Centralno i etazno grejanje.

Moze li mi neko reci ko su bolji proizvodjaci kotlova na bio masu?Poznati su mi terming kula,termomont simanovci,kostajnica,ali zna li neko koji su provereni i kako im se trenutno krece cena?
 
Bosch kotao celicni kosta 105 hilada ,a gusani 150 u istoj klasi,kako su onda gusani jeftiniji,al dobro ti si resio narucio ja bi licno voleo da ti dugo sluzi,.

- - - - - - - - - -
.
bosch je dakon ,neki je hvale a neki bas i ne...malo trose al brzo procure...

- - - - - - - - - -

Moze li mi neko reci ko su bolji proizvodjaci kotlova na bio masu?Poznati su mi terming kula,termomont simanovci,kostajnica,ali zna li neko koji su provereni i kako im se trenutno krece cena?

imas trend komerc rumenka,i pelet metalac baric kod ovog drugog je kotao na slamu 1500 e
 
ima li neko ugradjeno parno grejanje na alfinom term 20 sporetu, ? meni je kuca oko 100kw moze li se grejati sa tim 100kw? molim za savetee i iskustva?
 
1kg suve slame i suvog drveta oslobadja slicnu kolicinu toplote. Uopste sva bio masa (drvo je takodje biomasa) ima slicnu kalorijsku vrednost.

Imaju oni sličnu vrednost ali smo mi ovde pisali nešto drugo,tj. po nekima je je ispalo,da 3 kg sojine slame daje istu toplotnu energiju kao 1 kg bukovog drveta,a ja sam na to reagovao,da ne bi neko pomislio da je stavrno tako.
 
Poslednja izmena:
Napisano je i balama a ne kilogramima,a posto od bale do bale ima velika razlika ,i znam da ja sojina bala dosta laksa od ostali bala posto presa nemoze da je sabije kao detelinu i slamu, ako Marko kazes da si merio i da ima 14 kg onda je ok,ja sam bio ubedjen da je dosta laksa,stvarno nikad nisam merio bale ni od cega a i za sebe imam nabalirano davno predjenu cifru od 100 hiljada bala.Aj sad posto hocu da odvojim sprat ostalo bi mi dole oko sto kvadrata ,znaci trebalo bi mi oko 300 bala,posto pec jos nisam uzeo nije mi problem ni takvu uzeti,supe pokrivene imam za smestaj no ako je ta kolicina mogu da je ostavim i u prikolicama,nego interesuje me da lmate onaj akomulator toplote ili pufer kako ga zovu.
 
Napisano je i balama a ne kilogramima,a posto od bale do bale ima velika razlika ,i znam da ja sojina bala dosta laksa od ostali bala posto presa nemoze da je sabije kao detelinu i slamu, ako Marko kazes da si merio i da ima 14 kg onda je ok,ja sam bio ubedjen da je dosta laksa,stvarno nikad nisam merio bale ni od cega a i za sebe imam nabalirano davno predjenu cifru od 100 hiljada bala.Aj sad posto hocu da odvojim sprat ostalo bi mi dole oko sto kvadrata ,znaci trebalo bi mi oko 300 bala,posto pec jos nisam uzeo nije mi problem ni takvu uzeti,supe pokrivene imam za smestaj no ako je ta kolicina mogu da je ostavim i u prikolicama,nego interesuje me da lmate onaj akomulator toplote ili pufer kako ga zovu.
Pufera su napravili u svilojevu kod mog poznanika od 4000l prepodne loze ko blesavi a ceo poslepodne i preko noci toplo u kuci oni su toga pufera kopali u zemlju a dobro al bas dobro izolovali
 
Narucio kotao Uniko stize sutra ili u ponedeljak...

Druze nisi pogresio sto si uzeo Uniko veruj mi, mi smo kupili isto njihov kotao i prezadovoljni smo. Kod nas 32kw greje oko 220 m² i bude pretoplo, trebali smo uzeti manju mislim da je ona od 28kw ali reko hajde da uzmem ovu zbog veceg lozista, kuca je komplet izolovana (i tavan sve po ps-u) sa 10cm stiropora. Samo reci hvale za kotao imam. Garancija ti je 5 godina, pa neka procuri, to je 200e godisnje kupis nov i opet samo lozi (a nece procuriti jer je komplet od kotlovskog lima 5mm i ima vodom hladjenu resetku), Ne trosi vise od drugih pod garanciju. Sa jednom korpom sapurika ugreje vodu u sistemu na 50°C +- 2°C.
 
I ja imam problema sa starim kotlom ,procureo je ali se jos nekako drzi.Kada sam se raspitao koji da kupim majstor mi je rekao da kupim samo tucani jer je njemu vek rada neogranicen ,a ovi obicni imaju rok oko 10 godina
 
Druze nisi pogresio sto si uzeo Uniko veruj mi, mi smo kupili isto njihov kotao i prezadovoljni smo. Kod nas 32kw greje oko 220 m² i bude pretoplo, trebali smo uzeti manju mislim da je ona od 28kw ali reko hajde da uzmem ovu zbog veceg lozista, kuca je komplet izolovana (i tavan sve po ps-u) sa 10cm stiropora. Samo reci hvale za kotao imam. Garancija ti je 5 godina, pa neka procuri, to je 200e godisnje kupis nov i opet samo lozi (a nece procuriti jer je komplet od kotlovskog lima 5mm i ima vodom hladjenu resetku), Ne trosi vise od drugih pod garanciju. Sa jednom korpom sapurika ugreje vodu u sistemu na 50°C +- 2°C.
ugreje svaka,al koliko potrosi?
moj drugar se bavi gradjevinom,pre 5 godina je pravio sebi kucu,i ni u cemu nije stedeo a najmanje u izolaciji,napravio je sendvic zidove,spolja demit fasada,heraklit na sve nadvratnike i po tavanu stiropor 10 cm,prozori aluminijumski,,,povrsina je oko 280 kvadrata i ima uniko kotao od 40 kw,i za grejnu sezonu potrosi ogrev u vrednosti preko 2000 evra.na tom kotlu sva temperatura ide u dimnjak,jer je i na tavanu vruc dimnjak i odmah prve sezone je dimnjak puko od temperature...a kada nalozi dimnjaca je crvena i pored pritvorene klapne.zato nemoj toliko da garantujes,a ovo je samo jedan slucaj,znam za par njih ,i moj komsija i jedan kolega...
 
Poslednja izmena:
ugreje svaka,al koliko potrosi?
Pa napisao sam, sa jednom korpom sapurika digne vodu u komplet sistemu na oko 50°C. I onda otprilike na svakih 2 sata kanta sapurika i jedno bukovo drvo ali malo vece. S tim da grejanje palim tek oko 15-16-17h jer kada se lozi do 21-22h, i kada se to ugasi to je to. U kuci temperatura ne pada ispod 22-23 °C dok se lozi temperatura u kuci bude oko 26-27°C. Sapurike su dzabe tak da to nije problem nikakav. :osmeh:
 
ugreje svaka,al koliko potrosi?
moj drugar se bavi gradjevinom,pre 5 godina je pravio sebi kucu,i ni u cemu nije stedeo a najmanje u izolaciji,napravio je sendvic zidove,spolja demit fasada,heraklit na sve nadvratnike i po tavanu stiropor 10 cm,prozori aluminijumski,,,povrsina je oko 280 kvadrata i ima uniko kotao od 40 kw,i za grejnu sezonu potrosi ogrev u vrednosti preko 2000 evra.na tom kotlu sva temperatura ide u dimnjak,jer je i na tavanu vruc dimnjak i odmah prve sezone je dimnjak puko od temperature...a kada nalozi dimnjaca je crvena i pored pritvorene klapne.zato nemoj toliko da garantujes,a ovo je samo jedan slucaj,znam za par njih ,i moj komsija i jedan kolega...
Koja je po tebi,sada da se kupi,ok pec?
Grejem nekih 150-180m2 i lozim sapurike + tvrdo drvo.
 
@kish,neznam ja koja je bolja ili losa,al znam da ova pomenuta mnogo trosi,to ne pisem iz iskustva vec od ljudi koji imaju te kotlove,i veruj mi ni jedan sa njom nije zadovoljan.ja sam moju kupio iz razloga sto nemam sapurine a i daleko bi mi bilo da vucem ogrev svaki dan jer nemam podrum,a da pravim podrum blizu kuce izaslo bi puno,
 
To je ono o cemu i ja pricam. Svaka pec ce ugrejati, samo je pitanje koliki ima stepen iskoriscenja? Izmerite temperaturu u dimnjaku kod peci od 1000e iz male privrede i Viesmann.

@Marko Conoplja
Razumeli smo se. Bala kao velicina nije standardizovana, stoga se ne moze uzimati relevantno. Takodje kad napise se povrsina, niko ne napise koja je visina prostorija? Od kvaliteta objakta potrosnja moze da varira i za duplo. Tetka i teca dok nizu izolovali sa stiroporom i stavili pvc stolariju trosili su 2x vise energenata za istu povrsinu i nikada nije bilo preterano toplo. Kuca je ozidana samo na blokove (poceli da zidaju u najvecoj inflaciji 90ih) tek posle 7-8 godina su uspeli da je izoluju, razlika je neverovatna.
 
Najgrublja moguca racunica kaze 1 m^2 povrsine 1 rebro radijatora. Procitaj moj prethodni post, pa ces videti da odtupanja mogu biti jako velika. Cena je od ~800din pa na vise.
 
Nazad
Vrh