Centralno i etazno grejanje.

jatreba sledece godine da zavrsim adaptaciju stare kuce pa razmisljam o podnom.Neznam ni sam za cega cu se odluciti mozda plin ili agropelet a mozda se odlucim i na toplotnu pumpu

Toplotna jeste malo veća investicija, ali se isplati. Ja sam se uselio u kuću 2015 i u zadnjem momentu sam prelomio da stavim toplotnu i cevi u zidovima (samo spoljnim), u kupatilu i kuhinji (gde su pločice) ima i podno, mislim da trenutno od ove kombinacije nema jeftinijeg grejanja što se tiče potrošnje. Ali opet napominjem investicija nije jeftina.
 
Toplotna jeste malo veća investicija, ali se isplati. Ja sam se uselio u kuću 2015 i u zadnjem momentu sam prelomio da stavim toplotnu i cevi u zidovima (samo spoljnim), u kupatilu i kuhinji (gde su pločice) ima i podno, mislim da trenutno od ove kombinacije nema jeftinijeg grejanja što se tiče potrošnje. Ali opet napominjem investicija nije jeftina.
znam da nije jeftino :ppozdrav: koji sistem si stavio?

- - - - - - - - - -

Od 30.10.2018. do sada oko 1400 kg.Termostat mi je podesen na 22°C non stop.Pali se kada padne na 21,8° a gasi se na 22,2°C.
ako je agro pelet to je ok ali ako je drveni pelet to je malko skupo
 
Trenutno je drveni pelet u pitanju.Do sada sam jednom ocistio pec,ovih dana cu drugi put.Prvi put sam izbacio jednu lopatu pepela,sada ce sigurno biti dve.Svaki drugi-treći dan napunim rezervar peletom i uzivam u toploj sobi.Grejem oko 180 m2.Ja sam i sa ovom potrošnjom i cenom zadovoljan.Da se grejem na gas izaslo bi me vise nego duplo skuplje.
 
Bunarska voda. Potapajuća pumpa u bunaru. Grejemo samo sprat nekih 100 m2. U kući sendvič zid 5cm stiropor. Fasade još nema. Novembar mesec me koštao 3000 din. U planu je još i izolacija sa fasadom, onda ima da bude grejanje zanemarljiva stavka.

Čovek koji mi je radio greje kuću od 250 m2, cela sezona ga izadje oko 100 evra...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Грејем се на гас централно грјање котао радијатори кућа је 100м2 изолована тип топ температура 20-22ц нон стоп се греје због мале деце.Топла вода,кување на гас месечно 13 000дин.
 
Ko ima odvod atmosferske vode nema tih problema. A mislim da i sa pravim bunarom neće biti problema...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Kod mene u selu covek ove jeseni ugradio toplotnu pumpu i nije zadovoljan
otislo mu za mesec dana preko 30000din na struju a nije se nesto ni ogrejao...
sistem je povezan na radijatore
 
Kod mene se nakon renoviranja donjeg sprata i prelaska na podno grejanje planira ugradnja solarnih panela za grejanje,uz kotao na pelet( koji vec posedujem) za dogrevanje usled nedostatka suncevih zraka u toku grejne sezone

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
to je samo za podno,zagrevanje radijatora je preskupo

I za podno je problem odlazna voda. Kod nas ima nekoliko tih sistema instalirano nijedan ne radi kako je obecavano pre postavljanja. Jedna kuca ima srecu da ima na 20m provaliju u koju pusta vodu. Bunar kakav god da je kopan se krene prepunjavati. Da li je nase tle takvo ili sta je u pitanju ne znam.

Ja sam o tome razmisljao isao kod ljudi koji imaju i odustao na kraju. Jer bi potopio sam sebe (7.8ari je plac) za mesec dana.
 
I za podno je problem odlazna voda. Kod nas ima nekoliko tih sistema instalirano nijedan ne radi kako je obecavano pre postavljanja. Jedna kuca ima srecu da ima na 20m provaliju u koju pusta vodu. Bunar kakav god da je kopan se krene prepunjavati. Da li je nase tle takvo ili sta je u pitanju ne znam.

Ja sam o tome razmisljao isao kod ljudi koji imaju i odustao na kraju. Jer bi potopio sam sebe (7.8ari je plac) za mesec dana.
Problem je i ko ima puno gvožđa u vodi. Mora sistem onda često da se čisti. Ja imam taj problem, i filter čistim svaka 3-5 dana a bunarska pumpa i ceo taj sistem kroz koji ide bunarska voda se čisti jedanput pred sezonu... Opet bolje nego da dvorim peć svaki dan...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Toplotna pumpa sa fancoil kaloriferima,kljuc u ruke,pre 6 godina bilo oko 6k,evra. Račun za struju za novembar je 6600din,od cega jd grejanje oko 2600din,kuca 130m2. Bunar koji upija vodu se malko drucije radi,i trebalo bi da traje vise od 7 godina,a i da se izbusi nov za 7 godina stavka od 250e nije puno. Od održavanja imam samo izduvavanje filtera na kaloriferima 2-3 puta godišnje.
 
Nazad
Vrh