Centralno i etazno grejanje.

Nije loš ovaj Astra prah.

Ja ga koristim par godina i mogu reći da sam zadovoljan i da ima efekta.
Nije savršen, ali je najbolje što se može naći na tržištu.
Vrećica od 60g dovoljna za prosečan kotao, košta 220 Din kod proizvodjača.
Ja stavim takvu jednu vrećicu svake 3-4 nedelje.
Naime, prah ne sagoreva intezivno smolu u dimnjaku kao drugi preparati tipa "Garvan", već se sagorevanjem na žaru u peći
ravnomerno rasprostire po dimnjaku i kasnije tokom loženja hemijskim putem razlaže naslage tako što im spušta tačku paljenja.
One onda praktično neprimetno i na manjim temperaturama sagorevaju , pretvaraju se u prah i otpadaju delom.

Kod mene je izuzetno efikasan u samoj peći, dimnim cevima i donjem delu dimnjaka do plafona koji je topliji.
Tu praktično nema nataložene smole.
U tavanskom delu gde je dimnjak hladniji smole ima, ali je i tu "hrskavija" i trošnija.
 
Ja to namerno popalim kad je neka dobra kiša.Za sad od (2004) nisam primetio pukotine.
Kući u Subotici su mi odžačari isto namerno upalili da ga očiste.

I ja bar jednom mesečno,isto kad je neka kiša,ostavim otvorenu klapnu za potpalu(peć na bio masu,i plamen ide direktno u odžak kad je otvorena klapna), odžak je šidel,i nikad se nije začepio,niti nešto posebno goreo,jer mu ne dam da se puno nataloži,nisam nikad imao problema...da li radim pogrešno ne znam....

- - - - - - - - - -
 
Puknuo bi jedino da ideš sipati vodu unutra kao što neki naprave ili kad gori sa puno zraka nekontrolirano.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Juce sam menjao pumpu cirkulacinu na sistemu grejanja pa vec kad sam ispustio svu vodu reko da promenim regulator promaje na peci za centralno grejanje.Ja sa tim regulatorima imam problem od kad je pre 10 godina porogorela Tam Stadler pa je kupljena TKK simanovci koja je katastrofa pec i malte ne ide vruc dim u dimnjak zbog loseg ''zamaranja dima'' al boze moj ide i gura vec 11-tu sezonu.
Svaki regulator promeja koji sam stavio na ovu pec sam za dve godine menjao jer uvek nadjem neke druge marke pa da probam el ima razlike
JA ne znam kako je kod vas,ali meni je tako to malo sto on otvara da imam utisak da se pec stalno gusi i da je vatra zagusena.Otvara tek sa prsta maksimalno kada se ohladi skroz i onda kada se propali ponovo dugo treba da gori jer nema dovoljno vazduha da se brzo razgreje pa ja ručno prebacim klapnu na maksimum dok se ne razgreje pa posle ostavim na automatiku.
Kako ste vi zadovoljni sa tim regulatorima? Koliko vam otvaraju kada su skroz hladni tj kada su skroz zagrejani?
Nekada originalni regulator na Tam stadleru je otvarao po 10cm,sad ovaj tek za 2cm
 
U kom polozaju drzite ovu klapnu? Meni je za jedan zubac u stranu u odnosu na centar?
26d65629a0dbac4d3619219bba7abac3.jpg


Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja od ove sezone koristim Termomontov TZK i regulator promaje odradjuje svoj posao extra iz razloga sto nema nekih odstupanja temperature,recimo ako je na njemu 60 stepeni na satu na kotlu pokazuje stepen ispod iki stepen iznad toga a sto se tice otvaranja vrata mnogo vise su otvorena od 2 cm ,kada se pec tek nalozi i zada recino tih 60 stepeni bude sigurno otvoreno i 6,7 cm ako ne i jace.
 
Kod mene je na kotlu jedan regulator koji je u radu još od 85. kad je napravljeno grejanje. Ovo trenutno mu je četvrti kotao a on i dalje radi. I ima velik hod, izmeriću baš jednom prilikom koliko.

Nego, imam jedan drugi problem, koji se eto provlači već više godina. Zaključio sam da prosto ne postoji dovoljno vazduha na mestu gde stoji kotao jer čim je bala sojine slame malo nabijenija (a suva je skroz) ona se neko vreme nakon potpale skoro ugasi. Kad potpalim balu (obično novu balu stavljam kad je temperatura vode u sistemu 40 stepeni) ona krene da gori, na samom početku uz puno dima na dimnjaku (to je normalno za slamu), potom prestane taj obilni dim i temperatura se polako podigne do nekih 50-55-60 stepeni i tad vatra polako zamre, na dimnjak krene beli padajući dim, a kad se otvore vrata kotla vidim da nema plamena, da se bala (ostatak koji nije izgoreo) samo puši, i ako tako ostavim bala prosto nestane bez nabijanja neke veće temperature, a tek retko se sama ponovo propali. Obično bude dovoljno da je malo prodžaram i da ona ponovo plane i dalje ok izgori. U početku sam mislio da je to zbog zbijene bale, pune neotpalog lišća, često i zelenije slame (takva je bila situacija prošle godine da je bilo dobro da ikakvu slamu nabavim), ali npr. ove godine su bale odlične, suve potpuno, lišća u slami monoogo manje nego prošle godine, ali se slična stvar i dalje dešava doduše u manjoj meri. Sumnjao sam u dimnjak koji je šidelov 9m 20cm (korisna visina je 7.80m), ali sve više mislim da je problem nedostatak vazduha na poziciji gde je klapna kotla. Kotao je u kotlarnici koja je ukopana pola metra, a položaj je takav da je klapna na oko 1.5m od stepenica kod ulaznih vrata.

Imam neku ideju da probam preko nekog ventilatorčića (npr. kao oni mali iz kompjutera) ubacivati vazduh u kotao, ali tako da ide preko otvora za klapnu malo izdalje, tj da njena funkcija ostane očuvana (što se više spusti klapna više preprečuje put vazduhu iz ventilatora u kotao, a verovatno bih napravio i neki termostat da kontroliše venilator, pa da kad voda dostigne 65 stepeni da se vetilator ugasi). Pisao sam ja o ovome već na forumu, ali nisam ništa uradio po tom pitanju... ::sramota::
 
Poslednja izmena:
Ja od ove sezone koristim Termomontov TZK i regulator promaje odradjuje svoj posao extra iz razloga sto nema nekih odstupanja temperature,recimo ako je na njemu 60 stepeni na satu na kotlu pokazuje stepen ispod iki stepen iznad toga a sto se tice otvaranja vrata mnogo vise su otvorena od 2 cm ,kada se pec tek nalozi i zada recino tih 60 stepeni bude sigurno otvoreno i 6,7 cm ako ne i jace.


Hajde ako ti nije tesko izmeri koliko otvori klapnu kada je hladan a i ja cu tacno pa da vidim onda koliko je tacno razlika pa da pronadjem i ja takav regulator.
 
@dukej

Kad nestane vazduha u kotlu vatra se gasi, nije ti dovoljna promaja.

Ja sa sojom nemam problema koliko god da je nabijem ( a jezivo nabijam) nikad dimila nije.

Jedino sto mi delimicno dimi je slama(zitna) i imam utisak da kad bi nesto duvalo u balu da bi bilo vece iskoriscenje da bi manje pepela ostajalo.

Ventilator vec imam na kotlu i to ne vredi ( i to poveci fabricki ugradjen)

Vise bi mi igralo ulogu kao pistoljem za izduvavanje sa kompresorom da duva nesto, tako usmeren mlaz vazduha u balu, mislim da bi iskoriscenje bilo mnogo vece

Mada i ovako sa slamom lagano mogu naterati kotao da prokuva a sojom ne pricati

E sad razmisljao sam cime takav mlaz praviti to ventilator ne moze da izvede, jesino mozda kompresor od frizidera ili tako nesto da duva da ga pali i gasi termostat, kroz neku tanku cevcicu da duva

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Jedno pitanje za one koji se greju na bio masu,koliko bala potrose sezonski na 100m2 od prilike,ne moja tacan broj u komad

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Oko 800 do900 bala na 120kv.pvc prozori brez izolacije,i imam dvoje male dece tako da sezona krece ranije i zavrsava kasnije sa lozenjem
 
800-900 bala kuca svabara promenjena stolarija pvc oko 115 kvm sa prosirenjem u rasadnik koji je oko 50 kvm podno grejanje od 20 tog januara.
Ovo sa dodatnim uduvavanjem bi bila sigurno bolja varijanta jer bala kada gori prirodnim putem dok ne nabije potrebnu temperaturu dosta energije pobegne kroz dimnjak u belom teskom dimu a to su gasovi koji ne sagorevaju na nizim temp.Uduvavanje i prinudno sagorevanje bi sigurno dalo rezultat ali to samo ako ima akumulator toplote koji bi mogao da pegla vise temperature vode.Mozda kada bi duvalo sa strane ili sa pola vrata.
Tako bi imitirali gorionik za pelet.
Sta vi kazete na ovo...
 
@daner

Pod dimi sam mislio na period od desetak minuta nakon potpale, i to mislim da je normalno. Nakon toga ako bala nastavi da gori plamenom onda nema dima, tj. u normalnom radu ne dimi. (Ovo apropo tvoje priče o gorenju žitne slame i dimu.)

Ali ovo o čemu pričam nije normalni rad. Dakle, kad prođe taj prvi period od desetak minuta sa dimom, onda dima nestane i bala gori, ali posle nekog vremena (npr. trećine izgorene bale) se palmen postepeno ugasi i bala se samo dimi bez plamena. Nekoliko mojih drugara imaju isti kotao kao i ja, i kad sam im ovo pričao svi do jednog su rekli nemoguće, kod mene i mokra gori i sl. Onda sam svakom praktično pokazao, upalio balu, ona se razgorela, oni gledali i balu i plamen i položaj klapne i svaki je rekao nema šanse da se sad dalje ovakva bala u plamenu ugasi. Posle nekog vremena se na dimnjaku pojavi beli dim koji ide na dole i to mi je znak da se bala ugasila ili da jaakoo slabo gori. Tad im otvorim vrata i kad vide situaciju svaki je rekao ovo je nemoguće... I svi su zaključili da je problem vazduh. A da je to verovatno tačno, pokazuje i činjenica da je nekad dovoljno da samo otvorim vrata kotla pa da bala plane sama od sebe posle npr. minut-dva vremena. Samo što ja obično nemam živaca da čekam da se ona sama ponovo propali i da rizikujem da se ponovo ugasi, pa je prodžaram žaračem i onda dalje bez problema izgori. Takođe i kad balu ubacim rastrešenu, npr. vilama deo po deo bala izgori bez ovih problema, što mi govori da je problem sa vazduhom tu negde na granici da ga ima dovoljno, ali kod zbijene bale je nedovoljan. Tu pod nedostatkom vazduha više mislim na samu poziciju klapne koja je nekih dvadesetak cm iznad poda a pod je ukopan pola metra, odnosno da tu dole nema vazduha, a u kotlarnici sigurno ima jer se stalno otvaraju vrata od kotlarnice a i ima lufta na sve strane od salonit ploča do samih vrata kotlarnice... Čak sam mislio da probam da nađem neko debelo crevo za ventilaciju, i da samo spustim sa krova na pod pored klapne... Al eto i to bez realizacije do sad... ::sramota::

- - - - - - - - - -

@ljubek

O tom ja razmišljam, al' mi je proizvođač kotla (koga sam konsultovao) rekao da ću time dodatno napraviti pritisak u ložišnom delu, pa se onda baš nisam mnogo ni trudio da eksperimentišem, sve čekajući da negde vidim da je tako urađeno...
 
Pa da nisam razmisljao o tome.Sigurno bi gasovi izlazili i na klapnu da se uduvava prisilno vazduh.
A i eksplozija nije iskljucena
A sta kazes da se konsultujemo sa ovim majstorom mozda on nesto vise zna.Poznam coveka iz naseg sela je ali zivi u Bajmoku.
[h=5]Termo Primary[/h]
 
Nazad
Vrh