Centralno i etazno grejanje.

Koliko ti ode peleta u sezoni ? Konkretno za ovu zimu koliko si potrošio do sada?

7-8t za sezonu,zavisi od ladovine i duzine lozenja,do sada oko 5t,radi 24h i u kuci je 21-22c.....Za ovo mora i kvalitetan pelet,ja koristim ili Sparrow(Varvarin) ili Bioenergy Point(Boljevac).
 
Ne znam kakve su vaše računice ali evo moje. Do ove sezone smo se grejali na kaljeve peći. 3 kaljeve peći su grejale oko 80 kvadrata. Hodnik, kupatilo, jedna soba i pomoćna prostorija se nisu grejale. Loženje ma svakih 20-30 minuta i još isprljam celu kuću kad iz štale uđem da ložim. Trošilo se oko 25 meteri vrbe i jasena ... plaćali smo od 2200 do 3000 po meteru ... ajde da uzmemo da je prosečna cena 20e po meteru to dođe 500e + plaćao sam testerenje i ja što sam cepao i unosio. Pored svega toga trošili smo sve naše šapurike. Krunim otprilike na 25-30 dana i uvek bude bar 3tonka šapurika. Sada kad mi netrebaju prodajem 3tonku za 40e. Nek bude da prodam 10 prikolica godišnje to je 400e. To je sve ukupno 900e. Neću da računam koliko sam trošio struje što sam svako veče grejao kupatilo grejalicom. Sada se grejemo na pelet. Grejem celu kuću, oko 130 kvadrata. Kupio sam početkom oktobra 5 tona peleta po 180e/t što mu izađe opet 900e. Imaću otprilike do polovine marta. Nek i dokupim malo al to je otprilike ta cena. A komfor je neuporediv. Oko pećke imam posla 1 dnevno oko 15-20 minuta i to je to. Pošto sad zagrevam i pomoćnu prostoriju tamo se presvlačimo i ne unosim prljavštinu više u kuću. I što je meni dosad izgledalo nemoguće kad se probudim kuća je topla i mogu da ustanem iz kreveta da ne cvokoćem. Ove godine planiram da kupim pelet van sezone pa bi trebalo da bude i malo jeftinije.
 
jeste al opet 1000 e te kosta godisnje pa na 10 god 10 000e.
malo li je usteda na bale. svakih 10 god nov auto da kupim , traktor ili sta vec.
i ja isto 15 min na dan posla. samo iz 3-4 puta, kad je fest hladno . kad je u plusu i manje

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
7-8000 din me kostaju te bale ,skupimo se 3-4 drugara i to za par sati dovezemo kratkih rukava. ne ustajem u 4 nego u 7. za pola sata cela kuca ima 22 stepena

kad stavim protocni bojler te bale ce mi ispasti dzabe.

naravno kome nije puno 1000e godisnje da baca kroz odzak sto da ne ali pretpostavljam da ih je malo
 
Baš zbog toga sam i pitao Nikolu.Moja računica je sledeća.
Potrošim 20m drva ,svake godine prijatelj pčelar sa Homolja boravi kod mene i toliko može da donese (4x5m3) drva su prvoklasna, bukva,platim koliko je tamo on platio,prošle sezone 25e,ove 27 e matar,prevoz ne plaćam,pilam i sam +1 ili 2 dnevnice za radnika zavisi kako sam u volji,cc nekih 500-550 eura.
Šapurike potrošim otprilike jednu dobru zmajevku. nekih 100 e
Grejem nom stop k oko 180 m 2 ,ceo januar je radilo grejanje na još 140 m2 doduše na nekom minimu (termo glave same otvaraju) u drugoj kući bilo +12 c.
Uz to kada je bilo jako hladno noću posle zadnjeg loženja upalim i gasni kotao ,kada padne temperatura u sred noć nastavi gasni kotao da radi do nekih 7 sati ujutro,kada nastavim loženje,žara ima a ponekad (kao jutros) ima i vatre ,kotao se bukvalno ne gasi nikada,osim kada sam odsutan par dana. u trećoj kući deda se greje na plinsku peć prosek računa na gas mi je okt0bar-mart je oko 10000 din tj nekih 500 e za sezonu.
Loženje počinjem posle oranja a završavam kada potrošim drva(prošle godine preteklo(oko kubik drava).Ove godine sam počeo oko 1 novembra i do sada sam potrošio oko 12-13 metara drva za februar će biti a najdalje do 15 marta ali teško_Onda nastavlja gas.
Znači izađe me oko 1100 eura i dodao bi još 100 eura za ne plansu potrošnju.Sve ukupno max 1200 eura za sezonu.
Kuća je izolovana komplet 5 cm-30g stiropor,tavan 5 cm stirodur,alu stolarija.
Ako bi po istoj ceni prošao sa peletom rado bi prešao na njega čak sam spreman i 300 eura da dam za komfor znači do 1500e ali da budem gospodin.

Da dodam da je bojler isto povezan na centralno tako da nas 4 koristimo sanitarnu toplu vodu i imam jednu verandu od 25 m2 koja je sva u staklu i nema mogućnosti da se izoluje pa radijator fercera nom stop da cveće ne smrzne.
 
E pa sad ja soje nemam pa bih morao nekog da molim da ne isecka na njivi ... nemam ni smeštaj pa bih morao da pravim a i ne mogu napraviti šupu bliže od 100 metara od kuće ... u podrum ne može stati a morao bih da unosim kroz kuću jednu po jednu a i ustajem pre 5 i u to vreme hoću da mi je toplo. Ja sam već plaćao te pare samo sam imao obavezu ... tako možeš reći da jedan pušač potroši godišnje na cigarete koliko mene košta godišnje pelet ... tako da samo treba da prestanem da pušim i grejaću se džabe ... vidiš to ti nije loša ideja :)

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Ne mora samo soja , ja lozim pored soje i slamu, vresnu detelinu. ako od ni jedne ove kulture ne mozes pribaviti 1000 bala onda jbg. skladisni prostor ti treba 6x6 , ako nemas shupu pokrijes najlonom

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
plevara, objekat gde stoje te bale ili sta vec . hvala bogu na Srpskom svaka stvar ima bar 3 naziva

Sh=Ш


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prevučem ja preko 10000 bala u sezoni ali ne znači da mi odgovaraju za loženje samo zato što mogu da ih nabavim. Možda ti ne radiš ništa zimi pa ti nije problem da ložiš ali kod mene je pravilo da što je veći minus imam više posla pa mi onda baš i ne odgovara da vučem i bale za loženje. Uostalom da sad imam 1000 bala soje mogao bi ih prodati za 80-100 hiljada i opet kupiti pelet ... ne sporim da je tebi to najbolje ali meni nije jer imam drugačije obaveze i organizaciju.

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Mene košta cela grejna sezona 300evri,moja slama,moja presa,moje prikolice,računam kanap,gorivo i dizajnere i prerađenog ulja kupim 3bureta za preostalih 100evreta do 300,grejem akumulacioni rezervoar,u kući temperatura po isprogramiranom!
 
Ja sam od oktobra do sad potrosio oko 600 bala.Ceo dan svrckam tamo ovamo i tako da mi nije problem lozenje.Kad je bilo jako hladno na poslednje lozenje oko 12,30 ubacim drva na balu i bude ujutru malo zara a u kuci bude 17,18 stepeni.Ovo mi je prva godina lozenja na bale i za sada sam zadovoljan.Isto kao i clana Daner me izaslo 8000 din a sto se tice kolicine pepela to nije problem,svakog petka iznosim smece i bude 2 dzaka ona veca po pola.jedino dok cistim leti sitan pepeo pa mi cela kotlarnica usrana
 
Moj rad od juce.

Nisi jedini
00a09d7eb255a836d16b73f642b75059.jpg
 
Polako svi prelaze na neka alternativnija grejanja položili su za vkv ložače i sad im je kanda dosta nošenja bala gutanja dima i pepela.
 
Svako se greje sa onim što mu najviše odgovara, definitivno je na bale najjeftinije ali je zato na struju najkomfornije pa sad ko šta sebi može da priušti. Ja se grejem na bale od sojine slame već čini mi se 8 godina (nisam baš siguran jer sam se pre toga grejao na ugalj) i mogu reći da još ni jednu zimu nisam potrošio više od 650 bala. Peć sam sam pravio i nije mi teško da u toku dana 4 ili 5 puta max udjem u kotlarnicu i naložim jer čitava procedura loženja netraje duže od minuta.
 
Ne razumem zasto svi koji prelaze na pelet gledaju drveni?pa ljudi,agro pelet je upola jeftiniji,a greje isto,i trosi se 5 do 10posto vise od drvenog...jedino treba drugaciji gorionik,koji bez problema sagoreva i drveni pelet a i separisani ugalj..do sad nije bilo mogucnosti kupiti takav gorionik posebno,sad ima i toga...
 
Nazad
Vrh