Centralno i etazno grejanje.

Za dogodine planiram jos malo da se igram sa sistemom grejanja pa se dvoumim izmedju nalegajuce termostata i trokrakog ventila. Za prelazni period imam gasni kotao dok je u podrumu stadler pec sa klasicnim bajpasom i pumpom na njemu. Koja od dva resenja koristiti?
Drugar koji radi grejanje mi preporucuje nalegajuci termostat jer je jeftiniji i laksi za ugradnju. Inace ja ga sad oponasam jer ujutru izgasim pumpi i narokam vatru da dobijem 60 stepeni na toplom vodu i tek tada palim pumpu. Za manje od 10min izjednaci se temperatura vodova
Ja imam na kotlu termostat koji pali i gasi pumpu i cetvorokraki ventil , termostat ne koristim u opste, jer necu da mi od njega zavisi oce li mi zveknuti kotao ili ne .Sta ako zaglavi i ne upali pumpu a ti nalozis i odes?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pa ako je otvoren sistem i ako imas sigurnosni ventl na peci nema sanse da rokne pecka,tj,ako je ekspanzija blizu ni netreba sigurnosni ventil

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ja imam takav sistem.sa trokrakim mesaonim ventilom koji ja u ovom periodu drzim otvorenog oko30 posto.u kotlu je sada 50 stepeni,a u kucu ide oko 40.nedavno sam namontirao nalegajuci termostat po preporuci i zadovoljan sam.
 
Ja imam takav sistem.sa trokrakim mesaonim ventilom koji ja u ovom periodu drzim otvorenog oko30 posto.u kotlu je sada 50 stepeni,a u kucu ide oko 40.nedavno sam namontirao nalegajuci termostat po preporuci i zadovoljan sam.
ja na kotlu drzim 90 a na kucu saljem 60, sve ispod 70 stepeni je stetno za kotao

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zasto ti je razlika u temperaturi i kako, od 30 stepeni izmedju kotla i mreze? Kod mene je razlika od 10 stepeni.
Imas pravo da temperatura u kotlu ne bi trebala pasti ispod 70 stepeni. Samo u tom slucaju najduze traje kotao.
 
Ljudi jel postoji neka blokada temperature na sporetu-kotlu alfa term 20?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Zasto ti je razlika u temperaturi i kako, od 30 stepeni izmedju kotla i mreze? Kod mene je razlika od 10 stepeni.
Imas pravo da temperatura u kotlu ne bi trebala pasti ispod 70 stepeni. Samo u tom slucaju najduze traje kotao.
verovatno je duga instalacija , i kod mene je razlika 20-25 stepeni
 
Jbs ga ja ondak ne znam da lozim...u kotlu plafon naguram 60 stepeni i to relativno kratko drzi,a u kuci od 22 do 24 nekad i 25 stepeni temp vazduha...sto znaci kad bi u kotlu imao 90 u kuci bi bio pakao.
 
Predimenzionisan kotao kao i kod mene. Meni sa 60 je u kuci 23 i dosta mi je. A i nije to jos jaka zima. Dobro ce doci na vece minuse i vetrove. To sa tim temperaturama je licitacija i gadjanje. Neki kotlovi na plocici imaju natpis T max: 90° C. Na mnogo mesta je navedeno da od 50-60 ne kondenzuje. Aj sad budi pametan
 
Sto se tice predimenzioniranja si u pravu...zimogrozljiv sam,i preterao sam i sa kotlom i sa radijatorima u kuci,sigurno za 30 ili 40 posto..
 
Pa,i nisam mogao da biram puno,tad je terming kotao na biomasu najmanji u ponudi imao od 40kw,ne znam da li sad ima manji...
 
Zasto ti je razlika u temperaturi i kako, od 30 stepeni izmedju kotla i mreze? Kod mene je razlika od 10 stepeni.
Imas pravo da temperatura u kotlu ne bi trebala pasti ispod 70 stepeni. Samo u tom slucaju najduze traje kotao.
Razliku pravim cetvorokrakim ventilom , mogu ako hocu na kotlu 90 a na radijatorima 10 , bukvalno kako god pozelim stelujem , na 90 drzim najvise zbog dugovecnosti kotla. Mogu na radijatore slati i 90 temp nece preci 22 koliko je zadato . Termo glave vam stede ogrev . Kad termo glave sve pozatvaraju digne se temp na kotlu i regulator promaje zatvara klapnu i vatra staje , Slama Stoji onako uzareno u kotlu , cim padne temp u kuci ispod 22 glave otvaraju radijatore ulazi hladna voda u kotao pada temp na njemu , otvara klapnu i vatra krece ponovo da gori . Prosto ko pasulj

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Jedina mana je što kada se klapna zatvori, i priguši vatru, tada se u kotlu stvara smola i zapušava istu...
Nema tu savršenog sistema sa grejanjem na čvrsto gorivo.
 
Jedina mana je što kada se klapna zatvori, i priguši vatru, tada se u kotlu stvara smola i zapušava istu...
Nema tu savršenog sistema sa grejanjem na čvrsto gorivo.
da samo sto kod mene nema smole , to se sve rastopi i izgori kad ponovo naguram 90 stepeni , ne znam kako je sa drvima ali na balama nemam smolu

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh