Savet! Gde uložiti 50 000E u poljoprivredu

  • Začetnik teme Misazabac
  • Datum pokretanja
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
M

Misazabac

Guest
Resih i ja malo da se ukljucim u poljoprivredu :bravo: :bravo: :bravo:Posto vidim da ima puno ljudi sa iskustvom, treba mi savet gde uloziti 50 000E, sta bi ste vi radili sa ovo sumom da krecete od nule ( imam 2 ha zemlje)? :D Unapred zahvalan na predlozima i kritikama!!! ::prica::
 
Pa 50000 eura je jako malo ako kreces od nule. Ali ako je u pitanju kes,eee onda ni nije. Uglavnom je najvaznije da imas dobar plan. Da krenes u neko suvo ratarenje to po mom nekom misljenju za to nema velike sanse. Za te pare jedva da bi mogao kupiti najosnovniju mehanizaciju. Pri tom ne mislim da kupis slabiji traktor od 90-ak konja,trobrazni plug,setvospremac,sejacicu (2 kom),Kombajn,berac(opciono),Prikolicu 8 t.,prskalicu,rasturivac i eventualno tanjiracu.A i kad to kupis moras obezbediti zemlju koju ces da radis. Tako da za te pare mozda bolje krenuti u neko vocarstvo,plastenik...
Ne mislim ni da je 50000 malo para,naprotiv,ali mislim da sa slabijom mehanizacijom od gore navedene nebi bio konkurentan. Utopio bi se u okolinu,a ulezeno ne bi vrati gotovo nikad.
 
Na vocarstvo i plastenike sam i mislio, nego mi je administrator uopstio temu :nono: i savetovao da je prebacim ovde ::svaka cast::!!!
Na neke ozbiljnije sadnice tipa leske i oraha i ne mislim, nego na cemu moze da se napravi lep obrt para ::novac::, ne mislim da se vrati ulozeno nakon 1 god, neko da se zivi iz tekuceg obrta, pa polako :veseljak::
 
Pre nego li ista pocnes posavetovao bih ti da se dobro informises o trzistu. Cujem da je kod nas od voca u velikom deficitu kajsija. Oko 20000 tona se godisnje uveze,a gde je tu jos moguci izvoz ihahaj.
Za godinu definitivno neces moci da vratis ulozeno,ali za jedno 5-6 i da zaradis.
 
Ne bezim ni od bavljenja stocarstvom posto mi je surak veterinar :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237215903[/time]_________________________________________________
Interesantno ::namigivanje::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237216019[/time]_________________________________________________
Kakvu klimu imamo za kajsiju?!
 
Dobro se prvo raspitaj o trzistu kao sto rece paorpaor.U slicnoj sam dilemi bio i mogu da ti kazem da nije izbor lak .Kajsija je dobra ali zavisis od godine do godine ,gledas u nebo da li ce biti mraza ili ne .Sada za vikend kazu snez ( mraz je ocekivan ) a juce sam bio kod komsije samo sto nisu krenule kajsije ,ako ih pogodi mraz sada nista od njih.Ima par njih koji rade kornisone ,arpadzik,kokicar .. ali za te vece kolicine moras imati nekakve ugovore tj. ugovorene prodaje.Za razliku od nasih komsija (hr) mi se bas ne mozemo pohvaliti dobrim ugovorima.Umesto tri puta razmisli 100 puta pa preseci. :ppozdrav:
 
Vidim na temi vocarski proizvodi- kajsije da se brane od mraza paljenjem guma i piljevine :sta: :nono:, sumnjiva je klima za to, da bar imamo osiguravajuce kuce, gajio bih fokeeee :haha: :haha: :haha:
 
Za to i jeste deficit. Tesko ju je uzgajiti. Ne razumem se bas puno u vocarstvo i povrtarsvo.Mozda eventualno o krompiru. Imao sam ga do pre dve godine i po 5-6 jutara,al mi klima i cena pomrsili racunice. Kakvi su uslovi kod tebe za krompir? Za pocetak je sasvim dovoljno 2 ha. Tu je najvaznije seme,a ostalo zavisi koliko si vredan.
 
Uglavnom povrtarski kraj, nisam cuo da iko gaji krompir ovde, predpostavljam da mikroklima nije za to, a mozda i gresim?!
 
Da brane se tako ali to podrazumeva da si stalno prisutan u vocnjaku i da tada reagujes.Ja sam vocnjak zasadio prosle godine i za vidend zlobnici odneli 200 metara zice. :zli: Kad se upustis u tako nesto sve ti treba i sve kosta a cekanje na rod ti ne gine .
@paorpaor
Nemam nista protiv krompira .Probao cale moj ubismose od posla .I na kraju prodaja po pijacama ,nerviranje sa nakupcima uzas.Pre neki dan kroz moje selo prolazi ciga sa kolima i plodaje krompira za 8 din.kilogram pa za te pare :nono:
 
Sta od voca moze da se bere masinski, da se radna snaga svede na minimum?
Izvinjavam se ako vam pitanja deluju glupo, ali sam temeljan pri odlucivanju i razmisljanju o krupnim stvarima!!!
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237217356[/time]_________________________________________________
Ludo vreme, moram da budem oprezan!!
S.E.K.A.= :zli:
 
Misazabac je napisao(la):
Uglavnom povrtarski kraj, nisam cuo da iko gaji krompir ovde, predpostavljam da mikroklima nije za to, a mozda i gresim?!
Pa koliko ja znam krompir je povrce :sta:
krompir nije los,ali moras imati dobar rod i kvalitet. To kod nas u Vojvodini vise nemoze :nono:
 
Po lokaciji to je savršeno za jabuku i breskvu a to je proizvodnja sa najmanje oscilacija :cao:
 
Prijatelju za te pare kupi neki stan, iznajmi ga za 200e mesecno i :spavam: totije moj savet , kakva poljoprivreda , da tu ima para svi bi se otimali za motiku , a ti kad pogledas pola srbije i vojvodine u korovu. nema tu leba :nono: a tek ::novac:: nikako .
 
jhona DERU je napisao(la):
Prijatelju za te pare kupi neki stan, iznajmi ga za 200e mesecno i :spavam: totije moj savet , kakva poljoprivreda , da tu ima para svi bi se otimali za motiku , a ti kad pogledas pola srbije i vojvodine u korovu. nema tu leba :nono: a tek ::novac:: nikako .

ovo ti je najbolji savet bezi dalje od poljoprivrede, stan je najbolja grana ako imas kome da ga izdas
 
i taj stan iznajmis nekim studentkinjama ( :haha: ) i ako nisi ozenjen... ej ima da uzivas , moze i ako jesi ozenjen ali moras da pazis malo :haha: . i odes posle :ppozdrav: i zabole te dal ce biti kisa ili susa , mraz ili grad , a o vestackim djubrivima i ceni nafte ni ne razmisljas jos ako vozis benzinac :D . :haha: :haha: :haha: ::svaka cast::
 
Ja nikada ne bi uložio toliki novac u poljoprivredu ako se već ne bavim njome.Kupi dve garsonjere u NS i budi svoj gazda.Mani se riskantne proizvodnje u još riskantnijoj državi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh