Centralno i etazno grejanje.

Da me grejanje na gas toliko kosta ne bi se zezao sa peletom.Meni je gasni kotao udaljen od kuće 10-ak metara u istoj prostoriji gde mi je kotao na pelet.To je radionica (bez izolacije) koja se zimi greje da bi mogli u njoj nesto i raditi,tako da je povrsina koju grejem malo veća od one sto sam pisao.Sistem iz '84.god radjen gvozdenim cevima koje kreću sa 5/4" od kotla,veelika zapremina vode u sistemu... To nije nimalo racionalno ni predvidjeno za grejanje na gas ali ipak moze da greje i kada nisi kući.
 
Da li može pumpa za grejanje da se remontuje? Nije pregorela,ima na sebi tri brzine i sve rade,ali je postala bučna. Imao sam drugu,pa sam je zamenio danas. Ovu koju sam skinuo nisam otvarao. Možda ima u sebi neki ležaj koji se može zameniti? Proizvodjač je Sever Subotica.
 
Poslednja izmena:
Da li može pumpa za grejanje da se remontuje? Nije pregorela,ima na sebi tri brzine i sve rade,ali je postala bučna. Imao sam drugu,pa sam je zamenio danas. Ovu koju sam skinuo nisam otvarao. Možda ima u sebi neki ležaj koji se može zameniti? Proizvodjač je Sever Subotica.

Mogu da se remontuju,ali pitanje šta je kvar i koliko se isplati,te pumpe imaju dva ležaja od grafitne bronze (čaure),i u suštini kada jedan od njih ode onaj bliži kolu pumpe,onda voda prodre u sam motor,i dolazi do crkavanja,tako da treba što pre odneti dok se to nije desilo.
 
Pumpa je skinuta,a funkcionisala je,što se tiče protoka,normalno. Po zvuku sam primetio da je za zamenu. Malo pre sam odvrnuo onaj veliki šraf na njoj (odvrće se šrafcigerom) i vidim da radno kolo ima lufta. Pretpostavio sam da ima ležaj ili nešto slično,pa bih da pokušam da je remontujem ako je moguće i da bude u rezervi.
 
Pumpa je skinuta,a funkcionisala je,što se tiče protoka,normalno. Po zvuku sam primetio da je za zamenu. Malo pre sam odvrnuo onaj veliki šraf na njoj (odvrće se šrafcigerom) i vidim da radno kolo ima lufta. Pretpostavio sam da ima ležaj ili nešto slično,pa bih da pokušam da je remontujem ako je moguće i da bude u rezervi.

Samo čaure promeniti i nije tako velika stavka,imaš firmu koja pravi i prodaje delove za skoro sve vrste pumpi,pa možeš naručiti čaure.Ali moj ti je savet da odneseš kod nekoga u servis jer nije baš lako skinuti te čaure, za jednu moraš svući radno kolo (a ono kao da je zalepljeno super lepkom nema šanse da se skine,pre će puknuti) a za drugu čauru moraš izvaditi ceo stator,i to nije baš jednostavno.
 
Kod mene, kuća sa podkrovljem, neizolovana, Jelovica stolarija sa "vakum" staklom, od 180m2, fasadna gasna peć Necta,kada smo se grejali na gas, 2500m3 za sezonu, i to temperatura 19-20°C, posle na čokove 23-28°C, tad su bili džabe :haha:, posle na sojine bale 1200 bala za sezonu na 22-23°C, i sada na separisani ugalj najlošijeg kvaliteta 13t za sezonu i konstantnih 22°C.
 
Pokušaću da nadjem nekog ko zna to da uradi. Odvrnuo sam šrafove,ali vidim da se teško razdvaja pa sam odustao.
 
Kod mene, kuća sa podkrovljem, neizolovana, Jelovica stolarija sa "vakum" staklom, od 180m2, fasadna gasna peć Necta,kada smo se grejali na gas, 2500m3 za sezonu, i to temperatura 19-20°C, posle na čokove 23-28°C, tad su bili džabe :haha:, posle na sojine bale 1200 bala za sezonu na 22-23°C, i sada na separisani ugalj najlošijeg kvaliteta 13t za sezonu i konstantnih 22°C.

Ti kotlovi su izašli iz opticaja pa se ljudi orijentišu u odnosu na njih.Probaj sa kondezacionim pa ćeš videti razliku u potrošnji.Koliko te iznese tona uglja.
 
U to vreme je to bio kotao u vrhu, nekažem da kondenzacioni nisu bolji, ali nisu ni toliko daleko.
Da prošle sezone 13t tog škarta, i imam ga i za ovu sezonu, jer je ispalo jeftinije na šleper, a za sledeću sezonu ću gledati da nabavim nešto kvalitetnije, jer ovaj jeste bio jeftin, ali ma strašno pepela-šljake.
 
Slažem se ali kod kondezacionog je ušteda oko 30%.Neka ti ostane i ta potrošnja od 2500 ali bi povećao sigurno temperaturu u prostorijama.Drugačije funkcioniše.Kad mu je odžak plastični,sve ti govori.
 
Kotao za bale, i gorionik iz moje kućne radinosti :osmeh:.
U kotao sam ubacio turbulatore, i cev od odžaka ne prelazi temperaturu vode u kotlu, jeste malkice duva oko vrata, ali nije strašno ::namigivanje::, i onako mi je peć u otvorenoj šupi, a gorionik sam sklepao, ali radi posao, jedimo me j... velika količina pepela i šljake od ovg lošeg uglja, koje ima preko 15% od ubačenog uglja.
 
A koji je taj separisani ugalj? Od lignita ili nekog boljeg uglja? Da li su to baš sitni komadići ili je više ugljena prašina, neka slika bi baš dobro došla? Pošto je tona tog uglja? Gde se nabavlja, koliko izađe prevoz šleperom?

Drugar greje plastenike na taj sitni ugalj, ima baš namenski kotao za to, mislim da je iz Zaječara. Prošle godine je imao i ruski i domaći (sokobanjski) ugalj. Kaže da se ne mogu porediti, ruski je bio puuun prašine dok je domaći bio za izložbu, sve jednake kockice bez prašine. Ali kalorijski je bilo obrnuto, ruski mnogo bolje greje i duže drži žar. Ove godine nije našao taj ruski ugalj, a i da ga je našao verovatno ga ne bi uzimao jer je dosta poskupeo.
 
Što se tiče kondenzacionog kotla, neznam gde bi mogao da izvuče zih 30%, kada ovaj moj fasadni ima iskorištenje 92-3%, i takođe ima plastičnu cev, ali je unutrašnja koja izduvava aluminijumska, takođe na kondenzacionom siguno nije plastična unutrašnja izduvna cev. To što se vidi spolja, je usisna cev, i ona je plastična, a unutar nje je cev manjeg prečnika, kroz koju izduvava sagorele gasove, i siguno ni na jednom nije plastična.
 
tesla,koji god ugalj koristis,svaki ima pepeo,nakmanje pepela ima kovinski grasak,a i najbolje se pokazao,suseni i ostali ne rade dobro,jer barem za gorionik koji ja imam,potrebnan je plamen,a ne zar da drzi...kod susenog uglja ima najvise pepela,ja sam sad napravio odpepeljavanje,ali ga jos nisam namontirao,moracu posle nove godine,
 
Колега јбртка, уместо да купиш котао, могао би направити и сам. Раставиш, прекопираш, повариш боље (ја када сам правио мој, вар је, где год је могло, био дупли и споља и изнутра). Изолацију, оплату, електронику имаш. Ја не бих много размишљао, поготово што имаш и знања и радионицу (које си лепо представио на форуму).
ПС. Ако направиш не заборави да залијеш! :ppozdrav:
 
Covek koji je meni radio grejanje,sad pravi sebi kotao. Prethodni koji je napravio trajao je 16 godina. Ovaj sad sto pravi bice kvalitetniji od vecine na trzistu,a za mnogo manje pare.
 
Meni su se smucili ti ljudi,i jednostavno kad vidim kotao,dize mi se kosa na glavi..ne mogu ocima da ga vidim
Najvise zbog toga,sto sam im nasao barem 10kupaca,nista nisam trazio dzabe,al da mi prodaju samo kotao,bez limova i elektronike,znaci samo kotao..ni da cuju..kaze da ce da mi zaujari za 150e,plus 50e svaka sledeca rupa!ko garantuje da nece posle mesec dana ponovo da se pojavi neka?
Sta ce meni svakih 5 godina kotao??kupis traktor ili auto,pukne ti blok,ti moras da kupis ceo auto ne mozes blok ili motor?e to me iznerviralo.inace evo

2ccnu35.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

2v8slld.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

27zgcbk.jpg
[/IMG]zorane,vecina majstora sa kojima sam pricao,kazu da ne treba duplirati var sa obe strane,jer tamo brze propusti,,,
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh