Centralno i etazno grejanje.

Ne znam gde da pita, pa ajde ovde. Da li je neko ugradio solarni sistem za grejanje sanitarne vode?
 
Stručnjaci ste,nema šta. :osmeh:

Nabalirao sam oko 2000 bala kukuruzovine (nedostatak sijena za stocnu hranu) jedno krivljenje igala i nekoliko puta samo odstopavanje petljaca nije bilo kvara , welger nije za kukuruzovinu.

Za ostale ne znam kako rade jer kod nas osim poljakinja i welgera i nekoliko lifam i nije bilo drugih, a kako ove druge nisu ni za baliranje sijena i slame a kamoli kukuruzovine.
 
Toliko sam u srećnim godinama balirao kukuruzovine do podne sa Welgerom ali da ne pravim off topic Welger nije za kukuruzovinu. :haha:
 
Ima moj kum toplotnu pumpu i dobio je 12000din struje.Kuca je oko 120 kvadrata komplet izolovana ima po sobama kulere zimi greju leti hlade.

- - - - - - - - - -

Temperaturu drzi 23 non stop

Pa koliko struje troši bez toplotne pumpe ili ima brojilo samo za nju? Ja se grejem i kuvam(žena)na plin ,u garažu nisam ni ulazio ,za decembar 5700 struje.
 
Za toplotne pumpe imate odnos koliko snage elektricne energije je potrebno za oslobadjanje x toplotne snage. Kako je Rabadzija i pisao, stariji modeli imaju odnos 1:3.5, a noviji idu do 1:5.5 To znaci da za 1kw elektricne energije, dobijate oko 5.5kw toplotne. Kod nas u selu pokazalo se veliki problem odvodjenje vode. Upojni bunar ne moze da primi toliku kolicinu vode (-15 u januaru gde pumpa radi non stop), pa su ljudi potopili baste komsiluku izbacivanjem vode. Resenje je dobro ko ima mogucnost kanalizacije.

Ako potrosi 4.000din za rad pumpe, da greje klasicnim grejalicama potrosio bi oko 15-25.000din. Tako sam ja to skontao iz price sa ljudima koji to imaju kod nas u selu.
 
Nemamo kanalizaciju u selu, a ni reku, kanal. Ljudi su osudjeni na upojni bunar ili da potope komsiju.:haha:
 
Nabalirao sam oko 2000 bala kukuruzovine (nedostatak sijena za stocnu hranu) jedno krivljenje igala i nekoliko puta samo odstopavanje petljaca nije bilo kvara , welger nije za kukuruzovinu.

Za ostale ne znam kako rade jer kod nas osim poljakinja i welgera i nekoliko lifam i nije bilo drugih, a kako ove druge nisu ni za baliranje sijena i slame a kamoli kukuruzovine.
Evo maašine za to :ppozdrav:
https://www.youtube.com/watch?v=CZ9vSHZ3R4s
 
Bojler onda puno koristis Daneru. Ljudi koji imaju bojler na CG, trose manje struje zimi nego leti.
 
Stavljam ove god kombinovani pa na sledecu zimu javljm potrosnju :)
ma i leti ima da lozim i grejem bojler :)

pozavrcem sve radijatore ostavim samo vod do bojlera protocan.
jedna bala na dan ima da bude ceo dan vruca voda i struje bez :)
bio sam se zanosio idejom solarni kolektor da stavim na krov i povezem sa kotlom da mi kotao sluzi kao akumulacioni sud jer je izolovan . tako da i preko dana ce grejati vodu a nocu ce biti akumulirane tople

ali nesto me samo nervira, ni na jednom bojleru ne pise toplotna moc izmenjivaca

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne treba da zavrćeš radijatore.Sve rešavaš ubacivanjem ventila.Znaju ti koji ti budu radili ali ako ti je kupatilo daleko od kotla ne vredi da radiš jer treba mnogo vode da baciš i da dugo čekaš vruću vodu.
 
Stavljam ove god kombinovani pa na sledecu zimu javljm potrosnju :)
ma i leti ima da lozim i grejem bojler :)

pozavrcem sve radijatore ostavim samo vod do bojlera protocan.
jedna bala na dan ima da bude ceo dan vruca voda i struje bez :)
bio sam se zanosio idejom solarni kolektor da stavim na krov i povezem sa kotlom da mi kotao sluzi kao akumulacioni sud jer je izolovan . tako da i preko dana ce grejati vodu a nocu ce biti akumulirane tople

ali nesto me samo nervira, ni na jednom bojleru ne pise toplotna moc izmenjivaca

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Mi imamo na peci bojler koji nikada nije koristen:sta:
 
Pozdrav kolege da se ukljucim i ja u ovu vasu diskusiju o toplotnim pumpama jer sam je i ja ugradio u jesen 2015 kupio sam polovnu u Austriji od 12kw izlazne snage a njena potrosnja je kompresor je 2,87kw cirkulaciona pumpa 0,12kw centrifugalna pumpa sto vuce vodu iz zemlje je 0,5kw .Struju trosim sa posebnog strujomera koji mi je za jednotarifni i tu mi je industriska struja znaci grejanje i reflektor u dvoristu za decembar sam potrosio 1244kw za januar 1340kw. Struja me kosta po kilovatu oko 10dinara .Sto se tice grejanja ja sam prezadovoljan i svakom bi preporucio ko god ima mogucnosti da koristi.Ako vas jos nesto interesuje slobodno pitajte sto znam podelicu sa vama.:osmeh:
 
Prevučem ja preko 10000 bala u sezoni ali ne znači da mi odgovaraju za loženje samo zato što mogu da ih nabavim. Možda ti ne radiš ništa zimi pa ti nije problem da ložiš ali kod mene je pravilo da što je veći minus imam više posla pa mi onda baš i ne odgovara da vučem i bale za loženje. Uostalom da sad imam 1000 bala soje mogao bi ih prodati za 80-100 hiljada i opet kupiti pelet ... ne sporim da je tebi to najbolje ali meni nije jer imam drugačije obaveze i organizaciju.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока

Ima drugar da proda i žitne i sojine podosta,šalji kupce :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh