Centralno i etazno grejanje.

Ima više vrsta,prncip kao kod kola,hladnjak-grejac to jest sace i ventilator,plus elektronika, ujedno sluze kao klima leti.
 
Kod men u kuci je VAZDUSNA toplotna pumpa, imam 3 fen koila, podno gde su plocice, radijatori gde je parket, kuca 200 kvadrata, racun za novembar za struju za kucu i grejanje 11000. u letnjim periodima kad se ne greje, ni ne hladi, ne predje 3000 racun. tako da sam prezadovoljan, ne zajebavam se sa vatrom, u kuci non stop 24 stepena, prozori na siber otvoreni u svakoj sobi. ubacicu bezicni termostat pa jos malo da smanjim temperaturu, i stavio sam dvotarifno brojilo, mislim da se biti racun manji za 10,20%.

https://www.google.com/search?q=mit...UIDigB&biw=1280&bih=869#imgrc=LhB57_G-4SBGYM:
 
U svaku prostoriju se stavlja ali mora i svaki da ima odvod.Moj kum ima te kulere u kombinaciji sa toplotnom pumpom, kombi bojlerom i orginal klima spoljnom jedinicom (mislim da je prodaje)
 


- - - - - - - - - -

Od unutrasnje jedinice ima samo izmenjivac i elektronika, skoro sve je spakovano u spoljasnjoj jedinici.
 
@MONTOYA

Fan-coil si video u velikim marketima tipa RODA,UNIVER,IDEA.To su plafonski a mogu biti još parapetni koji se kače kao radijatori i mogu biti podni koji se ugrađuju u pod i na podu imaš samo rešetku kroz koju se uduvava topao vazduh.Svi rade na istom principu, preko saća kroz koje prolazi voda ventilator uduvava vazduh.U zavisnosti od temperature vode vazduh je hladan ili topao.Za hlađenje bi trebalo imati i cevi za odvod kondenzata u kanalizaciju ili negde napolje.Kupio sam skoro dva polovna fan-coila iz Nemačke,parapetna, i hoću da ih montiram u selu kad budem radio grejanje.Izašli me dva komada 300 evra,jedan je od 7kw,a drugi mislim 4,5kw.
 
Ima više tipova toplotnih pumpi:vazduh-vazduh(kao obična klima),vazduh-voda,voda-voda(gde se buši bunar) i zemlja-voda(gde se buši zemljište na nekih 100m i ubacuju sonde koje preuzimaju toplotu iz zemlje i onda taj fluid cirkuliše ka toplotnoj pumpi).
 
Što se tiče toplotne pumpe, efikasnost zavisi od toga kolika je razlika između ulazne i izlazne temperature, što je razlika manja, to je efikasnost veća, i ide čak do COP-5 (5 x više toplotne energije u odnosu na utrošenu el.energiju).
Ulazna temperatura, jeste temperatura vazduha ili vode (spolja), od koje se "oduzima" temperatura za grejanje ili hlađenje unutrašnjosti, a izlazna temperatura jeste temperatura vode ili vazduha na izlazu za podno, radijatore, ili fan-coil.
Tako je najveća efikasnost toplotne pumpe u sistemu voda-voda i podnog grejanja.

- - - - - - - - - -

Od 30.10.2018. do sada oko 1400 kg.Termostat mi je podesen na 22°C non stop.Pali se kada padne na 21,8° a gasi se na 22,2°C.
Finansijski bi te isto izašlo i grejanje na gas.
Loženje agro peleta, a naročito separiasnog uglja lošeg kvalieta (koji i sam koristim), je totalno druga priča za gorionik...
 
Može 5:1 bez nekih većih problema...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Problem je i ko ima puno gvožđa u vodi. Mora sistem onda često da se čisti. Ja imam taj problem, i filter čistim svaka 3-5 dana a bunarska pumpa i ceo taj sistem kroz koji ide bunarska voda se čisti jedanput pred sezonu... Opet bolje nego da dvorim peć svaki dan...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
pošto je odrzavanje tog sistema?
 
Nazad
Vrh