Centralno i etazno grejanje.

Društvo danas mi je procurio kotao za centralno grejanje Termomont TKK 60,bio je majstor I rekao da ne vredi da pokušavam da ga krpim. Ima li neko iskustva sa popravkom kotlova.<Našao sam I rupicu gde curi,ije pristupačna da se zavari.Ja lično se plašim I da pokušam jer verujem da je manje vise "izgoreo" pa će usled varenja popustiti I na drugim mestima.Inače ovo je 10-a sezona da radi. U principu počinjem redovno da ložim od 1 novembra I tek pred setvu ga gasim. Radi dan I noć bez prestanka I ne čisti se samo se pepeo vadi od dole sa vremena na vreme.Kada se naloži u 10-11 uveče nema problema do ujutro 6-7 ima žara dosta zato ga I ne gasim.Od ogreva koristim samo šapurike I drvo (bukvu) jedne sezone sam ugalj I to 1 t kamenog da probam ali sam odustao jel je bilo očaj čistiti svako jutro. Ako imate neki savet bio bih zahvalan kao I preporuku novog kotla .

imas neku firmu u deliblatu ako jos uvek radi oni remontuju kotlove
 
Probaću da saznam ,hvala na informaciji.
U Skorenovcu su bili neki dobro znam,e sad da li rade jos uvek to ne znam.Znam da sam od mnogih cuo kada je nama procurela pre jedno 6-7 godina da ti u Skorenovcu rade...Meni su za staru pec Ceske proizvodnje u to vreme trazili oko 500 eura da je izremontuju a nova Termomont iz Simanovaca je bila oko 1.000 Jesu malo skuplji ali urade i miran si 10-ak godina sigurno ako ne i jace,mnogi su ih hvalili.Ako nadjem broj kojim slucajem javljam ti!Ja sam se odlucio za novu i da kucnem u drvo sljaka za sada...To mi je druga pec,a 1990-te godine smo ugradili centralno grejanje!
 
Društvo danas mi je procurio kotao za centralno grejanje Termomont TKK 60,bio je majstor I rekao da ne vredi da pokušavam da ga krpim. Ima li neko iskustva sa popravkom kotlova.<Našao sam I rupicu gde curi,ije pristupačna da se zavari.Ja lično se plašim I da pokušam jer verujem da je manje vise "izgoreo" pa će usled varenja popustiti I na drugim mestima.Inače ovo je 10-a sezona da radi. U principu počinjem redovno da ložim od 1 novembra I tek pred setvu ga gasim. Radi dan I noć bez prestanka I ne čisti se samo se pepeo vadi od dole sa vremena na vreme.Kada se naloži u 10-11 uveče nema problema do ujutro 6-7 ima žara dosta zato ga I ne gasim.Od ogreva koristim samo šapurike I drvo (bukvu) jedne sezone sam ugalj I to 1 t kamenog da probam ali sam odustao jel je bilo očaj čistiti svako jutro. Ako imate neki savet bio bih zahvalan kao I preporuku novog kotla .

Možeš ti to zavariti, ali procuriće ubrzo na drugom mestu. To je zbog toga što ga je nagrizla kiselina iz kondezata. Eventualno da uzvučeš sezonu, ali razmišljaj o novom kotlu. Meni je jedan kotao trajao 13 god, a drugi 11 god dok nisu procurili, i oba su procurela na istom mestu, tj. tamo gde se kondezat slivao. Ostali delovi kotla su bili kao novi, ali majstor koji je gledao prvi kotao je odmah rekao kupuj nov i nemoj se zezati sa ovim...
 
To I moj majstor kaže da se ne mučim . Meni je pukao baš na ravnoj površini I to debljine kao jedna dlaka (tako ima tanak mlaz) grejanje može da radi ne iscuri ni pola litre za sat vremena.
 
Kondenzat u kotlu ili suzenje kotla se javlja na kotlovima koji nemaju mesni ventil (trokraki ili cetvorokraki) koji ima ulogu da se prvo zagreje voda u kotlu pa da onda pusta toplu vodu u sistem,i u kombinaciji sa motornim pogonom mesnog ventila drzi uvek temperaturu u kotlu preko 62 stepena.Najbolje je temperaturu drzati na 70 stepeni i nema problema sa rosenjem kotla.Mnogo veci problemi i curenje se javljaju kod limenih nego kod gusanih kotlova.Imam gusani kotao od 1979 i nemam nikakvih problema s njim.
 
Meni Solidina 5 jako lepo radi.Kada zadam 70C nekako mi najlepše greje i ne zagušuje vatru često.Već na 60C je više zatvorena nego otvorena.
 
I ja imam tucani kotao radijator Zrenjanin, 52 kilovata, kupljen polovan 89 godine bio star 5 godina, a i dan danas(da kucnem u drvo) radi.
 
I kod mene je Sime vec 10 godina,jedini je problem sto su izgorela unutrasnja vrata na lozistu,a evo i sa drugim ne znam da li cu provesti ovu zimu.
 
Ako nekog interesuju iskustva sa grejanjem na šapurike mogu preneti iskustva. Imam kotao Terming 40kW i pufer od 3000l! Grejem oko 200 m2. Ovo mi je 3. godina, potrošio sam oko 60 m3+2 m2 drva necepanih godišnje....
 
ja se grejem trecu godinu na sojinu slamu,grejem oko 360kvadrata i prezadovoljan sam..
inace pec je iz kule....
potrosnja oko 7-12 bala na dan.tj.zadnju vatru odnosno balu ubacim oko 10-11 sati...
 
Nazad
Vrh