Centralno i etazno grejanje.

Ne razumem potrebu za 4 pumpe

Trenutno grejem oko 200+ kvadrata i jos treba da dodam hodnik koji je 50m2

Tih 200 trenutno tera pumpa koja radi na najmanjoj brzini ( cini mi se 30w)


Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Evo slike, ako budu htele

- - - - - - - - - -

Mogla je i jedna ali mi je bolje ovako, odvojeno je sve po delovima, svaka pumpa jedan deo... Ako ne zelimo da grejemo neki deo, samo ugasimo pumpu za taj deo...

Nece slike, ne znam zasto
 
Mogla je to biti vjerovatno jedna pumpa pa ako treba odvojiti sprat zavrni dva ventila. Imam i ja tri pumpe u tri grejna kruga, jedna pumpa kuća, druga pumpa za rasadnik i treća je u ormarici podnog grijanja u pomoćnoj zgradi. Predpostavljam da je kuća i pomoćna zgrada mogla biti jedna pumpa a rasadnik sam morao odvojiti drugom pumpom jer nju pali i gasi sobni termostat koji je u rasadniku.
 
Mi isto imamo jednu pumpu i grejemo dve kuće od 90m2+150m2 i bez problema greje i kad je bilo napolju -10c u prostoriji je +25c a taj mešni ventil nam je ugrađen tako da se ukrštaju topla voda i hladna iz kotla a na hladnu je postavljena pumpa. I ako se zatvori skroz okreće vodu samo u kotlu i kako se postepeno otvara tako ide deo vode u radijatore. Najbolje se pokazao kad je na malo jače od pola otvoren.
 
Eto pravog primjera kod Attile, znači može jedna pumpa i mešni, a reci mi Attila gdje je postavljen mešni (jeli 4 tverokraki) da bi me lakše razumio ovako ću pitati, dali pumpa usisom vuče vodu iz mešnog ili pumpa gura potisom u mešni ventil.
 
Vjerojatno vuče iz miš ventila ako vrti samo kotao.
Ako se u krugu grijanja kombinira radijatori i podno tada mora biti dodatna pumpa da miješa vodu za podno.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Podno ima svoju ormaricu sa pumpom i regulacijom bez mešnog. Ja ću vjerovatno za svaki krug grijanja morati postaviti mešni zbog regulacije temperature ka grijanju a i za povrat u kotao.
 
Eto pravog primjera kod Attile, znači može jedna pumpa i mešni, a reci mi Attila gdje je postavljen mešni (jeli 4 tverokraki) da bi me lakše razumio ovako ću pitati, dali pumpa usisom vuče vodu iz mešnog ili pumpa gura potisom u mešni ventil.

Pumpa je postavljena da vuče hladnu vodu i gura u kotao. Ali oba prolaze kroz ventil četvorokraki to znači ako imaš sistem bez tog ventila onda treba da da se poveže da se ukrštaju u X povratni i potisni vod, od ukrštanja u jednom delu je kotao, pumpa termometar a na drugu stranu grejna tela tako da kad se skroz zatvori pumpa kruži vodu samo u kotlu i kako se otvara tako počne da gura deo tople vode u grejna tela a deo vrati nazad u kotao. A kad se otvori skroz onda gubi funkciju kao da je izbačen iz sistema.
 
To je ono o čemu ja pričam, jedan kaže za 4K ventil da bi poslao u radijatore manju temperaturu a u kotao višu moraju biti dvije pumpe, jedna za sistem a druga miješa vodu u kotlu, a drugi kaže da to može jedna pumpa. Moje je mišljenje da nema logike dvije pumpe ako su na jednoj cijevi, po meni druga pumpa za miješanje vode u kotlu ima smisla samo ako kotao ima poseban izlaz i ulaz pa tu da se stavi kotlovska pumpa, to je moje mišljenje ali nisam siguran ali to i mene muči jer treba da ugradim novi kotao a imam 3 kruga grijanja i 2 kruga imaju veoma hladan povrat vode pa to moram da riješim a nije lako naći pametnog majstora ili ću možda ja riješiti da to spojim.

Registruj se na forum iz linka, i postavi pitanje u temi koja je na linku, tamo ćeš dobiti prave savete i odgovore.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1125031&page=7
 
Jasno mi je kako radi četverokraki ali mi nisi precizirao poziciju pumpe i mešnog, dali na hladnom vodu prvo stoji mešni (jasno mi je da je na mešnom spojen i topli vod) pa pumpa pa kotao. Znači pumpa vuče vodu iz mešnog u kotao.
 
Danas više manje proizvođaći kotlova ne priznaju garanciju ako nije u sistemu uključen akumulator (pufer) tople vode.

Sad smo nekoliko stranica nizali mak na konac oko broja pumpi.

Dobro urađen sistem sa povoljnim visinskim razlikama funkcionira i termodinamičkki bez ijedne pumpe.

A pošto nije svako u stanju da postavi kotao u neki podrum te sve vodove direkt ka gore, treba i pumpa(e).

Sad, ako se radi o dvokružnom sistemu (kotao-akumulator i akumulator-grejani objekat) treba u svakom krugu jedna pumpa, na grijnom izlazu se često koristi i više njih za, svoj za svaki stan/etažu, obavezno svoj izlaz sa miš ventilom za podno grejanje.
Dok u sistemu bez akumulatora dovoljna je jedna pumpa.

Broj pumpi nema nikakve veze sa površinom koja se greje, u daljinsko grejanju u gradu, jedna pumpa može terat ceo kvart.
Radi se o komfortu, kontroli (možeš na svaki vod stavit merać, ako su razni korisnici...), različnim oblicima grejanje (podno/radiatori), može da se radi i o raznim objektima/etažama sa neizjednačenom potrebom po temperaturi tople vode, što se teško regulira s jednim vodom.
 
Poslednja izmena:
Da bi bilo malo jasnije kako se može raditi grejanje evo jedna slika sa puferom,četvorokrakim mešnim u kotlovskom krugu sa pumpom i trokrakim mešnim prema poptrošačima
 
Da probam ponovo slike,
fad24a2da44d9df78bf1468aa808474d.jpg
e6797a2f75fd486de2a5868661e920e1.jpg
61038486584e4f5185730c2033b64632.jpg


Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk
 
Mozak mi se usijao oko izbora kotla, danas sam malo pitao za cijene automatskog kotla na sitni ugalj i nije baš jeftino, uglavnom su oko 2000e. i još dok ja doradim koji mešni ventil i plus koš napolju koji bi bio povezan sa košom kotla u podrumu radi lakšeg sipanja uglja to sve izađe oko 2500e. a toplotna pumpa bi me koštala oko 5500e.
 
Samo napomena. Trebaju bit ti vodovi u paru.
Znači idu izlaz i povrat jedan do drugog.
U situaciji kakva je slikana ne treba, a kako idu i vreme i tehnologija napred, pre ili kasnije bi se pokazala potreba (ili € mogućnost) po nadogradnji sa vremenskom regulacijom vezano na vanjsku temperaturu. A to traži miš ventila sa motornim pogonom, što taj sistem ne omogućava.
Isto se na taj način može ovako razdvojit voda raznih teperatura, znači i za radijatore i za podno grejanje.
Samo mora svaki vod imat opciju da se stavi miš ventil.
A to se može upravljat od rućnog do potpuno automatskog načina.

Da probam ponovo slike,
fad24a2da44d9df78bf1468aa808474d.jpg
e6797a2f75fd486de2a5868661e920e1.jpg
61038486584e4f5185730c2033b64632.jpg


Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk
 
Nazad
Vrh