Centralno i etazno grejanje.

Ja merio temperaturu izduvnih gasova kod ovakvog kotla samo na drva.
Na ulazu u cevi bude 240 a na izlazu kod dimnjaka 120 stepeni. Pametnom dosta...
 
ovako kod mene ide dim i toplota kad ide preko dimnjaka , kad ide preko ventilatora ide drugacije malo
ace529ee11e71fb25ae6e936e406c02f.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)

Tako je i kod nas samo gde se vraća dim nema cevi nego je otvoren kao ispod.
 
Kod mene isto tako ide dim. U ložištu su rešetke po dužini kotla. Gde god je vatra ili dim okolo je voda sem na vratima.
"Ako kroz vrata kotla vidite rupu za dimnjak odma vam je parametar da je kotao smece najobicnije, vise toplote ode kroz odzak nego sto prenese na vodu."
E takav smo imali ranije - Skorenovac ako dobro pamtim. Bio je 35 kW snage. Da je mogao da ugreje - mogao je i više nego što je trebalo. Mislim da je u njemu bilo oko 300l vode. A u ložište je moglo da stane 2 bale i to po dužini.
 
Imam jedno pitanje za vas koji se razumete jer imam neke kontradiktorne informacije pa sam malo zbunjen; zašto mora da se lupa pod ako se postavlja podno grejanje?
 
[FONT=&quot]Pošto je visina instalacija podnog grejanja od 10 do 12 cm[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] to znači da stolarija upravo toliko treba da je podignuta od ploče. Iz ovog uslova proizilazi da je [/FONT][FONT=&quot]podno grejanje lakše postaviti u fazi gradnje nego u završene objekte[/FONT][FONT=&quot]. U ovu visinu staje podloga, cevi, ravnajući sloj i završna obloga. Kao podloga može se koristiti stirodur u kombinaciji sa armaturnom mrežom ili gotove stiroterm ploče sa kanalima za cevi.

https://www.gradnja.rs/podno-grejanje-cena-i-preduslovi-za-ugradnju/
[/FONT]
 
Posto bih ove godine uradio grejanje na psenicnu slamu(nemam sojine),zenlim nekolimo pitanja da postavim...

Poceo sam malo da se raspitujem po selu i uvek dobijem neke odgovore koje mi bas ne odgovaraju,pa aj vi koji imate takvo grejanje da mi iskreno odgovorite. Da li bala izgori cela,posto mi neki ljudi kazu da vise ne izgori nego sto izgori...da li mora i drva da se pored slame ubacuje,jer navodno ta slama od zita nema dovoljno snage da zagreje kucu i da drzi toplo. I jel imate neke majstore koje bi mi preporucili? Zna li neko koja je cena kotla za kucu do 100 kvadrata?
 
Izgori skroz ali do kraja!!
Ložim soju a probao sam i žito i kukuruzovinu
Peć preporučujem iz KULE ili od Žareta RADAKA iz SAVINOG SELA
za 100m2 dovoljno je na 1 balu, obavezno CISTERNA akumulator toplote
Odžak fi 160-200mm bar 6m visine
A uraditi instalaciju po kući može svaki pedantan i ozbiljan čovek koji je vest sa letovanjem, hiltanjem, i zna da koristi libelu i vagres crevo
NIJE NEKA NAUKA
Ja grejem oko 350-380m2 peć je od Žareta trenutno na 0 celzijus napolju unutra konstantno 22_26 celzijusa i danju i noću trošim oko 12.bala soje Bale su 80cm dužine ne preterano tvrde oko 9-12kg
Na -13 sto su bila 2 dana ove zime trošio sam 14 bala
A u prelazu jesen zima 1-2-4 kako kad
Svi moji ukućani su prezadovoljni kuća je čista lozi se napolju
Samo radi poredjenja prosle god sam ložio etazno central 23kw + dve alfa Kamin rustik potrošeno je oko 2500-3000e a ogrev nije bilo ovako toplo
Ako zima ovako nastavi potrosiću oko 2200bala
Da kupim 2200bala soje košta 132000din



Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Molim vas planiram raditi etazno grijanje za 40 kvadrata alfa 70 je pa me zanima neka sema za otvoreni sistem i sta mi treba osnovno od prikljucaka . Npr pumpa otvorena posuda termostat i sta jos
 
Po mom mišljenju ne bi!

Evo zašto tako mislim: kao prvo - između ložišta i spoljnje površine (ne mislim na limariju i izolaciju od staklene vune - to se podrazumeva da ćeš da skineš) postoji međuprostor u kom je voda. Vodu ćeš izbaciti ali onda u tom međuprostoru ostaje stajaći vazduh koji je izolator, pa je prenos toplote iz ložišta na spoljnu površinu slab da bi to valjano grejalo. Kao drugo, bez vode da hladi kotlovski lim on bi brzo izgoreo.

Eventualno da na neki način pokušaš da napraviš prinudnu cirkulaciju vazduha, pa da se ugrejani vazduh izvlači iz kotla a na njegovo mesto prisilno (preko ventilatora) ubacuje novi hladni vazduh... Samo mislim da sama konstrukcija kotla nije baš prilagođena dobroj cirkulaciji vazduha kroz taj međuprostor gde je bila voda...
 
Ima li neko automatski kotao na sitni ugalj zanima me kako to funcioniše u plani sam za sledeću sezonu da kupim takav kotao.
 
Ima moj drugar takav kotao od 150kW (greje plastenike) od neke firme iz Zaječara. Gledao sam na sajmu (i pričao sa gazdom) i baš mi se sviđa koncept i kako je sve rešeno, a stekao sam utisak da jakoo dobro poznaju tu materiju. Najmanji kotao je 40kW. Kotao ne radi na klasičan način da se pužem ubacuje (sitni ugalj, pelet) u gorionik, već ima jedan veliki bubanj od livenog gvožđa koji po svojoj spoljnoj površini ima male kadice gde upada sitni ugalj i gde izgara. Ugalj upada iz rezervoara koji je iznad bubnja. Kroz unutrašnjost bubnja se uduvava vazduh ka njegovojh površini (tj. u te kadice gde se vrši izgaranje). Bubanj polako rotira i kad neka kadica dođe u donju zonu iz nje ispada pepeo i cundra i tako se bubanj sam čisti... Naravno sve je automatizovano, potrebno je samo zadati željenu temperaturu i napuniti rezervoar sa ugljem (drugar ima mali puž koji odvuče ugalj gore u rezervoar).

Meni se taj koncept jako sviđa, jedino me odbija velika cena takvog uglja (ponekad i mogućnost nabavke), i cena prevoza (praktično treba uzeti kamion kadu...
 
Nazad
Vrh