Centralno i etazno grejanje.

U normalno uredjenim zemljama u EU,konkretno u Nemackoj gde sam bio radi se na isti princip gore spomenut:Firma ima ogromnu povrsinu krovova pokrivenu fotonaponskim panelima,proizvode "zelenu"el.energiju i prodaju je elektrodistribuciji po vecoj ceni nego sto ih kosta kWh koji trose od istog distributera.Na moje pitanje pitanje za koliko im se investicija isplacuje,dobio sam odgovor da je 50%investicije pokrila drzava,imaju povoljniju cenu kWh zato sto proizvode struju,neku olaksicu kod poreza takodje zbog proizvodnje struje,u "zelenom" su sistemu sto im omogucava povoljnije kredite kod banaka...Ima kod mene ljudi koji koriste solarne kolektore preko godine za toplu sanitarnu vodu i deo dogrevanja sistema grejanja zimi.Na moje pitanje da li mogu da se greju na to rekli su mi da bi to bila ogromna investicija(novcana) da bi to bilo izvodljivo.U EU se koriscenja Suncevih zraka subvencionise od strane drzave,mi treba malo da sacekamo na tako nesto...
 
Kolektori su fino rešenje, makar nisu toliko jeftini za investiciju. Sami kolektori nisu komplet sistem, treba i pumpe i 'mozak', da ne smrzne zimi i ne proključa leti.

Za samo grijanje nisu baš, jer zimi je prilično sati sa maglom, odnosno nedovoljnom snagom sunca.

Ako si na lokaciji bez magle i imaš top izoliranu kuću, onda se može dobar deo energije i zimi dobit od sunca. A to su objekti izolovani toliko, da poseta par ljudi i kuvanje nekog obilnijeg ručka digne temperaturu preko komfortne.

Tako da se u našim geografskim prostorima najviše koriste za grijanje sanitarne vode.

Opet treba akumulator, pošto sistem ne smije da proključa, a zamisli si par kvadrata kolektora kad ti sunce opali već rano ujutro, a na to spojen bojler od par 10 litara.

A ima i druga opcija.
Klima ti iz prostorije odvodi toplinu, znači, ako u sistem ugradiš prolaz tog ugrijanog gasa kroz vodu, koja preuzme to energiju, imaš i toplu vodu. Jer topli vazduh što puše iz vanjske jedinice su tvoje pare...
 
Da li neko ima iskustva sa kotlovima za etažno grejanje ruske proizvodnje " Kupper PRO 28" i druge jačine?
U prospektu stoji da im je osnov drvo pa ugalj za veće površine, a mogućnost ugradnje gorionika na pelet i gas, mada ima i peći isključivo na pelet.
Da lio neko ima iskustva sa ovim pećima?
 
Nasao sam vremena posle 1.januara da podesim peć na ovaj ugalj koji imam.U njemu ima svega:kamena,crepa,zemlje,peska... takoreći smeće.Kako god bilo,peć ga sagori i greje sa njim.Moje je mišljenje ovakvo:ako ovaj gorionik moze ovo da sagori i radi bez problema,sagoreće i svaki agro pelet za koji je namenjen.Na prvoj slici je izgled uglja a na drugoj izgled pepela,šljake i svega ostalog koji izbacuje napolje.
65d0797f9e3f3f458b027ed10cc41bd0.jpg
80a3461a78bbae18ceaa4102886bfdda.jpg
 
U normalno uredjenim zemljama u EU,konkretno u Nemackoj gde sam bio radi se na isti princip gore spomenut:Firma ima ogromnu povrsinu krovova pokrivenu fotonaponskim panelima,proizvode "zelenu"el.energiju i prodaju je elektrodistribuciji po vecoj ceni nego sto ih kosta kWh koji trose od istog distributera.Na moje pitanje pitanje za koliko im se investicija isplacuje,dobio sam odgovor da je 50%investicije pokrila drzava,imaju povoljniju cenu kWh zato sto proizvode struju,neku olaksicu kod poreza takodje zbog proizvodnje struje,u "zelenom" su sistemu sto im omogucava povoljnije kredite kod banaka...Ima kod mene ljudi koji koriste solarne kolektore preko godine za toplu sanitarnu vodu i deo dogrevanja sistema grejanja zimi.Na moje pitanje da li mogu da se greju na to rekli su mi da bi to bila ogromna investicija(novcana) da bi to bilo izvodljivo.U EU se koriscenja Suncevih zraka subvencionise od strane drzave,mi treba malo da sacekamo na tako nesto...

Do pre par godina mozda i vise od 5 god i kpd nas se subvenvionisalo.Imam poznanika koji imanpuno panela i isporucuje struju u mrezu a iz.mreze trosi.
 
Nisam merio odnos sagorenog i izbačenog u kutiju.Nije mi ni bitno mnogo jer ovo sam dobio jos pre koju godinu,videvši kod člana @JBrtka da ga on sagoreva(ljudi su ga nabavili da ga loze u običnu peć)dok sam imao moj gorionik koji ipak nije mogao izaći na kraj sa ovim ugljem zbog šljake i svih ovih ostataka što se vide nakon sagorevanja.
 
Moj "ugalj" je možda i gori. Po težini ostaje oko 17-18% pepela i šljake, jedino što ga je teško nabaviti, i skupo izađe prevoz do mene.
Zato sam ja prošle zime gorionik usavršavao skoro mesec dana, sekao ga i vario barem 4-5 puta, dok ga nisam nekako uklopio da radi dobro, i izbacuje tu veliku količinu šljake. Jbg, ali me zato gorionik koštao ispod 100€, kotao sam iskoristio postojeći na bale, a zadovoljstvo svojeručnim radom, nema cenu :osmeh:.
 
@tesla

Jel može neka slika tog gorionika i eventualno neki video kako radi.Interesuje me zato što hoću da pravim gorionik na drvenu sečku.
 
Moj "ugalj" je možda i gori. Po težini ostaje oko 17-18% pepela i šljake, jedino što ga je teško nabaviti, i skupo izađe prevoz do mene.
Zato sam ja prošle zime gorionik usavršavao skoro mesec dana, sekao ga i vario barem 4-5 puta, dok ga nisam nekako uklopio da radi dobro, i izbacuje tu veliku količinu šljake. Jbg, ali me zato gorionik koštao ispod 100€, kotao sam iskoristio postojeći na bale, a zadovoljstvo svojeručnim radom, nema cenu :osmeh:.
Ja sam se par godina grejao na mlevene šapurike u gorioniku koji smo brat i ja napravili za jedno prepodne od starog gvoždja koje smo imali u šupi.Posle sam napravio još jedan bolji i još jedan još bolji i na kraju sam resio da kupim gotovu stvar koja zaista dobro radi,ima elektroniku koja dobro upravlja svim parametrima u toku rada što kod mene nije bilo tako dobro rešeno.
 
Ja planiram ove godine da na moju peć ubacim takav gorionik na mlevenu šapuriku. Gde si ga kupio i koliko si platio ako nije tajna.
 
Mlevene sapurine su nam svima najjeftinije. Koliki odnos tona peleta je prema zmajevki mlevenih sapurina? I malo oko toga nas verujem sve zanima.
 
Pa znas kako je kod mene, ja svake godine oberem 4-5 jutara kukuruza u klipu i ostavim za proleće da krunim a onda tu šapuriku delim po selu i rodbini jer se grejem na bale. Ali zadnje dve tri godine ovi sto baliraju vise neprave bale od 120 i tvrde vec su od 80 i razvlace se kao zvaka da bi ih sto vise nabalirali pa umesto sto sam ranije trosio 4-5 bala sad je to 8-9 a nije mi bas do toga da budem rob pecke celu zimu.
 
E John i ja sebi pravim bale 80-90cm
Lakse mi kad su male, lakse strpati u peć, a i za ovce baliram 80-90 duzine opet mi lakse, ona od 110-120 bude teska ko SMRT!!
A ovo je 12-17kg
Sto kaze poslovica BRENA je BRENA al dve su dve

Poslato čelo-basče uz pomoć 'levatora
 
Meni bale trebaju samo za grejanje i bitno mi je da su tvrde da duze gore a kod nas je jagma za sojinu slamu jer skoro svaka kuca se greje na bale pa mi odnesu slamu sa mojih njiva a onda ja jedva sakupim za mene. Resio sam da ubacim i gorionik na mlevenu sapuriku jer sam video kod nas u selu ima na dva mesta i ljudi su prezadovoljni.
 
Pa ovo što sam ja prepravljao dođe isto kao da sam ga ponovo radio od početka, jer sam ga skroz isekao, pa ponovo vario.
Automatika se svodi samo na ciklični (dupli) vremenski relej od 10-tak evra, sa kog sam izveo trimer za pauzu napolje, i napravio bajpas izvod za povezivanje sa sobnim trmostatom, tako da mi je vreme doziranja podešeno fiksno, oko jedne sekunde, a vreme pauze namestim trimerom u zavisnosti od spoljne temperature, tako da temperatura vode bude oko 35-40°C, a sobni termostat bajpasuje taj trimer za pauzu, tako da onda bude češće doziranje dok ga termostat ponovo ne isključi.
To funkcioniše tako, da su radijatori uvek oko 35-40°C, a kada se uključi termostat idu na 50°C dok se ne postigne zadata temperatura na sobnom termostatu, zatim se temperatura ponovo vraća na 35-40°C.
Mislim da je ovo najprostiji i najjeftiniji način automatizacije, a radi odlično, jeste da nema sigurnosnih mehanizama, ali tu nisu ni potrebni, jer kada se desi zastoj, jednostavno se radijatori ohlade.
 
Ja sam pravio bale od 90-100cm i lepo nabijene ali cu ove godine praviti 80-90 zbog lozista da se ne patim...

Imam pec na prodaju ako nekom treba, ABC Uzice 33kw na cvrsto gorivo,400e je cenim nije fixno,lepo ocuvana kod mene je grejala 5 sezona. Koso loziste... Ubacicu veceras slike.
 
Da li u kotlovr na bale,mogu da se loze iskljucivo bale ili moze jos nesto umesto njih,primer snop grana ili nesto drugo?

Konkretno kucu grejem na pelet,a trazim najjeftinije resenje za grejanje svinjca od nekih 400m2

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh