Kako se mogu plasirati šampinjoni?

Jedan savet za hladnjacu ako ti budu praili ili ti pravio, gledaj da se napravi mirno hladenje. To iti je kao u obicnom frizideru samo su isparivaci veci. To je za pecurke bitno da nema velike cirkulacije vazduha, ventilatora. Ako ima ventilator pecurke oce da pozute i onda znas vec.
 
Pa sad dok je post dobra im je proda. Ali treba razmisljati i za leto. Sada je i vreme takvo da ne trazi puno ni grejanja ni hladenja, najmani su sad rashodi.
 
Ako ne prodas na dan berbe neces ni tri dana kasnije ??
Hladnjaca sluzi iskljucivo da prihvati objedinjavanje vecih kolicina,smanjuje troskove transporta pod uslovom da oni postoje.

To je sustina hladnjace a ne prodaja i cena. Ako postoji problem plasmana za par stotina kilograma onda treba problem resavati na drugi nacin.
Ili u trazenju stalnog kupca ili u prekidanju poslovanja. Investicija u hladnjacu nece poboljsati prodaju jet to su odvojene kategorije.

Inace moram da primetim da je intencija prestanka rada malih proizvodjaca sve veca upravo zbog poblema plasmana. A ubrzo ce imati i zakonska ogranicenja kako u vidu proizvodnje tako i plasmana jer ce biti potrebno ispunjenje odredjenih standarda.

Nakupci su sad spas za male proizvodjace ali se postavlja pitanje isplativosti tj odnosa ulozenog rada i sredstava apropo zarade.
A to opet utice na veoma nisku trzisnu cenu ,zbog koje ce mnogi odustati od proizvodnje.jer nakupci ne zele da rizikuju prodaju visom cenom .
To je normalan uzrocno-posledican ekonomski ciklus .
 
@Aleksa

Ako ne prodas na dan berbe neces ni tri dana kasnije ??

Gde si to procitao da se ne moze prodati posle tri dana?

Covek radi dva objekta po 250 briketa pa kad mu pristigne branje nezna sta ce sa gljivama. Da mu rodi u prvom talasu2,5kg po briketu to je preko 600kg. pa zato treba hladnjaca. U Hladnjaci mozes drzati pecurke i 10 dan na 2 stepena i da im nista ne fali. A tih 600 kg proda do sledeceg talasa, onda moze da ima neku racunicu. Bez hladnjace nikakve.

To je sustina hladnjace a ne prodaja i cena.

E pa vidis ja mislim da ako ima svoju hladnjacu i on sam prodaje direktno kupcima na pijaci nema posrednika i zarada je sva njegova.

Ako postoji problem plasmana za par stotina kilograma onda treba problem resavati na drugi nacin.

Pa to sam mu i preporucio da smanji kapacitet i da polako razraduje tezgu. Umesto 2 prostorije po 250 briketa da napravi 4 prostorije po 100 briketa ili 120, imace stalno sampinjone koje verovatno moze sam da proda na pijaci direktno kupcima a ne preprodavcima.

Sto se tice malih proizvodaca prave pocetnicke greske jer misle da ubace kompost i beru pecurke. I kada pocinu ne pocinju sa 20 ili 50 briketa nego imaju objekat za 500 briketa i oni to i napune a kada pukne talas neznaju prvo odakle da pocnu da beru, sa kojeg kraja objekta jre sve pobeli i pocne da ih vata panika kome ce to sve prodati. Bilo je to i samnom takvih problema Krenemo da beremo sa jednog kraja i kad zavrsimo odemo na pocetak ono mozes poceti ponovo. Nastavak svega je da da nakupcima i ako ima srece zavrsi sa +0 zarade ili nertko ode u minus sto se cesto desava i onda im presedne gajenje i odustanu.

Bilo je primera smnom da su nakupci nudili 100 din.kg a prodavali na pijaci po 150din. Ja sam na pijaci prodavao po 130 i sve prodao a oni nek se slikaju. Dolazili da se raspravljaju i pret, nemogu mi nista kazem to je moja roba i to mu je cena oces neces dovidenja, ili otkupi po toj ceni pa prodaj po koliko hoces. Nekad su i otkupili, a ja nebudem lenj odem kuci i iz hladnjace donesem drugu turu i po starom 130din.kg. onda tek p....de.

Trgovina je trgovina pa ko koga z....e. Ali si ti uvek u prednosti ako imas svoju hladnjacu i mozes da lagerujes sampinjone i prodajes sto vise mozes ali malo jevtinije od prekupaca i opet bole prodes nego da im das skoro dabe.
 
Potpuno se slazem sa tobom. Sve sto si pomenuo se upravo meni desilo. ::svaka cast::

Nego kada je rec o hladnjaci, kako da je napravim:haha: Sta mi je sve potrebno:haha:
Imam prijatelje koji su majstori za belu tehniku. Oni su vec pravili hladnjace po nekim mesarama, kazu da je to velika investicija. Znas li neku jeftiniju varijantu:haha:
 
Petao nemoj da si bukvalista ?? Ako ne moze da proda odmah rod sa 500 briketa ,onda ga ni sto hladnjaca nece spasiti. Pusti demagogiju a demagogija je da moras da pravis hladnjacu da bi zaradio 500 eura mesecno i to maksimalno ?!
Pa koliko kosta da "kuri " na pijacu za tezgom da bi rasprodao 2 tone sampinjona na kantar ??

Sta da stoji 10 dana u hladnjaci ??Pa samo pecurka stara par sati dostigne cenu od 130 dinara a sve ostalo je 100,110 i to ako se proda jer vecina zavrsi na djubristu.

Necu ni da ulazim u pricu da je na toj kolicni gajenje neispalativo ,ako se kupuje briket. To je bar jednostavna matematika. Neisplativo je i na znatno vecim kolicinama al .....to nije tema.

Ovaj posao ne trpi malu proizvodnju i improvizaciju kod prodaje.U ovaj posao se ulazi jedino sa osiguranim plasmanom a ostalo je posledica bezveznog marketinga.
Ili imas dva briketa za sopstvenu trpezu li 2000 i vise to je potpuno isto kao i kod bilo koje proizvodnje. Ili 2 pileta ili 2000 .ili 2 lanca zemlje ili 202 .

P.S. Trgovina nije "ko koga zajebe" to je prevara a trgovina je odnos u kom sve strane zaradjuju i to je jedina pretpostavka uspesnog bavljenja bilo kojim poslom.

Inace istine radi i prekupci prodaju po 130 din ali zato na kucnom pragu placaju po 80 ili 90 dinara i na sebe preuzimaju rizik prodaje. Tako da nije to bas samo onako kako izgleda kroz finansije.
Rizik kosta jer uz transportne troskove i remitendu neprodate robe ,koja obicno zavrsi u djubristu to je i za njih posao na ivici rentabilnosti.
 
@Aleksa

Netreba 100 hladnjaca dovoljni je i jedna koja moze da odradi to sto treba. I ta jedna te spasava narocito leti kada su vrucine i sampinjoni pozute za 2-3 sata na 30 stepeni. Zato je tu hladnjaca. Pitaj bilo kojeg proizvodaca dali ima ladnjacu svi ce ti reci da je imaju. Neznam dali ti proizvodis sampinjine ili samo onako pises ali nije bitno. Necemo o tome.

Sto se racunice tice kompost je sada 12000din tona sa PDV-om. Briketi su oko 15-18kg. Zemlja 100din dak dovoljan za 6briketa. Preparati zavisi sta koristis Sporgon, sportak, fundazol,benomol,oktavu ili miraz treba ti 1gr po briketu. uzmi olovku i stavi sve na papir. Za pocetnika kao sto je ICCI pita kako da plasira. Pa svako je poceo na pijaci da prodaje svoje proizvode. Pa polako nalazis stalne kupce Picerije sa kojima imas dogovor o godisnjoj ceni, pa polako se razvijas i povecavas kapacitet. Ako ti proizvodis sampinjone dali si odma poceo sa 2000 briketa i sve odmah prodao? Samo kukas da se malima ne isplati raditi jer nema zarade. Pa sta da kaze onaj koji nema nikakve prihode. Ovako ako i ne curu bar kaplje koji dinar.

Zasto mora da ide na dubriste ono sto nemozes da prodas. Lepo skuvas i mariniras iseckane i to mozes prodati picerijama.

Nas mentalitet nista se ne isplati raditi ako za godinu dana nemozes kupiti neki mercedes.

Ili imas dva briketa za sopstvenu trpezu li 2000 i vise to je potpuno isto kao i kod bilo koje proizvodnje. Ili 2 pileta ili 2000 .ili 2 lanca zemlje ili 202 .




Dva briketa mozes da drzis i u kanalu u garazi. Za dva pileta ti je dovoljna i kartonska kutija a za 2000-de ti treba objekat. 2 lanca mozes poorati isa konjima a 202 moras imati i traktor.


Jos samo da te pitam kada si poceo da se bavis gajenem sampinjona sa koliko briketa si poceo? I koloko imas objekata da sve prodas za dva tri sata?

Pozdrav.
 
Ne citas pazljivo ili ne razumes ??

Mrzi me da se preganjam ,ali sustina je u isplativosti. Lako je izracunati donji prag isplativosti .Naravno da ozbiljni proizvodjaci imaju rashladne komore ali to nije bila poenta.Poenta je u obimu proizvodnje .Tvoja logica ga navodi da kupi kombi sa termokingom ,jer u suprotnom rashladna komora kod kuce malo ce mu pomoci.
Nema vise u ovom poslu pocetka i zapocinjanja poslovanja sa malim kolicinama i prodaje na pijaci,picerijama i sl. jer to je vreme proslo . U stvari ima ali nije rentabilno.
Ne bi komentarisao tu kerefeku sa mariniranjem onog sto ne prodas jer to je ortodoksna glupost .Da li ti uopste imas predstavu o trzistu,kvalitetu,kolicinama proizvodnje i potrosnje. Da li znas zasto se ne izvozi, da li znas troskove proizvodnje ,mariniranja,naplatu..

Kakav crni mercedes ,kakva zarada pa ova proizvodnja ima temdenciju pada a ne rasta.

Nije poenta u vremenu prodaje jer ova proizvodnja kao i svaka druga zahteva ugovoren plasman.

P.S. Pocinjao i odustajao i menjao i pocinjao i odustajao i pocinjao i pocinjao i..... jednom 1 briket pre 30 godina a znao sam i da zatvorim gajiliste sa 5000 briketa zbog nerentabilnosti.
No to vise nije vazno jer niti je isto trziste niti su isti uslovi na njemu niti je ista proizvodnja ,ostala je samo zelja kao konstanta.

Nema potrebe da crtas tim bojama ako vec ne umes da citiras i mani se ideje da moras odgovoriti na svaki post. Vecina onog sto ovde spustis nema upotrebnu vrednost ali je tebi iz nekog razloga to vanredno zanimljivo ,no sustinski to je spam.
 
Ja imam 22 godine, studiram i odlucio sam da gajim pecurke... Poceo sam sa shiitakama, ali zbog nedostatka trzista u Leskovcu sam batalio (a inace je tri puta veci posao od gajenja sampinjona. Brikete sam pravio sam).
Onda sam se opredelio na sampinjone. Imam dakle dve prostorije po 250 briketa. Briketi mi radjaju po 5 kg-a. SA SVIM TROSKOVIMA moja zarada je solidna, pa i kada prodajem 1kg po 100 din.
Moj jedini problem je sto nemam dobre platise, pa cekam na naplatu po 20-30 dana. ::lose::
Cesto se desi da nemam da platim novu turu... ZATO I TRAZIM KUPCE KOJI BI PLACALI 7-10 DANA.
I MISLIM DA CE HLADNJACA DA MI ZARADI JOS KOJI DINAR, bas onda kada je pauza izmedju talasa. Ne nadam se da se obogatim, ali sam zadovoljan sa zaradom.
 
5kg na standardni briket je odlican prinos. ::namigivanje::

E sad ,molim te objasni mi kako ce imanje hladnjace da ti resi problem naplate ??

Inace placanje na 20-30 dana je u ovom trenutku korektan rok.
 
Ne, ja ne govorim o ladnjaci kao "pomoc kod naplate". Pomoci kod naplate nema, dok ne pocnem da molim, al sta cu?.

PRINUDJEN SAM da, kada oberem 650-700 kg, po talasu, i kada nemam kome da ih, od jednom, prodam DAM NA VELIKO za nizu cenu. Posto poslujem preko racuna, cekam na naplatu i mesec dana, jer vecina placa "na kasicicu". ::lose::
Slazem se sa vama da je "placanje na 20-30 dana u ovom trenutku korektan rok", ali pod uslovom da otkupljivac placa SVE OD JEDNOM. Dogodi se da, kada se zavrsi talas, nemam robu za one koji redovnije placaju po korektnoj ceni. Izlaz za taj problem je i VISE PROSTORIJA PO MANJE BRIKETA, ali je, za nas pocetnike i hladnjaca neophodna. Siguran sam da cu, iz pomoc hladnjace da imam kontinuirano, a visak, koji bih u tom slucaju imao manje, dao NAKUPCU- pa kad plati. E zbog toga i trazim kupce na veliko koji bi placali redovno, pa i po nizoj ceni.

A u svakom slucaju mi je svaki savet dobrodosao.
 
Samo ti nabavi hladnjaču. Lepo je kad je imaš a još lepše kada je prazna, ali desi se ponekad da "zaglavi" roba, a za dva-tri dana pročepi. U tom slučaju hladnjača je spas, svedeš tu "zaglavu" na minimalne ili nikakve padove
 
Ajd jos jednu recenicu...

Ne znam gde se nalazis geografski ali sva je poenta da na tu kolicinu ne bi smeo da imas problem sa plasmanom. Ako ga imas hladnjaca ce ti malo pomoci jer na tako malu kolicinu postavlja se pitanje isplativosti podhlade. Ne verujem da ista pristojno i pouzdano a dovoljno gabaritno moze da se napravi ispod par hiljada eura .
Minusna razlika u ceni izmedju tvojih sigurnih kupaca i prekupaca je ono sto sto opravdava isplativost hladnjace,pa ti izracunaj.

Odokativno treba da lagerujes minimalno oko dve tone da bi ti se hladnjaca odplatila.

Svo vreme ti kazem da se okrenes pronalazenju alternativnog plasmana .Ili bar da sacekas do proleca da se ovo stanje malo razbistri. Sada vrlo lako moze na trzistu da osvane uvozna gljiva sto ne bi bio prvi put pa treba sacekati malo sa ulaganjima.
Nadam se da nece ,ali u prvom trenutku zahvaljujci subvencijama i to se moze desiti.Da li ce to dodatno oboriti cenu videcemo ali jedino sto sada ide u korist proizvodjacaje mala potraznja i niska kupovna moc.

U tom ce se valjda i drzava Srbija opasuljiti jer mi nismo konkurentni ni sa jednim proizvodom pa postoji sansa da nas preplave uvoznom hranom.

Ako se to prepusti trzistu gotovi smo ,mozemo da zabravimo butike komotno. :zli:
 
Možda bi trebalo da me interesuje politika i dešavanja u zemlji ali više sam orjentisan na svoju računicu. Što imaš bolje uslove za rad, bolje ćeš raditi. Konkretno vezano za naš posao, hladnjača je po mom mišljenju neophodna.Ako imaš mogućnosti za ulaganja onda tu nema čekanja. Hladnjača postaje kapital a raditi sa njom je daleko lakše nego bez nje. Ne mora to biti odmah ulaganje od par hiljada evra, postoje i manje rashladne vetrine po nekoliko stotina evra ako su u pitanju manje količine. Svaki početak je težak. To što misliš da bi neko mogao da uleti na tržište iz inostranstva mislim da ne treba da se sekira. U Srbiji je cena šampinjona svedena na minimum zato što kompostare imaju prostora čak da izvoze kompost, što znači da je došlo do zasićenja tako da se nebi nikome isplatilo da dovozi šampinjone iz druge zemlje pogotovo što je to osetljiv prioizvod. Kod nas (Banjaluka) je možda škakljivo to pitanje jer mi nemamo kompostaru u zemlji imamo dodatne troškove oko uvoza i naravno veću cenu šampinjona
 
Sampinjoni se uvoze u Srbiju i to svaki mesec. Sada je carina dodatno smanjena sto uvozni sampinjon cini jos konkurentnijim. Uz subvencije koje proizvodjaci u EU imaju nasa proizvodnja je na ivici rentabilnosti.
Zbog toga je i cena onakva kakva jeste trenutno.Inace nije doslo do zasicenja jer je potrosnja na dosta malom nivou vec do krize kupovne moci.
Kako se i ako se bude povecala kupovna moc tako ce i potraznja biti veca ali i cena manja a ona je za Srpske proizvodjace takva da je vec sada na ivici rentabilnosti.Mnogi ce reci da to nije tacno ali probajte da zaposlite i prijavite radnike,da placate porez pa napravite kalkulaciju i videcete da je proizvodnja neisplativa.

Ovako se radi na jedan polulegalan nacin sto je inace odlika celokupne poljoprivredne proizvodnje a zasluga ovih nasin intelektualnih gromada.
 
@Aleksa

Moram te pitati cime se ti stvarno bavis i od cega zivis kad se tebi nita ne isplati raditi.Nista nije rentabilno.

Po tvom svatanju netreb ujutru da ustanemo iz kreveta kad cemo opet uvece leci, neisplati se oblaciti se, kada se posle moramo svlaciti. Tvoja filozofija.

Za proizvodaca smpinjona HLADNJACA je spas.

Prvo od nakupaca drugo da ga mozes sacuvati u svezem stanju.

To sto se uvozi je istog kvalitete koje ti kazes da bacas. Od uvoznika se netreba bojati nego od nakupaca.

Koliko placas godisnju cenu za sampinjone za kolicinu od 1000kg mesecno i to pod uslovom da se odma plati. Kod mene nema Rokova placanja 20-30 dana. Izmerimo platis i nosis.

Tako jedino mozemo da poslujemo. Ja morm platiti sve da bi obrao sampinjone a da nekog kreditiram nemam nameru.

I nemoj stalno pisati da se ne prave hladnjace presao si u dosadu stim. Neisplati se. Ako ladnjaca stoji i prazna leba ne trazi. Ne trosi sruju, ali ako zagusti ite kako je dobra.

"briket pre 30 godina a znao sam i da zatvorim gajiliste sa 5000 briketa zbog nerentabilnosti."

Pre 30 godina mije ni bilo briketa nego dakova ako se ja dobro secam. Neznam gdi si iskopao brikete stare 30 gogina.

I opet ovo pdvlacim za pocetnike da se ne zalecu sa velikim brojem briketa. da ne bi posle postali zrtve nakupaca.

4-5 objekata sa manim brojem brikete koje se ubacuju svakih 20 dana.
 
Ja ne razumem o cemu ti pises ,boga mi .Probam ali ne razumem.

Negde sam video tvoj post u kom navodis da si letos radio sa nula prinosa ili 2 kg po briketu sto je opet isto. I to je posledica kisne godine ..

Sustina je da postoji kriticna masa kad je potrebna ili nije hladnjaca .svi veci proizvodjaci imaju hladnjace ,vozila sa termokingom,...

Ovde se radilo o coveku koji ima obere u turnusu po 500-600 kg i gleda da ne proda za 80 dinara nego za 100. Ja mu kazem da pronadje kupca a ti da napravi hladnjacu ??

I sad recimo sta da radi kad 4 dana kasnije opet nema kupca vec mora da proda iz hladnjace po 60 dinara a ne 80 :haha:

Ne slusas pazljivo i ne citas pazljivo..

Veliki proizvodjaci moraju imati hladnjace jer ne mogu obrati u danu i isporucivati pracijalno ali to im opet ne sluzi za cekanje prodaje vec za smanjnje troskova transporta i odrzanje kvaliteta.
No kupac mora unapred biti obebedjen kao i cena.

U narednom periodu moze se desiti da na trzistu bude klasiranog i upakovanog sampinjona po ceni koja je za Srpske proizvodjace nepovoljna ...cena ispod one koju sada nude nakupci..

Inace nakupaca i nema puno pa je to bezveze prica ,osim ako se pijacni prodavci ne smatraju nakupcima a oni to po vokaciji nisu.

E sad sta je rentabilnost ,to je ona proizvodnja koja podrazumeva ceo proces na potpuno leglan nacin. Znaci prijavljena proizvodnja,porezi ,zapolseni ,doprinosi.... a to ova vrsta proizvodnje ne trpi.Znas i sam da je proizvodna tog podrumskog tipa nelgalna sa stanovista proizvodnje i prodaje prodaje hrane i to ce se ubrzo i resiti ...

Da ne pricam o samom branju pre otvaranja sesira ,jer predpostavljam da znas sta to znaci kod sampinjona. to se osim ovde nigde vise na svetu ne bi prodalo.

I da se razumemo nema veze broj briketa 1 ili 1001 stvar je u trzistu.

Nije ovo slucaj samo sa pecurkom ,Srbija ce sad imati zestok udar uvoz hrane iz EU i bice vrlo tesko biti konkurentan . Vec danas pijac je zatrpan lukom iz KIne,paradajizom iz Holandije,Vocem ... mesom iz ...

Ko to ne prati i ne planira moze sebe dovesti u nezgodnu poziciju.

P.S Nije tacno da nista nije isplativo ,vec pricamo o konkretnoj stvari a to je proizvodnja sampinjona.Nema potrebe da karikiras ili da izvodis proizvoljne zakljucke.
 
@Aleksa

Moram te pitati cime se ti stvarno bavis i od cega zivis kad se tebi nita ne isplati raditi.Nista nije rentabilno.

Po tvom svatanju netreb ujutru da ustanemo iz kreveta kad cemo opet uvece leci, neisplati se oblaciti se, kada se posle moramo svlaciti. Tvoja filozofija.

To sto se uvozi je istog kvalitete koje ti kazes da bacas. Od uvoznika se netreba bojati nego od nakupaca.

"briket pre 30 godina a znao sam i da zatvorim gajiliste sa 5000 briketa zbog nerentabilnosti."

I opet ovo pdvlacim za pocetnike da se ne zalecu sa velikim brojem briketa. da ne bi posle postali zrtve nakupaca.

4-5 objekata sa manim brojem brikete koje se ubacuju svakih 20 dana.


Sta ti nije jasno, ovde je tema "Kako se mogu plasirati šampinjoni?" Jednostavno je rec da proizvodac proizvede toliko sampinjona koje moze da plasira na trzistu po njemu naj povoljnijoj ceni.

Netreba da pocinje sa 1001 bbiketom ako nema kome da proda.

Bolje da pocne i sa 5x20 briketa i da sve sam rsproda po povoljnijoj ceni nego da preda nakupcima koji ucenjuju ali bukvalno oce da te upropaste.

I da se sve radi legalno prijavljeno gazdinstvo te kolicine moze da odradi sam pevajuci.

Ali ako ti razmisljas u 1000-ma briketa pa onda prijavljivanje rednika, to je druga stvar.

Kod pocetnika toga nema to je malo porodicno gazdinstvo sto moze da se odradi u okviru porodice.

Sto se uvoza tice valda si svestan da se ti sampinjoni nisu obrali danas nego pre nekoliko dana tako da ne mogu biti neka konkurencija. I sam znas kava je pecurka upakovana posle 5-6 dana dok stigne u rafove u trgovinu.
 
Zasto citiras delove teksta koji nemaju veze sa komentarom ? Al ajde...

Sva poenta je u plasmanu a ne u kolicini briketa . da li je moguce da ne razums napisano. Ako nema kupca -nema kupca i tacka. Hladnjaca tu malo pomaze apropo prodaje. Sta ti pricas u vezi toga nemam pojma ,veruj mi...

Covek ima problem sa prodajom na stanovistu 500 briketa a kamo li vise..

Nije vazno koliko imas biketa jer ako imas samo 1 a prinos po briketu ti bude 2-3 kg ti si na gubitku ali ako imas rod od 2-3 kg a nemas koma da prodas. 1kg pojedes ostalo poklons ili bacis.
Karikiram naravno ,ne bi li ti priblizio sustinu ...

Poenta drzanja veceg broja suspstrata je u zaradi jer nema logike raditi bez zarade osim ako nisi vanredno dokon.Ili ti je mnogo dosadno u zivotu.

Rad bez zarade je budalastina .

Inace sto se uvoza tice ,ta roba je u istom danu u prodaji.Znaci ujutru se obere a vec uvece je u rafovima ...kao i mnoga druga ,ne znam zasto mislis da je drugacije jer vec godinama je tako...

I ajde sad da rascistimo jedno jer ova prepiska pocinje da izgleda kao neko licno nadgornjavanje,sta je osnovno problem kod uzgoja i plasmana sampinjona u Srbiji.

1) Nerentabilnost kao posledica visoke cene komposta i malih prinosa usled nedostatka dobrih uslova gajilista ,kao i transporta komposta do gajilista.
2) Mala potrosnja kao posledica tradicionalno male kulture ishrane i kupovne moci prouzrokovane pre svega krizom
3) Monopizacija trgovinskih lanaca i njihova nelikvidnost jer ako ne prodajete robu njima svedeni ste na oblik prodaje koji iziskuje vece troskove (pijac,mali marketi,fiz.lica )
4) Cena uvoznog sampinjona kao posledica primene SSP i subvencija koje dobijaju proizvodjaci u EU.
5) Ne mogucnost izvoza sampinjona iz nekoliko razloga a krucijalni je odnos drzave prema proizodjacima ,a da bi bilo tog odnosa proizvodna mora ispunjavati sve uslove sto nije slucaj sa nacinom gajenja po podrumima .

I da se razumemo meni je malo bitno kako prolazi neki pojedinac vec mi je vazno da se ova proizvodnja standardizuje na nivou cele drzave jer je to jedini nacin da opstane.
 
Nazad
Vrh