Čišćenje jabuka od peteljki i semenki

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
@ nb-campari
Čuo sam za mašinu koja odvaja košpice čak i ljusku iz šljiva, kajsija... ali za jabuku nisam čuo. Kolega je peko rakiju od šljiva i mašinom odvajao košpice i ljusku. Što je to dobra rakija bila :ppozdrav:
Znam da postoji neka spravica za domaćice kojom se u jednom potezu odstrani seme i peteljka i cvet i jabuka iseče na kriške. To je nekakav "nož" u obliku one sinjske alke ako kontaš o čemu se radi. Samo se jabuka pritisne preko tog "noža" i izvadi komplet "srce" iz jabuke. E sad uraditi to sa par tona jabuka :sta:
 
da je sa par tona.skoro sav rod za pravljenje rakije ide. preko desetak tona. nesto se mora improvizovati za vadjenje semenki i peteljke. nesto namontirat na busilicu, ili slicno, ne znam jos, no znam da semenke moraju napolje i tacka. taj i slicni nozevi su interesantni, mozda i jedino resenje, kad bi se mogli na nekakvu struju prikljucit, baterije ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Netreba ti ni struja ni baterije. Najveći problem je što svaku jabuku moraš premetnuti preko ruke. Možda bi se nešto moglo nabudžiti, napraviti "nož" po uzoru na onaj i neku polugu kojom bi pritiskao jabuku preko tog noža. Ispod bi mogao napraviti i dve posude, u jednu bi padale kriške jabuka a u drugu srce sa košpicama da ih nemoraš ručno razdvajati. Opet se vraćam na početak, svaku jabuku bi morao postaviti na nož i pritisnuti polugom i to mnoooooogo puta.
 
skidao sam peteljke klijestima. klijesta malo savijena na vrhu, kao da imaju kljun. ja i zena smo sa oko 5-6 tona skinuli peteljke. desetak dana, mada smo radili i po noci. unesi dzak u sobu i polako do po noci ocistis dvesta trista kila.
ja se razmisljam busit ih nekim supljim svrdlom. nesto ko sto stolari kad ubusuju rupe u drvetu, samo mnogo manji fi. javi ako sta doznas ili ti sta pane na pamet.
 
Poslednja izmena od urednika:
nebojsa je napisao(la):
@ nb-campari
Čuo sam za mašinu koja odvaja košpice čak i ljusku iz šljiva, kajsija... ali za jabuku nisam čuo. Kolega je peko rakiju od šljiva i mašinom odvajao košpice i ljusku. Što je to dobra rakija bila :ppozdrav:
:D
Kakva je to mašina? Ima li negde da se vidi? Ili neka sličica? :ppozdrav:
 
@ biljana&dragan
To je ručna izrada, čovek je sam pravio. Sličice nema, kolega je uzimao jedne godine od nekog njegovog prijatelja i to je sve što znam.


_________________________________________________Post je spojen: [time]1236844017[/time]_________________________________________________
@ nb-campari
Klještama ste kidali peteljke? I to je ogroman posao. Mislim da bi onda trebao razmisliti o konstrukciji onakve spravice kao što sam ti napisao. I to bušenje ti neće ići ništa brže. Aj probaću da ti skiciram kako sam ja to zamislio samo da smislim način da to bacim na forum. Ne očekuj puno nisam mačinac :haha:
 
@nebojsa pozdrav,
ima li kakvih novosti po pitanju patenta ili si zaboravio na mene? salim se naravno, no se isto plasim da necu imati srece da ovo rijesim
 
Nisam zaboravio, napravio sam neku skicu ali ne liči ninašta :haha: ne mogu ni ja da se snađem a kamoli ti. Za vikend ću malo poraditi na tome kad budem imao više vremena
 
Ovo sam ja pitanje cesto postavljao na nekim drugim forumima i odgovori su slicni. Meni nije jasno nesta ako postoji pasirka za paradaiz(koji je definitivno sa mnogo vise vode nego jabuka i kruska) a postoji jako mi je cudno da ne kazem nemoguce da ne moze da se napravi isto to i za kosticavo voce. Doduse nasao sam neke ponude preko gugla al zbog nedostatka vremena nisam ih jos kontaktirao http://www.kupujemprodajem.com/Pasirka-za-voce-72251-oglas.htm , http://www.oprema.co.rs/PASIRKA ZA VOCE/CENTRALNA.htm. Tako da ako budete imali vise vremena pa ovo proverite voleo bih da me informisete, hvala!
 
Pozdrav,
Posto tezim savrsenstvu u proizvodnji vocnih rakija, napravio sam jednostavan alatic za odvajanje semene loze iz jabuke i dunje. Posle ove operacije voce ide na pasiranje, pa na fermentaciju. Alat je krajnje jednostavno napraviti. Cev je precnika 22mm i duzine 100mm. Precnik stabla je 10mm a njegova duzina je 40mm. Sve mora biti od inox materijala. Alat se stavi u stubnu busilicu i za 1 sat moze da se izbusi oko 70 kg dunje, recimo. Kada se ovako pripremi jabuka ili dunja, sticu se uslovi za dobijanje vrhunske rakije. Naravno, mora se ispostovati kompletan proces, ali ovo je njegov, najtezi deo

 
Ovo sam ja pitanje cesto postavljao na nekim drugim forumima i odgovori su slicni. Meni nije jasno nesta ako postoji pasirka za paradaiz(koji je definitivno sa mnogo vise vode nego jabuka i kruska) a postoji jako mi je cudno da ne kazem nemoguce da ne moze da se napravi isto to i za kosticavo voce. Doduse nasao sam neke ponude preko gugla al zbog nedostatka vremena nisam ih jos kontaktirao http://www.kupujemprodajem.com/Pasirka-za-voce-72251-oglas.htm , http://www.oprema.co.rs/PASIRKA ZA VOCE/CENTRALNA.htm. Tako da ako budete imali vise vremena pa ovo proverite voleo bih da me informisete, hvala!

Pravim ja masinu ,ali se npr jabuka ,dunja predhodno mora izblansirati,ako to nesmeta daljem postupku javite se
 
Evo nekoliko ideja mašinica za čišćenje. Mada ako je za rakiju ne vidim nikakve potrebe vaditi koštice, zar nije bolje izmuljati i ispresovati?



 
Nazad
Vrh