Centralno i etazno grejanje.

Mene je jesenas bala koštala 58 din. Tu je sve uračunato, i baliranje i utovar/istovar, i prevoz. Ranije sam ja sam radio prevoz, ali zbog problema sa ljudima i policijom to sad ne radim. Neka neko drugi o tome misli, meni su moji živci ipak najskuplji. Npr. jedne godine kupimo bale po mesečini (do ponoći jer ljudi nisu došli u podne već u 18h, a sutra već idu kod drugog - prime posla više nego što mogu da urade samo da se obezbede), onda loše denu voz - ja kažem to će pasti a majstor da neće, vozim druga spora sa rakovicom na pola gasa i voz padne, a pao bi i da vrabac sleti na njega, pa onda se uvek neko napije - tako mi jedne godine jedan insistirao da sedi na rudi od prikolice i da ga tako vozim kući, molili ga, kumili, ubeđivali svi da sedne u kabinu ali on seo na rudi i ne može ga skinuti sa nje. I odmah sledeće godine je bilo majstore pošto baliranje da ti samo pokažem njivu i gde da složiš bale...

Soje ima dosta, ali slame sve manje. Prvi razlog je što sad skoro svaki kombajn ima sečku, a drugi je što sve više ima ljudi koji se greju na slamu a da nemaju ništa zemlje. Oni kod majstora koji baliraju samo naruče potrebnu količinu a ovaj ide onda do gazda pa moli da mu ostave slamu, samo svake godine sve teže to ide. Pogotovo što jedan broj ljudi sad greje i plastenike pa se naručuje i po 2500-3000 bala...

Ma jasno ko dan,očigledno kukate sa kvalitetnom radnom snagom.Što kaže talianu od slučaja do slučaja,ja sam i pričao u svoje ime,meni dosta ljudi kaže kupi presu biće ti još jeftinije,pa reko de jeftinije od ovoga,ove godine sam platio presovanje 110 eura,i to mi je ujedno jedini trošak,tih 550 bala planiram da potrošim ove godine,ništa drugo ne ložim uz nju (mislim na ovu godinu).Mislim da od toga nema ništa jeftinije.Čovek koji mi presuje je više nego korektan,izađe kad god se dogovorimo,uvek ima u ponudi parcele za presovanje,tako da ako mi kojim slučajem zafali samo mu kažem i rešen problem.Kod nas slame ima na pretek, malo ko pali sečku,ove godine je bilo i više posejane soje,tako da sam svu slamu ispresovao na njivama uz sami asfalt,samim tim mogao sam malo više da tovarim jer se nisam bojao loših puteva.
 
Pozdrav narode! Treba mi pomoc!
Imam etazno grejanje,grejem se na drva,i loziste mi je oblepljeno kao nekim slojem cadji i smole. Ne znam cime da to ocistim.Negde sam cuo da ne bi trebalo mehanickim putem zbog ostecenja lima. Cime i kako vi cistite?
 
samo dobra vatra da to izgori. tako sam ja kod babe rjesavo nekoliko puta. zena stedi, drvo po drvo ubacuje. suva hrastovina i pola dana samo gas. naravno prati temp a luftove sve pootvaraj na max i kad temp dodje do makimale koja je propisana na sistemu, odvadi sa "jangijanjem".
 
Hvala ti,pokusacu. Mada kod mene se debele naslage. Nije cisceno Bog te pita od kada:osmeh: Vidim da nesto lose greje i predpostavljam da ima veze sa debelim slojem naslaga u lozistu.
Gledam po netu svi preporucuju neke hemikalije ali nesto ne bih eksperimentisao.
 
Kurjakbb odgovor na tvoje pitanje je da u sezoni kada nije grejanje ubacis u pec malo zivog kreca ( kreca u kamenu ) i pred sezonu lozenja samo cetkom ocistiz cadj. Sve ce samo pasti u toku leta krec je ocisti samo tako.
 
samo dobra vatra i ocisti kao rukom odneseno...:)
kod mene dok sam grejao na piljevinu sve ocistilo.... potpuno sagorevanje....
Sad mi drva tinjaju.... i ostaje to....
Razmisljao sam brenerom da probam na mestu pa ako ide brzo tako ga sredim....
 
Cuh da dimnjacari koriste bas taj sistem,brener i spaklom gule te naslage. Ali ako unesem brener u kucu zena ce me spaliti kao Djenku :haha:

- - - - - - - - - -

Znam da tako rade po Zlatiboru,greju se ljudi na borovinu,koju imaju u izobilju ali koja je puna smole. I kazu ljudi stave tako grumen kreca u odzak i nikada ga ne ciste... A nije mi palo na pamet da tako uradim i sa sporetom...
 
Za čišćenje peći, naslaga bilo koje debljine, samo mora imati dovoljno prostora za promaju do odžaka, su najbolje suve šapurike, napuni se peć, upali, i klapna za vazduh podigne, kada izgori, to što ostane se četkom poočistiti.
 
Pozdrav narode! Treba mi pomoc!
Imam etazno grejanje,grejem se na drva,i loziste mi je oblepljeno kao nekim slojem cadji i smole. Ne znam cime da to ocistim.Negde sam cuo da ne bi trebalo mehanickim putem zbog ostecenja lima. Cime i kako vi cistite?
Hladnu pecku nema sanse da ocistic ali nalozi da se pecka ugreje i sa spaklom sve silazi a imas u prodavnicama da kupis neke kesice i to bacis na zar i sve otvoris na maksimum pa sve izgori

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ako nekog zanima ovo je kod mene pravljeno grejanje prošle godine pa čisto nek ima predstavu kako sa to može odraditi, kombinacia podno i radiatorsko nezavisno jedno od drugog, kotao 18kv (trend komerc)

- - - - - - - - - -

6o3915.jpg
 
Cuh da dimnjacari koriste bas taj sistem,brener i spaklom gule te naslage. Ali ako unesem brener u kucu zena ce me spaliti kao Djenku :haha:

- - - - - - - - - -

Znam da tako rade po Zlatiboru,greju se ljudi na borovinu,koju imaju u izobilju ali koja je puna smole. I kazu ljudi stave tako grumen kreca u odzak i nikada ga ne ciste... A nije mi palo na pamet da tako uradim i sa sporetom...

Danas sam ubacio piljevinu u kotao bez dodatka za piljevinu.... formirao piljevinu kao raketnu pec(rupa u sredini i od te rupe ka donjim vratancima),potpalio vatru i upalio ventilator da duva na mala vratanca i otvorio cug.... plamen kao brener samo metar duzine i deluje jaci.... trebao sam snimiti....
nakon 10 min spalilo sve naslage i posle samo ocistio sa zaracem..... spalo sve,sad kao decija guza:):)
 
Drustvo imam problem sa pumpom na sistemu. Kada je u struju zuji ali ne vrti vodu ja sam je skinuo i rastavio ubacio u struju i isto se ponaša tako.Kada zavrtim propeler prstom počne da radi i tako vrti dok je ne ugasim .Kada je ugasim i ponovo uključim u struju opet neže da zavrti propeler dok ne dobije moju pomoć.Šta to može biti?
Imao sam davno problem sa jednim elektromotorom pa sam namotao kanap na osovinu i kada sam pustio struju povukao sam kanap (kao kurblu ) da ga pokrenem i onda je radio normalno.Valjda je onda bila u pitanju bombina(bar tako kod nas zovu taj deo a mislim da je stručno kondezator).Šta može biti?
 
Evo kako je moj rodjak montirao gorionik na naftu prepravljen da radi na motorno ulje,mnogo dobra ideja jedino sto me brine ekoloska strana znam da je ulje kancerogeno kad se sagoreva u gorionicima koliko vidim da ima dobro sagorevanje jer iz odzaka ne izlazi dim uopste.
Sam je napravio kompresor od dva motora za zamrzivac i stare boce za TNG.
Automatiku je napravio od radnog termostata bojlera i jednog,predgrevanje ulja na 110 stepeni (grejac od TA peci),ulje filtrira talozenjem.Vazduh koristi za dovodjenje ulja u gorionik pritisak je oko 0,3 bar.Greje 100 kvadrata potrosi 6 burica ulja za sezonu(3000 rsd po buretu),sistem grejanja je zatvorenog tipa.Interesuje me da li gorionik moze da postigne dovoljnu temperaturu sagorevanja ulja da to bude bezbedno po zdravlje cuo sam da ulje mora da gori na visokim temperaturama sto jedino mogu postici elektrane\toplane u njihovim pecima
05022016203_zpsmkhipcuj.jpg
 
G-dine Jan,vidim da imate kotao na pelet proizvođača Metalac ! Ja san planirao da kupim ove godine (na sajmu poljopr.)PELET METALAC kotao od 25kw.pa me zanima koliko je stvarno dobar(ako je u pola koliko ga hvali proizvođač,trebalo bi da je super).Name , zanimama me koju površinu grejete ?Da li imate izolaciju i dobru stolariju ?Kakva je stvarno potrošnja agro peleta a kakva drvenog peleta? Gde nabavljate separirani ugalj i da li je to samo prašina(šta ako ima nekih grudvica,manjih ili većih)?Proizvođač navodi da se kotao može čistiti na 40 dana ????? Da li mu elektronika stvarno dobro funkcioniše?Da li od agro peleta ostaje stvarno mnogo ŠLJAKE(na YouTubu sam video u praksi veliku razliku u sagorevanju agro v/s drveni pelet https://www.youtube.com/watch?v=E4IaQKuFy-4)i konačno kakva je stvarno iskoristivost ovog kotla ?
Hvala unapred!
Bilo bi dobro ako još neko ima kotao PELET METALAC 25KW.da podeli sa nama svoje iskustvo!
 
Poslednja izmena:
Sutra pocinjem da zidam odzak za centralno,neke preporuke,visina itd....pec ce biti na bio masu.plan je 8m i 25x25 supljina
 
Samo sidel. Spasices se. To od cigle ne pije vode. Kad zacepi dimnjak taj sidel zapalis brenerom bude cist ko suza. Obicni ne smes paliti ispuca
Ako nemas ventilator na kotlu idi na 10m. Ako nije dobra promaja problemi nekad se pobalira vlaznije pa nece hteti goriti ako je losija promaja

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh