Centralno i etazno grejanje.

Ја мислим да је проблем у квалитету лима. Ја сам сам правио пећ од котловског лима 4мм, пре 8 година. Првобитно је била намењена да ради као бубњара, а ложио сам све што може да гори: шапурике (чуке), стару грађу, пањеве, грање, отпад испод круњача, сојину сламу, а тренутно ложим пиљевину помоћу дозатора (као пелет). Када је одлазна вода 30*Ц, унутра је 22-23*. Подно грејање, немам мешни вентил.
Данас видим код комшије на дворишту црвени се пећ. Процурила мало по истеку варанције. Као да лим купују не по квалитету, него по дужини-краткоћи трајања.
 
Skoro sam razgovarao sa čovjekom koji je glavni varioc kod nas, firme koja lagano propada. Zlobnici bi rekli kako došlo tako prošlo.
Kaže da stavljaju samo običan lim. Kao da se sve svodi na to: Obrni pare što brže i bježi.
 
Kao sto neki rekose temperatura u kotlu treba da buce 80 stepeni a sa cetvorokrakim ventilom se regulise temperatura. Ako je pretoplo smanji se ventil i on deo vode odmah vraca nazad u kotao tako da mu je manje energije potrebno za grejanje vode sto znaci da samim tim i stedi.
Kada postigne temperaturu termoregulator naravno zatvara klapnu za cug i u tome je poenta. Odrzati 80 stepeni u kotlu,smanjiti temperaturu pomocu cetvorokrakog u kuci-objektu da nije prevruce i ujedno ustedeti tj. ne trositi ogrev bespotrebno.
Vecina gresi kad drze u kotlu 60 stepeni jer misle da je dovoljno. U sustini za grejanje i jeste ali tako propada kotao jer se onda javlja kondezacija i tu se kotlovima puno smanjuje vek. Zato se ugradi cetvorokraki ventil i onda ide ona prica od gore sto sam napisao.
Inace za ugradnju preporucujemo i uglavnom ugradjujemo CENTROMETALOVE kotlove.
 
Kao sto neki rekose temperatura u kotlu treba da buce 80 stepeni a sa cetvorokrakim ventilom se regulise temperatura. Ako je pretoplo smanji se ventil i on deo vode odmah vraca nazad u kotao tako da mu je manje energije potrebno za grejanje vode sto znaci da samim tim i stedi.
Kada postigne temperaturu termoregulator naravno zatvara klapnu za cug i u tome je poenta. Odrzati 80 stepeni u kotlu,smanjiti temperaturu pomocu cetvorokrakog u kuci-objektu da nije prevruce i ujedno ustedeti tj. ne trositi ogrev bespotrebno.
Vecina gresi kad drze u kotlu 60 stepeni jer misle da je dovoljno. U sustini za grejanje i jeste ali tako propada kotao jer se onda javlja kondezacija i tu se kotlovima puno smanjuje vek. Zato se ugradi cetvorokraki ventil i onda ide ona prica od gore sto sam napisao.
Inace za ugradnju preporucujemo i uglavnom ugradjujemo CENTROMETALOVE kotlove.
Kako ventil vraca vrucu vodu u kotao. To moze samo jos jedna pumpa koja bi okretala vodu oko kotla a to niko ne radi.
 
Što se tiče Centrometala imam ga i ja ali ne vidim što ga hvališ toliko kada u principu ne vidim razliku ni cenovnu ni u kvalitetu sa nekim domaćim kotlovima. Drugaru procuriona varu u 3 ili 4 sezoni.
Pole jel radiš samostalno ili sa nekim ,Treba mi neka usluga oko povezivanja kotla sa pasterizatorom za sok.
 
I od inoksa stradaju , u pekarskoj industriji stavljaju u industrijske peci, i opet stradaju , jeste tamo rade 24/7 ne samo sezonu grijanja i malo drugacije konstrukcije i rade na plin.

Imam centrometal kotao 30 ili 35kW ima vise od 10 godina i jos radi, ove godine mu otisla brava na donjim vratima pa se sama otvara i moram je vezati zicom , to je jedini kvar do sada, a prvi je bio stadler maribor i 5 sezonu procurio ali je bio 50kW.
Ti si uvek kontra od ostalih,centometal je golo govno kojem smola stalno curi na sve strane,a taj štadler je verovatno samo tebi crkao posle 5 godina :ppozdrav:
 
Ventil skreće vodu na način da ne uzima svu toplu vodu iz kotla nego samo jedan dio. Ovisno gdje je pumpa montirana u taj dio se vraća voda.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Ventil skreće vodu na način da ne uzima svu toplu vodu iz kotla nego samo jedan dio. Ovisno gdje je pumpa montirana u taj dio se vraća voda.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
Bez pupme koja bi vrtela vodu u kotlu nista. Znaci stavis kotao na 80 a u sistem posaljes 50. U povratku ce biti 40 i tih 40 ulazi u kotao u onoj kolicini koju je system uzeo iz kotla temperature od 80. Znaci treba pumpa koja ce tih 80 odozgo da pomesa sa 40 iz povratka i onda dobijas pravu funkciju.
Po meni bolje je staviti termo glave svuda osim na susacu I onda drzati kotao na 70 ili 80 u povratku ce biti oko 60 a u sobama temperature koje si podesio na termo glavama.
 
Gresis prijatelju. Ne treba nikakva druga pumpa niti kakve zajebancije. Kroz taj ventil ide i dovod i odvod i sa tim ventilom regulises koliko ce vode po potrebi otici u sistem grejanja a visak ide odmah nazad u kotao.
To nije klasican ventil sa kojim otvaras ili zatvaras protok nego mu dodje ( prosto receno ) kao skretnica ili razdelnik kojim samo usmeravas gde ce koliko vode otici, da li ce sve ici kroz sistem ili ne.

- - - - - - - - - -

Termo glave ti sluze da mozes lokalno po prostorijama da regulises temperaturu gde ti koliko treba i naravno dobre su za uštedu.
 
Poslednja izmena:
Nikako ja da skontam tu drugu pumpu za kotao i gdje bi ona bila, ja imam pumpu odmah iza kotla na povratnom vodu bez mešnog ventila i nije mi jasna funkcija druge navodno kotlovske pumpe pa zar nebi te dvije pumpe radile jedan te isti posao.
 
Što se tiče Centrometala imam ga i ja ali ne vidim što ga hvališ toliko kada u principu ne vidim razliku ni cenovnu ni u kvalitetu sa nekim domaćim kotlovima. Drugaru procuriona varu u 3 ili 4 sezoni.
Pole jel radiš samostalno ili sa nekim ,Treba mi neka usluga oko povezivanja kotla sa pasterizatorom za sok.

Radim kod coveka ( komsije ) kome su kotlovi inace struka i koji je posle skole poceo odmah da radi u tvornici kotlova tako da covek sto se kaze poznaje materiju bez greske. Silom prilike je kasnije poceo da radi grejanja i to radi zadnjih 25 godina tako da sta da ti kazem :osmeh:
Ne znam koliko ti je hitno ali mozemo se cuti u ponedeljak da vidimo u cemu je problem.
Inace radimo i klimatizaciju i vodovod :osmeh:

- - - - - - - - - -

Nikako ja da skontam tu drugu pumpu za kotao i gdje bi ona bila, ja imam pumpu odmah iza kotla na povratnom vodu bez mešnog ventila i nije mi jasna funkcija druge navodno kotlovske pumpe pa zar nebi te dvije pumpe radile jedan te isti posao.

Ne znam ko je bacio kosku sa tom drugom pumpom? Jedna pumpa sve rešava!
 
Ti si uvek kontra od ostalih,centometal je golo govno kojem smola stalno curi na sve strane,a taj štadler je verovatno samo tebi crkao posle 5 godina :ppozdrav:

A poslije stadlera imao sam jedan radjen u Novom Sadu , taj je nesto duze izdrzao od stadlera , mozda 2 sezone. Moguce da smola neda da procuri:ppozdrav:.
 
Miladine, tebi samo treba troputi miš ventil na usisu prije pumpe i vraćati ćeš dio tople vode u kotao. Imaš regulaciju i zagrijavanje povratnog voda, drukčije to ni ne možeš spojiti a da bi zagrijavalo povratni vod.
Ja imam puffer, pumpu koja gura krug kotao-puffer preko termostatskog troputnog ventila koji održava povratni vod na 60°C. Za grijanje imam posebnu pumpu koja gura krug puffer- radijatori ali prije pumpe imam ručni troputni ventil kojim vraćam dio hladne vode natrag u radijatore te tako snižavam temperaturu polaznog voda ka radijatorima. Time dobivam da pumpa radi više vremena kroz dan, polagano održava temperaturu a sobni termostat povremeno isključuje pumpu.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
Postoji i sistem sa pumpom u kotlovskom krugu,naročito ga preporučuju kod kotlova na pelet.Ima više sistema,sad ko se za šta odluči.Radi se dosta i sa hidrauličnom skretnicom i tu mora ići pumpa u kotlovskom krugu i onda iz hidraulične skretnice mogu da se odvoje pumpe za svaku etažu(sprat)ili kako već neko hoće da uradi razvod grejanja.Ovo je zgodno jer se uključuje svaka pumpa po potrebi.
 
Bez pumpe u kotlovskom krugu nista a vi radite kako hocete. Ako imas ventil na povratnom vodu a pumpu izmedju njega i kotla zagrevaces povratni vod ali u sistem ce ici vrela voda iz kotla. Ako pak imas ventil da rashladis vodu za sistem onda ti se u kotao vraca skroz hladna voda.
Stavi termometre na oba voda pa vidi. Ko razume shvatice za ostale nije ni bitno. Zaboravih... 25 godina radi ali to nije garancija da razume stvari kako treba...
 
Miladin je rekao kako ima pumpu postavljenu na povratu u peć i kad bi miš ventil postavili prije pumpe tada dobivamo podizanje temperature na povratnom vodu sa jednom pumpom.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 
To je ono o čemu ja pričam, jedan kaže za 4K ventil da bi poslao u radijatore manju temperaturu a u kotao višu moraju biti dvije pumpe, jedna za sistem a druga miješa vodu u kotlu, a drugi kaže da to može jedna pumpa. Moje je mišljenje da nema logike dvije pumpe ako su na jednoj cijevi, po meni druga pumpa za miješanje vode u kotlu ima smisla samo ako kotao ima poseban izlaz i ulaz pa tu da se stavi kotlovska pumpa, to je moje mišljenje ali nisam siguran ali to i mene muči jer treba da ugradim novi kotao a imam 3 kruga grijanja i 2 kruga imaju veoma hladan povrat vode pa to moram da riješim a nije lako naći pametnog majstora ili ću možda ja riješiti da to spojim.
 
Ja sam radio grejanje pre 20tak dana, 280 kvadrata radijatorsko grejanje i imam jos nekih 50tak kvadrata podno ali to jos nije povezano... Cetiri pumpe, jedna je
za prizemlje, jedna je za sprat, jedna za garazu i jedna je povezana pored mesnog ventila... Postavio bih slike ali imam problema sa postavljanjem istih
 
Nazad
Vrh