 10tak godina posadio sam oko 60komada Ranke iz izdanaka( da probam), ali su jako sporo napredovale. Ne znam sta je bio razlog pa sam ih povadio (moje misljenje da su izdanci bili predebeli (2cm),matori za presadjivanje i da nisu mogli lepo da se prime)...

Jedne godine resim da sadim neku autohtonu sortu pa u nedostatku sadnica Ranke, posadio sam Bugarku(Moravku), iste godine bio je problem sa susenjem sadnica, pa se iznerviram i preorem sve i posadim Stenlej...

Koliko god voleo Autohtone sorte nisam imao uspeha sa njima (razlog lose sadnice)...Ako uspem nekad sam da proizvedem kvalitetan sadni materijal od Crvene Ranke sigurno cu je posaditi...

Inace misljenja sam da treba podici moderan zasad Crvene Ranke: gusta sadnja 4x1,5 max 4x2m. Gusta sadnja da bi se sprecilo lomljenje grana, manja krosnja, sto krace grane, FULL pomotehnika, FULL agrotehnika, djubrenje, navodnjavanje...! Mislim da bi to bilo ekstra!

Poznajem coveka koji ima zasad Crvene Ranke i odrzava je isto kao i Stenlej (rezanje, zastita) i radja mu svake godine...

Dok ne posadim nove, Imam starih ranki 20tak stabala preko 40godina starih... Pa kad rodi ispecem dobru rakiju
    Poslednji uredio Gorski Car; 03-12-18 u 20:20.
    Претвориш ли се у овцу, Вукови ће те појести.

3. Sledeći 5 korisnici su se zahvalili Gorski Car na ovoj poruci:

brka45 (03-12-18), cika_laza (03-12-18), gandrad (03-12-18), Urban Cruiser (03-12-18), Zaharije (04-12-18)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Poruka
    8
    Zahvalio se
    5
    Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Gorski Car zaista hvala na podršci u ovoj “diskusiji”, delimo mišljenje po pitanju rakijske sorte. Nažalost, tržište još nije dovoljno “edukovano” da bi prihvatilo kvalitet kakav ima rakija od ranke. Ono što se smatra odličnim u jednom kraju Srbije u drugom je “brlja”. Medjutim mora se naglasiti da ranka nije dobra ni zašta drugo i to je njen, još jedan, “nedostatak”. Onaj poslednji je možda i najozbiljniji, problematične sadnice. Koliko znam, postoji 5-6 podvrsta ranke, a samo jedan ili dva su samooplodjivači dok ostalih 3-4 traži drugu sortu za oprašivanje. Prednost guste sadnje se ogleda i u tome što je ona i rasla kao divlja iz izdanaka i tako formirala guste voćnjake, ali su onda prinosi zaista minimalni, tek toliko da opstane takoreći. A nije velika razlika u prinosima ni kod redovnog orezivanja, bez obzira na sve agroteh mere, i kad se uzme cena otkupa prihodi su vrlo diskutabilni. Mislim da su to osnovni razlozi što mnogi odustaju od zasada ranke. Ali, kao što je kolega napisao, nema bolje rakije od rakije dobijene od ranke :)

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Urban Cruiser na ovoj poruci:

Gorski Car (04-12-18)

Član miroljubceful avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    1,143
    Zahvalio se
    49
    Zahvaljeno 520 puta na 327 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Jel neko pokusao da je kalemi?

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka

Član ubovicratko avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    1,777
    Zahvalio se
    657
    Zahvaljeno 912 puta na 589 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Nije kompatibilna sa dzanarikom, mozda bi mogla na belosljivu
    Avdica imas na FB

8. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku ubovicratko na ovoj poruci:

Urban Cruiser (04-12-18)

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    100
    Zahvalio se
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Koji je najbolji uzgojni oblik za formirati za sljivu stenlej, rastojanje 4.75 * 3.80?
    Zasad podignut pre mesec dana.

Član miroljubceful avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    1,143
    Zahvalio se
    49
    Zahvaljeno 520 puta na 327 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Zavisi od nacina obrade koji planiras i sta imas u planu od mehanizacije da koristis

Poslato sa ATU-L21 uz pomoć Tapatoka

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2017
    Poruka
    100
    Zahvalio se
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Motokultivator, podrivac, prskalica (nemam atomizer).

Strana 365 od 365 PrvaPrva ... 265315355363364365