Centralno i etazno grejanje.

Ja ne znam,jos se razmisljam koji cu kotao uzeti,s ovim cu nekako izgurati ovu zimu. Jedina mana po meni sto se tice soje je sto ima dosta pepela... Ja imam kotao koji je star oko 31 god procureo je ove zime,zakrpili i evo tralja nekako,ali ne mogu mu nadati soje... otisao je izgleda skros i loziste se deformisalo malo... S obzirom na njegove godine i sta se sve lozilo sta je preziveo,zadovoljan sam.... Ja mislim da nijedan novi nece izdrzati ni pola sto je ovaj :haha:
 
http://www.sukom.co.rs/proizvodi/?page_id=1854

Uzmi brate ovo i ne razmisljaj, i staju dve bale unutra. Ja na istom grejem vecu kvadraturu ( preko 230 kvadrata sa plafonom od 2.8m) od ljudi koje poznajem da imaju na bale ( uglavnom su im neki cev u cev i ovi iz Sente i Ade) ali duplo manje trosim bala, kad je - 18 bilo trosio sam 8 bala od 7 ujutru do 11 noc kad ubacim zadnju balu , gledam po selu svi kukaju od 16-20 bala trose dnevno

uz to imas i ventilator za vestacku promaju tako da nema odzak nece da vuce ili slicno.

njih 10 ove godine je dolazilo da gleda kod mene kotao i sledece uzimaju svi

sad trenutno nestalo mi soje i vrsene deteline pa lozim slamu od psenice , ubacim dve bale i miran 4-5h zavisi od temp. napolju , a oko 7-8 bala slame lozim na dan trenutno jer je manje kaloricna od soje, stim da jednu proguta ujutru za 40 min dok digne temperaturu na 70 u celom sistemu

do sad sam potrosio oktobar,novembar,decembar i januar 600 bala , oko 400 soje i 200 vrsene
Pa koliko ti je loziste te pecke? Kolika je zapremina vode u pecki?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Na bale od 30 kw to prvi put cujem ja sto znam da na bele pecka je minimum 40kw al loziste je 93cm,tako da moras manje bale da pravis

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ja ne znam,jos se razmisljam koji cu kotao uzeti,s ovim cu nekako izgurati ovu zimu. Jedina mana po meni sto se tice soje je sto ima dosta pepela... Ja imam kotao koji je star oko 31 god procureo je ove zime,zakrpili i evo tralja nekako,ali ne mogu mu nadati soje... otisao je izgleda skros i loziste se deformisalo malo... S obzirom na njegove godine i sta se sve lozilo sta je preziveo,zadovoljan sam.... Ja mislim da nijedan novi nece izdrzati ni pola sto je ovaj
Mana je jer treba skladistiti soju i posle sezone jedna prikolica od 4 t je pepelo al cela zima za 30000 din onda zaboravis na te mane xe,xe

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
A to nisam rekao ja nemam balirku,pa me kosta baliranje i gorivo za prevoz a ko ima svoju balirku onda samo gorivo sto potrosi pa da imam i dve prikolice pepela.a kad je bio debeli minus ja trosio 10 bala ali unutra temperatura 25-26 stepeni

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
A to nisam rekao ja nemam balirku,pa me kosta baliranje i gorivo za prevoz a ko ima svoju balirku onda samo gorivo sto potrosi pa da imam i dve prikolice pepela.a kad je bio debeli minus ja trosio 10 bala ali unutra temperatura 25-26 stepeni

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
majkumu,zar nemas pametnija posla nego da deset puta na dan loziš pec?
 
Sada racunam sve i svasta, gledam kako su ljudili resili grejanje i svaki tip ima + i -. Razmisljao sam o toplotnim pumpama i taman skockam da je to - to, medjutim odem do coveka koji to ima i kaze ima problem sa usisnim bunarom. Do decembra je radio dobro, kako su poceli veliki minusi, bunar poceo da mu preliva i on sta ce pusti vodu u bastu. Potopio je sve okolne baste i ima problem sa komsijama.
Sojine bale treba smestaj i treba loskati malo malo. treba jedan da je zaduzen samo da lozi. Soja je ubedljivo finansijski najjeftiniji nacin grejanja bez premca ali ima anomaliju oko lozenja. Treba da odem pogledati lozenje na soju sa dozatorom. Traka i automatika povlaci sama bale. Kapacitet 10 bala i u zavisnosti od uslova to moze trajati 1-2-3 dana. Ovo mi deluje najzanimljivije. Ima autonomiju kao pelet, sa cenom utroska nafte i veziva.
 
Maticu nije iz razloga sto mi poljoprivrednici imamo bio mase puno. Kukuruze da oberem u klipu 10kj mogu se ogrejati od cuka da mi bude sauna u kuci, a to mi je dz. Soje da upresujem 10kj to je 1000 bala i ogrejacu se opet jeftino i skoro dz. Da pored toga ja zaorem cuke i soju a kupim pelet mislim da mi nije rentabilno. Ko zivi u gradu i nema uslova za smestaj kabastog ogreva pelet je u redu. Ali razmisli po ceni od 150e/t gde je tu racunica?
 
Pošto si pisao da planiraš dozator i automatiku za grejanje na bale predložio sam ti bolje i jednostavnije rešenje.Samo stisneš dugme i greješ se a ni to ne moraš jer može i preko mobilne aplikacije da se aktivira.
 
To jeste, komfor je odlican a kako tetka moja poseduje tu pec na pelet 3 sezone imamo odredjeno iskustvo. Nije ugradjivan gorionik u postojeci kotao, vec su na instalaciju centralog grejanja nakacili jos jedan kotao iskljucivo peletni. Koji zaista ima dobro iskoriscenje i sve to radi ok sto se tice samog kotla. Sve sto su racunali sa nekom ocekivanom potrosnjom, cenom energenta nije tako ispalo. To jeste komforno ali je grubo od drva skuplje 2x, a od bio mase nisam ni racunao.
 
Sada racunam sve i svasta, gledam kako su ljudili resili grejanje i svaki tip ima + i -. Razmisljao sam o toplotnim pumpama i taman skockam da je to - to, medjutim odem do coveka koji to ima i kaze ima problem sa usisnim bunarom. Do decembra je radio dobro, kako su poceli veliki minusi, bunar poceo da mu preliva i on sta ce pusti vodu u bastu. Potopio je sve okolne baste i ima problem sa komsijama.
Zasto nije pustio u kanalizaciju,pa to nije zagadjena voda??
:sta:
 
Ljudi majku mu,mi u većini situacija smo najveći seljaci i radnici,a što se tiče loženja tu smo najveća gospoda i neradnici,pa ako je nekom teško da ode da naloži svakih 2-3 sata balu soje ili polovinu,onda neka sedi u hladnom,pa ja toliko puta idem u WC koji mi je pored kotlarnice,pa usput i naložim,ako u kući ima više čeljadi uvek neko uzme i ubaci u peć,ali po meni je najbitnije ono krajnje a to je sigurnost i cena,ja sam ove godine dao za baliranje soje 150 eura,(nađite mi jeftinije grejanje) ispresovao nekih 700 bala,i uklapam se u ovu zimu bez problema to je cena.Inače grejem spratnicu koja je u osnovi oko 90 kvadrata.Gledam komšije kako se unervozile nema drva u selu,nema uglja,nema peleta,svi muku muče,pozajmljuju po kolica idu po klizavici,kupuju pola tone uglja, pa kubik drveta kako stigne na stovariše,pa to po ovoj hladnoći utovaraju.Ja sedim kući i ne jedim se uopšte moja soja je kod mene u dvorištu,to je sigurnost.
Smeštaj i ne treba tako velik,ko je bio kod mene zna koliko malo dvorište imam, ne mogu ni auto da okrenem,ali za soju mesta ima,jedino što se meni potrefilo jeste što u sklopu kotlarnice imam podrum,u koji stane oko 80 bala,i tu imam dovoljno u zavisnosti od zime kad je jako hladno za 15 a kad je malo toplije i za 30 dana.Ko i nema ovakav podrum sigurno ima mesta da dogradi neku nastršnicu ili prostoriju za određen broj bala bar 60 kom.
Bojčetiću što se tiče,ove problematike koju si ti naveo,razmišljaš u pogrešnom pravcu,to se izuzetno lako rešava sa akumulatorom toplote,investicija nije veća od 1500 eura,sve automatika,tvoje je da ložiš do podneva ili malo jače,posle sve preuzima akumulator toplote i toplotne pumpa,i eto uštede u balama (manja količina potrebna ujedno i manje mesta za skladištenje) i takođe ne mora se dežurati pored peći.Ovaj sistem ako pretekne para ,ide ove godine i kod mene.
 
Nazad
Vrh