Centralno i etazno grejanje.

Najviše zavisi od vrste ogreva i od izolacije kuće... na primer panelni radijator za 20 kvadrata treba da bude 60 cm visok i 2m dugačak. Košta oko 100 evra.
 
kuca je visoka 2.6, imam fasadu spoljnu, mislim da prozori lepo diktuju jer nije stara kuca relativno je to ok. planiram da odradim na leto sa alfinim sporetom alfa term 20. meni su ovde savetovali radijator od 1.4m na 20 kw. kod mene sada poceli sa plasticnim cevima da povezuju radijatore. i da ogrev drvo i ugalj.
 
ugreje svaka,al koliko potrosi?
moj drugar se bavi gradjevinom,pre 5 godina je pravio sebi kucu,i ni u cemu nije stedeo a najmanje u izolaciji,napravio je sendvic zidove,spolja demit fasada,heraklit na sve nadvratnike i po tavanu stiropor 10 cm,prozori aluminijumski,,,povrsina je oko 280 kvadrata i ima uniko kotao od 40 kw,i za grejnu sezonu potrosi ogrev u vrednosti preko 2000 evra.na tom kotlu sva temperatura ide u dimnjak,jer je i na tavanu vruc dimnjak i odmah prve sezone je dimnjak puko od temperature...a kada nalozi dimnjaca je crvena i pored pritvorene klapne.zato nemoj toliko da garantujes,a ovo je samo jedan slucaj,znam za par njih ,i moj komsija i jedan kolega...
Ovo je tačno ali malo ko će da ti kaže iskreno. Sama izrada kotlova gde dim kruži u kotlu zahteva i kvalitetnije znanje i kvalitetniju opremu naravno to i poskupljuje proizvodnju pa moraju biti skuplji. A to je nama rak rana. Kada sam imao Termomont ušao sam nazad do dimovodne cevi padal je kiša pa sam nosio neku šuškavu jaknu i kako sam se naslonio sva je izgorela. Sada kada sam se zavlačio da kontrolišem iznenadio sam se kako mogu držati ruku na dimovodnoj cevi :sta: po tome sam zaključio da je iskorištenje kotla kud i kamo bolje. Jedina mana na kotlu za sada što je nezgodno ložiti šapurike,pre sam napunio u džakove od veštaka i tako istresao.
 
Ovo je tačno ali malo ko će da ti kaže iskreno. Sama izrada kotlova gde dim kruži u kotlu zahteva i kvalitetnije znanje i kvalitetniju opremu naravno to i poskupljuje proizvodnju pa moraju biti skuplji. A to je nama rak rana. Kada sam imao Termomont ušao sam nazad do dimovodne cevi padal je kiša pa sam nosio neku šuškavu jaknu i kako sam se naslonio sva je izgorela. Sada kada sam se zavlačio da kontrolišem iznenadio sam se kako mogu držati ruku na dimovodnoj cevi :sta: po tome sam zaključio da je iskorištenje kotla kud i kamo bolje. Jedina mana na kotlu za sada što je nezgodno ložiti šapurike,pre sam napunio u džakove od veštaka i tako istresao.

I zahteva dobar odžak!
 
Posto po raznim forumia pise sve i svasta koliko treba radijatora ,radijator do radijator je velika razlika ,aluminijumski panelni tucani trostubni ,cetvorostubni itd,medjutim najbolje je izmeriti kubikazu kuce i staviti 100w po kubiku ,majstori preporucuju 80 w al ja sam stavio 100w,posto imamam jedan deo kuce koji mi je dobro izolovan a drugi ne, sa temperaturom od 60 stepeni peci odradjuje posao ok,a u ovim delu izolovanim ako je pretoplo ,prigusim radijator,jest da je skupa investicija tih 20 %vise radijatora al nema razmisljanja u jakim zimama.Sad kad budem na drugoj kuci prepravljo sistem isto cu dodati rebara da napravim 100w,.Medjutim ovo pravilo ne vazi za fest izolvane kuce njima bi bilo dosta i oko 70 w,bar ja tako mislim.
 
steva44 je napisao(la):
...imam jedan deo kuce koji mi je dobro izolovan a drugi ne, sa temperaturom od 60 stepeni peci odradjuje posao ok,a u ovim delu izolovanim ako je pretoplo ,prigusim radijator...

a termostatski ventili?

...jest da je skupa investicija tih 20 %vise radijatora al nema razmisljanja u jakim zimama.

I kad bude stavljena izolacija, možeš smanjit temperaturu vode u sistemu.

Snaga radiatora zavisi od temperature vode u njemu.
A kapacitetu grijanja i konstrukcija i materiali.
Zbog toga stari gusani trebaju skoro paru, dok limeni npr tipa 22 griju i sa 40°C, jer imaju mnoštvo 'rebara', preko kojih izmenjuju toplinu sa vazduhom.
 
a termostatski ventili?Imam kupljene te ventile al majstor ih nije ugradio,ugradicu ih verovatno posto imam u planu da sistem napunim antifrizom.Medjutim ni sad mi nije neki problom posto u toj sobi imam dva radijatora sa po 30 rebara dovolno mi je da 1 radijator prigusim.
 
@steva44

Ako si kupio termostatske ventile, onda ih imaš verovatno ugrađene, a trebaš na njih staviti glave i podesiti traženu temperaturu.
Kad se prostorija ugrije na traženu temperaturu, ventil sam zatvori radiator.
To napraviš u prostorijama, gde trebaš nižu temperaturu, dok si termostat pumpe lociraš u prostoriju, koju trebaš najtopliju i u kojoj su radiatori otvoreni 'na puno'.
 
Sinoć gotova instalacija za radijatorsko grijanje.
Radio sam bakrom, kroz podlogu do svakog radijatora posebno vođene cijevi.

Da li se moglo uraditi podno u kupatilu sa alu pex cijevima bez nekih velikih komplikacija, znači da se ne stavlja neki poseban razvodnik pumpe i to nego samo da se stavi cijev izmota kroz pod i prikopča na povratni vod (dvocjevni sistem)?
 
prvo rijetko se desi da se baš sve u isto vrijeme prigu ali ako se to i desi istovremeno sa tim i peć sama sebe prigušuje i pada temperatura ali da čak i to ne pomogne imam mehaniku zaštitu koja preko 95 se uključi i ohladi sistem tako praktički je nemoguće da se tako nešto desi
 
Ovo je tačno ali malo ko će da ti kaže iskreno. Sama izrada kotlova gde dim kruži u kotlu zahteva i kvalitetnije znanje i kvalitetniju opremu naravno to i poskupljuje proizvodnju pa moraju biti skuplji. A to je nama rak rana. Kada sam imao Termomont ušao sam nazad do dimovodne cevi padal je kiša pa sam nosio neku šuškavu jaknu i kako sam se naslonio sva je izgorela. Sada kada sam se zavlačio da kontrolišem iznenadio sam se kako mogu držati ruku na dimovodnoj cevi :sta: po tome sam zaključio da je iskorištenje kotla kud i kamo bolje. Jedina mana na kotlu za sada što je nezgodno ložiti šapurike,pre sam napunio u džakove od veštaka i tako istresao.

 
Ne valja ni da je dim previše hladan, ispod čini mi se 75 stepeni se stvara smola u dimnjaku. Potraži na internetu...
 
Ne znam šta da ti kažem neki dan sam čistio (zapalio) odžak izašlo iz njega svašta,10 godina sa starim kotlom nisam ga nikada čistio (ali bukvalno) jednom je bio odžačar samo ga otvorio pogledao I zatvorio ,popio pivo I otišao.
 
Nazad
Vrh