Suzbijanje korova u kukuruzu nakon nicanja KWS uljana repica
Strana 380 od 380 PrvaPrva ... 280330370378379380
Rezultati 7,581 do 7,596 od 7596

Tema: Šljiva

Član jakovljevic79 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Poruka
    250
    Zahvalio se
    353
    Zahvaljeno 158 puta na 102 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: balansero Pogledaj Poruke
    Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu).
    Kom se peče odmah nakon previranja. Ako duže stoji možeš samo izgubiti na kvalitetu rakije.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    6,058
    Zahvalio se
    2,013
    Zahvaljeno 2,681 puta na 1,666 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Tako je, u praksi je to oko dve nedelje, mozda tri, zavisi od temperature prostorije gde je komina
    Specijalni programi zaštite voća!
    http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-programi/

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    571
    Zahvalio se
    176
    Zahvaljeno 172 puta na 126 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: balansero Pogledaj Poruke
    ....
    A za rakiju posadis desetak stabala rodne. Redovno je orezuj, jache, i nema da brines. Imaces odlicnu rakiju.
    Je li bolja rakija od lepotice ili rodne.

Član jakovljevic79 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Poruka
    250
    Zahvalio se
    353
    Zahvaljeno 158 puta na 102 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ben roj Pogledaj Poruke
    Je li bolja rakija od lepotice ili rodne.
    Od rodne

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

5. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku jakovljevic79 na ovoj poruci:

ben roj (21-05-19)

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    571
    Zahvalio se
    176
    Zahvaljeno 172 puta na 126 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zahvaljujem.

Niko ne reče kakva je stara sorta pancerka.

Član ZICAPROM avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    1,174
    Zahvalio se
    179
    Zahvaljeno 1,053 puta na 439 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    [QUOTE=balansero;1455650]Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu). Slazem se da nije isto peci rakiju u leto i u jesen, jer na prvom mestu tu sto peces u leto je od ranih sorti koje nemaju veliku kolicinu secera i samim tim slabije baca. Drugo, na vecoj spoljasnjoj temperaturi pri hladjenju destilata (poceo sam i ja da prodajem strucne izraze), odnosno rakije, dolazi do veceg pada procenta alkohola. Ali sve to se moze izbeci tako sto ces ispeci rakiju onda kada budes morao(ako komina pocne da tone il sta god) ili zeleo, a prepeci ces je kad umestis kazan za rodnu, il stenlej ko voli rakiju od stenleja. Dakle, za sve ima leka :)

Druze, verujem da si imao najbolju nameru, ali nikako nije tačno da se rakija može peći kad tebi odgovara već se to treba uraditi nakon završene fermentacije, što u slučaju vrenja u avgustu bude oko 15 dana. To se mora da se ne bi ozbiljnije narušio kvalitet rakije,(razlog je što su tada i dalje visoke temperature, a sudovi po pravilu nisu hermetički zatvoreni, mada čak i tim slučajevima gubitak kvaliteta postoji). Prepek se može raditi kasnije kad se uklopi pečenje sa drugim sortama. Meni lično ne smeta loženje kazana krajem avgusta, jer lepotica dobro uzri za rakiju početkom avgusta, kod mene. Ono što je za lepoticu bitno to je da daje bolju rakiju od stenleja, u klasi sa rodnom, ali daje dosta manje rakije, jer voće ima manje šećera jer se bere mesec dana ranije. Lepotica daje oko 7-8 litra na 65-68 stepeni, ako se sve što treba izdvoji i baci. Nisam doduše razumeo ovo sa gubitkom količine u zavisnosti od spoljašnje temperature,ali veruj mi to i ako postoji, bude zanemarljivo, a ja ga nisam ni primetio do sada. Bitno je da se tabarka hladi vodom koja nije tplija od 15-16 stepeni i da je ima dovoljno.

8. Sledeći 6 korisnici su se zahvalili ZICAPROM na ovoj poruci:

brka45 (22-05-19), cika_laza (21-05-19), marceta.b. (22-05-19), mirosti (22-05-19), Pocetnik88 (22-05-19), vuxsd (22-05-19)

Član balansero avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Poruka
    233
    Zahvalio se
    26
    Zahvaljeno 48 puta na 41 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zico, naravno da nemam losu nameru. Od '93. pecem rakiju i imam tu nekog iskustva. Kao sto sam vec napisao, bitno je da kace nisu direktno na suncu, da su po mogucstvu u nekoj zgradi. Ne pricam tu o podrumu i idealnim uslovima jer to i nije tema, pa da ne sirim. I kod mene, kao sto opet napisah, lepotica stize početkom avgusta ZA RAKIJU. Kako nas narod kaze "od Svetog Ilije sunce sve milije". Nema tu vise onih žega preko dana, a i noci polako postaju hladnije. Komina se moze odrzati, a da li i koliko gubi na samom kvalitetu to ne znam. I u kom smislu gubi na kvalitetu? Kolicini? Najbitnije je da komina ne potone, sve ostalo je... da ne kazem.
    E, sad da objasnim i za ono u vezi gubitka kolicine vezano za temperaturu... Mada vidim da si dobro razumeo sta sam hteo da kazem :) . Tokom svih ovih godina desavalo mi se da pecem rakiju i po kisi, i po suncu tj visokim temperaturama, i po hladnoci u pm... Primetio sam da koliko god hladna tabarka bila, ako je spoljasnja temperatura visoka, rakija u sudu uvek padne i do 3 grada. Za mene koji ne razblazujem destilovanom vodom vec je teram na 19- 20 kad se ohladi tesko je tacno odrediti kada da sklanjam sud. Zato kad je hladnije vreme pustam da sklizne tek malo ispod 21, a kad je vrucina onda jaka 22. Dakle, ako je toplo vreme ranije se sklanja sud, samim tim i manje rakije dobijes. Nije to neka kolicina, ali je tako kako je.

Član
    Datum pristupanja
    May 2015
    Poruka
    284
    Zahvalio se
    124
    Zahvaljeno 138 puta na 74 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Alkoholmetri su obično baždareni na 20 C. Ako je rakija toplija, pokazivaće više, a i zapreminski će je više biti. I obrnuto.
    I ne razblažuj iz kazana, jer iako je prepek, sve što ide ispod 40% na luli ima više i više patoke.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Poruka
    5
    Zahvalio se
    1
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav. prosle godine sam zasadio 15tak komada cacanske rodne. orezane su tada i primile su se sve. ali,nisam razveo skeletne grane prosle godine,vec sad na prolece kad su zimski orezane. Sad ja se trudim da ih razapnem,ali uspravno stoje jer su jake,ugao je oko 45stepena. Da li jos to polako da forsiram ili sta da radim????Skeletne grane sam proletos prekratio na trecinu i pustile su nove grancice lepo,da li za mesec dana da zovem tog sto mi reze da odaberemo grane koje ostanu i da ih sad na vreme bar ove druge oborim?

Sadnice sam kupio u apoteci,i neke stabljike imaju samo po 2 skeletne grane koje idu iz istog mesta,koliko je to lose i da li njih da idem na vazu ili poboljsanju piramidu?

Planiram samo za sebe da imam malo za rakiju itd... imgur.com/a/58PR9uE

Ne znam drugacije da dodam sliku... Kazite mi sta bi bilo najbolje sad da radim... i el cu imati roda sledece godine? i koliko?

Moderator topalovic avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    2,626
    Zahvalio se
    48
    Zahvaljeno 336 puta na 230 poruka
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Pozzzz zasadio sam proletos oko 150 sadnica šljive čačanske lepotice i zafali mi 20 sadnica uzmem iz rasadnika posto covek od kog sam uzeo nije imao vise i nešto mi odmah sumljivo... list je sav prosaran...a sadnice su bile bas nikakve....sta li je ovo na listu?

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
    Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji, ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo!
    Jednostavne ideje najduze traju...

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Poruka
    1,734
    Zahvalio se
    842
    Zahvaljeno 577 puta na 413 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Вирус шарке шљиве.

Član balansero avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Poruka
    233
    Zahvalio se
    26
    Zahvaljeno 48 puta na 41 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ma kakva šarka, nemoj plasiti coveka. Ispitaj zemljiste iz jamića, mozda nesto nedostaje.

Prijatelj Foruma oktopod avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    6,058
    Zahvalio se
    2,013
    Zahvaljeno 2,681 puta na 1,666 poruka
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Kod sljive ovo moze biti plamenjaca
    Specijalni programi zaštite voća!
    http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-programi/

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Poruka
    1,734
    Zahvalio se
    842
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Па нек пошаље на преглед лишће.

- - - - - - - - - -

А, ако је до земљишта или пламењаче онда требају шарено лишће да имају и саднице из првог расадника.

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Poruka
    163
    Zahvalio se
    83
    Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Да ли може да ми нело објасни и помогне саветом у вези лепотице у шестој години Прошле године у ово време једно стабло поче лишће да жутиплод да црвени и до јесени се осуши извадиоу зиму јако лако централни корен је био труо ове године опет две поред те што сам извадио шта је то и како лечити

- - - - - - - - - -

штета је шљиве

18. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku PasceKisa na ovoj poruci:

vuxsd (Danas)

Član
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Poruka
    1,734
    Zahvalio se
    842
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    На аурори више трулих него здравих кајсија. Пале су велике кише. Неке године није уопште било трулих кајсија, али ни кише.

Strana 380 od 380 PrvaPrva ... 280330370378379380