Suzbijanje korova u kukuruzu nakon nicanja KWS Clima Control
Strana 379 od 380 PrvaPrva ... 279329369377378379380 PoslednjaPoslednja
Rezultati 7,561 do 7,580 od 7588

Tema: Šljiva

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,474
    Zahvalio se
    1,049
    Zahvaljeno 1,609 puta na 875 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Bar se odlucio za sljivu. Nije kao ovi "pametni" sto sade aroniju, borovnicu, lesnik sa tartufom, kajsiju na trnu i ostale gluposti za uzimanje para...
    Претвориш ли се у овцу, Вукови ће те појести.

2. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Gorski Car na ovoj poruci:

mihailo1 (15-05-19)

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Poruka
    278
    Zahvalio se
    198
    Zahvaljeno 65 puta na 44 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Danas sam obišao šljive, nisam slikao, veliko je blato i nisam se previše zadržavao, ali da se nadovežem na priču o lepotici i njenom"proređivanju". Ovo je sedma godina voćnjaka, 210 stabala lepotice i po 60 stabala rane i rodne. Lepotica je cvetala i ponela kao nikada do sad, očekivao sam da će da se proredi ali ne da će da odbaci gotovo 2/3 ploda. Zemlja je prepuna žutih šljivica, to izgleda kao da si ih strugao sa drveta, da li je to zakasnela posledica onih mrazeva ili šta može biti baš me zanima? List je zdrav, od ose sam je takođe dobro sačuvao ali za ovo nemam rešenja.
    E sad, čač.rana, kontraš od kako sam je posadio, puna su joj stabla i onda mi se javi pitanje, zašto na njoj nema sličnih posledica, naročito ako uzmem u obzir da je svih prethodnih godina imala problem sa oprašivanjem i u daleko boljim uslovima. Takođe su i kajsije opstale i jako dobro se drže što takođe nije za naš kraj karakteristično. :)

4. Sledeći 4 korisnici su se zahvalili uzunche na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19), Gorski Car (16-05-19), Sloba31 (15-05-19), Zaharije (16-05-19)

Član vuxsd avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Poruka
    2,518
    Zahvalio se
    5,363
    Zahvaljeno 1,319 puta na 720 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Treba pratiti oprašivanje kao i vremenske uticaje na oprašivanje, vreme i dužinu cvetnja. Takođe pretpostavljam ima uticaja i formiranje cvetnih pupoljaka u toku prethodne godine. Imaš zanimljiva iskustva za ranu i lepoticu pa probaj da ispratiš oprašivanje i u narednim godinama. I prezentuj ovde... bićemo bogatiji za ta iskustva.

Kad zaćutim, okrenem se i odem (i ne pišem ti), to ne znači da si pobedio. To znači da više nisi dostojan mog vremena. Bukowski
    Ne raspravljaj se sa budalom, prvo će te spustiti na svoj nivo a zatim pobediti iskustvom!
    "Oluja u vodi stvara vatru u vazduhu!" - nepoznati autor - ribar sa Velike Morave
    "Goveda mogu da vuku kola ali je opasno kad poveruju da znaju put." - Lao Ce
    "Prvo šuma, onda sekira, onda plug, onda pustinja." - Plimije

Član ubovicratko avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    1,860
    Zahvalio se
    688
    Zahvaljeno 1,015 puta na 645 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    puno njih ima problem sa oprasivanjem kod sorte rane, toliko da se ne bih usudio ni saditi je

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    549
    Zahvalio se
    168
    Zahvaljeno 169 puta na 123 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Posle ovih kisa za vikend da li prskati sljivu protiv trulezi, plamenjace I inskticid.

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,474
    Zahvalio se
    1,049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Svake godine problem sa oprasivanjem (mislim na ranu) kad li radja svake prestupne godine kad joj se poklope sve kockice zlato da radja pa se ne isplati raditi je... Za lepoticu je standardno da opadne 2/3 plodova to je sortna osobina...

Iz svog dosadasnjeg iskustva video sam da nema iole ozbiljnog bavljenja sljivom bez Stenleja u zasadu, sta god mi mislili o njemu. Ni ja ga ne volim ali jednostavno je zakon...

Za Čačansku ranu ako ne nadjem kalemara koji moze uspesno da prekalemi stabla u 6 godini ima da radi sajla...

9. Sledeći 3 korisnici su se zahvalili Gorski Car na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19), gandrad (16-05-19), nesaagrar (17-05-19)

Član ubovicratko avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Poruka
    1,860
    Zahvalio se
    688
    Zahvaljeno 1,015 puta na 645 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Gorski Car Pogledaj Poruke

Za Čačansku ranu ako ne nadjem kalemara koji moze uspesno da prekalemi stabla u 6 godini ima da radi sajla...
    6-ta godina je vec debelo deblo, koji je uzgojni oblik?
    valjalo bi ti vec sad je iseci debele grane sto blize stablu pa da ti iz osnove krenu nove mlade grane pa se na njih moze lakse odraditi kalem
    a ove vislje grane koje su tanje mozes u leto odraditi sa spavajucim

evo i nekih mojih sorti koje nisu ceste, imam ih po par stabala iz razloga sto trazim sortu koja opstaje bez insekticida pa dok ne nadjem ne mislim saditi veci broj stabala
    Poslednji uredio ubovicratko; 16-05-19 u 12:06.

11. Sledeći 3 korisnici su se zahvalili ubovicratko na ovoj poruci:

gandrad (16-05-19), Gorski Car (18-05-19), Zaharije (16-05-19)

Član milos.jovic.140 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Poruka
    1,568
    Zahvalio se
    2,297
    Zahvaljeno 592 puta na 285 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Imamo gostee

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku milos.jovic.140 na ovoj poruci:

vuxsd (18-05-19)

Član kanački avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Poruka
    2,555
    Zahvalio se
    2,354
    Zahvaljeno 718 puta na 450 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Svaka čast ,puna kuća

15. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili kanački na ovoj poruci:

milos.jovic.140 (17-05-19), vuxsd (18-05-19)

Član Gorski Car avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Poruka
    3,474
    Zahvalio se
    1,049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ubovicratko Pogledaj Poruke
    valjalo bi ti vec sad je iseci debele grane sto blize stablu pa da ti iz osnove krenu nove mlade grane pa se na njih moze lakse odraditi kalem

evo i nekih mojih sorti koje nisu ceste, imam ih po par stabala iz razloga sto trazim sortu koja opstaje bez insekticida pa dok ne nadjem ne mislim saditi veci broj stabala

Uzgojni oblik je vaza. Rana tera grane uvek u pravo u vis (uprkos razvlacenju) tako da ima tu materijala za kalemljenje (grane raznih starosti i debljina). Samo da nadjem nekoga ko ima iskustva sa prekalemljavanjem...

Član mirlee avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Poruka
    414
    Zahvalio se
    616
    Zahvaljeno 287 puta na 164 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: ubovicratko Pogledaj Poruke

Ovo kalemljenje je mnogo dobro resenje u slucaju deblje podloge u odnosu na procep i sl. Ove godine sam odradio dosta kalema ovako i bas sam zadovoljan.
    Takodje kod starog stabla treba imati u vidu hranilicu.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk

Član Može li gore avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Poruka
    49
    Zahvalio se
    28
    Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Sta zasaditi ako je potrebno 20 % za konzum, ostalo za rakiju. Stenlej ili Lepotica?
    Obrada rucna. Jedan razmak mora biti 2.5m (ili 5m sto je valda previse), koliko da idem drugi?
    Ne znamo šta ćemo sa sobom u ovom kratkom životu, a želimo još jedan koji će biti večan.

Član balansero avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Poruka
    232
    Zahvalio se
    26
    Zahvaljeno 48 puta na 41 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Žali Bože sto sam sadio ranu. Cak i da rodi kako treba ne znam gde bih je u Valjevskom kraju predavao. Nije ni za rakiju. Sest punih godina se mucim oko nje i sad da je pocupam... Nista, na kraju krajeva sve sto doceka kraj juna-pocetak jula zavrsice u kaci, pa koliko baci.

- - - - - - - - - -

A razlozi za sadnju rane bili su:

1. predavanje kao prve konzumne sorte, dobra cena
    2. u tom periodu nemam drugih sljiva tako da to mogu da postignem
    3. u koliko bi mi zatrebala pomoc lako je naci radnike za razliku kad stigne stenlej.
    4. smanjuje se period u kom je grad moze pobiti (6 nedelja)

Snaci cu se ja sa njom na kraju, ili ce otici na kvantas ili u kacu, ali opet nije to to sto sam ja ocekivao. Al ok, to je malo voce od 60ak komada prezivelih ranih koje i jesam posadio vise kao eksperiment(koji se pokazuje neuspesnim).

Član ZICAPROM avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    1,173
    Zahvalio se
    179
    Zahvaljeno 1,053 puta na 439 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Gorski Car Pogledaj Poruke
    Svake godine problem sa oprasivanjem (mislim na ranu) kad li radja svake prestupne godine kad joj se poklope sve kockice zlato da radja pa se ne isplati raditi je... Za lepoticu je standardno da opadne 2/3 plodova to je sortna osobina...

Iz svog dosadasnjeg iskustva video sam da nema iole ozbiljnog bavljenja sljivom bez Stenleja u zasadu, sta god mi mislili o njemu. Ni ja ga ne volim ali jednostavno je zakon...

Gorski, ovaj komentar sadrži barem 2/3 mudrosti oko biranja sorte. Ovo treba uzeti za aksiom, i ne proveravati, praksa jednostavno dokazala. Bez Stenleja, i ja ga ne volim, nema šljivarstva, lepotica odbaci svake godine dobar procenat, mada nikad ne prerodi i samim tim ne preskoči godinu. Svaka čast.

21. Sledeći 4 korisnici su se zahvalili ZICAPROM na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19), cika_laza (20-05-19), radashin (21-05-19), vuxsd (20-05-19)

Član
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Poruka
    549
    Zahvalio se
    168
    Zahvaljeno 169 puta na 123 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Znali neko kakva je sljiva stara neka sorta
    ranije pristize a u mom selu je zovu pancerka

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Poruka
    660
    Zahvalio se
    623
    Zahvaljeno 694 puta na 274 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    2010 godine na kvantasu Cacanska Rana 90 do 100 din ,Cacanska lepotica 60 din a Stenli 24 din a i prezident je imao eksta cenu,dok Cacanska rodna nije trazena za izvoz a slicno je bilo tih godina Stenli je kuburio sa cenom dok je Rana isla fenomenalno kao i lepotica pa su ljudi poneseni ovom cenom krenuli da nasade ove komercijalne sorte a sadnja Stenleja se drasticno smanjila cak sam imao da cujem gde covek zali sto je uopste ubacio u zasad nesto malo Stenleja.Tako da potpuno razumem BALANSERA sto je podigao zasad Cacanske rane i objasnjenja zasto je samo njega nasadio u plantazi su logicna i opravdana i ne treba da zali zbog toga a jedina stvar na koju je morao da racuna jer ovo je Srbija a to je da ima plan B u slucaju da se nesto iskundaci a kod nas se stalno nesto izkundacii.Inace svako radi sadnju prema svom planu i programu treba imati u zasadu vise sorti zbog mnogo stvari a savet za Balansera da nista ne dira jer tek bi sada napravio gubitak i nepotrebne troskove ostavi sve kako jeste napravice se opet neka racunica

24. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku mornar na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19)

Član đađo74 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Prijepolje, Zlatiborski okrug , jugozapadna Srbija
    Poruka
    3,049
    Zahvalio se
    413
    Zahvaljeno 856 puta na 424 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: Može li gore Pogledaj Poruke
    Sta zasaditi ako je potrebno 20 % za konzum, ostalo za rakiju. Stenlej ili Lepotica?
    Obrada rucna. Jedan razmak mora biti 2.5m (ili 5m sto je valda previse), koliko da idem drugi?
    Lepotica ...
    Razlog: Formiranje krune nije posebno zahtevno, u cvetanju se pogađa sa priličnim brojem sorata, dosta izdržljiva po pitanju prolećnih vremenskih "iznenađenja", posle odbacivanja uglavnom ostane koliko joj je potrebno, rađa u kontinuitetu, plod odličan za jelo i sasvim dobar za rakiju.
    Mana: Problem sa stablom (korom) i sušenjem u prvim godinama.
    ​" Ako želiš videti dalje, moraš se popeti više" - (Kineska narodna poslovica) -

26. Sledeći 3 korisnici su se zahvalili đađo74 na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19), mornar (20-05-19), vuxsd (20-05-19)

Član vuxsd avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Poruka
    2,518
    Zahvalio se
    5,363
    Zahvaljeno 1,319 puta na 720 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Meni nije jasno da mi Srbi možemo da nađemo 'žicu' za sve poznato i nepoznato a samo ne možemo da 'prokljuvimo' čačansku ranu. Ja imam dve sadnice koje su posađene u jesen 2017. Evo rodile su par plodova. Samo prvo da vidim kad će da plodovi budu zreli jer uvek postoji mogućnost da mi nisu prodali ono što sam tražio.

Kad zaćutim, okrenem se i odem (i ne pišem ti), to ne znači da si pobedio. To znači da više nisi dostojan mog vremena. Bukowski
    Ne raspravljaj se sa budalom, prvo će te spustiti na svoj nivo a zatim pobediti iskustvom!
    "Oluja u vodi stvara vatru u vazduhu!" - nepoznati autor - ribar sa Velike Morave
    "Goveda mogu da vuku kola ali je opasno kad poveruju da znaju put." - Lao Ce
    "Prvo šuma, onda sekira, onda plug, onda pustinja." - Plimije

28. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku vuxsd na ovoj poruci:

brka45 (20-05-19)

Član
    Datum pristupanja
    May 2015
    Poruka
    270
    Zahvalio se
    117
    Zahvaljeno 133 puta na 70 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: đađo74 Pogledaj Poruke
    Lepotica ...
    Razlog: Formiranje krune nije posebno zahtevno, u cvetanju se pogađa sa priličnim brojem sorata, dosta izdržljiva po pitanju prolećnih vremenskih "iznenađenja", posle odbacivanja uglavnom ostane koliko joj je potrebno, rađa u kontinuitetu, plod odličan za jelo i sasvim dobar za rakiju.
    Mana: Problem sa stablom (korom) i sušenjem u prvim godinama.
    P
    Od lepotice je lepša rakija, ali peče se u avgustu, a stenlej se peče u oktobru. Nije sve jedno kad se kazan loži, sem ako ga nećeš ti ložiti.

30. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku brka45 na ovoj poruci:

vuxsd (20-05-19)

Član balansero avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Poruka
    232
    Zahvalio se
    26
    Zahvaljeno 48 puta na 41 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Brko, a ko kaze da je moras peci u avgustu? U normalnoj godini lepotica za kazan stize pocetkom avgusta, i nista joj ne fali da bude u kaci mesec i po dana(sem ako kaca nije direktno na suncu). Slazem se da nije isto peci rakiju u leto i u jesen, jer na prvom mestu tu sto peces u leto je od ranih sorti koje nemaju veliku kolicinu secera i samim tim slabije baca. Drugo, na vecoj spoljasnjoj temperaturi pri hladjenju destilata (poceo sam i ja da prodajem strucne izraze), odnosno rakije, dolazi do veceg pada procenta alkohola. Ali sve to se moze izbeci tako sto ces ispeci rakiju onda kada budes morao(ako komina pocne da tone il sta god) ili zeleo, a prepeci ces je kad umestis kazan za rodnu, il stenlej ko voli rakiju od stenleja. Dakle, za sve ima leka :)

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: mornar Pogledaj Poruke
    2010 godine na kvantasu Cacanska Rana 90 do 100 din ,Cacanska lepotica 60 din a Stenli 24 din a i prezident je imao eksta cenu,dok Cacanska rodna nije trazena za izvoz a slicno je bilo tih godina Stenli je kuburio sa cenom dok je Rana isla fenomenalno kao i lepotica pa su ljudi poneseni ovom cenom krenuli da nasade ove komercijalne sorte a sadnja Stenleja se drasticno smanjila cak sam imao da cujem gde covek zali sto je uopste ubacio u zasad nesto malo Stenleja.Tako da potpuno razumem BALANSERA sto je podigao zasad Cacanske rane i objasnjenja zasto je samo njega nasadio u plantazi su logicna i opravdana i ne treba da zali zbog toga a jedina stvar na koju je morao da racuna jer ovo je Srbija a to je da ima plan B u slucaju da se nesto iskundaci a kod nas se stalno nesto izkundacii.Inace svako radi sadnju prema svom planu i programu treba imati u zasadu vise sorti zbog mnogo stvari a savet za Balansera da nista ne dira jer tek bi sada napravio gubitak i nepotrebne troskove ostavi sve kako jeste napravice se opet neka racunica
    Ooo, bila je ona i 120 kad je evro bio 90 :) Necu je cupati sigurno, ja to onako rekoh. Ali sam dobrano razocaran tim konstantnim opadanjem ploda. Znaci, da sad zanemarimo plasman, razocaran sam samom sortom. Sve sam radio kako treba, od sadnje, ubacivanja lepotice kao oprasivaca u odnosu 1:3, djubrenja, prskanja, obrade zemljista... Nije ni mraz problem jer ga nije bilo... Ne znam, mozda je rano da kazem bilo sta o toj sorti, ali za sada, iz mog iskustva, samo najgore. Jednostavno - neisplativo. Ko hoce za jelo nak posadi dva komada da ga zelja mine, jer jesu lepe, ukusne, socne, ali tu se prica za sada zavrsava.

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: Može li gore Pogledaj Poruke
    Kad smo vec kod rane, eto ti predlog. Posadis dve-tri rane i taman ce ti dok dodju na branje preziveti 20%

A za rakiju posadis desetak stabala rodne. Redovno je orezuj, jache, i nema da brines. Imaces odlicnu rakiju.

Strana 379 od 380 PrvaPrva ... 279329369377378379380 PoslednjaPoslednja