Centralno i etazno grejanje.

Jel ti rade te tri kontrolne lampice? Ja sam kupio isti pretvarač jesenas, on radi ali lampice ne. Ne bi da ga šaljem u servis dok je zima, može da zatreba...
 
Rade dve, treća je za akumulator ako je prazan. Prodavac mi je objasnio da pre stavljanja u "pogon" napunim amumulator (110 ah) pa tek onda priključim. Videćemo kako će se pokazati....
 
Mora da bude dobar akumulator, ja sam probao sa nekim slabim, radio je 10-15 minuta pa se ugasio. Sa ispravnim akumulatorom od 110 Ah mi je pumpa (100w) radila 5 sati i nije ga potrošila. Nisam probao duže.
 
Da li neko od Vas, moze da mi pomogne?

Radi se o sledecem. Imam jednu grudfos pumpu za grejanje koja je vrlo malo radila i sada zelim da je upotrebim za nesto drugo. Svojevremeno kada sam je kupio, secam se da je u uputstvu za montazu bila skica, kako pummpa moze da se montira, odnosno u kom polozaju. Za vertikalnu ugradnju nemam dilemu ali mi sada treba da bude ugradjena horizontalno. Da bi bilo jasnije slikao sam je sa zadnje strane.
Koji je od ova dva polozoja ispravan, ako je u pitanju horizontalna ugradnja? Nemojte da obracate paznju na kutiju za prikljucak struje, znam da ona moze da se okrene, onako kako vam odgovara. Obratite paznju samo na telo pumpe.
Strelicom je obelezen smer cirkulacije.

Slika 1.



Slika 2.


Koliko se secam, polozaj sa slike 2, nije preporucljiv.
Unapred hvala.
 
Iz uputstva za Grundfos pumpe
image0025.jpg
 
Hvala ti za ulozeni trud. Ovo je uputstvo novijih generecija pumpi i video sam ga. Po ovome ne moze da se pogresi, bitno je samo, da osovina rotora bude horizontalna. U uputstvu koje sam ja dobio za ovu pumpu (UPS 32-60), pre jedno 10 godina, siguran sam da bila jedna skica verovatno kao ova moja slika 2. za koju je receno da moze, ali treba izbegavati. Sve sam zivo prevrnuo da nadjem ovo uputstvo, ali ga nema, pa nema.
 
Pozdrav ! Ima li neko iskustva sa Šukom kotlovima http://www.grejanje-expont.rs/UserFiles/SHUCOM KATALOG-a.pdf ?
Dvoumim se između njega i radijator kraljevo k 25 . Odlučio sam se za trajnožareći sa kosim ložištem, šukom ima garanciju 6 godina i 120 litara vode ( dajem mu prednost zbog toga ) a radijator 2 godine garancije i u njega staje 70 litara.
Ja imam sukom kotao trajno zareci 30kw i 140l vode , vec dve godine. Super je kotao, mali potrosac, ja imam samo reci hvale.
 
Imam problem, pumpa sever 1RS 30/6-180 pocinje da zuji u radu ponekad, nikad to nije radila, stara je 7-8 godina. Zna li neko da preporuci dobrog majstora, ako se moze servisirati, ili gde bi se mogla naci nova , ovakvih karakteristika?

Sever je prestao da pravi pumpe pre neku godinu, a hteo bih da izbegnem ostale marke pumpi jer onda moraju da se dodatno podesavaju cevi, tj oni prikljucci koji se srafe na pumpu?
 
Jel zna neko mozda gde bi mogao naci jeftinij materijal, opremu za cg u okolini?Dace bog pa ce uskoro doci i na to red da odradim cg.Dobrodosao i neki savet.:osmeh:
 
Mi smo letos radili u drugoj kući najeftinije smo našli u prodavnici Biasi i imaš dodatni popust ako ti radi Željko iz Araca jer on snjima sarađuje u proseku smo imali oko 15-20% popust na sve.
 
Procurila pec za cg pa me zanima gde moze da se kupi druga 30kw u blizini? Zvacu sutra Futog. Drugo da li je moguce postaviti sistem kao na slici?
untitled.png

crveni pravougaonici su pec
crena elipsa pumpa
crna linija je horizontala gde mi se pec nalazi
crvene linije cevi

Na prvoj slici mi je je pec niza od sistema, tako sto je pec ukopana zbog prirodnog pada kada nestane struje pa me zanima da li moze da se postavi pec kao na drugoj slici da bude visa od nivoa sistema? Imam pretvarac na akumulator za slucaj nestanka struje.
 
Pitanje za forumase koji imaju cetvorokraki mesni ventil , tj. u kom polozaju postavljaju ventil kad potpaljuju vatru a na kojoj temperaturi ga otvaraju da li na polovinu ili kako . Znam koja je svrha mesnog ventila ali sam pricao sa nekoliko majstora za centralno grejenje i svako ima svoje razmisljanje.
 
Procurila pec za cg pa me zanima gde moze da se kupi druga 30kw u blizini? Zvacu sutra Futog. Drugo da li je moguce postaviti sistem kao na slici?
untitled.png

crveni pravougaonici su pec
crena elipsa pumpa
crna linija je horizontala gde mi se pec nalazi
crvene linije cevi

Na prvoj slici mi je je pec niza od sistema, tako sto je pec ukopana zbog prirodnog pada kada nestane struje pa me zanima da li moze da se postavi pec kao na drugoj slici da bude visa od nivoa sistema? Imam pretvarac na akumulator za slucaj nestanka struje.
može ali predvidi mejsto na najvišem djelu kotla za odzračivanje
 
Pitanje za forumase koji imaju cetvorokraki mesni ventil , tj. u kom polozaju postavljaju ventil kad potpaljuju vatru a na kojoj temperaturi ga otvaraju da li na polovinu ili kako . Znam koja je svrha mesnog ventila ali sam pricao sa nekoliko majstora za centralno grejenje i svako ima svoje razmisljanje.
Ja sam to jednom namestio i ne diram nikad jer cim ga malo pomeris,on drasticno pomeri temperaturu.
 
Isto kao i Jan,ne vidim potrebu da ga čačkaš kod mene namešten da je u kotlu oko 80 c a u liniji oko 55 i ne diram ga nikada.
 
Nazad
Vrh