Centralno i etazno grejanje.

Ja jos uvek koristim drva i ugalj. Za grejnu sezonu potrosim 10 m drva hrastovine i oko 5 - 6 t uglja suve vreoce.
Oko 1100 e. Greje se oko 250 m2, kuca bez spoljne izolacije.
I ugalj i drva su na dohvat ruke cim se otvara vrata kotlarnice.
Lozi se kad je najladnije vani na svakih 5 sati.
Razmisljao sam o grejanju na pelet ili gas ali sigurno bi novcano skuplje bilo.
O balama, teglenju istih i na njivi i kuci, i lozenju kad je hladno vreme na svakih 2 sata i boravku veceg dela dana u kotlarnici nego u sobi, ne razmisljam cak i jeftinije da prolazim.

Tako i moj tata nece da vuce bale lakse mu ugalj iako me bale skoro nista nebi kostale
 
Na sreću ukucana, a na moju zalost jesenas sam odradio grejanje na bale
Kuca je ogromna prizemlje 22x11m i sprat 14x11 m
Znaci ZADUZBINA
Postojalo je etažno grejanje u trećini kuce, a ostalo sam sam radio i izvadio pec za etažno
Patnja je bila SIZIFOVA pravi dimnjak kupuj pec i ostale delove, cevi radijatore, kupi hilti da busim zidove HAOS
Sve sam radio sam PATNJA ziva, uporedo sam spremao bale soje, oko 4500 komada za ovce i grejanje
Mogu reci da je sad LEPOTA sve je toplo trenutna potrošnja je oko 7-9 bala dnevno, sad svi uzivamo, ostalo je jos da spojim radionicu da izbacim peć na ulje iz nje, da povezem bojlere u kupatilima
Peć je ogromna na 3 bale poljostoja
trenutno trpam 1_2 do sad nisam imao potrebu za 3


Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Veliku ulogu igra izolacija i stolarija. Moja kuca ima 130 m2, grejanje smo uradili pre 4 god, kotao 25 kw , trosio sam preko 20 metara drva i drzao kotao na 60-70 stepeni a kada smo prosle god stavili stiropor 10 cm i po plafonima 3 cm, stavili alu roletne sada na 50 stepeni u kotlu u kuci 25 stepeni. Stavio sam i termo glave u spavace sobe. Lozim 2 ili 3 puta na dan. Da sam znao mogao sam staviti i kotao od 18 kw
 
Pošto živim u gradu grejanje u kući je priključeno na toplovod još 1997-e g. i plaćam 100din/m2 tokom cele godine,znači oko 110 evra mesečno.Možda je izgleda skupo ali nemam nikakvih obaveza oko grejanja.Uvek je toplo i temperatura u dnevnom boravku je min 25 stepeni.Odrađena je izolacija 8cm stiropora,PVC stolarija i izolacija na tavanu.Gas nije prošao u mom naselju zato što postoji toplovod i ako bih menjao vrstu grejanja sada u obzir dolazi samo toplotna pumpa.Bio sam kod drugara koji je ugradio toplotnu pumpu,polovnu Siemens,u kući mu je kombinacija podnog i radijatorskog grejanja i u kući je baš toplo.Greje sigurno preko 150m2 i ukupni račun za struju u januaru mu je bio 11000 din.
Problem mi je kakvo grejanje da uradim u kući u selu,pošto dosta vremena i tamo provedem,lomim se između grejanja na bale i grejanja na drvenu sečku pošto ima dosta ogranaka drveta posle seče šume.Razmišljam da kupim sečku i napravim gorionik na drvenu sečku i ugradim akumulator toplote od jedno 2000L i da imam neki komfor da ne moram ložiti.
 
Na sreću ukucana, a na moju zalost jesenas sam odradio grejanje na bale
Kuca je ogromna prizemlje 22x11m i sprat 14x11 m
Znaci ZADUZBINA
Postojalo je etažno grejanje u trećini kuce, a ostalo sam sam radio i izvadio pec za etažno
Patnja je bila SIZIFOVA pravi dimnjak kupuj pec i ostale delove, cevi radijatore, kupi hilti da busim zidove HAOS
Sve sam radio sam PATNJA ziva, uporedo sam spremao bale soje, oko 4500 komada za ovce i grejanje
Mogu reci da je sad LEPOTA sve je toplo trenutna potrošnja je oko 7-9 bala dnevno, sad svi uzivamo, ostalo je jos da spojim radionicu da izbacim peć na ulje iz nje, da povezem bojlere u kupatilima
Peć je ogromna na 3 bale poljostoja
trenutno trpam 1_2 do sad nisam imao potrebu za 3


Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
kad ubijes neku od tih ovaca,zovi me da skuvam paprikas :osmeh:
 
Za sječku sam čuo da je dosta problematična jer se teško nađe kvalitetna sječka. Ponekad naleti i komad metala od namještaja sa sječkom pa dolazi do blokiranja i kvarova mehanizma.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Za sječku sam čuo da je dosta problematična jer se teško nađe kvalitetna sječka. Ponekad naleti i komad metala od namještaja sa sječkom pa dolazi do blokiranja i kvarova mehanizma.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
To se resava sa magnetom. Na velikim drobilicama koje melju od granja do trupaca to postoji kao zastita, isto tako se moze namontirati i na mehanizam za doziranje pre peci za secku.
 
Za grejanje na sečku se uglavnom koriste kotlovi od nekoliko 100 kW koji greju velike sisteme kao što su škole,bolnice itd.Za tu sečku vam treba posebna i ne tako mala prostorija,zatim sistem koji je doprema nije bas mali ni jednostavan.To je moje vidjenje onoga sto sam video u Nemackoj u jednoj firmi koja se na sečku greje i na jednoj prezentaciji o sistemima grejanja.Ne znam od čega se kod nas pravi ta sečka ali tamo se pravi od drveta koje stiglo iz šume.
 
Može,ovaj je baš praktičan za kućnu upotrebu.Ne vidim na snimku bas najbiolje,da li idu bale sa kanapom ili moraju da ga skinu?
 
To se resava sa magnetom. Na velikim drobilicama koje melju od granja do trupaca to postoji kao zastita, isto tako se moze namontirati i na mehanizam za doziranje pre peci za secku.

Nisi u pravu , na njemackoj drobilici drva/trupaca od 900ks ili jacoj, zaboravljena sjekira/cjepac (velika) zabijena u drvo , stroj uvukao trupac i karambol , otisli nozevi i nosaci nozeva. Metal detektor da moze da radi mora imati okolo nemetalnu okolinu barem koliko je otvor na kojem je postavljem a ovdje je ogroman otvor na koji se to uvlaci. Nozevi i ti drzaci su inace potrosna roba, koja se trosi i mjenja.

Morao bi imati metal detektor izvan stroja, recimo znam slucaj sjeckanje sjena za stoku pa koristen malo bolji klasicni detektor metala (traze stari novac sa takvim) klasicne male bale u senjari i prodje sa njim po tom sloju bala , traje nekoliko minuta i nadjes cak i komade zice unutra ako ima a kamoli vece komade zeljeza.
 
Nisi u pravu , na njemackoj drobilici drva/trupaca od 900ks ili jacoj, zaboravljena sjekira/cjepac (velika) zabijena u drvo , stroj uvukao trupac i karambol , otisli nozevi i nosaci nozeva. Metal detektor da moze da radi mora imati okolo nemetalnu okolinu barem koliko je otvor na kojem je postavljem a ovdje je ogroman otvor na koji se to uvlaci. Nozevi i ti drzaci su inace potrosna roba, koja se trosi i mjenja.

Morao bi imati metal detektor izvan stroja, recimo znam slucaj sjeckanje sjena za stoku pa koristen malo bolji klasicni detektor metala (traze stari novac sa takvim) klasicne male bale u senjari i prodje sa njim po tom sloju bala , traje nekoliko minuta i nadjes cak i komade zice unutra ako ima a kamoli vece komade zeljeza.

Ja sam gledao u Celarevu BioCIB drobilicu. Nisam rekao da ima detektor, vec ima magnet koji privuce metalne delove. Doppstadt nisam zapamtio koji je model. Sustina je sto oni cips koriste dalje za briket i ne sme biti metala jer ce onda polomiti i presu.
 
Nazad
Vrh