Centralno i etazno grejanje.

Trenutno grejem samo sprat u kući, to je nešto jače od 100 m2. Imam samo sendvič zid sa stiroporom od 5 cm, fasade još nema pa smo iz tog razloga stavili malo jaču pumpu. Kad završim kuću biće nekih 220 kvadrata stambenog prostora i kada uradim fasadu onda ide pumpa od 16 kw. Grejanje za novembar me koštalo 4000 dinara.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
I da, pumpa je pravljena u privatnoj reziji i nije kineska. Kompresor je stigao iz Amerike a svi ostali delovi su iz Nemačke...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Moja je kuca na sprat 130 kvadrata ,u njoj treba da budu smesteni gosti kad dodju ,znaci grejala bi se na kratko po nedelju dana u mesecu ,pa sam planirao da uradim centralno grejanje ali da stavim dva el. Kotla od 9 kw jedan u prizemlje jedan na sprat pa ako bi se stalno zivelo i grejalo preko zime u njoj prepraviti na drva i ugalj
 
Nije baš ni tada isplativ. Ja imam zidno grejanje što je još bolje od podnog pa su mi hladni meseci izlazili i preko 30.000 dinara...

Po čemu je zidno grijanje bolje od podnog? Možeš li malo pojasniti? Po utrošku energije smatram da je obrnuto, jer nije potrebna tolika temperatura zraka u prostoriji za jednaku ugodu. Druga je stvar po pitanju zdravlja, pogotovo ako se ne koristi, ili nije izvedeno, kako treba.
 
A dal bi bilo isplativo da taj na struju samo odrzava konstantnu temperaturu sistema a koto na cvrst ogrev bude glavni snabdevac toplotom

Imam jednog poznanika koji je namestio akumulator toplote,preko dana se greje na kotao na gas a preko noći na jeftinoj tarifi uključuje grejače koji održavaju temperaturu vode.Kaže da je jako zadovoljan.
 
Po čemu je zidno grijanje bolje od podnog? Možeš li malo pojasniti? Po utrošku energije smatram da je obrnuto, jer nije potrebna tolika temperatura zraka u prostoriji za jednaku ugodu. Druga je stvar po pitanju zdravlja, pogotovo ako se ne koristi, ili nije izvedeno, kako treba.
1. Za podno bi trebalo svuda da imaš pločice
2. Zdravlje da ne pišem već si ti pomenuo
3. Utrošak energije je manji pogotovo ako su zidovi od cigle. Ovim sistemom se zidovi greju i oni zrače toplotom i odrzavaju temp vazduha dokle god su i oni topli. Jer vazduh u kući se hladi zato što je napolju hladno pa spoljni vazduh hladi spoljne zidove kuće i onda ti zidovi prenose hladnoću na unutrašnji vazduh u kući. Ako je sistem na radijatore ili nešto drugo, taj sistem greje vazduh u kući i kad vazduh dostigne zadatu temp grejanje se gasi. U tom momentu su zidovi hladni i odmah dolazi do hladjenja vazduha u prostoriji tako da za nekih pola sata do sat vremena grejanje se ponovo pali da ugreje vazduh ns zadatu temp. Kod zidnog grejanja greju se zidovi i oni zrače toplotom i time se dobija ravnomerno ugrejan vazduh u svakom delu prostorije. I dokle god je temp zida veća od temp vazduha u sobi ona neće padati i grejanje se u tom slučaju mnogo redje pali. Kada su spoljne temperature od -3 pa na više, grejanje mi radi samo noću da nagura temperaturu i u 7 ujutru se gasi i ne pali se do 11 u veče. Tako se maksimalno koristi jeftina struja...

Nadam se da sam bio jasan. Ako treba još nešto da se pojasni tu sam...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nije tačno ovo što pišete o podnom grejanju,samo moraju da se ispoštuju neki uslovi.Za podno grejanje ne mora biti čak ni svugde keramika,sada postoje parketi koji su predviđeni za podno grejanje a postavljaju se na klik-klak kao laminati.Takođe nikakve smetnje za zdravlje nema ako se ispoštuje da temperatura poda ne sme da pređe 28 stepeni.Imam kombinaciju podnog i radijatorskog grejanja još od 1979-e i niko nema nikakvih problema.I ako se priča o problemima sa zdravljem to je zato što možda ostave veću temperaturu poda i onda to nije dobro za vene.
 
Na bilo kojoj temperaturi podnog grejanja se dižu najsitnije čestice prašine i iz tog razloga grejanje je nezdravo ali potrošnja je najmanja.Pa biraj šta je bolje.:ppozdrav:
 
Ne samo sto ne moraju plocice,to je odavno zastarelo,nego sto vise nije ni potrebno za podno grejanje da se radi izlivanje kosuljice iznad cevi.Postoji suvi tip postavljanja podnog grejanja koji je nesto skuplji,u pitanju su ploce neke,sa kojima podno grejanje postaje jos efektivnije u vidu isijavanja toplote ka prostoriji,brze zagrevanje iste,itd.
Dizanje prasine je najizrazenije kod radijatora,zbog velike razlike u toploti izmedju grejnog tela i ostatka prostorije.
 
Ne samo sto ne moraju plocice,to je odavno zastarelo,nego sto vise nije ni potrebno za podno grejanje da se radi izlivanje kosuljice iznad cevi.Postoji suvi tip postavljanja podnog grejanja koji je nesto skuplji,u pitanju su ploce neke,sa kojima podno grejanje postaje jos efektivnije u vidu isijavanja toplote ka prostoriji,brze zagrevanje iste,itd.
Dizanje prasine je najizrazenije kod radijatora,zbog velike razlike u toploti izmedju grejnog tela i ostatka prostorije.

Druže,ne znam koliko se razumeš u grejaje ali mislim da ovo nisi trebao napisati.
 
Nazad
Vrh